oprava klasickych nafukovacich karimatek

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2017 12:43

Firestone píše:Leda to tak někde celé hodit do vody ala zkoušení duše? :)

Ano
Firestone píše:Dodavatele (YATE) jsem přímo zkoušel oslovit, ale trochu mě odpálkovali, že už tyto ventilky problémového modelu nemají skladem.

Ano normalni vec u Yate. :vom: Kdysi jsme tady diskutovali s budem o jejich super servisu :vom: a plesnivenim vnitrku karimatek. :vom:
Firestone píše:Díky za případnou radu, jestli nevíte např. o nějakém krámu, kde dělají tyhle servisní zásahy.

Pokud objevis dirku pobliz ventilku, vycisti misto a zalej epoxidem. Jinak vetsi dirky v plose opravnou sadou a pokud ti bude uchazet po cele plose, tak ji mas uvnitr plesnivou. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » pon čer 19, 2017 13:19

Děkuji za cenné předání zkušeností! Vyzkouším to, teď mně akorát napsali, že když jim to pošlu, tak se na to podívají. Tak nejdříve zkusím Tvé rady.
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » pon čer 19, 2017 18:04

Tak jsem zkoušel část karimatky s ventilkem ponořit do umyvadla a únik není. Nevybafla na mě ani jedna bublina vzduchu. Budu s ní muset vycestovat někde, kde je víc vody a mohl bych ji celou ponořit. Kdyby byla plesnivá, jak píšeš, tak to by se poznalo nějakým soustavným ucházením vzduchu v celé ploše? Tj. poznám to když ji ponořím? Anebo je to tak nepatrný jev, že to poznat nejde?
Zcela se nevyfoukne, ale po dohuštění pusou se vrátí časem do stavu jakoby před tímto dohuštěním. Tj. když bych nechal karimatku volně s otevřeným ventilkem ve fázi automatického nafukování.
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2017 19:10

V kyblu si udelej mydlovou vodu, ktera bude dobre penit
Nechej karimatku volne, at se sama nafoukne nebo ji trosku pomoz, zavri ventil.
Natri mydlovou vodou protejsi stranu od ventilu.
Zacni karimatku rolovat od ventilu smerem k potrene casti, at se poradne natlakuje.
Postupne zvetsuj plochu potrenou mydlovou vodou.
Postup opakuj z druhe strany a smerem k ventilu nakonec svary.
Ve dvou to jde lip.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » úte čer 20, 2017 7:09

Pokud tomu správně rozumím, tak tímhle postupem bych měl odhalit slabé místo karimatky kde to na plášti uchází? Začne to na tom místě pěnit?
Ještě bych poprosil o upřesnění toho postupu -- tím prvotním natřením mýdlovou vodou myslíš např. protější první čtvrtinu karimatky a jak k té čtvrtině rolováním dojedu, tak zase vrátím karimatku do rozbalené polohy, natřu další část a zase k té nově natřené budu rolovat?
Díky moc za Tvůj čas, navedení a trpělivost :)
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:25

Firestone píše:Pokud tomu správně rozumím, tak tímhle postupem bych měl odhalit slabé místo karimatky kde to na plášti uchází?

Ano pak karimatku ostrikej hadici od mydla nech ususit ve stinu odmasti a zalep diru
Nezapomen si udelat znacky kde to dela bublinky.
Firestone píše:Začne to na tom místě pěnit?

Presne tak.
Firestone píše:tím prvotním natřením mýdlovou vodou myslíš např. protější první čtvrtinu karimatky a jak k té čtvrtině rolováním dojedu, tak zase vrátím karimatku do rozbalené polohy, natřu další část a zase k té nově natřené budu rolovat?

Ano presne. Pokud muzes nekoho pozadat o pomoc, tak pulku polej mydlovou vodou a druhou zacni rolovat, at se polita pulka poradne natlakuje a druha osoba sleduje kde to bublinkuje.
Firestone píše:Díky moc za Tvůj čas, navedení a trpělivost

Neni zac rad pomuzu, jen mam obavu aby ti to neprofukovalo celoplosne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » úte čer 20, 2017 9:32

Díky za popis. No toho se obávám taky, jestli to nebude jak říkáš, tj. celoplošně.
Jinak ta metoda ji celou ponořit do vody, když najdu takové místo, např. větší vana, bazének -- to by taky šlo, ne? Kde bude uklidněná hladina. Anebo to spíš nepoznám?
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:33

Ve vane se mi to hledalo hur.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:34

Je problem ji tak nejak rovnomerne pomorit a sledovat bublinky me to slo blbe a pak jsem narazil na ten navod co jsem psal.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » úte čer 20, 2017 9:38

Dobrá, zkusím. To půjde udělat i doma a pak ji osprchovat ve vaně.
Nicméně pokud to nebude bodově, tak je to asi na vyhození. Jest tak?
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:38

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:40

Pokud to nebude bodove tak je uvnitr narusena vrstva PU a je to na vyhozeni. Yate krome EVA karosek nebrat. Meli problem s plesnivenim uvnitr a nasledne poskozeni PU. Reklamace u nich moc nefungovaly.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:42

He a tady jsem to uz i popisoval viewtopic.php?p=424275#p424275
Uroboros :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » úte čer 20, 2017 9:45

booze píše:Jeste mrni sem viewtopic.php?p=424327#p424327

Opravárenskou sadu mám ještě od YATE doma, tu bych případně použil. Kdyby toho bylo víc, tak se nechám rád Tvou ukázkou inspirovat jak a čím to lepit ve větší ploše, jestli je ten příspěvek směrován tímto směrem :) Děkuji!
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:50

Dobre
Neni zac. *
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 20, 2017 10:07

@Firestone: Já zkoušela hledat ve vaně, ale je to boj (bylo to v temné minulosti, kdy jsem ještě neznala boozeho a nemohla využít jeho bohaté zkušenosti :-D). Karimatku to chce nafouknout jen tak, aby šla ohnout a snažit se potopit vždycky část pod vodu. Měli jsme jednu, co ucházela celoplošně. Nejdřív to vypadalo, že se na ní utvořily jen takové ty drobné bublinky, co udělají ve sklenici (chlorované?) vody, ale po setření se udělaly znova a když jsem ji udržela pod vodou dostatečně dlouho, tak se občas nějaká bublinka zvětšila a uvolnila. Nejvíc jich bylo uprostřed, kde se karimatka před srolováním přehne napůl.

U druhé ucházející karimatky už jsem myslela, že závadu nenajdu; protáhla jsem ji asi třikrát pod vodou a nic. Až jsem náhodou objevila ucházející bublinky v blízkosti ventilu - ne přímo u něj, ale na kraji té zesílené části. Jak se karimatka snaží dostat nad vodu, tak se ohýbá a tím se vždycky stlačilo místo s dírkou a ta se uzavřela. Závada se projevila až když jsem konec s ventilem pod vodou ohnula obráceně. Tohle by se asi u způsobu hledání, co doporučuje booze nestalo. Ale zase budeš mít doma menší povodeň pokud nemáš možnost provádět pátrání někde venku.

Závada u první se projevila asi po týdnu používání, takže si myslím, že ani zplesnivět nestihla (Husky, úspěšná reklamace, náhradnice je zatím OK).
Na druhou jsem použila opravnou sadu a na vadná místa (dírky byly dvě proti sobě jako by někdo karimatku v tom místě propíchnul špendlíkem skrz) nalepila záplaty. Ucházela zase, tak jsem ještě objela okraje záplaty transparentním Chemoprénem. Momentálně, zdá se, drží, ale jedna noc je na nějaké závěry málo.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 12:16

Hehe Husky. :D
Jednou jsem tak lezel na nafukovaci karimatce na betonove podlaze. Kamarad nemel lepsi napad, nez me potahat na te karimatce po te betonove podlaze. :lol: debil
Vyhoda byla ze jsem diry nemusel hledat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 20, 2017 12:26

Pořád lepší mít karimatku Husky než takové kamarády jako máš ty :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 16:30

To byla Husky samonafukovacka. :D
GreyMouse píše:takové kamarády jako máš ty

:roll: kde jsem to uz slysel. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » sob čer 24, 2017 6:34

booze píše:He a tady jsem to uz i popisoval viewtopic.php?p=424275#p424275
Uroboros :wink:

O víkendu bych to rád vyzkoušel. Čtu ve Tvé radě, že raději gel, než mýdlo. Mám tu gel na praní na technické/sportovní věci a pak takové ty polštářky gelové do pračky co se hází přímo. Asi to bude jedno a holt to tam jen lít, aby to pořádně pěnilo?
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » sob čer 24, 2017 12:39

Ano proste penidlo. Je jedno co pouzijes jen at to hodne peni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod Firestone » ned črc 16, 2017 11:01

Tak jsem se k tomu konečně dostal a vypadá to slibně. Našel se pouze jeden bodový vpich :) Teď ji opláchnu vodou, nechám vyschnout a přistoupíme k lepení. Snad ta přiložená sada prodejce bude fungovat.
Přílohy
ezgif.com-video-to-gif (1).gif
ezgif.com-video-to-gif (1).gif (421.32 KiB) Zobrazeno 15473 krát
Firestone
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2011 12:29

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod lojzmen » ned črc 16, 2017 22:14

Pokud nebude lepící sada fungovat, očisti záplatu a zalep to znova nějakým polyuretanovým lepidlem. Jen velmi tenkou vrstvu. V tlusté vrstvě to vypění.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » pát črc 21, 2017 21:41

nebo muzes vyzkouset opravnou sadu na bazeny TADY. Drzi to paradne i pod vodou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod GreyMouse » úte zář 5, 2017 12:48

Opět se potvrdilo, že pokud člověk nechce ztrácet čas procházením slepých uliček, je dobré poslechnout boozeho :-D

Protože jsem se rozhodla dopřát si na stará kolena a jiné části těla trochu (víc) pohodlí, obdarovala jsem se TaR NeoAir XLite. Poležení na ní je opravdu luxusní, nevadí mi ani šustění (kdyby mi o něm manžel neříkal, skoro bych tvrdila, že ta moje nešustí :-D). Ovšem v mém případě se luxus konal jen prvních 17 nocí. Během noci č. 18 jsem se probudila a několika částmi těla se dotýkala země. Ne že by karimatka, utekla úplně a já ležela na zemi, ale byla dost měkká a na pár místech jsem ji holt prolehla. Protože už nás čekala poslední noc, hledání závady jsem odložila na doma.

Na boozeho doporučení použít mýdlovou vodu jsem si vzpomněla, ale protože naše čuba, nadšená z návratu ztracených páníčků domů, se snažila účastnit všech našich činností, zvolila jsem jako první možnost, pro karimatku poněkud bezpečnější, hledání dírky ve vaně. Nebyla jsem ani v půlce první strany, když se v jednom místě objevil proud malinkatých bublinek. Místo jsem označila a po usušení nalepila záplatu z přiložené opravné sady. Jenže po nafouknutí karimatka opět pomalu měkla. Putovala tedy znovu do vany, ale i když jsem se ji prohlédla dvakrát z obou stran, neobjevila jsem tentokrát nic. Zkoušela jsem ji pod vodou i různě ohýbat, pečlivě jsem zkoumala hlavně okolí ventilku a místa první díry i samotnou záplatu, ale nikde ani bublinka. Naštěstí se obluda mezitím trochu zklidnila a když po vycházce hrála svoji oblíbenou hru Tady chcíp' pes, vyrazila jsem s karimatkou, houbičkou a miskou s trochou vody a saponátu na nádobí před barák. Namydlila jsem asi polovinu karimatky a když jsem si na druhou půlku klekla, začala se na jednom místě dělat na povrchu pěna. S označeným místem dalšího úniku jsem ještě jednou zkusila karimatku ponořit do vany, ale ani když jsem přesně věděla, kde dírka je, nepodařilo se mi pod vodou vymáčknout tímto otvorem ani jednu malinkatou bublinku. Při hledání pididírek je asi potápění k ničemu :?

Obě nalezené dírky jsou blízko kraje téměř proti sobě a docela by mě zajímalo jak vznikly. Na karimatce jsem nikdy nespala přímo na zemi, vždycky na igelitu nebo ve stanu. Poslední noc kdy byla v pořádku ani tu další kdy utekla nebylo v okolí žádné trní, o které by se mohla při nešikovné manipulaci propíchnout. Hlavním podezřelým se mi tak jeví kocourek, který se večer a ráno (poslední noc na měkkém) motal pořád kolem a nedal se zahnat (desetkrát jsme ho sundali ze stolu a vyskočil na něj po jedenácté). Myslela jsem, že jsem před ním ráno stan uhlídala, ale možná jsem nedávala pozor dost.

Takže, milé děti, dávejte si pozor na kočky a poslouchejte strýčka boozeho :-D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod booze » čtv zář 7, 2017 8:04

Myslis, ze to prosekl ten kocour?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod PaKo » čtv zář 7, 2017 12:02

Mno, tak kocour, jestli vytáhl drápky a pohrál si s ní, tak to ta karimatka možná dopadla ještě dobře :D
PaKo
 

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod GreyMouse » čtv zář 7, 2017 12:03

Jen hádám, nic lepšího mě zatím nenapadlo.

Tu noc, kdy se závada projevila jsme spali v kempu. Sice tam byli schopní natočit pivo do právě umytého horkého půllitru, ale plocha pro stany byla OK, nikde žádné trní, takže mě nenapadá, jak by k propíchnutí došlo.

Nepředpokládám ani, že by došlo k propíchnutí zabalené karimatky. Byla v obalu a ve spacákové brašně a hlavně dírky byly blízko kraje, tudíž po sbalení uprostřed (přeložím podélně na třetinu a sroluju).

Noc, kdy byla karimatka ještě v pořádku jsme spali na "odpočivadle" vedle cyklostezky. Byl to plácek se stolem vysypaný štěrkem, kterým prorůstala tráva, nikde nic, co by vypadalo nebezpečně.

Kocoura jsem večer vyhazovala z předsíňky, kde zkoušel jak jdou zatnout drápky do vnitřního stanu (dobře). Ráno jsem karimatku nesbalila hned jak jsem vstala ale nechala ji s otevřeným ventilem ležet pod spacákem v otevřeném stanu, pozdějc jsem ji rolovala na igelitu. Kdybych viděla kocoura jak leze do stanu, tak ho vyhodím, ale občas se povaloval neškodně opodál, takže jsem ho nesledovala nepřetržitě.

Některé noci jsme sice spali v místech, kde se občas nějaký bodlák nebo ostružina vyskytovaly, ale to jsem si dávala na karimatku pozor a kdyby došlo k propíchnutí tehdy, tak by se asi závada projevila hned a ne až po několika dnech.

Dvě dírky vzniklé současně téměř proti sobě nevypadají ani jako výrobní vada. Myslím, že jinak jsem byla na karimatku docela opatrná a tak mi kocouří dráp přijde jako nejpravděpodobnější příčina závady. A vlastně by to byla i nejlepší možnost pro TaR NeoAir a její uživatele. Těžko karimatku chránit před neviditelným nebezpečím, ale kočka vidět je. A zrovna myš by měla vědět, že kočka znamená velké nebezpečí. Možná bych si měla změnit nick na StupidMouse :-k

Našla jsem v mobilu fotku hlavního podezřelého. Doufám, že mě nezažaluje za zveřejnění :-D
DRW_nocleh_za Vidni.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod PaKo » čtv zář 7, 2017 12:11

Aha. já myslel, že byl váš (a že to udělal třeba v noci když jste spali) a on to byl přitom nastrčený agent :D
PaKo
 

Re: oprava klasickych nafukovacich karimatek

Příspěvekod GreyMouse » čtv zář 7, 2017 12:24

Zákeřný západní agent. Lísal se, aby se vetřel do naší přízně a v nestřeženém okamžiku zaútočil :-D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky