příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř čer 21, 2017 23:46

Videjko?! I ty, Brute? #-o (aby bylo jasno, myslim to buzislovo)

Docela magor. Tricko a kratasy ve skoro 5 km, asi veri predpovedi :) Nepodarilo se mi rozeznat, co mel za boty, ale vypadalo to na nejake nizke. Macky asi ne, ze by nesmeky? Sila na tom hrebinku, stacilo, kdyby zakopnul a nema sanci. Bez cepinu, hulky slozene v jedne ruce, misto pod nohy kouka do mobilu... chapu, ze je to borec, co ma natrenovano a je si jisty, ale blbe obcas slapne kazdy a Ueli Steck byl taky borec...

OK, jeho boj, co mi ale opravdu vadi je video na vysku ](*,)

edit: napadlo mne, ze mohl mit mobil na specialni selfie tyci s integrovanym cepinem. V takovem pripade beru zpet 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » čtv čer 22, 2017 6:21

Jo Kilian......to je takovej mimozemšťan :D
Stojí za to pohledat i ty jeho výběhy na Maťák a lidi okolo na Hörnli jak čumí jak skáče z ploten :-k
Jinak cca před 14dny má Everest jednou za 26hod a podruhé za 17hod :prayer:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Chmeld4 » čtv čer 22, 2017 7:58

Co se týká obutí je sponzorovanej Salomonem. Na většinu akcí nosí speciály podobné Speedcrossum.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod grco » čtv čer 22, 2017 11:46

@mike: kilian si to riziko v horach podla mna dost silno uvedomuje, na mont blancu sa mu zabil kamos pred ocami

https://www.chamonet.com/events/news/world-champion-ski-mountaineer-dies-in-mont-blanc-record-attempt
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod pickard » čtv čer 22, 2017 14:43

Myslím, že když něco lezu já, na dvojitým laně, s helmou, mačkama, dvěma piklama a na druhým, je to furt nebepečnější, než když to samý Kilián běží v žabkách.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mitau » čtv čer 22, 2017 14:50

Celkem pěkný dokument (nejen) o tom úmrtí je A fine line. Ale s Kilianem jsme tu trochu OT, pokud teda nikdo neplánuje na Mont Blanc vyběhnout v kraťasech a tričku jako on.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod pickard » čtv čer 22, 2017 14:57

Já to plánuju. Jsem tak byl už dvakrát na Milešovce a spočetl jsem si, že to je na vrchol 6x tolik, takže to nebude zásadní problém, protože ty Milešovku dávám snadno. Jen jsem se chtěl zeptat, jestli by mi někdo nedoporučil nějaký kvalitní, nejlépe armádní, nesmeky, tak do 4 stovek a taky co je to ten sejrák.
Jedem s kámošem, co o tom má knížku, teďka o svátkách do Krkonoš, kde bysme chtěli zkusit noční výstup na Růžohorky, ať si zvykneme na chození ve tmě. Tak mi prosím doporučte čelovku, hlavně aby byla kvalitní a moc nestála, protože se na ni musíme složit.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod progym » čtv čer 22, 2017 15:05

Ružohorky potmě??? Velkolepý plán..... :D
Viděl jsem v Globusu jednu čelovku (myslím od Elektro Boček) za 129,- byla ve tvaru opičky... :lol:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » čtv čer 22, 2017 23:10

pickard píše:Myslím, že když něco lezu já, na dvojitým laně, s helmou, mačkama, dvěma piklama a na druhým, je to furt nebepečnější, než když to samý Kilián běží v žabkách.

To same jsi ale mohl rict i o Uelim Steckovi, ne?

grco píše:kilian si to riziko v horach podla mna dost silno uvedomuje, na mont blancu sa mu zabil kamos pred ocami

Na tom videu to tak nevypadalo. Bezel po hrebinku, ziral a mluvil do mobilu. Jasne, ze ma jistotu a stabilitu, ale furt muze zakopnout o nejakou hroudu, ujet mu noha na ledu... Bez cepinu by na tom svahu do Italie IMO nemel sanci zastavit. Chci rict, ze v takove situaci je nulova tolerance k chybe a tu chybu jednou za cas udela kazdy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod grco » pát čer 23, 2017 11:23

Ja nevravim, ze nemoze umriet, len, ze si je urcite vedomy rizika, akurat ma tu hranicu inde, ako napriklad ja, ja som si tiez vedomy rizika, a aj tak niektore veci robim, ktore by som nemusel :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod amigo » pát čer 23, 2017 13:14

Já si zase myslím, že debatou o tom, co si Kilián uvědomuje nebo ne, jste dost OT :twisted:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pát čer 23, 2017 22:37

A hele, kdo se tu po letech objevil ;-) Cau :)

OT uz je ten prvni prispevek s videem, reakce ale myslim nejsou od veci, aby se na to nekdo nekouknul a nerekl si, ze na MB staci kratasy, tricko, tenisky a cepin je zbytecnost :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod booze » sob čer 24, 2017 12:45

Za par let tam bude lanovka a plny kopec cechu v sandalech. 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod booze » pon zář 11, 2017 20:52

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pon zář 11, 2017 21:27

Jj, chtel jsem to sem dat... To jsem zvedav, kdy dostane Kilian prvni pokutu :twisted:

Zabozrouti. Ne ze bych je nechapal, ale tohle je zas prehnane na druhou stranu. V podstate zakazuji vystup solistum. V povinne vybave je par nesmyslu a neco tam chybi, treba pojisteni.

Nesmysly:
- opalovaci krem (Daylongem muzu byt namazany na nekolik dni dopredu a nemusim ho nosit)
- navleky #-o
- fliska :roll:
- hulky ](*,)
- cepice, maska (misto obojiho mam nekolik Buff satku)
- ke kompasu a vyskomeru chybi mapa

Rozumim, jak to mysli, ale jsou zbytecne konkretni. Kdyby treba misto flisky napsali zateplovaci vrstva, tak to pokryje i perovku, ktera je lepsi, nez fliska.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod booze » úte zář 12, 2017 9:44

Ten kompas a vyskomer je na zachranu, abys udal nejake info o sve pozici. Spis ze tam neni bivakovaci pytel nebo nejaka termofolie.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » úte zář 12, 2017 12:05

@mike: beres to hrozne jen ze sveho pohledu.
- ochrana proti slunci: Buff je i maska (vsak to na obalu pisou :-)), Daylong Ti 2-3 dny nemusi vydrzet a pri veskere ucte, ale cely den na slunci v 4000+ Te bez ochrany klidne muze ohrozit (min. neprimo) na zivote, a to nemyslim upal a uzeh ale prime spaleniny na "citlivych" mistech - napr. oci (nemues je otevrit, nevidis - spadnes), bezne bryle Ti nemusi pomoci. Jakakoliv spalenina se Ti muze vymstit - zapali se, zacnes mit ukrutne bolesti, prestanes poradne vnimat, atd. Vim, co mi udelalo spalene ucho a to v necelych 3000 za cca 3,5 hod. Nezapomen ze v tech vyskach pro nezvyknute lidi pracuje organizmus jinak. Konec koncu predstav si, ze by se Ti nosni dirky spalily (a zapalily) tak, ze by snemohl nosem vubec dychat.
- cepice: Buff je i cepice
- navleky: vim, nemas je rad, ale zadne kalhoty je 100% nenahradi, obzvlast kdyz je nemuzes pripnout k botam. A tady se nepocita s tim, ze budes mit kde vysusit boty.
- hulky: az budes "na smrt" unaveny, ver mi, ze jim budes hodne rad.
- fliska: mas neco lepsiho izolacniho, co Te bude izolovat i pod GTX bundou, poslouzi stejne dobre jako kteroukoliv vrstva (kdyz si navleces vsechno co mas), krome svrchni a hreje i kdyz je mokra? Peri navlhne a neni vhodne pod GTX, synt. izolacni bundy s vice vrstvama taky nefunguji (i sam si to psal), ani pod GTX, mozna tak Polartec Alpha - a co jineho Ti zustane. Vybrat se na MB pouze v merino tricku s primaloftce, jak chodis Ty je v kazdem pripade slusny hazard - a cim by ses chtel zateplit, kdyby to bylo treba a zustal bys napr. stat uprostred ledovce cekat celou noc pri -20 a bourlive snehove vanici, kdy nevidis ani na buzolu v rukou?
- mapa: to by museli vyadovat taky znalosti vyuziti :twisted: Nota bene, podle mne nejenom mapa, i buzola a vyskomer budou naprosto k nicemu, kdyz spadne mlha, noc a nevidis ani na krok, at umis s nimi zachazet sebelip. Na zachranu Ti poslouzi max. vyskomer, ale mnohem lip GPX souradnice.

Vem to tak, ze pravidla nemohli nastavit podle nejzkusenejsich a nejlepsich ale podle prumerneho navstevnika. Navic tak, aby zahrnuli co nejvetsi rozsah nebezpeci - napr. jak slunce, tak i nahlou velkou zimu, -20 i niz. Je vysoce pravdepodobne, ze vetsinu veci ani neusis pouzit, ale jakmile nastane zvrat pocasi, bez nich mas problem. Mozna, co jsem uvadel, jsou extremy ale - soude podle popisu lidi, co tam zazivali - nic vyjimecneho na MB. Je to caso otazka stesti nebo "stesti".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte zář 12, 2017 18:33

Klasika. Byrokrat vyda narizeni, nekomu se to nelibi a hned pribehne apuka, aby byrokrata hajil. Ty bys obhajoval i kdyby do povinne vybavy dali slunecnik :twisted:

Samozrejme, ze to beru ze sveho pohledu. Mam nejake zkusenosti a overenou vybavu. Kdyz uz musi byt povinna vybava (jakoze je to spis blbost), tak by se mela omezit na opravdu nezbytne veci, ktere potrebuje kazdy a kdyz je vic moznosti, tak to formulovat co nejobecneji, aby se tam vlezly vsechny. Kdyz je povinne neco, co nepouziju, tak mi to akorat pridava vahu a tedy snizuje rychlost a zvysuje unavu, coz je kontraproduktivni.

apuka píše: Daylong Ti 2-3 dny nemusi vydrzet

Daylong vydrzi bez umyvani i tyden. Usi, za usima, kuzi ve vlasech, ktera se jinak spali nejvic (nenosim nic na hlave) si mazu zasadne na zacatku akce a staci to. Oblicej a ruce si mazu denne, ale to spis pro jistotu, 2 - 3 dny by to nejspis vydrzelo i tam. Na exponovane casti (nos, rty) je lepsi tycinka v lekarnicce.

apuka píše:ale prime spaleniny na "citlivych" mistech - napr. oci (nemues je otevrit, nevidis - spadnes)

:D ty tve fantasticke a nesmyslne scenare. V zakladni vybave jsou ledovcove bryle, bez nich by tam lezl jen silenec. Spalene oci si nedovedu predstavit, bez bryli prestanes videt podstatne driv a pod brylema si nic nespalis. Ja si teda oci nemazu :twisted:

apuka píše:- navleky: vim, nemas je rad, ale zadne kalhoty je 100% nenahradi, obzvlast kdyz je nemuzes pripnout k botam. A tady se nepocita s tim, ze budes mit kde vysusit boty.

Nesmysl. Kalhoty s hackem jsou lepsi, nez navleky. Vetsinou mi uplne staci kalhoty se stahovanim dole. Navleky uz roky nemam a nijak mi nechybi. V povinne vybave nemaji co delat.

apuka píše:- hulky: az budes "na smrt" unaveny, ver mi, ze jim budes hodne rad.

Dalsi nesmysl. Hulky pouzivam akorat na sneznice, jinak s nima nechodim a nejsem na ne zvykly, takze by mi jejich pouziti spis uskodilo. Navic bych to vubec nezkousel, v takovem terenu mam v ruce cepin a chodit s hulkama je IMO pitomost hranicici s pokusem o sebevrazdu.

Kdyz jsem pred lety sestupoval 9 hodin se zlomenou nohou, tak jsem po hulkach jsem ani nevzdechnul. Nikdy mi nechybely, ani kdyz jsem byl "na smrt" unaveny. Naopak, kdyz jsem je zkousel, tak mi prekazi a zbytecne ubiraji energii. Umim totiz chodit a berlicky nepotrebuju.

apuka píše:- fliska: mas neco lepsiho izolacniho, co Te bude izolovat i pod GTX bundou

Jiste. PowerDry triko s gramazi 196 g/m^2, coz odpovida stredni flisce. Plus merino na spani s gramazi asi 150 g/m^2. Flisku uz vubec nemam, nechci, k nicemu mi neni a nechapu, proc bych mel tahat tak objemnou a tezkou kravinu, kdyz jsou lepsi moznosti.

apuka píše: a cim by ses chtel zateplit, kdyby to bylo treba a zustal bys napr. stat uprostred ledovce cekat celou noc pri -20 a bourlive snehove vanici, kdy nevidis ani na buzolu v rukou?

:D dalsi fantasticky pribeh. V tomhle pripade perovkou. Kdyz budu stat, tak je to nejlepsi moznost, kam se na ni hrabe fliska. Nouzovy bivak na ledovci v mrazu jsem zazil a byl jsem rad prave za perovku.

apuka píše:- mapa: to by museli vyadovat taky znalosti vyuziti :twisted: Nota bene, podle mne nejenom mapa, i buzola a vyskomer budou naprosto k nicemu, kdyz spadne mlha, noc a nevidis ani na krok, at umis s nimi zachazet sebelip. Na zachranu Ti poslouzi max. vyskomer, ale mnohem lip GPX souradnice.

Ty jsi fakt uzasny. Byrokrat pozaduje blbosti, tak je obhajujes, ale kdyz byrokrat neco zapomene, tak mas hned duvod, proc to neni potreba. Mapa je zaklad.

V tvem fantastickem scenari, kdyz uz na nej dojde, tak je IMO nejlepsi zabivakovat a pokracovat rano. Kdyz nevidis ani na krok a v mlze ti nepomuze ani celovka, tak neni dobry napad kamkoliv chodit ani s GPS, protoze neni natolik presna, abys nekde nespadl ze skaly, do diry apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte zář 12, 2017 18:51

booze píše:Ten kompas a vyskomer je na zachranu, abys udal nejake info o sve pozici. Spis ze tam neni bivakovaci pytel nebo nejaka termofolie.

Ty s sebou na tury bez planovaneho spani venku zdarak nosis? Ja ne, mozna bych mel.

Kompas a vyskomer ti na zachranu nestaci. Kdyz jsem poprve volal vrtulnik, z nejakeho duvodu odmitli GPS souradnice (pry jsou s tim jen problemy), a tak jsem se snazil popsat, kde jsem a dal jsem jim vysku. No a pak jsem sledoval, jak nad druhou stranou udoli proletel maly vrtulnicek, doletel na konec, naklesal na moji vysku a lital tam dokola. Neco pres kilometr ode mne, bez sance, ze by mne videli. Nakonec jsem je navigoval mobilem, nastesti byl zrovna trochu signal.

Clovek si rika, ze ma cervenou bundu, a tak ho nejak uvidi. Ani nahodou, v horach vzdalenosti a velikost klamou, doslo mi to, kdyz jsem ten preletavajici vrtulnik videl a nerozeznal ani okynka...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod booze » úte zář 12, 2017 20:27

mike píše:Ty s sebou na tury bez planovaneho spani venku zdarak nosis? Ja ne, mozna bych mel.

Nenosim, mam vzdy termofolii a v zime termofoliovy zdarak.
mike píše:Kompas a vyskomer ti na zachranu nestaci.

Hm divne, melo by to fungovat na zaklade vysky a triangulace. :-s
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » úte zář 12, 2017 20:32

Myslis azimut nejakeho (nejakych) znameho bodu? Jenze co kdyz je mlha nebo aspon sedi na vrcholech mraky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod apuka » stř zář 13, 2017 16:51

@mike: Opakuji se
apuka píše:pravidla nemohli nastavit podle nejzkusenejsich a nejlepsich ale podle prumerneho navstevnika. Navic tak, aby zahrnuli co nejvetsi rozsah nebezpeci
Zkus se na vec podivat ocima toho starosty, ktery ma (pravdepodobne i ze zakona) udelat maximum pro bezpecnost lidi - i pri vystupu na MB, pokud to patri do pusobnosti jeho obce. Co bys Ty delal, jak bys Ty lidi resil?
A koukni se kolem sebe, podivej se, co vsechno chodi na MB normalkou (myslim, ze docela reprezentativni vzorek jsou i dotazy na OF :twisted:), jake maji vedomosti a znalosti a potom sud
Ano, psal jsem, ze co uvadim jsou extremni situace, ale taky, ze v te oblasti jsou relativne bezne. A ver mi, ze by ses i Ty lehce mohl dostat do situace, kdy TI Tvoje zkusenosti z tritisicovek a par nizsich ctyrtisicovek nemusi dat spravne vyhodnoceni situace. Tam jsi na te hore 2, spise 3 dny, ve vyskach, ktere tomu prumernemu nezvyklemu turistovi daji vice nez zabrat a kde by mel reagovat casto jinak nez nekde dole. Ty moje "fantasticke a nesmyslne scenare" zkus dat dokopy s tim vsim.

Si myslim, ze kdyz nebudes mit doslova to, co tam je napsane, ale neco podobneho, ale vhodneho do podbonych podminek, nikdo za to pokutu neda. Problematicti jsou Ti, co nic nebo vetsinu potrebneho nemaji.

Ledovcove bryle, mazani, atd: Ty si myslis, ze napr. [url=https://www.hanibal.cz/julbo-sherpa-spectron-3-id3501?gclid=EAIaIQobChMI9te9z72i1gIVGomyCh2Z2glDEAQYAiABEgL6vfD_BwE#/2487-velikost-reg/2496-barva-soft_black_noir_mat#181417611]tyto[/url] zabrani moznemu spaleni okoli oci nebo i primo oci odrazem zespodu? Houby, nemusi. Kdyz nemas dobry zaklad (opaleni), nenatres se a budes dva dny slapat v primo prazicim slunci na ledovci, tak budes vyrizeny ze spalenin (to uz nerikam nic, ze v techto specialnich ledovcovych brylych bude mnoho lidi mit sneznou slepotu uz v pulce prvniho dne). Nezapomen, ze Ty zase hodnotis podle sebe, jenze Ty cely rok chodis ven a "opalujes se", takze mas hodne silny zaklad. Ale co Ti, co ven skoro nevyjdou (napr. bo furt jsou v posilovnach :evil: ) a nemaji zadny zaklad?

ad Tvoje doporucene obleceni: S Tvymi 196 g PD a 150g Merino trickami, lehkou primaloftkou a lehkou perovkou bys byl fakt v prdelim kdyby ses dostal do popsane situace, Teda za predpokladu, ze bys celou dobu neposkakoval a delal vsemozne aby se shybal a vytvarel teplo, Nesrovnavej letni nouzovy bivak na ledovci nakde v 3000-3500m s MB o tisic+ m vys. ANo, zabivakovat v popsanem pripade je nejlepsi. Ale rekni mi, kolik lidi ze 100 by vedelo, co ma delat - a taky, predchozi vet, Ty bys taky mel velke potize. Zase si precti neco od lidi, co ty situace zazili a prezili, abys vedel, jak jsi vedle.

ad mapa, vyskomer, buzola: JSem tam nic neobhajoval, pokud sis nevsiml. Jsem psal, ze vsechny jsou k nicemu - odhadem tak min 70-80% lidi by nebyla schopna se orientovat podle nich ani za dobreho pocasi, za zhorseneho nikdo, Nezapomen, my jsme generace, ktera se praci s mapou i orientace v terenu ucila jeste na skole v hodinach branne vychovy, vetsina chlapu jeste i na vojne, resp. voj, katedre. (Nechvalim vojna, ani nahodou - ale uvedene je nase nepopiratelna vyhoda.) Ale kdo ucil praci s mapou, buzolou, orientaci, triangulace a pod mladsi lidi??? Jak se koukam kolem sebe, tak vidim, ze drtiva vetsina se v mape orientuje jeste tak, ze je tam vidime mesto X, vidis, tady je to na (papirove) mape. No je tady smerovka, je tam napsane to mesto, tak se po ni tam dostanemem - ale podle mapy (i kdyz je tam naznacena cesta) by se tam nikdy nedostali. Jeste neco malo nekteri umi s digitalnim mapovym programem v mobilu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » stř zář 13, 2017 18:32

apuka píše:Zkus se na vec podivat ocima toho starosty, ktery ma (pravdepodobne i ze zakona) udelat maximum pro bezpecnost lidi - i pri vystupu na MB, pokud to patri do pusobnosti jeho obce. Co bys Ty delal, jak bys Ty lidi resil?

Zas si vymyslis. Prej pravdepodobne i ze zakona #-o To uz by musel byt davno zavreny za ty stovky (nebo tisice?) mrtvych na MB.

Neresil bych je, je to jejich odpovednost. Rozumne by bylo tam dat vicejazycne cedule s popisem trasy, moznych nebezpeci a doporucenym vybavenim. Ale ty uz tam myslim jsou. Pozadal bych chatare, at spatne vybavene turisty varuji, ale to uz asi stejne delaji. Maximalne vyslat do terenu lidi, aby spatne vybavene turisty varovali. Ale ne pokutovali.

apuka píše:A ver mi, ze by ses i Ty lehce mohl dostat do situace, kdy TI Tvoje zkusenosti z tritisicovek a par nizsich ctyrtisicovek nemusi dat spravne vyhodnoceni situace.

To samozrejme vim. No a? Jak mi v tom pomuzou povinne hulky, ktere nepouzivam?

apuka píše:Si myslim, ze kdyz nebudes mit doslova to, co tam je napsane, ale neco podobneho, ale vhodneho do podbonych podminek, nikdo za to pokutu neda.

Nelibi se mi spolehat na libovuli policajta. Kdyz se da neco zneuzit nebo vylozit doslova, tak to obvykle udelaji. Proste kdyz uz to musi byt, tak to ma byt rovnou napsane tak, aby to pokrylo vsechny rozumne moznosti. Vcetne solistu. Co chudak Kilian, ktery uz byl na MB aspon stokrat a ted nesmi?

apuka píše:Ledovcove bryle, mazani, atd: Ty si myslis, ze napr. tyto zabrani moznemu spaleni okoli oci nebo i primo oci odrazem zespodu?

Myslim, ze by ses mel snazit davat takove linky, ktere na OF projdou :P

Netusim, nezkousel jsem je. Zalezi, jak sedi na obliceji, ale to u kazdych. Kdyz ne, tak ti zadny opalovaci krem nepomuze. Pred casem se mi trochu roztrhnul bocni kryt na mych starych a jak se do ledovce (neco nad 3500) oprelo slunce, tak to behem chvilky bylo k nevydrzeni, z oka mi valily slzy. Musel jsem to hned na miste olepit naplasti. Cimz chci rict, ze kdyz mas byt jen castecne nefunkcni ledovcove bryle, tak mas mnohem vetsi problem, nez ze ti chybi opalovaci krem. A ze na to obvykle prijdes rychle a v nizsich polohach.

apuka píše:jenze Ty cely rok chodis ven a "opalujes se", takze mas hodne silny zaklad. Ale co Ti, co ven skoro nevyjdou (napr. bo furt jsou v posilovnach :evil: ) a nemaji zadny zaklad?

Nemam, jsem nocni tvor. Ted po horach jsem trochu opaleny, ale nic extra. A navic ti na snehu nad 3000 zadny zaklad nepomuze, mozna se spalis o par minut pozdeji. Co si vzpominam, tak opaleni ti da faktor asi 1.8, to je ve vyssich horach nic.

apuka píše:S Tvymi 196 g PD a 150g Merino trickami, lehkou primaloftkou a lehkou perovkou bys byl fakt v prdelim kdyby ses dostal do popsane situace

Neprehanej. -20 jsem v tom tricku a primaloftce zazil a bylo to v pohode. Nerikam, ze by to bylo snadne nebo ze bych to zazit chtel, ale o to taky jde. Nepolezu na MB, kdyz bude mizerna predpoved a v noci bude -20.

apuka píše:ad mapa, vyskomer, buzola: JSem tam nic neobhajoval, pokud sis nevsiml. Jsem psal, ze vsechny jsou k nicemu - odhadem tak min 70-80% lidi by nebyla schopna se orientovat podle nich ani za dobreho pocasi, za zhorseneho nikdo

Nikdo? Kdo neumi pracovat s mapou, tak si vezme GPS. Je tam GPS nebo kompas a vyskomer a ja pisu, ze k tomu nebo jeste chybi mapa. Jinak si ovsem myslim, ze spolehat se na GPS je blbost a mapu to chce vzdycky. GPS je elektronika a ta muze mnoha zpusoby selhat. A taky si myslim, ze kdo chodi po horach, tak by se mel s mapou naucit pracovat a vetsina horalu to umi. Nedelej z lidi takove blbce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod grco » čtv zář 14, 2017 9:30

mike píše:Ty s sebou na tury bez planovaneho spani venku zdarak nosis? Ja ne, mozna bych mel.


Ja napriklad nie, lebo ziadny zdarak ani nemam, ale guide s ktorym som chodil po alpach nam to hodne odporucal a nosi to vzdy, hodne lehky, ale taky dokonca pre 2 osoby...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod booze » čtv zář 14, 2017 11:28

mike píše:Myslis azimut nejakeho (nejakych) znameho bodu? Jenze co kdyz je mlha nebo aspon sedi na vrcholech mraky?

No to by me zajimalo, jsem byl na nejakem skoleni v alpach a tam se to probiralo. Ale fakt si to nepamatuji. Zeptam se a pak napisu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pon bře 19, 2018 2:41

Velmi povedeny clanek i fotky na Lezci: Mont Blanc s rozvahou
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Will » ned dub 15, 2018 16:29

Trošku to tu oživím, nikde se nezminuje, jaký objem batohu je "tak akorád" na Mt. Blanc.
Jde mi o kompromis, tzn. do 15kg a 50l se chci vejít se vším co ponesu včetně stanu.
Carpe diem!
Will
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned pro 27, 2015 19:41

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod remy77 » ned dub 15, 2018 20:32

Jednoducho.
Cim mensi a cim lahsi :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod mike » pon dub 16, 2018 1:55

Tak. Videl bych to do 35 litru. Nalehko, zadny stan, jen nutna vybava na turu a vlozka do spacaku kvuli spani na chate. Nekde tu probehlo, ze na Gouteru je stanovani zakazano a jsou za to slusne pokuty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: příprava na Mont Blanc-prosím o rady

Příspěvekod Pierre111 » pon srp 27, 2018 13:43

V sobotu jsem se vrátil z Alp. Vylezli jsme Alphubel přes Taschhutte a Mont Blanc cestou tří vrcholů. Pokud by někoho zajímaly nějaké informace k výstupu, tak se ptejte.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Alpské státy