Bouřka

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Bouřka

Příspěvekod booze » úte dub 11, 2017 20:13

A blechy
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » úte dub 11, 2017 21:22

Ano to už jsem četl, ještě mám dotaz ohledně bivaků na přenocování. V době bouřky je v nich bezpečno? Nebo je při bouřce lepší se jim vyhnout? Děkuji
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod fps » čtv dub 13, 2017 7:44

to záleží na tom jaký bivak, když je to srub či něco podobného, tak dle mě je to lepší než stan či ždárák
Jonzik007 píše:jak to pvůbec poznat, že se blíží bouřka? Na internetu jsem našel pouze vznik bouřky obecně, ale myslím, že na horách to bude asi trochu jiné nebo ne?

dá se to poznat z barometru, ale chce ho to dost často sledovat, když se blíží bouřka, tak tlak vzduchu začne prudce klesat, a do pár hodit bude bouřka, na horách je to o dost rychlejší než v nížinách, když jde tlak vzduch dolů, tak bude ošklivě, když jde tlak vzduch nahoru, tak bude hezky
Jonzik007 píše:a máme počítat ještě s nečím nepříjemným mimo těch zmiňovaných bouřek na tom Fagaraši? Např. něco na co si dát ještě pozor apod.?

dle mě hlavně bacha na medvědy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bouřka

Příspěvekod Olchor » čtv dub 13, 2017 13:13

Hafo tůristů... Fag. je nejprofláknutější pohoří Rumunska.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Bouřka

Příspěvekod fps » čtv dub 13, 2017 14:02

když tam pojede mimo prázdni, tak to tak hrozné nebude
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bouřka

Příspěvekod mike » čtv dub 13, 2017 17:33

fps píše:to záleží na tom jaký bivak, když je to srub či něco podobného, tak dle mě je to lepší než stan či ždárák

Kdyz ma hromosvod. V Alpach mivaji, v Rumunsku nevim. Plechova bouda by zas mela zafungovat jako Faradayova klec, ale ze bych nejak zvlast stal o to si to prakticky overit... :twisted:

fps píše:dá se to poznat z barometru, ale chce ho to dost často sledovat, když se blíží bouřka, tak tlak vzduchu začne prudce klesat, a do pár hodit bude bouřka

To je pravda, cetl jsem, ze pokles o 4 hPa za pul hodiny (nebo hodinu?) je skoro jista bourka. Nektere barometry/hodinky maji i alarm, ktery na to upozorni. Bohuzel to funguje, jen kdyz jsi za miste, pri chuzi po kopeckach je to nepouzitelne, protoze tlak se meni s vyskou a vic.

Bourku v horach neni tezke poznat, kdyz je vyhled. Blizici se cerna stena, vysoke kovadlinove mraky, dusno... obvykle je i slyset z dost velke dalky a kdyz jsou videl blesky, tak se da spocitat, jak je daleko z casu mezi bleskem a hromem. Blbe je, kdyz clovek nema vyhled a bourka se vyvali treba zpoza hrebene.

Neni spatne mit pritelkyni na telefonu, ktera sleduje predpovedi a posila SMSky, ze maji byt odpoledne bourky a kdy asi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » čtv dub 13, 2017 18:45

Dobrá, to jsou všechno skvělé rady! :) a když tedy budu vědět, že se blíží bouřka tak máme sejít z hřebene úplně až dolů pod hory nebo štačí někam níže kde je např. místo pro stanování nebo nějaký bivák či chatka. Dekuji :)
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod mike » čtv dub 13, 2017 19:19

Uplne bezpecna je jen budova s (funkcnim) hromosvodem nebo Faradayova klec. Jinak je to vec pravdepodobnosti, kdyz budes mit fakt smulu, trefi te blesk v udoli mezi vysokyma horama. Osobne bych sestoupil na zavetrnou stranu hrebene a zabivakoval v miste, ktere by mi prislo relativne bezpecne. Az do udoli asi ne, to bys stejne nestihnul. Vzdycky podle aktualnich moznosti a pamatuj na to, ze zbrkly utek narocnym terenem muze byt nebezpecnejsi, nez samotna bourka.

S tim udolim si nedelam srandu, jednou jsem zdrhal pred bourkou v Alpach a tesne predtim, nez zacalo prset, sjel blesk mezi dva hrebeny prede mnou. Obe strany byly asi o kilometr vyssi a udoli bylo docela uzke (cca 3/4 km), v podstate zarez mezi horama, presto do nej zajel jak nuz.

Mimochodem, bourka nekdy byva v horach s kroupama a obcas i nekolik cm velkyma. V tom pripade batoh na hlavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » čtv dub 13, 2017 21:34

Jasný :wink: budeme si dávat pozor! Jinak kolem Fagaraše pobývají i medvědi? Někdo tu psal, že je potřeba si dávat bacha na medvědy na tom Fagaraši, ale nikde na internetu jsem nenašel, že by se někdo o medvědech zmiňoval.
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod pb666 » sob čer 10, 2017 21:32

Jonzik007 píše:Jinak kolem Fagaraše pobývají i medvědi? Někdo tu psal, že je potřeba si dávat bacha na medvědy na tom Fagaraši, ale nikde na internetu jsem nenašel, že by se někdo o medvědech zmiňoval.


Všude v horách v Rumunsku jsou medvědi. Na Slovensku ostatně taky.
Nicméně medvědi nelezou na hřebeny. Jsou v lese. Maximálně proberou pastviny na svazích, dotýkající se lesa.
Tedy rizikový je (jen) nástup na hřeben a závěrečný sestup. Jakmile jsi vysoko nad lesem, na skalách, tak se není třeba medvědů bát. A to je celý hřeben Fagaraše, takže proto to tam nikdo neřeší.

Vyjma jara, kdy hrozí, že člověk vleze mezi medvědici a medvíďata (a pak je to rychlé, takřka každý rok jsou v rumunských novinách zprávy o mrtvolách takto vzniklých), jsou medvědi v normální turistické sezóně ne-až-tak-nebezpeční.

Při cestě je potřeba zajistit, abys medvěda nepřekvapil. Tj. nejít tiše. Rolničky na batohu jsou dobrá cesta. Medvěd se ti sám vyhne.

Pokud už musíš spát v lese, nebo jdeš přez nižší pohoří např. ve východních Karpatech, pak se doporučuje jídlo nechávat mimo stan, vařit kus od stanu atd. Zatím jsme na to vždy kašlali a měli štěstí.

Nebo se hodí mít s sebou psa - asi nám jednou medvěda zahnal. A to byl pes místní, rumunský, který se k nám přidal sám.
RumunskeHory.cz
pb666
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř bře 25, 2015 13:37

Re: Bouřka

Příspěvekod apuka » pon črc 10, 2017 14:01

pb666 píše:Nicméně medvědi nelezou na hřebeny.
Na toto jsem zapomel odpovedet uz davneji.

Vysvetluj to tem, co nasli cerstve medvedi stopy na vrcholu Ladoveho Stitu ve VT :wink: (video je nekde na Youtube).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bouřka

Příspěvekod mike » pon črc 10, 2017 17:52

Nebyl to spis pp v mackach? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Bouřka

Příspěvekod pavproch » pon črc 10, 2017 19:49

Nebyl.... já byl na ladovým asi 4xnebo 5x, dycky bez maček.... s kocurama sem tam lez asi jen jednou a nedolez, bo byla totální glazura 3-4 cm na všem.... a s lyžema dycky končím kousek pod (malým Ladovým nebo z druhé strany pod koněm, odkuto sa to dá zlyžovat)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Předchozí

Zpět na Člověk a příroda