Jak moc dáte na předpovědi počasí?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod booze » pon dub 3, 2017 19:42

Nejlepsi navleky do teplych s.acek jsou bez membrany.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56


Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2017 1:16

Venku randal, slusna bourka, proudy vody. Kouknu na meteoradar, jo, tohle je oranzova. Prechazi pas dlouhy par set km. Kouknu na predpoved a ziram. Aladin stary 6 hodin:
radar_16_06_00.jpg
aladin_16_06_00.jpg

A tihle si troufaji predpovidat na nekolik dni dopredu. Sorryjako #-o Varovani pred bourkami samozrejme zadne. Meteoblue je tam ma. A ne, nesekli se jen v case, ani dal to neni.

Kdyby vypnuli pocitace a vratili se k rosnickam, tak udelaji lip. Tentokrat jsem to citil i ja uz tak 4 hodiny predem. Kolena a celkove, pricemz normalne se mi to temer nedeje. Preslo to hned, jak zacala bourka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2017 4:31

Stav o 3 hodiny pozdeji kdyz prisla dalsi vlna a puvodni postoupila na Moravu. S novym modelem spocitanym o 6 hodin pozdeji. Takze 3 hodiny dopredu a zas mimo (i kdyz nepatrne lepsi, nez z predchoziho modelu):
radar_16_06_03.jpg
aladin_16_06_03.jpg

Hele, k cemu je model, ktery se nedokaze prizpusobit aktualni situaci a "nevidi" ~80 km siroky pas bourek, ktery prechazi pres celou republiku uz v dobe, kdy se pocita? To vypada jako virtualni svet, co si zije sam pro sebe nezavisle na realite. Jo, vim, ze jsem hnusnej, ale ridit se podle takove predpovedi a pak mne tohle chytit v terenu, tak mne asi zavrou.

Dost by mne zajimalo, jak tentokrat vyhodnoti uspesnost predpovedi. Predpokladam, ze 0 % to nebude (sel bych do zaporu).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod scinkk » pát čer 16, 2017 9:06

Tak ty mapy jsou 3h uhrn srazek v mm takze k porovani spise zpetne, s tim, ze se tam asi daji hure zahrnout bourky a privalove deste, neb se tezko zjisti "kde to presne spadne".
Tim nechci rici, ze bych z toho vycetl tu situaci ktera nastala, prinejmensim ten pas srazek, ale zrovna tyhle mapy srazek beru spis orientacne, ve stylu "muze zaprset" :)
Meteoblue ten patecni zlom pocasi mel uz od pondelka sic s nizkou pravdepodbnosti predpovedi, tak to ma i ted a clovek aspon vi na cem je :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2017 9:55

mike srovnava neco, co se moc srovnavat neda. Prave i kvuli casovemu posunu (i kdyz mike trvrdi neco jineho, ale nevi, o cem mluvi - viz scinkk) jsou tam uplne jine udaje, nez on cekal. A je pravda, ze uhrny z bourek jsou docela tezko predvidatelne, mozny rozsah byva dost velky.

@mike: mel by ses alespon podivat, co jsou ty jednotlive zobrazeni modelu Aladin.

Jinak je nekolik matematickych modelu na meteorologickou predpoved a jeste jsou odlisne metody interpretace modelu, Meteoblue mozna pouziva neco jineho, mozna posouva odhady trochu jinak. Anebo taky je mozne, ze ma moznost delat mnohem presnejsi vypocty (ma vetsi vypoicetni vykon) nez CHMU. Tezko rict. Pravdou, bohuzel je, ze jednou je lepsi Meteoblue, jednou CHMU, jednou nekdo jiny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2017 18:08

:D apuka se uz dal i na jasnovidectvi a vi, co jsem cekal :twisted: Samozrejme vim, co ty obrazky znamenaji, ale taky vim, jak by mely vypadat, kdyby predpoved odpovidala realite. Nedavno byla velmi podobna situace, kdy se nahodou s predpovedi trefili a vypadalo to uplne jinak.

Pas bourek sel od zapadu, takze na prvnim obrazku mela byt mapa pokryta srazkami az po vychodni okraj pasu srazek na radaru. Barva mela byt zelena az zluta, rozhodne ne tech par flicku, co jsou na prvnim obrazku. Na druhem je to videt jeste lip, pas srazek presel za tri hodiny, co obrazek zahrnuje, az na Moravu, takze Cechy mely byt kompletne pokryte srazkami a co tam je? LDH. Tak, jak to popisuju, vypada ta nedavna situace, kdy taky presel pas srazek od zapadu na vychod. Cela mapa stredne az svetle zelena se zlutymi fleky, kde melo prset jeste vic. Tohle proste vubec netrefili, to neokecas. Neslo o jednotlive bourky, kde by se jeste dalo primhourit oko (ale zas bych cekal varovani pred bourkami, ktere nebylo), ale souvisly 80 - 100 km siroky pas srazek. Muzes se kouknout na meteoradar, jeste to tam bude (animovany GIF se mi vyrabet nechce). No a hlavne, ten pas srazek byl na ceste uz nejmin dve hodiny predtim, nez vydali tu druhou predpoved a podle radaru jsem jasne videl i ja, ze bude pokracovat dal na vychod a prset bude vsude. Jenze model si jel dal svou virtualni realitu a na skutecnost kaslal. K cemu je predpoved, ktera je jasne spatne uz v okamziku, kdy ji zverejni?

scinkk píše:Tim nechci rici, ze bych z toho vycetl tu situaci ktera nastala, prinejmensim ten pas srazek, ale zrovna tyhle mapy srazek beru spis orientacne, ve stylu "muze zaprset"

Kdybych se ridil podle puvodni predpovedi, tak si taky reknu, "muze trochu zaprset, ale na tohle ani nepotrebuju membranovku". Naopak, podle starsi predpovedi, co zminuju vys, ze podobna mela byt vcera, jsem si rekl "do tohodle vubec nepolezu, pockam, az to prejde, protoze bych promohl na kost".
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod lojzmen » pát čer 16, 2017 23:10

Ptal jsem se na to - tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry je zlý sen meteorologa.
Je to jako dvě vrstvy počasí nad sebou a není jisté, které bude mít hlavní slovo.

Zpozorněte také, když bude "okludující frontální rozhraní", či "okluzní fronta", ta se někdy dost vrtí.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod akrij » sob čer 17, 2017 10:19

Stejně to bylo minulý týden z pátku na sobotu když jsem byl v Českosaském Švýcarsku. Ještě večer v 8h v hospodě jsem koukal na aktuální mapy z aladina a tam byl pás srážek až nad ránem a v tu samou chvíli už byly srážky na západě Čech na radaru. Meteoblue, foreca, yr ti to měli už pozdě večer - správně. Přeze mě to přešlo ve dvou dávkách mezi 22-01h.
akrij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř kvě 14, 2014 13:47

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » sob čer 17, 2017 22:01

Pak je otazka, jak dlouho se jedna predpoved Aladinu pocita a jak stare vstupy dostava. A jestli, kdyz je aktualni vystup evidentne spatne, by to nekdo nemel korigovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv čer 22, 2017 18:08

To vypadá až strašidelně...

Obrázek
copyrajt ČHMU

Sem zvědav kolik a jakých trakačů z teho vypadne....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » čtv čer 22, 2017 19:20

Teda momentalne (resp. az do ted) vlevo od CR to ne vsude vypada, jak na tom obrazku. Ted sviti (pres mraky) slunicko a se stridaji i fleky modre oblohy. A nespadlo zatim nic.
...Dusiburg, Poryni-Westfalsko
(Zato kvuli orkanu, i jednomu tornadu, spadlym stromum, vode, atd. uz uzavreli zeleznicni trat Hamburg - Berlin - Hanover).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv čer 22, 2017 20:04

Trakače už sou za rohem... :mrgreen:

Obrázek
kopyrajt ČHMU
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv čer 22, 2017 20:46

V Praze to teprve zacina, blesky, hromy, ale dest nic moc. Aspon se uz ale ochladilo, ted je 25, pres den bylo 34 a dusno #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » čtv čer 22, 2017 21:25

Kurna, Vy se mate... 25 stupnu, pres den "jen" 34... Tady stale nic, jen hezky zapad slunka (a hic - navic po celem dni skoleni v neklimatizovane mistnosti, kde mohlo byt tak 30 #-o )
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv čer 22, 2017 21:58

34 a dusno, bylo fakt na zdechnuti (v Rezi rekord 36). Uz konecne prsi, na balkone 23, meteostanice na Ruzyni tvrdi, ze 18. Uz se tesim, az doprsi a pujdu ven.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát čer 23, 2017 6:39

Trakače přijely poprvé asi ve tři, podruhé v pět... aji se zvukem.... ale nebyly nicmoc extra, prakticky nefučelo... a fčíl už nechčije a venku je příjemných 18st
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pát čer 23, 2017 9:14

Ted cestujeme, jsme mezi Frankfurtem a Aschenburgem (smer Norimberk) a zatim neni ani stopy, ze by nejaka kapka spadla. V Duisburgu urcite zadna. Ale ochladilo se hezky, rano bylo (venku :twisted:) prijemne.
A trate Hamburg - Hannover, Berlin - Dresden a Hamm - Bielefeld jsou stale uplne uzavrene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod fps » pát čer 23, 2017 18:45

ze včerejška na dnešek jedna z největších a nejdelší bouřek co jsme kdy zažil, ještě že jsem byl v Praze a ne někde na horách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát čer 23, 2017 23:02

Pry 300000 blesku, pise iBlesk ;-) Pockal jsem, az prejdou prvni dve vlny. Treti na radaru vypadala, ze Prahu mine, a tak jsem sel ven. Smula, jizni cip mne chytnul v bode otocky, sice to trvalo jen par minut, ale bylo to, jako by na mne lili kyble vody, takze jsem byl durch. Aspon ze jsem si vzal tricko z umeliny a ne merino jako normalne.

Predtim byly blesky paradni, cela severni obloha se kazdou chvili rozsvitila a chvili bylo svetlo jako ve dne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob čer 24, 2017 10:17

Venku už je zase hic a ďusno.... rosničky sice na dnešek bóřky neslibujou, ale kumuly tam už rostou... myslím, že budou zvukové, světelné a vodní efekty.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Lipon » sob čer 24, 2017 12:07

Tak na Plzeňsku jasno bez mráčku a větrno, asi 28, ve stínu moc příjemně ;-)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod booze » sob čer 24, 2017 12:47

Boozeland 32ºC ve stinu 40ºC na slunku. Takze porad je to na kalhoty.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob čer 24, 2017 16:27

Hmmm, tak nic ... teda asi.... venku byl hic a ďusno, fčíl už je tam enem hic....a pořádný.... jo a kumuly se přestaly kumulovat....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » stř čer 28, 2017 19:09

Tak bude prset nebo ne? Na radaru se na jih od Prahy porad neco objevuje, ale sem na sever to nedojde, uz nekolik hodin ani kapka. Aladin je k nicemu, neodpovida uz ted. Meteoblue aspon dava nizkou pravdepodobnost aktualni predpovedi, modely se rozjizdeji. Chjo, blbe je, ze odtud na jih nevidim, a tak nedokazu odhadnout, jestli a kdy to sem prijde...

edit: aaale, jdu ven ted, delal jsem danove priznani a musim se z toho nejak vzpamatovat :x
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř čer 28, 2017 19:28

U nás (brzo) ráno 24, před obědem 32 a ďusno, po obědě stejně až někam do 6, kdy z jihu (z SK) přišel okraj bóřky a líznul nás (spadly asi 4 kapky, no možná pět) a fčíl už je zase těplo... chjo no...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv čer 29, 2017 0:15

Dobre jsem udelal, ani kapka. Bourkove mraky byly videt na vychode, poradne. Akorat jsem udelal chybu, ze jsem si vzal merino tricko (150). Puvodne jsem sel jen na 5 km, na to by stacilo, ale slo se mi dobre a bylo z toho skoro 10 slusnym tempem. Tricko propocene a hnusne mokre. V nedeli jsem sel skoro 40 km, horko bylo vetsi, potil jsem se jak zvire a PowerDry triko bylo suche. Furt rikam, ze se merino na potive aktivity nehodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod amigo » čtv čer 29, 2017 7:32

v jihlavě včera pršelo a bouřilo přesně dle předpovědi. samozřejmě jsem na ni nedal a při výběhu sjezdovky zmoknul, což bylo ve finále ve včerejším dusnu příjemné :slota:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » čtv čer 29, 2017 7:44

mike píše:Tak bude prset nebo ne? Na radaru se na jih od Prahy porad neco objevuje, ale sem na sever to nedojde, uz nekolik hodin ani kapka.
Kde to Ty zijes? Pry na SV Prahy byly nejsilnejsi bourky a to uz brzo odpoledne.

V OV byla mirna prehanka dnes rano v 5, na par minut. Stacila akurat na to, aby z asfaltu vytahla vsechnen marast za dlouhe suche obdobi a na vrchu z toho udelala hezke mydlo. Kdyz jsem slysel rano zacatek deste, kouknu z okna a uz prave vylezala pani z auta, ktere (pri hodne pomale jizde) na tom mydlu dostala smyk a namackala dvere zaparkovaneho auta. Byla prvni, ktera (skoro) dojela na krizovatku :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Lipon » čtv čer 29, 2017 8:25

podle toho, jak to vypadalo na SV Prahy v lesich, tak bourilo a lilo slusne
jel jsem tam asi v 7 večer, ve městě už všude suchý chodníky, sem tam louže, ale stačil kilák a půl Ďábličákem a dopadl jsem skoro jak Svěrák po tuningu kola
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Pokec