Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy...

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » úte pro 27, 2016 20:45

Dekuji za odpoved, jeste zvazuji SMD Haven vs Deschutes. Nebo rovnou Lunar Solo ted je v akci za 172 USD, zas nevim jak moc by me vadila ta podlazka. :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod scinkk » úte pro 27, 2016 22:23

Pokud nosis hulky, tak hadam ty tarpy na dve hulky byvaji z principu lepsi, prostornejsi, lepe vyuzitelne.
Vzdy s sebou mam vetsi tyvek a v lete beru moskytieru - s touto kombinaci jsem na hmotnosti Lunar solo. Pricemz u Lunar se da ocekavat vetsi komfort te moskytiery s podlazkou.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pát led 27, 2017 17:47

da se Deschutes zevnitr nejak u koliku dosponovat? Jak?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » ned úno 19, 2017 22:08

Testi latek cina vs original :((
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » stř čer 14, 2017 13:53

jak idealne postavit celtu tam. kde neni mozny se schovat do zavetri? na poloninach moc stromy nebudou a stan nakonec taky ne. je neco, na co si dat pozor? celta je klasicky acko, na dve hole. tzn. asi jednou stranou proti vetru at meprofukuje pod ni? a neodnese to pak celtu? dik z postrehy. zatim sem vzdy mela stromy nebo zavetri
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » stř čer 14, 2017 16:55

Jake jsou rozmery celty? Jake mas sponovaci spagaty?
Da se 3/4 lome acko.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » stř čer 14, 2017 17:08

cca 300x340 sponovaci spagaty mam provazek ze zelezarstvi tak 3mm takovej ten ala repka z hodne vlaken
3/4 lome? to je jako nesoumerny acko? mam moznost na hole presne v pulce kratsi strany, jinak jen na spagat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod budo » stř čer 14, 2017 22:08

Za zkoušku by stála pyramida - doma nanečisto... Jinak jak píšeš bokem na vítr, kolíkovat hodně k zemi, hodně body. Hůlky kotvit dvěma provazy. Dobrý je na to tarp, který má prohnutý hřeben.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 15, 2017 5:51

diky za tip na dva proavzy ke kotveni hulek :)

uz sem minule zkousela zadelat zadni stenu, aby to bylo jakoze uzavreny zezadu, ale na to my tam chybi nejaky ocka v okraji, aby to aspon trochu drzelo u sebe.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » čtv čer 15, 2017 8:04

Pri vetre si to postav tak, aby velke plochy boli vetrom obmyvane, a nie aby duchalo priamo na ne. Pokial zvolis dostatocne velky tarp, 3,5 - 4m, a mas tam vyhotovene vhodne umiestnene uchyty, mozes si ten tarp zavriet ako stan, aby ti nefukalo dnu.

pre ukazku, ako to myslim... namiesto stromov mas samozrejme turisticke palice, a koliky na sponovacie snury

Obrázek
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Příspěvekod budo » čtv čer 15, 2017 8:23

Bavime-li se o sile vetru, ktery neohrozuje statiku tarpu, pak nesouhlasim.
Bude-li to vitr na hranici statiky tarpu, pak je tarp pro region spatnou volbou.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » čtv čer 15, 2017 8:47

Vloni jsem tyden spal v Ceske Kanade na tech loukach u hranic, kdyz kazdou noc prselo a foukal sily vitr. Prezil jsem to v suchu pod tarpem.
@infrastellar pekna fotka
@mawenzi pokud umis uzly tak ti staci ta repka. Pokud uzly neumis, tak se sezen snury se zadrhovadlem. Usetri to hodne prace a lip se s nima manipuluje ve vetru.
Mrkni na TOTO a hlavne si to staveni nacvic doma.

Nebo toto:
XTARP-G-Allegee.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » čtv čer 15, 2017 8:48

nekde tady byl odkaz na stranky co jde vsechno postavit z 3x3 plachty. hledej
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » čtv čer 15, 2017 9:28

Tady je perfektní návod na všechny uzly, který se Ti můžou vždycky hodit. Stojí za to se je naučit :-) Hlavně třeba vázání a vypínání provazu mezi dva stromy - to je perfektní. Snadný, funkční, snadno rozvázatelný.
https://youtu.be/F_-CwJNEkcs
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » čtv čer 15, 2017 10:20

booze píše:Mrkni na TOTO a hlavne si to staveni nacvic doma.

Tohle video je moc pěkný. Já se o tohle nikdy moc nezajímal, dával jsem přednost luxusu poležení v hamace, v krajním případě ve dvouplášťovém stanu, ale po víkendu na horách, kdy jsem se ztrhal jako kráva, začínám uvažovat nad tím, že bych na podobné výlety něco takového bral s sebou a šetřil další gramy / kila. Díky za odkaz ;)
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » čtv čer 15, 2017 10:44

Asi 3 roky po CZ nic jiného, než tarp, nenosím. Maximálně, když jedu s dětma a moc nechodím, občas vezmu stan.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 15, 2017 10:53

pokid by v ty zakarpatsky rusy melo byt tak, ze nas to odfoukne, menime lokaci...

spis ze nemam zkusenost s tim otevrenym terenem.

na videq mrknu dik, hlavne uzlel mezi stromy ocenim :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod budo » čtv čer 15, 2017 12:50

Ted koukam, ze jak jsem psal o pyramide, tak jsem zapomel vlozit pripravenej odkaz na youtube. .el jsem tim ale na mysli presne to, na co te odkazuje booze - z tarpu 3 x 3 m. Mel jsem na mysli to, ze to ze tveho 3 x 4 m urcite pujde taky postavit. Klidne na sirku a na 2 hulky...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » čtv čer 15, 2017 13:47

PaKo píše:začínám uvažovat nad tím, že bych na podobné výlety něco takového bral s sebou a šetřil další gramy / kila.

Napis uzivateli deu. Prodaval nedavno tarp.
Mawenzi píše:na videq mrknu dik, hlavne uzlel mezi stromy ocenim :)

ja si vystacim s pul/lodakem, skotakem, prusikem. Vic k tarpu nepotrebujes.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 8:04

Já chodím s hamakou, která má v kombinaci s malým tarpem cca 1,65kg, což není nic moc tragického. Ovšem když jdeme ve dvou a každý má takový set, táhneme dohromady 3,3kg. Proto mne láká zkusit tuto variantu - když jsem si počítal kolíky, UL DD tarp a nějakej tyvek pro dva, vyšlo mi 775g, což je úspora 2,5kg a to už není zanedbatelné.

Používáte někdo ten DD 3x3 na tyto účely? Stačí to pro dva pohodlně? Mám téměř 190cm, tak aby mi z toho netrčela hlava ven nebo tak :D
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » pát čer 16, 2017 8:34

Nejlepší bude, když se zeptáš na youtube pod videi, kde DD Tarp prezentují jeho uživatelé. Například mně se líbí, ale ke koupi jsem se nerozhodl, protože mám už několik ekvivalentních řešení, tak nechci utrácet za stejnou věc.

Mimochodem je podle mého názoru s DD Taprem (resp. tím, co nabízí) zajímavě srovnatelný tohle http://www.nalehko.com/Mountainsmith_ShelterLT_eshop

Viděl jsem to postavený, vlezl do toho a je to fakt ohromný!
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 8:37

Mno jo, ale má už téměř kilo a cena není tak příznivá (pro alternativní řešení k hamakám), to už bych třeba uvažoval o 4,5x3 od DD, co mají za pouhých 1700,- a hmotnost má 1020g (tedy vlastně srovnatelně s tím MS LT).
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 9:02

PaKo píše:Já chodím s hamakou, která má v kombinaci s malým tarpem cca 1,65kg, což není nic moc tragického. Ovšem když jdeme ve dvou a každý má takový set, táhneme dohromady 3,3kg. Proto mne láká zkusit tuto variantu - když jsem si počítal kolíky, UL DD tarp a nějakej tyvek pro dva, vyšlo mi 775g, což je úspora 2,5kg a to už není zanedbatelné.

Používáte někdo ten DD 3x3 na tyto účely? Stačí to pro dva pohodlně? Mám téměř 190cm, tak aby mi z toho netrčela hlava ven nebo tak :D


To bude ale chyba pri vybere hamaky, a nie hamaky ako takej :) Ten tyvek to je co. Izolacia ci ta modlitebna plachticka?
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 9:46

No, UL hamaku jsem zkoušel a nelze (pokud nechci noc přetrpět) v ní jen tak použít karimatku (pěnovou, nafukovací aj.). Lze to kombinovat zateplením, ale pokud je ze syntetiky, tak se hmotnostně dostáváme úplně do háje "nad stany", případně z peří, ale to se dostáváme cenou nad 2 stany :D Pokud tedy chci dvouplášťovou hamaku, musím počítat s vyšší hmotností. Pak je samozřejmě zapotřebí tarp nad hamaku, úvazy a jsme na té hmotnosti, která není ale zrovna tragická (ani úplně UL, zkrátka něco mezi).

"Problém" hamaky nastává až při vyšším počtu lidí, kdy si každý tu hamaku musí táhnout - pak co do hmotnosti získává přístřešek pro X lidí více bodů, protože stačí jeden pro 2 a více lidí (zatímco jedna hamaka víc lidí nedá). Stejně jako je hloupost, aby 1 člověk táhl stan pro 3, je nevýhoda, aby lidé, co mají stan pro tři šli se třemi hamakami (v souvislosti k k hmotnosti vybavení, ne prioritám, pohodlí, aj.).

edit: Vedle ve vlákně píšeš o svém setu hamak, kdy pro jednoho táhneš 1,62kg, tedy úplně to samé (1,65kg), co já. Zajímalo by mne, proč jsi tedy vlastně napsal to, co jsi napsal....???? :((
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 9:56

Jasne, pokial clovek nema prachy na perie, a ide po tej vahe, chce pouzivat karimatku, k tomu zodpovedajucu hamaku, prestava to byt vahovo zaujimave, a ostava uz iba otazka komfortu, ktory je cisto subjektivnou otazkou.

Pokial ma tvoj set 1,62 kg aj so zateplenim /spacakom/, tak to je velmi pekna vaha, az neuveritelna. Potom neverim tomu, ze nejaky UL stan toto prekona. Mal som vsak za to, ze to je u teba vaha bez spacaku.
Naposledy upravil mike dne pát čer 16, 2017 18:45, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » pát čer 16, 2017 9:57

infrastellar píše:...Ten tyvek to je co. Izolacia ci ta modlitebna plachticka?


http://www.nalehko.com/catalog/69
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod infrastellar » pát čer 16, 2017 10:00

vdaka, myslel som si to, len este nevieme, ci to nechce pouzivat namiesto karimatky :)
Naposledy upravil mike dne pát čer 16, 2017 18:45, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci :-/
infrastellar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: pon led 12, 2009 20:27

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » pát čer 16, 2017 10:01

Ohledně vychytaného hamaka setu doporučuju hledat rady u Kuby Čecha http://www.jakubuvcestovnidenik.cz/

Tyvek se dává pod karimatku - abys neležel s věcma v bordelu nebo mokru. Hmotnost vs komfort je ve výhodném poměru.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod PaKo » pát čer 16, 2017 10:02

Ano, je to hmotnost bez spacáku, jako u tebe - a ačkoliv máš zateplení (já karimatku), pořád minimálně přikrývku (tj. v podstatě poloviční spacák) potřebuješ.

A jak jsem psal výše - mě ta váha vyhovuje!!! Ale pouze, když v tom spím sám, protože spát na zemi a ušetřit 200g pro mne není lákavé. Ale více lidí = hamaka krát počet lidí = daleko větší hmotnost, než UL řešení spaní - jeden UL tarp pro X lidí.

edit. Uvědom si, že pokud ty máš set 1,6kg pro jednoho a jdete ve čtyřech, taháte věci na spaní o celkové hmotnosti 6,5kg - zde je otázka, zda není lepší 3kg UL stan pro 4.
PaKo
 

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » pát čer 16, 2017 10:05

Domnívám se, že pro spaní v hamace není třeba karimatka, ta je nahrazení péřovým underquiltem. Úspora hmotnosti oproti karimatce bude nejspíš značná, tepelný komfort bude skvělý.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Stany