Samonafukovačka

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » sob bře 25, 2017 22:33

Zkrácenou karimatku vozím, i do zimních podmínek. Pro mě stačí, aby pokrývala oblast od ramen minimálně po kyčle, lepší i část stehen, tudíž použití bezesporu závisí na výšce člověka :) . Zbytek se už dá doladit obsahem batohu a batohem samotným, s tím problém není.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » sob bře 25, 2017 22:55

A co teda delas s obsahem batohu? ;-) Navic je vyska tveho cloveka trochu mensi ;-)

@PaKo: tohle jsem resil pred lety. Jezdil jsem na treky do Grand Paradisa, kde jsem spal prevazne na bivakach, ale protoze se nedalo vyloucit ani spani venku, musel jsem s sebou tahat kompletni vybavu. Vetsinou na spani venku jednou nebo dvakrat doslo, ale nekdy vubec a pak mne zbytecna vaha na zadech pekne stvala. Takze jsem se zamyslel:
- spacak: ten se hodi i na bivakach, byvaji tam sice deky, ale ne v nejlepsim stavu a komfort je jinde. Neni co resit, 3 sezonni UL perak.
- zdarak: mel jsem skvely komforni, jenze ma 650 g. Takze jsem si poridil UL, co ma asi 200 g. Komfort je sice mensi, ale jinak je plne funkcni a na tech par noci usetrenych 450 g stoji.
- karimatka: mel jsem samonafukovacku, co mela tusim 570 g. Misto ni jsem si poridil nafukovacku, co ma 350 g. Usetril jsem 220 g a navic ziskal komfort a trochu mista v batohu. Uvazoval jsem i o kratsi verzi, tam bych usetril jeste dalsich 120 g, ale to uz mi za ztratu komfortu nestalo. Nikdy jsem toho nelitoval, naopak, kdyz jsem tam jednou musel prespat na ledovci v mrazu s nohama, ktere se nechtely zahrat, tak jsem byl velmi rad za plnou delku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » sob bře 25, 2017 23:16

nic navíc, krom lékárničky a něčeho k snědku, tam většinou, krom drobností, nezůstane :wink:

však proto píšu, že za nezbytný považuju rozsah od ramen po kyčle, to už si snad každý (kdo se rozhoduje a neví) přizpůsobí své délce :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » sob bře 25, 2017 23:18

Kdyz ty vysypes bordel do stanu, my, co spime venku, nechavame veci v batohu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » sob bře 25, 2017 23:24

Smolík, já si na tom můžu ustlat :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod fps » ned bře 26, 2017 8:51

tak to já raději ponesu o 200 g víc, než se pořádně nevyspat na krátké a úzké nafukovačce, délka by se dala ňák dohnat, ale u šířky je to horší, taky jednu noc se to dá ňák přežít, ale víc noci bych na krátké a úzké nafukovačce nechtě trpět, jde taky o věk, kdysi mě pod sebe stačil igelit nebo celta, ale dneska si už ani nedovedu představit že bych spal na něčem jiném než na Therm-A-Rest NeoAir Xtherm Large
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod PaKo » ned bře 26, 2017 10:36

Pokud je tohle pravda, tak lehčí boty o 50g a zbytek karimatky je šulnul :)
PaKo
 

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 14, 2018 6:19

klymit x frame - nedavno sem narzila na nejakej clanek, kde pisou, ze karimatka je urcena DO spacaku. Mate s ni nekdo nejaky novejsi zkusenosti? Zajima me, zda se na tom v poho spi i kdyz je to normalne pod spacakem, do spacaku bych to urco davat nechtela, teda ani nejak neuvazuju o koupi, ale zajima me to z teoretickyho hlediska.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod rambo518 » čtv čer 14, 2018 9:16

Mawenzi píše:klymit-inertia-x-frame-recon

Osobní zkušenost nemám, ale na netu jsem na ní narazil a viděl s ní nějaká prezentační i testovací videa a tam ji používali pod spacákem. Do spacáku bych se ji i bál vecpat... Jednou jsem měl takovej blbej nápad dát karimatku do žďáráku a vytrestala mě slušná kondenzace =;

Moc nevěřím ani těm dírám.. Určitě by mi do nějaké spadla nějaká část těla a pak by mi zmrzla __II
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 14, 2018 10:50

Tak na zimu asi nic moc ale na trisezonni pouziti treba by to asi problem nebyl, ze je derava.

Spis me zmatlo to davani do spacaku, bych se do nej s karimatkou ani nevesla :D Tak dik, asi teda je to v principu jedno a klasicky mimo spacak je asi OK. Ale ta informace ze dovnitr me zaujala.

ono teda celkove karoska se 45cm sirky je asi dost uzka se mi zda
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod fps » čtv čer 14, 2018 18:39

- na spaní na boku to asi moc nebudu, spíš jen na spaní na zádech
- já potřebují na šířku aspoň 63 cm, i 51 cm je mi málo, a to mám jen cca 90 kg na 195 cm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod raynor » pon dub 8, 2019 19:42

Zdravím, :lol:
pročítal jsem několik článků ohledně karimatek a vybral jsem si 3 - Therm-A-Rest Trail Scout Regular, Therm-A-Rest Trail Lite Regular 2017, Yate Trekker 183/38.
https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-trail-scout-regular-id15433
https://www.hanibal.cz/therm-a-rest-karimatka-trail-lite-regular-2017-id19893
https://www.hanibal.cz/yate-trekker-183-38-id6410

Do které byste šli? :(( Využití několikrát v roce (vadr, dovolená pod stanem atd...) spíš bych chtěl, aby vydržela co nejdéle :wink: Jak by na tom byla nějaká od značky Vango?
nebo byste mi doporučili nějakou jinou? cenově do 2000, s nejlepším poměrem váha/výdrž?

díky
raynor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned dub 30, 2017 17:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod TimTaylor » pon dub 22, 2019 7:33

to raynor

mám kupu let 2ks Therm-A-Rest Prolite Plus Regular, byly s námi na Islandu, mnoho nocí celoročně ve střední Evropě (ČR + Rakousko zejména) pod širákem a pod stanem a no problém. Třeba Husky vydžely kámošovi cca 3 roky a pak úplně KO, totéž noname modely ze Sportisima (jezdíme každoročně jako parta stanovat, tak můžu porovnávat). Therm-a-Rest je prostě jistota. Nebál bych se ani toho modelu Scaut, ale je těžší/větší a nosit to třeba na zádech pár dní je znát (ono je to 200g tady, 300g támhle, 500g u stanu a najednouj táhneš o 2kg těžší batoh jak nic). Takže za mě ty Therm-A-Rest Prolite Regular, ale asi bych si připlatil těch cca 800Kč za tloušku 3,8cm, pokud je budeš používat i v zimě, budeš je pak mít kupu let....
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mitau » pon dub 22, 2019 8:03

Jak píše TimTaylor - jestli budeš občas nosit nafukovačku na zádech, tak ta váha se pozná. Od Yate bych šel spíš do Yate Extreme Lite, což je ekvivalent té TaR Trail Light (75D materiál, hmotnost, tloušťka), i těch blbých 100g na jednom kusu vybavení se pozná. Ostatně ta TaR Prolite má jen 50D materiál a stejně TimTaylorovi vydržela (a váha je zas o poznání níž). Obecně mi přijde samonafukovačka jako špatná volba na dlouhodobé nošení. Ostatně proto tu má většina lidí na turistiku nafukovačku. Budget řešení je mít samonafukovačku na dovolenou pod stanem a na turistiku brát běžnou pěnovou karimatku z EVA (jsem mladý, tak se i na EVA karimatce vyspím dobře).

Ohledně výběru není příplatek za TaR moc vysoký a podle mě to stojí za to. Už jen kvůli záruce navíc, i když nevím, jak moc ta jejich doživotní záruka funguje. Pak už záleží, jakou tloušťku chceš. Jako člověk jdoucí po hmotnosti i na úkor pohodlí bych měl jasno, ale není to úplně relevantní názor :D
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » pon dub 22, 2019 20:13

mitau píše:i když nevím, jak moc ta jejich doživotní záruka funguje.

Podle toho, co tu uz celkem dost lidi psalo, tak funguje velmi dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 9, 2019 12:08

Malé nahlédnutí do kuchyně Therm a Rest a popis fce a technologie nejnovější Apex.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » úte črc 2, 2019 22:18

mike píše:
mitau píše:i když nevím, jak moc ta jejich doživotní záruka funguje.
Podle toho, co tu uz celkem dost lidi psalo, tak funguje velmi dobre.
Safra, to mi připomnělo, že musím konečně reklamovat polštář, který vznikl na naší TaR v létě na Islandu. Skleróza, snad to stihnu do podzimních Alp nebo budem muset koupit něco náhradního #-o
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » úte črc 2, 2019 23:21

To mi pripomnelo, ze mi pres 4 mesice lezi v krabici boty na reklamaci #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » čtv srp 15, 2019 22:30

Velký dík Alpsportu a Verticalu a samozřejmě obrovská pochvala pro Therm-a-Rest. Místo karimatky s bublinou nám dorazila novoučká oranžovoučká Prolite :P
Moc nevidím důvod kupovat jiné karimatky než TaR. Jejich doživotní záruka na vady z výroby a vady materiálu prostě funguje, odzkoušeno již podruhé :)

Jen pro zajímavost: původní cca deset let stará Prolite S vážila 310g a měla R value tuším 2,2. Nová váží 370g, R value 2,4. A ta oranžová barvička je úžasná :ú :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » čtv srp 15, 2019 23:11

sobb píše: A ta oranžová barvička je úžasná

Jak malo ti staci ke stesti :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » pát srp 16, 2019 9:29

Ke štěstí mi v tomto případě stačí to, že mám místo karimatky s bublinou karimatku novou. Krásná barvička je bonus :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » pát srp 23, 2019 20:59

Z Verticalu už mi na dotaz neodpověděli, tak zkusím moudré hlavy z OF :)
Co je příčinou vzniku těchto bublin, pokud nejde o nesprávné použití, což je typicky například ponechání samonafukovačky ve velkém teple se zavřeným ventilem? Už nevím, jestli jsme na tu myšlenku přišli tady anebo někde nad sklenicí s kolegou moderátorem - ale může být viníkem PU lepidlo na slepení vrstev?
Zajímá mě to i proto, aby člověk tušil, kdy už pomalu může nastat doba rozpadu (pokud se používá stále stejná technologie). Tato karimatka měla deset let a další se jejímu věku pomalu blíží. Na začátku delšího výletu je to dost nepříjemné, zvlášť když je to ve studenějších končinách, jako to potkalo nás. Sice to byl jen letní Island, ale stejně si Laďa musel pak více jak měsíc podestýlat karimatku novinama, reklamníma materiálama i přebytečným oblečením (kterého ovšem moc nebylo :lol: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod GreyMouse » pát srp 23, 2019 22:53

PU je pro kolegu moderátora něco jako kapitalismus pro komunisty - univerzální nepřítel, který může za všechno špatné :twisted:

Mám pocit, že někdo psal, že se mu bublina udělala u skoro nové karimatky, ale už nevím, jestli šlo o nafukovačku nebo samonafukovačku :|
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » pát srp 23, 2019 23:17

Spravne, PU je prapricinou veskereho zla v outdooru [-X :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » sob srp 24, 2019 21:43

Chápu, že Tvou svatou válku proti PU nic nezastaví, ale stejně by mě zajímalo, jak to je doopravdy :wink: Proto se ptám na názor ostatních. Šťastnými majiteli bubliny na TaR samonafukovačce jsme se stali už dvakrát, tato měla deset let, ta první asi podobně, možná i víc. Ale nikdy jsem ji nekuchala, protože pak by mi ji za novou asi nevyměnili.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » sob srp 24, 2019 23:51

Na to by ses mela zeptat spis vyrobce. Tady nejspis muzou vsichni akorat hadat. Vzhledem k casu mi to ale prijde docela pravdepodobne. PU lepidlo tam je a 10 let je tak akorat, aby se rozpadlo. Karimatky vyboulene pri prvni akci nepocitam, to bude vyrobni vada, spatne prilepene.

Tak mne napada... mam vlastne starou Prolite ve skrini. Urcite pres 10 let ma. Nepouzivam ji od te doby, co jsem si poridil XLite. Ze bych ji vytahnul, nafouknul, nechal vyboulit a poslal vyrobci? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod apuka » ned srp 25, 2019 17:41

@sobb: Mam dojem, zes nekam na OF jsi davala fotky "bublin", ale nespominam si kam. Nemohla bys neco tady dat zase?
Zatim totiz netusim, jakym zpusobem by mohla zniknout bublina kvuli rozpadu PU-lepidla. To by se Ti spise rozlepila karimatka, ale proc by se mela vytvorit bublina? Ze by nekde vznikla rozpadem plocha, ale smerem ven otevrena jen mala skvirka, pres kterou se dovnitr dostal pri nafoukani vzduch ale pri vypousteni uz nebyl dostatecny tlak na jeho uniknuti ven? To mi nejak nehraje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod tsunami » ned srp 25, 2019 20:22

Mě se udělala bublina na 3r staré TaR EvoLite, která byla skladovaná na tmavém místě v pokojové teplotě. Spal jsem na ni asi 10x v teplotách 10 nad nulou a víc. Řešit to v rámci záruky nebudu, protože jsem byl nasraný a hodil to do kontejneru v nejbližším městě v It. a koupil jsem místo ní NeoAir Xlite se kterou jsem zatím maximálně spokojený prakticky po všech stránkách (skladná, pohodlná, lehká, dostatečně velká).
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod mike » ned srp 25, 2019 20:35

apuka píše:Zatim totiz netusim, jakym zpusobem by mohla zniknout bublina kvuli rozpadu PU-lepidla.

Ty nevis, jak vypada samonafukovacka? Vrstva (PU) peny, ktera je z obou stran prilepena k obalu. Pena dava karimatce tvar, diky ni je plocha a nevypada jak nafukovaci krokodyl. Kdyz se obal od peny odtrhne, vznikne bublina, protoze pak uz obal nic nedrzi a muze se vyboulit. No a ta pena je k obalu prilepena a jelikoz je sama z PU, tak predpokladam, ze PU lepidlem.

Jinak tech fotek uz tu bylo dost. Treba tahle je pekna: viewtopic.php?p=400475#p400475
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Samonafukovačka

Příspěvekod sobb » ned srp 25, 2019 21:02

mike píše:Na to by ses mela zeptat spis vyrobce
Vždyť píšu, z Verticalu mi neodpověděli, tak se zatím ptám tady :wink:

mike píše:Ze bych ji vytahnul, nafouknul, nechal vyboulit a poslal vyrobci? :-k :twisted:
Zkus to, ale smolík, když vydrží :mrgreen: Ta naše první byla asi starší než deset.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky