Voskování bundy

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Voskování bundy

Příspěvekod budo » čtv dub 27, 2017 10:20

Mám bundu HighPoint Mania Gelanots. Je celkem stará, už jsem ji kupoval z druhé ruky. Po praní už v oblasti dolních kapes odpadává PU vrstva. Nepromokavost u ní je fakt dost o voděodolnosti vrchní vrstvy.
S bundou jsem jinak co se střihu týká spokojený. Je to takový tank do nepohody. Jako záložka do báglu na trek není ale ideální - je objemná a těžká, takže zvažuju nákup lehčí a tím pádem bych s tou HP možná zkusil nějaký pokus.

Co si myslíte o navoskování? Nezkoušel jste to někdo? Počítám, že celej fór u G-1000 od Fjallraven je poměr syntetiky 65% a bavlny 35%, což udělá dobrou prodyšnost a mechanickou odolnost a bavlna se pak stává nositelem voskování.
Tak mne napadlo, jestli by to u té mojí HP Mania nestálo za pokus.

(wawrik, apuka, booze...?)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Voskování bundy

Příspěvekod apuka » čtv dub 27, 2017 10:50

S voskovanim osobni zkusenosti nemam, ale nestalo by za to zkusit nastrikat nejakou dobrou silikonovou impregnaci na obuv/odevy (ne na stan), co doporucuji strikat jen v jedne vrstve? Pory membrany Ti na te bunde silikon neucpe a mel by byt mnohem trvanlivejsi nez bezna FCB impregnace, i prani by mela vice odolavat. A kdyz to nepomuze, voskovani stale mas po ruce.

Jinak si ale myslim, ze i na nylon se zazehleny vosk zachyti. Mozna se neudrzi tak dlouho jak na bavlne, ale neco tam zbyde. Jen bych pred tym bundu mozna i dvakrat poradne vypral.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Voskování bundy

Příspěvekod budo » čtv dub 27, 2017 11:01

Tak normalne ji osetruju timhle https://www.blackcomb.cz/impregnace-ats ... HAQ#500-ml

To celkem funguje, samozrejme ze to neni nesmrtelny...

Primarne mi neslo o reseni, jak a cim to "DWR" vyresit, spis jsem vylozene dostal chut to navoskovat. Ale nez bych to udelal, rikal jsem si, ze se pozeptam, jestli to uz nekdo zkousel. Ono se totiz taky snodno muze stat, ze se z doposud nositelne bundy takovym zakrokem stane nenositelna. A to bych fakt nerad :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Voskování bundy

Příspěvekod booze » čtv dub 27, 2017 11:12

Nebude fungovat nic.
Musis latku silikonizovat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Voskování bundy

Příspěvekod budo » čtv dub 27, 2017 12:35

Takže třeba tímhle?

Gelanots je neporézní hydrofilní membrána na bázi PUR. Měl jsem za to, že jsem tady kdysi někde četl (sice v souvislosti s tarpama), že silikonem bych PUR poškodil...?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Voskování bundy

Příspěvekod booze » čtv dub 27, 2017 13:10

Ne nefunguje to. Sanitarni silikon+ lakovy benzin a udelat novy zater. Na hiking.sk je navod a pomery.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Voskování bundy

Příspěvekod budo » čtv dub 27, 2017 13:27

Ano, na ten návod jsem taky dnes koukal. Ale co to udělá s tou PUR membránou? Ona zatím opravdu celkem dobře funguje. Jak tam bude ten lakový benzín, tak ji tím zničím. Nebo ne?
Naposledy upravil budo dne čtv dub 27, 2017 13:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Voskování bundy

Příspěvekod apuka » čtv dub 27, 2017 13:29

ANo, presne to jsem mel na mysli - se mi balicek nekde doma vali.

Silikon muze proniknout hloubeji do materialu a dobre se tam uchyti a nevydroli jen tak (na rozdil od FCB) . A na rozdil od FCB ale pri proniknuti do poru GTX je ucpe, takze tam snizi prodysnost. (proto sice pisou, ze je vhodne na ---Tex materialy, ale staci aplikovat jeden postrik, abys toho tam moc nedal.) No Gelanots je klasicka neporezni PU membrana a tudiz tam nema co ucpat. (Mimochodem nepsals, ze PU vrstva se tam uz rozpada a proto na ni chces neco vyzkouset? :wink:)

Ale neber me jako zdroj zkusenosti, prosim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Voskování bundy

Příspěvekod budo » čtv dub 27, 2017 13:41

apuka píše:...Mimochodem nepsals, ze PU vrstva se tam uz rozpada a proto na ni chces neco vyzkouset? :wink


Hahaha, jasně. Ale zatím se drolí jen při praní a jen v oblasti dolních kapes. Tam mi to zásadně ochranu před deštěm nenarušuje. A ramena a záda jsou v klidu :-) Takže ta bunda jinak vlastně funguje, ale jen do chvíle, než svrchní látka nacucá vodu. Hoši, já to nakonec asi fakt zkusím navoskovat. Nejdřív začnu návštěvou Fjallraven prodejny. Prohlídnu si, jak ty voskovaný látky vypadají naživo. Když se mi to bude zdát přijatelný, jakože asi bude, koupím ten vosk. Zkusím navoskovat nejdřív nějakou jinou bundu. Nejspíš tuhle, ta se k tomu vyloženě nabízí. Když se mi výsledek bude líbit, zkusím tu Manii.

EDIT: hahahaha, koukám, že ta BW blůza má stejné složení látky, jako G-1000.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Voskování bundy

Příspěvekod aksam » čtv dub 27, 2017 14:26

Nebude lepší bundu raději poslat do Highpointu a nechat případně opravit problematický místa?. Osobně bych byl skeptický, že voskovaní k něčemu bude, loni jsem zkusil navoskovat pracovní bundu taky směs ba+pes a nějaké prodyšnosti bych pak u ní nemluvil, rovnou jsem ji vyhodil.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Voskování bundy

Příspěvekod booze » čtv dub 27, 2017 14:48

budo píše:Když se mi to bude zdát přijatelný, jakože asi bude, koupím ten vosk.

Vyhozene penize. Ten vosk tam nezafixujes ani nahodou. Delal jsem nejake pokusy s voskem a je to na nic. Jedine co funguje je udelat novy zater a zafixovat rozpadajici se PU. U kapes bych ozelel ten PU. Stejne vyhozene penize jsou veskere impregnace a fixace teplem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Voskování bundy

Příspěvekod lojzmen » čtv dub 27, 2017 22:17

Voskoval a potom vyhodil jsem Parka Bundeswehr camo. Prý třilaminát, PU to asi nebyl.
Získalo to plechové vlastnosti, matroš stejně nasákal, jako předtím, ztratilo to prodyšnost a promoklo to jako dřív.
Další stejnou jsem silikonoval, ale nějak jsem to přehnal, mastná byla i zevnitř.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Voskování bundy

Příspěvekod booze » pát dub 28, 2017 15:19

Pokud to chapu dobre to je pod bavlnenou latkou membrana? :shock:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Voskování bundy

Příspěvekod lojzmen » pát dub 28, 2017 19:18

Ano. Ta látka měla spíš vlastnosti uměliny, byla tlustá, nepatrně chlupatá (proto asi furt nasávala), a zevnitř měla membránu nanesenou na tu vnější látku. Ta membrána byla na omak klouzavá a lesklá a už bohužel prosvítaly dírky . Látka měla částečně plechové vlastnosti asi díky té membráně. Bez podšívky. Na kapse bylo napsáno německy 3 vrstvy, o Gore ani slovo.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba


Zpět na Jak co opravit