Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy...

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 10:09

Já bych to upravil - pro spaní v hamace JE zapotřebí izolace (od 20°C a níže). A lze to řešit karimatkou a nebo zateplením (syntetika, peří). Peří, které je alespoň do -5 až -10°C se ale pohybuje kolem 6-8k. Takže proto mám karimatku. Syntetika do -5C co má kolega,má kolem kila a větší objem, než karimatka (měl jsem obojí, zvítězilo u mne více místa v batohu). Kdybych si mohl dovolit dát 16 tisíc za 2 péřové zateplení, tak bych samozřejmě nahradil karimatku :)
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » pát čer 16, 2017 10:11

Věřím, že se lze dohodnout s paní Hrstkovou na ušití underquiltu a bude to jistě levnější http://www.spacaky-kwak.cz/
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:11

PaKo píše:Ano, je to hmotnost bez spacáku, jako u tebe - a ačkoliv máš zateplení (já karimatku), pořád minimálně přikrývku (tj. v podstatě poloviční spacák) potřebuješ.

A jak jsem psal výše - mě ta váha vyhovuje!!! Ale pouze, když v tom spím sám, protože spát na zemi a ušetřit 200g pro mne není lákavé. Ale více lidí = hamaka krát počet lidí = daleko větší hmotnost, než UL řešení spaní - jeden UL tarp pro X lidí.

edit. Uvědom si, že pokud ty máš set 1,6kg pro jednoho a jdete ve čtyřech, taháte věci na spaní o celkové hmotnosti 6,5kg - zde je otázka, zda není lepší 3kg UL stan pro 4.


Tak to bude nedorozumenie, ked uvadzam vahu zateplenia 1kg, tak to je spodok aj vrch, cize komplet cele spanie.

Ale dobre dajme tomu, ze dame zateplenia bokom. Pre 4 osoby mam vybavu 2,8kg komplet.

Ty vravis UL stan 3kg. To ale este spime na zemi. Cize este 4 karimatky.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 10:13

Nemůžeš dát stranou zateplení a pak ke stanu psát karimatky, ne? Bez toho zateplení bys je potřeboval i do hamak :)

Jinak pokud píšeš zateplení + spacák celkem 1kg - co je to za výbavičku? Myslel jsem, že jde o DD zateplovák (má kilo), ale asi půjde o peří, že (jak u spacáku, tak u zateplováku)?
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:15

PaKo píše:Já bych to upravil - pro spaní v hamace JE zapotřebí izolace (od 20°C a níže). A lze to řešit karimatkou a nebo zateplením (syntetika, peří). Peří, které je alespoň do -5 až -10°C se ale pohybuje kolem 6-8k. Takže proto mám karimatku. Syntetika do -5C co má kolega,má kolem kila a větší objem, než karimatka (měl jsem obojí, zvítězilo u mne více místa v batohu). Kdybych si mohl dovolit dát 16 tisíc za 2 péřové zateplení, tak bych samozřejmě nahradil karimatku :)


Ano je to tak, skus ten odkaz na kwak, mozno ti to usiju za lepsi peniaz. Ja som sa s tym nesral, rovno som napisal do cumulusu.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 10:17

Tak pak jsi na tom samo líp jak já (já mám k té sestavě ještě +spacák). Jednou přejdu taky na peří, ale to je děsná řacha (a při představě 4x zateplení + spacáky vše v peří jak to máš ty - tzn cena jak za 8 péřáků - na mě jdou mdloby z celkové částky :D ).

Takže závidím, ale je mi jasné, že to je těžce zaplacený (finančně) :)
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:19

PaKo píše:Nemůžeš dát stranou zateplení a pak ke stanu psát karimatky, ne? Bez toho zateplení bys je potřeboval i do hamak :)

Jinak pokud píšeš zateplení + spacák celkem 1kg - co je to za výbavičku? Myslel jsem, že jde o DD zateplovák (má kilo), ale asi půjde o peří, že (jak u spacáku, tak u zateplováku)?


Pleties hrusky s jablkami :)

karimatka = izolacia
zateplenie = spacak

Ja nepisem zateplenie + spacak 1kg. Spacak vobec nemam. Pisem zateplenie, a tym myslim underquilt + topquilt. Kazdy kusok do 500g. Mam to z peria /cumulus/. Ale to je v podstate jedno, pretoze ked ides na zem, mas zase spacak o rovnakej hmotnosti cca 1kg. Preto som to z tych poctov radsej vylucil, lebo mas v tom trochu hokej :)

Tak ja to teda dam naspat to zateplenie, teda 1,62kg x 4 = 6,5kg.

No a teraz mi dopis k tomu UL stanu 3kg karimatky a spacaky. Nech to uz porovname :)
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod wawrik » pát čer 16, 2017 10:21

infrastellar píše:Ty vravis UL stan 3kg...
UL stan pre štyroch (prípadne 2× dvojmiestny) je skôr okolo dvoch kíl. Napríklad Tarptent.

To len tak mimo debatu, pretože si osobne myslím, že hamaka vs. stan sú mimobežné svety. Kde je vhodná alebo potrebná hamaka, stan nepoužiješ, a naopak.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 10:25

Jak říkám - nevěděl jsem, že v tom zateplení máš i svrchní izolaci (spacák, topquilt). To pak samozřejmě vychází už dobře. Ale ještě bys mohl napsat celkovou částku za ty 4 sety (můj odhad 35000Kč+ / 1300eu+). To je pak samo jiný svět, než pro mě, jakožto běžného chudého smrtelníka :D Bez finančního stropu bych to asi neřešil ;)

Jinak si to neber špatně - já jsem rovněž hamakář a jsou mi výhody hamaky známy. Ale nejsem ten "zarytý fanda", co zavírá oči i před nevýhodami.
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:26

PaKo píše:Tak pak jsi na tom samo líp jak já (já mám k té sestavě ještě +spacák). Jednou přejdu taky na peří, ale to je děsná řacha (a při představě 4x zateplení + spacáky vše v peří jak to máš ty - tzn cena jak za 8 péřáků - na mě jdou mdloby z celkové částky :D ).

Takže závidím, ale je mi jasné, že to je těžce zaplacený (finančně) :)


To bola suhra nahod a vyhod. Cele minule leto sme chodili s detmi ako ty s karimatkou a spacakom a za stan by som to nevymenil ani vtedy. Nemali ale DL hamak, kariamtku som im daval pod hamaku do takeho "protectoru". V hamake boli deti normalne v spacaku. V noci 12 stupnov. Bez staznosti :)

Obrázek

Mohli by tu spodnu vrstvu hamaky robit z nejakeho viac UL materialu, aby to neboli v podstate 2 hamaky.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:33

PaKo píše:Jak říkám - nevěděl jsem, že v tom zateplení máš i svrchní izolaci (spacák, topquilt). To pak samozřejmě vychází už dobře. Ale ještě bys mohl napsat celkovou částku za ty 4 sety (můj odhad 35000Kč+ / 1300eu+). To je pak samo jiný svět, než pro mě, jakožto běžného chudého smrtelníka :D Bez finančního stropu bych to asi neřešil ;)

Jinak si to neber špatně - já jsem rovněž hamakář a jsou mi výhody hamaky známy. Ale nejsem ten "zarytý fanda", co zavírá oči i před nevýhodami.


Ja si nic neberiem spatne :) Cenu zateplenia pocitaj tak 360 eur, komfort cca 2-0 stupnov. Cumulus som si podchytil este ked iba pripravovali produktovu radu, robili mi zateplenia v podstate podla mojich poziadaviek a mal som tam taku rozbiehaciu zlavu, ze som to musel zobrat. Nebolo to ale nic spontanne, rok pripravovane, vyskusali sme karimatky, spacaky, atd. Manzelka mi na zemi spat velmi nechcela, deti to tiez viac bavi v hamake, tak to bola cesta ako ich skoro kazdy vikend dostanem do lesa. Cize nieco to stoji, ale tiez zazitky, to sa nidky vycislit neda.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:47

No neviem ci to sem este patri, ked tak ma prosim presunu. Ale poradim ti volaco.

Zozen si material. Prikladam odkaz na US obchod, ale neposlu ti climashield apex koli rozmerom. Kupis ale na extremetextil.de

Ber to len ako priklad, kolko ta moze taky underquilt stat. Praca je to velmi jednoducha, mozes to dat usit niekomu kto ma stroj.

http://www.makeyourgear.com/kits-and-pa ... quilt-kit/
http://community.makeyourgear.com/2016/ ... nderquilt/

V ramci EU radsej na tom extremetextil, ale ten US obchod ti posielam pre lepsi prehlad a navod. Ja som svojho casu nad tym spekuloval. Taky letny UQ s rozumnymi dimenziami by mohol mat 400-500g. To uz predpoklada zbavenie sa karimatky, nasledne jednej vrstvy hamaky atd :) Len taky napad ... Nemusis byt nevyhnutne odkazany na UQ o vahe 1kg a velkosti batohu. Potrebny tepelny komfort uz potom riesis hrubkou toho climashieldu.
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pát čer 16, 2017 11:18

A z jakeho materialu jsou ty tarpy prosim te?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 11:21

xenon sil .9
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pát čer 16, 2017 11:26

Takze DIY projekt?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 11:55

ano hamaky, tarp aj moskytiery som robil sam
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pát čer 16, 2017 12:29

Pekne klobouk dolu. :prayer:
Strihy mas z hlavy nebo si kopiroval nejaky hotovy produkt? Kolik to zabralo prace? Jak moc naho.no se sije xenon sil 9?
Fakt pekna prace
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 13:13

Na strihoch moc nevymyslis, hamaky aj tarpy su obdlzniky. Navodov je na nete kopec. Nikdy predtym som nesil, pred velkym tarpom som si co to pocvicil, ale nieje to take zle. Celkom dobre sa s tym materialom pracuje. Najtazsie pri tom velkom tarpe je spojit 2ks latky stehom, treba pomaly a trpezlivo. Moze sa to trochu posuvat, klzat, ale nakydas tam potom trochu viac silikonu a bude to OK. Druhy tarp uz siel ako po masle. Tym sitim som hlavne usetril kopu prachov.

1. U nas ten matros nezozenies = clo a dph z usa
2. praca + dph a a clo = vela vela penazi
3. vsetko 4ks = vela vela dolarikov

takto som si postupne nakupil tie latky a som si to porobil cez zimu

V EU sa da kupit nieco, prevazne extremtextil.de, ale taky lahky matros na tarp nekupis. A pri velkych plochach a poctoch naskakuju gramy potom.

kamarat to sije aj predava, keby bol problem so sitim... www.hamak.sk
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 16, 2017 20:05

infrastellar
paradni:)

jo a mas bozsky fotky, okamzite zahazuju fotak a mazu celej web, su demotivovana :D

booze
konecne sem se dostala k pc. to video s DD tarpem je paradni, otazka ohledne hulek - na tarp, kterej nema vypodlozeny mista na hulky by to mohlo poskodit matros, ne?

pyramida by mozna sla, zitra zkusim doma neco na zahrade pokutit, problem je, ze sme dva a na toho venkovniho by asi mohlo prset :D

zkusim pripadne vymyslet, jak to acko uzavrit aspon z jedny strany, delka tech sosu + umisteni ok neni uplne idealni, asi bych dneska zase udelala par veci jinak, nez klasickej obdelnik s par okama na delsich stranach a dirou na hulku v prostredku tech kratsich :D ale zase je pravda, ze na 95% myho pouziti je to dostatecny.

pujdu si navic koupit par tech jurek tripeg koliku, abych mohla upevnit hulky na dva provazky a jdu jeste na videa s uzlama...

Nakonec to bude tak, ze budeme mit kombinaci tarp 2.8 x 3.4 + zdarak na dva lidi, takze by to snad melo jit nejak rozumne s tim, ze zdarak primarne vubec pouzivat nechceme...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 16, 2017 23:10

@infrastellar: perfektní výtvory :smt023

@Mawenzi: Proč jste nakonec zvolili kombinaci "tarp 2.8 x 3.4 + zdarak" místo tarpu 3 x 3.4? Ten ze tří stran uzavřený přístřešek, na který dával odkaz booze, je při plachtě 3 x 3 pro dva v pohodě, ale nevím, jestli by těch 20 cm už nechybělo.

Vypodložený místa na hůlky nemáme a našemu "šusťákovému" tarpu to nijak nevadí. Ale je pravda, že je tam šev (mám sešité dva 1,5 m široké pruhy), takže trochu vyztužené to je. A v nějakým videu kdosi omotával konec hůlky buffem, ale to bylo, myslím, spíš aby to neklouzalo.

Mám plachtové kroužky v rozích a ve středech stran a po prvním použití jsem ještě přidávala oka z popruhu mezi ně. Zrovna u výše odkazovaného typu přístřešku se hodí. Ale nějaká očka bys tam určitě zvládla přišít i v ruce ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1978
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » sob čer 17, 2017 14:31

greymouse plachtu 3x3.4 nemam, sem se upsala v rozmeru. mam 2.8 a 3,4.

jo nejaky siti zvazuju spis mam atrach sbych neznicila tarp a neruplo to pri pouziti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 18, 2017 12:02

tak mi hole hodne klouze pod celtou pokud je tam "jen tak" napasovana
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » ned čer 18, 2017 20:24

Uz se to tady resilo. Natri si vrsek hulky silikonem
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Stani » ned čer 18, 2017 20:57

A nezošúcha sa mi ten natretý silikon časom pri používaní paličiek? Niekedy si prehmatnem na horný úchyt.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » ned čer 18, 2017 21:10

Toho jsem se taky bal a proto jsem pouzil FT 101 od Henklu
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod GreyMouse » ned čer 18, 2017 22:37

@Mawenzi: Nezkoušelas na konec hůlky nějaký hadr? - buff, rukavici, ponožku... u toho našeho hadru to pomáhá.

Koukala jsem, že jsem podložila nejen plachtové kroužky, ale i ta přidaná oka. Ale nevím, jak moc je to potřeba, přeci jenom jsou to míň namáhaná místa než rohy a středy stran.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1978
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 19, 2017 5:42

nezkousela, v kazdym pripade asi to vidim na klasicky acko vzadu nizko... kdyz se tam daj ruksaky tak to zakryje diru a zustane jen u hlav...

ta pyramida celkove mi nejak nesla postavit, v pyramide se musi lezet bokem ke vchodu a nedarilo se mi vypnout steny, coz by mi asi vadilo ze mi plachta blomca v ksichte a taky mam strach ze by na toho krajniho mohlo vic prset, prijde mi to jako stavba pro jednoho pokid neni zepredu zabezpecena nejakym porostem
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 19, 2017 10:35

Taky můžeš zkusit hybrid. U hlavy klasický áčko, u noh hůlku obráceně a uzavřít. Dokonale vypnout to asi nejde (nebo to jen neumím), ale přijde mi to lepší než se chránit před deštěm pomocí batohů.

pristresek_1.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1978
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 19, 2017 11:17

jj taky v planu pokud by byla varianta s neklouzanim. zkusim tu ponozku ale nemm kapacity nekde shant silikon ted...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2017 12:28

@greymouse vic to vypnout nepujde
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Stany