Ferraty v ČR a SR

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2015 20:14

Cesty jsou zarostly, protoze tam nikdo neleze. Zustaly po nich kruhy a borhaky, ktere trci ze skaly. Svitici borhak (kruhy jsou rezave) uprostred mechoveho pole pusobi trochu nepatricne ;-) Slo mi o to, jakou hysterii mezi lezci (prevazne temi, co tam nikdy nebyli) to vyvolalo a jaka je realita.

Po ferate zustane ferata a skalu poskodila min, nez vystup pro turisty na druhe strane skalky. Vzdyt je tam zabradli a vysekane schody. Ty to tam snad znas, ne?

Mozna je to co pises pravda mezi lezci, ale obecne to urcite neplati. Ty vyhlidky vybudovali prave nasi predkove. A ze jich v Jizerkach je, vzdyt vedou na kazdou vetsi skalku, ze ktere je neco videt. Tradice jsou pekne, ale lezecke tradice plati prave jen lezci a ostatnim mohou byt ukradene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2015 18:38

Vcera jsem sel v Decine kolem Pastyrske steny. Prekvapilo mne, jak se ferata rozrostla, uz je tam 14 nebo 15 useku ruzne obtiznosti =D> Druhe, uz ne prijemne prekvapeni, bylo, kolik je tam lidi. Steny ovesene a na nastupech (uz jsou dva) stala fronta. Tohle teda nejde, asi tam zajedu nekdy ve vsedni den. Holt je to moc na rane.

Na nejakou bezpecnost se v takovem davu nehraje. Lidi lezou za sebou a kdyby sletel jeden, tak to bude jako kuzelky... Taky jsem tam nevidel nikoho s prsakem, zato podivnych samodomo "setu" bylo k videni vic. Jako dva kousky lana privazane k sedaku a na konci karabiny #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod deckardph » pon zář 14, 2015 19:08

Tak na tom snad neni nic spatnyho ne ?
Lizt feratu solo bez jisteni a treba se cvaknout pri unave ? :D
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2015 19:18

Na to ti staci odsedka a nepotrebujes fousy dva ;-) Spatne je to pro ty, kterym spadnes na hlavu a pro ty, co to budou dole sbirat ;-)

Videl jsem tam dokonce ceduli, at si lidi davaji bacha na veci v kapsach, protoze dostat mobilem po hlave asi nic moc... Uz je proto bych tam v takovem davu nelezl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod davvee » úte zář 15, 2015 20:25

Nová ferrata vzniká v Bystřici nad Pernštejnem
http://www.ledovastenavir.cz/zacali-jsm ... at-ferratu
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Happy » ned dub 17, 2016 13:56

Tak už jsou hotové a i otevřené.

https://youtu.be/mXM099_tWjo
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Zvěrstvo v Bechyni

Příspěvekod Kuba Turek » pát čer 16, 2017 11:18

Nemůžu si odpustit, ale tohle zvěrstvo jsem viděl v Bechyni na ferátě.

Dcera:
Obrázek

Syn:
Obrázek

Rodinka:
Obrázek

A bližší popis toho, co dělali, je tady: http://www.horydoly.cz/horolezci/des-hr ... chyni.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod oodoow » pát čer 16, 2017 11:35

Tak to je slušnej bizár. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » pát čer 16, 2017 12:23

Booze :shock: dobre travy nacelniku. Uzly a celotelaky jsou docela profi to nebude z matciny hlavy. :vom:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 12:30

Já nevím jestli to chápu dobře, ale to jako u každýho kotevního bodu dvakrát rozmotávají lano a znovu vážou smyčku? 300m tam a 300 zpět? Kolikrát to proboha museli udělat? To se jim o těch smyčkách bude zdát ještě 2 roky ne?
PaKo
 

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » pát čer 16, 2017 12:33

Ne maji to pres to ocelove jen prehozene a spojene karabinou. :lol:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Kuba Turek » pát čer 16, 2017 12:40

booze píše:Ne maji to pres to ocelove jen prehozene a spojene karabinou. :lol:

Jo. Nejspíš to tak dělali pořád. My jsme to s nimi vydrželi asi 10 minut a pak jsme se jim vyhýbali ještě jednou při cestě nazpátek.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 12:44

Ajo, jsem si říkal, že to by byl už asi velkej extrém :lol:
PaKo
 

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2017 17:45

Fakt bizar :twisted: Zvlast jestli jim to fakt doporucil nekdo v pujcovne. Na druhou stranu, ta ferata vypada, jako by na ni mohla stacit i odsedka, jak mi to jinde prijde jako pokus o sebevrazdu. Furt traverz a delka padu minimalni. Takze by mozna vyjimecne mohla stacit i tahle silenost.

Z clanku:
Nejen že se při tom hodně nařou, ale během případného pádu by se polyamidové smyčky přetavily o ocelové lano.

Proc myslis? Princip je jasny, ale tady by to snad ani nestihly. Nebo jo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » pát čer 16, 2017 23:42

Jako jo, strašný to je, ale z fotek mi vychází, že je to toliko opruz s obsluhou, ale nijak nebezpečné.
Já viděl pičusa co měl provlíkací tlumič cvaklej za konec a to už průser je.
Tohle je toliko oser.
Nicméně si taky myslím, že tyhle typy by se taky měly na dovče radši koukat v chatce na růžovku...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mitau » sob čer 17, 2017 0:35

Jak psal mike, v tom traverzu by stačila odsedka. Jestli to chápu dobře, tak funkčně je tohle ekvivalent statické odsedky, akorát se to o hodně hůř přecvakává. K propálení by dojít nemělo (pokud tam není ferata někde víc do kopce).
Když jsme u té bezpečnosti. Podle mě se do bezpečnosti počítá i čas a únava na trase a s tímhle se mořit v převisu mi přijde zbytečné. Vím, že mě tu umlátíte argumenty o tom, že takto je to alespoň "bezpečné" a nehrozí vážný úraz, ale já bych stejně na jejich místě dal přednost to jít bez jištění s odsedkou na odpočinek nebo těžší místo. Ale chápu, že metodicky je to ještě mnohokrát horší. Asi v tom hraje roli, že v případě podklouznutí věřím, že se dá udržet na jedné ruce za ocelové lano, takže člověk skoro jistě z feraty nespadne.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » sob čer 17, 2017 7:48

Šak vono jištění se na ferratách je záležitostí posledních dvaceti pětadvaceti let.
Před tím žádné sety s tlumičem neexistovaly a ferraty se chodily bez jištění, jen s jednou odsedkou na odpočívání nebo přijištění v nejobtížnějších úsecích.
Ostatně bylo tenkrát spousta ferrat, hlavně bývalé vojenské stezky v Dolomitech, kde průběžné jistící lano vůbec nebylo, jen žebříky, kramle a kolíky.
Třeba v třiadevadesátém byla cesta na Toblinger Knoten nad Locatelli, kde je dnes vyhledávaná céčková ferrata, v původním stavu a byly tam jen úplně shnilé dřevěné! žebříky z první války bez možnosti jištění. Vedlejší Paternkofel nemlich to samý...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » sob čer 17, 2017 9:39

No nevim jestli je dobre to bagatelizovat. Jednou metodika existuje, tak proc nepostupovat podle ni. Videl jsem pruseru vic nez dost a vzdy to zacinalo slovy "to bude stacit".
Je to spatne a je to nebezpecne.
@dudy driv lidi nebyli supermani "to je cajk to zvladne kazdy" jako dnes.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » sob čer 17, 2017 10:35

Kuba Turek píše:Mike, ono to ferátění není zase takové drámo... Když nebudeš slepě věřit moderním setům, keré se ukazují jako pěkné šunty, tak téměř jistě přežiješ!

S dětmi jsme lezli taky jenom se smyčkami a bez přijištění lanem a dožily se dospělosti. Třeba tady Johann - to by měla být být úplná vražda bez tlumičů. A nebyla: http://www.horydoly.cz/foto/dachstein_johann2

Já vím, není to podle metodického gusta, ale ověřené generacemi našich předchůdců, že nejlepší je v horách spoléhat sám na sebe, teprve potom na vybavení a až nakonec na vnější pomoc.



viewtopic.php?p=371264#p371264
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » sob čer 17, 2017 22:10

booze píše:No nevim jestli je dobre to bagatelizovat.

Urcite neni. Tady je ale rec o konkretnim pripadu, kdy uplne sileny zpusob jisteni mozna nemusel byt vylozene nebezpecny. Protoze ferata je velmi netypicka. Na normalni ferate by to samozrejme byl pokus o sebevrazdu a s odsedkama to same.

dudy píše:Šak vono jištění se na ferratách je záležitostí posledních dvaceti pětadvaceti let.

A jak stara moda jsou vylozene sportovni feraty? Obtiznost D a vyse. Co vim, tak ty puvodni valecne v Dolomitech jsou vesmes do C. Plus masova obliba, ta taky driv nebyla (a s ni i sance, ze ti nekdo hodi na hlavu sutr a ty sletis kvuli tomu).

Taky jsem si vzpomnel, co psal Kuba driv a jak tahal deti s odsedkama treba na Alpiner Grat, ale nechtel jsem to vytahovat. Na tebe je spoleh :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod remy77 » ned čer 18, 2017 12:47

mike píše:Plus masova obliba, ta taky driv nebyla (a s ni i sance, ze ti nekdo hodi na hlavu sutr a ty sletis kvuli tomu).


To mi pripomenulo, ze presne pred tyzdnom v nedelu sme na Haidsteig-u na nastupe na prvy rebrik chytili zajazd - jeden autobus. Ich guido im akurat vysvetloval, ako sa maju cvakat a ze keby sa zasekli a nevedeli pokracovat, tak ma lano a spusti ich dolu. Poprosili sme ich ci nas nepustia pred seba, ale odjebali nas, ze oni tiez cakaju. Tak trvalo asi 1,5 h kym sa postupne napchali do cesty a presli aspon rebrik. Potom v komine pred madonnou dolu najebali tolko sutrov, ze sme nevedeli, kde sa mame skryt. Po dvoch sutroch do prilby som bol rad, ze som vzal prilbu (rozmyslal som ze je hic a necham ju v aute ](*,) )

Tymto chcem pozdravit cestovky, co sa tym zivia :axe:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » ned čer 18, 2017 20:39

A to ja jsem na cestovky tohoto druhu nasrany nekolik let. Delam to jak rakusaci neseru se a predbiham. Mel si jit za roh na Bismarka. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2017 0:51

@remy: nechapu, ze jste do toho sli. Bud bych je predbehnul jako booze nebo bych sel jinam. Z cekani 1.5 hodiny by mi jeblo a stejne to muselo byt k nicemu. Takova grupa se vlece, predbehnout se neda a jeste shazuje sutry. Jednou jsem odesel z feraty, kde bylo cekani tak na 10 minut (normalni lidi, ne cestovka). Protoze prede mnou jeden za druhym, za mnou fronta, to bych z toho nic nemel a navic by stacil jeden pad a slo by to jako kuzelky.

Cestovka ceska nebo slovenska? Jestli spravne chapu, tak zacatecnici. Nechapu, ze je berou na C/D feratu...

BTW, prilba proti vetsimu sutru nemusi stacit. Sice ti nerozbije hlavu, ale otres krcni patere taky nemusi byt nic moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod milik26 » pon čer 19, 2017 11:41

Ještě k těm lidem na feratě v Bechyni, co jako spojovací článek s ocelovým lanem používají smyci z lana.

Přimlouval bych se, aby jim byl rozmazán obličej.
Kdybych to byl já, a takhle se na Netu našel, nebylo by mi to příjemné.

V jejich případě na feratě postupovali hodně neohrabaně, ale nezpůsobili žádný trestný čin, není po nich vyhlášeno pátrání a nikoho dalšího neohrožovali. Stačí, když pro vlastní obsah - ukázat, co všechno špatné je možné - bude na fotce všechno ostatní, kromě identifikátoru konkrétní osoby.
milik26
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát črc 29, 2016 20:40

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2017 12:31

mike píše:Nechapu, ze je berou na C/D feratu...

protoze A/B je chodak a nuda. Neni to zazitek, ktery si vlastne platis.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2017 16:00

Jenze v D pasazich uz muze zacatecnik potrebovat dojisteni nebo to vubec neda (previsy). Prisla by mi optimalni B/C nebo maximalne C. Ono ani ciste B uz neni zadny chodak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » pon čer 19, 2017 16:28

mike píše:nebo to vubec neda (previsy).

Strach je hnacim motorem, ktery pomaha prekonat previsy. :mrgreen: Jednou jsem byl na ferate s panem, ktery se trepal jak drahy pes na C. Cele to dal, pak v kempu usnul a spal 12 hodin jak miminko vycerpanim. :twisted:
Dalsi den nedal ani B. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod remy77 » pon čer 19, 2017 20:31

mike:
Cestovka bola z CR. Rozmyslal som aj nad tym, ze sa otocime, ale bolo pekne, teplo, tak sme sedeli cakali. Najprv som tiez myslel, ze ma jebne, ale potom sme sa na nich a ich skillovych hlaskach zabavali. Nebyt tych sutrov, tak asi bez traumy :D

Booze:
Aj som rozmyslal, ze ist a zacat to obiehat ako to domaci zvyknu, ale boli tak nahusto, ze to smrdelo pruserom..

Nemam nic proti cestovkam, ale vziat cely bus s ludmi, o ktorych nic nevedia na nejaku narocnejsiu turu, je chore. A obsadzovanie winterraumov cestovkami by som rovno trestal :axe:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2017 20:46

:D trochu perverzni zabava, ale co jineho v takove situaci ;-)

Samozrejme, ceska, co jineho... Mne to prijde jako vylozene parazitovani. Na tohle feraty urcene nejsou. Winteraumy a bivaky uz vubec ne, tam je to jasne poruseni pravidel provozovatele. Jenze co s tim delat? Zavolat na mistni pobocku AV, at vezmou brokovnice a jdou je vyhnat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod booze » úte čer 20, 2017 9:49

mike píše:Zavolat na mistni pobocku AV, at vezmou brokovnice a jdou je vyhnat?

Vis jaky je rozdil mezi hromadou pisku a hromadou zazitkaru, ktere priveze CZ cestovka?
Hromada pisku nejde prehazet vidlema. :twisted:
Taky me to parazitovani brutalne sere a jeste absolutni drzost nekterych gajdu. "No chlapi jste vic odolnejsi, nemuzete jit spat ven? Potrebuju tady nechat prespat pet pipinek, ktere jsou vycerpane, hladove a asi umiraji." Pak brutalni kalba do 3.00.
Proto je nejlepsi se tem lidem vyhnout. :finga:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví