Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pipe » úte bře 14, 2017 17:18

Moje zkušenosti.
S Fenixem HP11 jsem nadmíru spokojen, jako fotograf nepotřebuju celou noc trajdat na čelovce, ale když už du, potřebuju hodně dobrý výkon.
U HP11 se mi líbila možnost sklopit difuzer a dostat opravdu brutální dosvit, ale zase mě štve provoz na AA baterky, daj se koupit všude, ale váha a množství a furt je kupuju . No a nemá červené světlo.
A taky bych někdy potřeboval výkon bez difuzoru s difuzorem. Ten difuzor světlo rozptýlí, ale kapánek sníží jeho intenzitu.
Tak nějak se loučím s možností dálkové/difuzor (někdy se hodilo vidět daleko, někdy kolem sebe).

Jako logická náhrada pomalu dosluhující HP11 mi vyplývá o něco menší a lehčí HL60R+ 2x3500mAh baterie (váha jako 4xAA, kapacita jako 8xAA) s kterými by měla mít stejné časy jako HL55.

Líbí se mi na ní:
- možnost USB nabíjení tzn. lehčí nabíječka a navíc jedna na 3 věci (mobil, fotoaparát a čelovka, třeba IKEA KOPPLA :shock: :finga: ), případně nabíjení ze solárního panelu podle potřeby
- červené světla, když nechci přijít o adaptaci očí na tmu anebo nechci být nápadný
- je lehčí, má větší výkon.

Pro mě nejvíce směrodatné jsou výkony 150 a 400 lmn, kdy vesměs 150 na běžnou chůzi stačí (ok kolikrát stačí i 50, když du kde to znám), a 400 když budu potřebovat víc vidět. 950 beru jako možnost, i když podle videjí to nevypadá na nějak brutální boost z 400 na 950.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte bře 14, 2017 21:09

pipe píše:Tak nějak se loučím s možností dálkové/difuzor (někdy se hodilo vidět daleko, někdy kolem sebe).

Vsiml sis celovek se dvema reflektory? Na dalku a na blizko? Od Fenixe HP25R a HL26R. Nabijet pres USB se daji obe.

pipe píše:kdy vesměs 150 na běžnou chůzi stačí (ok kolikrát stačí i 50, když du kde to znám)

Mne teda 50 lm staci na beznou chuzi vzdycky (ovsem s uzsim kuzelem...) a ve znamem terenu pouzivam denne 25 lm a nekdy jen 8 lm. Jsou tu lidi, co jim staci tech 8 lm na vsechno nebo to aspon tvrdi ;-)

Vetsi vykony se hodi, kdyz si clovek potrebuje posvitit do dalky, treba kdyz hleda cestu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod @Martin@ » stř bře 15, 2017 20:51

pipe píše:Jako logická náhrada pomalu dosluhující HP11 mi vyplývá o něco menší a lehčí HL60R+ 2x3500mAh baterie (váha jako 4xAA, kapacita jako 8xAA) s kterými by měla mít stejné časy jako HL55.


Nevypadá špatně. Jako hlavní nedostatek oproti HP 11 vidím malý dosvit. Osobně se mi nelíbí, že má sice 400 až dokonce 950 lumenů, ale max. dosvit jen 116 m. Osobně moc nechápu, proč nové čelovky ženou do takových světelných toků, když dosvit je pak menší, než u čelovek, které mají nejvyšší světelný tok méně než poloviční,...
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 21:52

Väčšina ľudí na dosvit dosť prdí... Navyše je 116 metrov na čelovku celkom dostatočné vo väčšine situácií.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » stř bře 15, 2017 21:59

Souhlas na takovou vzdalenost stejne pri umelem osvetleni nic nevidis. V Alpach jsem parkrat narazil na hole se znackou a odrazkou, tam by ten dosvit smysl mel.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 22:27

Uz jsem je videl i u nas :) Nesmi se to prehnat, kdyby byla kazda, tak by mi to vadilo, ale obcas v neprehlednych usecich se to hodi.

@Martin@ píše:Osobně moc nechápu, proč nové čelovky ženou do takových světelných toků, když dosvit je pak menší, než u čelovek, které mají nejvyšší světelný tok méně než poloviční,...

Protoze v mode je siroky kuzel a zavislost je kvadraticka...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pipe » stř bře 15, 2017 23:24

Tak kdyby mi tak hořel dostit, vemu nějakou malou ruční Fenix s brutálním dosvitem, červený filtr a bud malou čelovku na nouzovky nebo hlavový popruh že... což když nad tím tak uvažuju....
Ne, bohužel je to o kompromisech, něco za něco.
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod @Martin@ » čtv bře 23, 2017 22:55

Móda je vrtkavá :) Třeba do ní zase někdy přijde i dosvit :supz: Mám taky moc náročné požadavky a je možné, že nejdou jednoduše technicky splnit. Rád bych, aby byla možnost ty lumeny usměrňovat dle potřeby (zoom). Kouzlo jménem optika má také limity,..
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát bře 24, 2017 6:33

To predsa nie je vec módy, ale praktického použitia. Keď potrebuješ mať svetlo na čele, zrejme chceš mať voľné ruky - a preto pre 99 % ľudí má väčší zmysel optika na blízke a stredné vzdialenosti. Uzučký kužeľ s ďalekým dosvitom je nepraktický, síce vidíš ďaleko, ale pármetrová šírka svetla v stometrovej vzdialenosti ti veľa informácií o teréne nedáva. A na blízko oslňuje; difuzér je ľahko ulomiteľný krám navyše, ani homogenita nie je žiadna hitparáda.

Btw, oveľa praktickejšie využitie ako zoom má - podľa mňa - dobrá a rýchla plynulá regulácia výkonu. To je iný svet. Odkedy mám Imalent HR20, iné čelovky beriem na treky už len vtedy, keď ju v rýchlosti neviem nájsť :D

Zmysel dávajú dve optiky - dlhá a široká. Na CPF sa už objavilo zopár DYI projektov, ktoré ich na telá typu Zebra dávajú. Len ešte treba k tomu urobiť zmysluplné ovládanie, niečo ako zapnúť dlhý kužeľ na plný výkon jediným stlačením sólo tlačidla, trebárs...

Inak, ak chceš zoom, predám ti moju Led Lenser SEO 5 za čojaviem 15 €. Na to, aby si zistil, že ten zoom nie je až taký zázrak ako sa zdá, a odložil ju do šuflíka, to je primeraná cena :-) V praxi aj tak skončíš s tým, že máš stále široký koniec, a na dlhý pretočíš len občas, keď niečo v diaľke hľadáš. Plus zároveň musíš zapnúť vyšší výkon, aby si niečo videl.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod kracvo » úte bře 28, 2017 10:14

Mám SEO3 a zatím jsem ji testoval jen v poměrně extrémních podmínkách. S tím kuželem a "zůmem" si dovolím nesouhlasit, v mlze je úzký intenzivní kužel dobrá věc, v husté mlze. Lze se dle mého dovtípit proč.
Pro mě je důležité například snadné obsluhování červeného světla.

Na LedLenseru mě štve její nekompaktnost a plastová nafouklost.


V.
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » úte bře 28, 2017 10:19

Jo, s hmlou súhlasím, ale je to jediná situácia, kde má úzky kužeľ navrch. Sa mi doteraz stalo asi dvakrát, kedy by som úzky kužeľ ocenil (alebo ho u SEO5 aj použil), zato široký používam stále.

Inak ma u tých SEO čeloviek neuveriteľne štve, že keď sa vysunie tubus (úzky svetelný kužeľ), tak celý svieti a oslňuje. Za to by u Led Lenseru mali byť rok bez prémií.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 18, 2017 17:48

Zebra má novú AA čelovku - H53c a H53Fc s XP-L2. Prvá má hotspot a druhá leptané difúzne sklíčko. Oproti predchodcovi H52 má o máličko menej lumenov a nemá podporu Li-Ion 14500 a teda ani 500-lumenového turba, zato je efektívnejšia v nižších režimoch. A hlavný ťahák je high CRI 93-95 pri 4000 K!

Plus nové UI (konečne), takže by sa malo dať naprogramovať, aby sa nezapínala rovno do najsilnejšieho režimu. A nejaké režimy navyše, takže si to človek môže lepšie odstupňovať.

H53c (stará H52)
285lm/0.9h (300lm/0.9h)
106lm/3.8h (116lm/3h)
56lm/7.6h (54lm/7.5h)
26lm/17h (27lm/12h)
10.3lm/39h (13lm/27h)
3.5lm/4.2d (2.9lm/4d)
...

Jo, a má o gram menej (31 g).

Zmenený UI dosiahol novú métu, pri programovaní sa uživia TRI 7-kliky! :lol: To už preští aj 6 dvojklikov u predchádzajúcich modelov...
Three consecutive 5-click (or 6-click, 7-click) to reset the G5 (or G6, G7) back to the factory default settings
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 18, 2017 19:03

Já mám teda zebru už dlouho a do nejsilnějšího režimu se mi nezapíná. Programovat jde nějak taky, ale kdo by se s tím klikal.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2017 22:42

Three consecutive 5-click (or 6-click, 7-click) to reset the G5 (or G6, G7) back to the factory default settings

:D to uz je vylozeny trolling, bud tam maji sileneho ITaka nebo se vsadil :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slezacekm » pát kvě 19, 2017 7:33

kolik kliknutí má životnost to klikátko? aby člověk nedorazil s novou čelovkou a po nastavení nepřišel na to, že má půlku odklikanou. možná si někdo u Zebry u nás na fóru přečetl tu hlášku o složitosti nastavování ala "jaderná elektrárna" a chtějí dostát své pověsti.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát kvě 19, 2017 8:01

Sa mi tak marí, že ten spínač má deklarovaných 200 000 klikov. Alebo 500 000? :-k Skôr to prvé.

Ale ono to má aj kladnú stránku - že sa do programovacieho menu dostanem sprostými šiestimi dvojklikmi, na to si spomeniem aj hocikde na treku :D Naproti tomu na programovacie menu Armyteku, ktorý inak má to UI podstatne príjemnejšie a logickejšie, si bez manuálu ani nevrznem :D Tam sa už hrá s kombináciami podržania tlačidla a odskrutkovania uzáveru, a podľa rôzneho poradia sa rôzne programuje.

Inak mi to nové zebrácke UI takto od stola príde veľmi zmysluplné. Dajú sa nastaviť až tri rôzne skupiny. Mne by v praxi stačili dve - jedna pre chôdzu, kde používam dve-tri úrovne, a druhá pre tábor, kde mi úplne stačia dve. A konečne sa dá na akúkoľvek pozíciu nastaviť akákoľvek úroveň, to IMHO neponúka doteraz nikto. Na druhú stranu kvôli náročnosti UI na pamäť vypadla podpora LiIon 14500 batérií.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 19, 2017 8:09

Mě docela zaujal nový Wizard od Armytek https://www.armytek.com/products/flashl ... usb-18650/

Líbí se mi ta nová USB magnetická nabíječka. Ted by bylo ještě zajímavé, kdyby to umělo třeba zpětně nabít telefon a jiné zařízení.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte kvě 23, 2017 11:39

pipe píše:Jako logická náhrada pomalu dosluhující HP11 mi vyplývá o něco menší a lehčí HL60R+ 2x3500mAh baterie (váha jako 4xAA, kapacita jako 8xAA) s kterými by měla mít stejné časy jako HL55.


HL60R vypadala dobre, nez jsem zjistil, ze ma zase blby UI. Ma jedine tlacitko a cyklicke prepinani modu (s pameti, pokud vim), coz je u celovky s doplnkovym cervenym svetlem dost hloupe. Kdyz chci cervene svetlo, nebudu se do nej preklikavat pres nejsilnejsi mod (a ztracet posledni zbytky adaptace), ale chci ho na zvlastnim tlacitku.

Jinak uz chci celovku jen s neutralni (teplou) bilou, idealne s hodne vysokym CRI (Nichia) i na ukor 10-20% mensiho vykonu. V mlze/mrholeni/snezeni je studena bila tesne u oci mnohem neprijemnejsi (vetsi rozptyl svetla) a v zeleni je na cestu s neutralnim svetlem proste lepe videt.

Pro fotografa mi prijde dobra HL35, sice neni nabijeci, ale na dve AA (Eneloopu do blesku/odpalovacu/... ma kazdy spoustu) nebo 14500, ma cervene svetlo zvlast na druhem tlacitku, a neutralni bilou.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Talo » úte kvě 23, 2017 16:25

Ja mám HL60R od Fenixa už asi rok a spokojnosť aj s výdržou aj s dosvitom.
Na to preklikávanie módov som si zvykol,robím to rýchlo nemám s tým najmenší problém.
Akurát v hmle je patália,inak za mňa tá čelovica O.K.
Talo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte led 13, 2015 18:31

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte kvě 23, 2017 18:06

Preklikavani urcite neni problem, ale kdyz chci cervene svetlo kvuli nocnim fotkam nebo lehkemu prisviceni pri chozeni pri svitu mesice, tak urcite nechci nejdriv ztratit zbytek nocniho videni turbo modem. Jinak by mi ta 60R vyhovovala. Jinak obecne preferuju rucni svitilny, ktere se klikem zapnou na max (treba v nebezpeci, odrazeni utocnika, ve stresu, uz se nam to na cestach sakra hodilo) a treba podrzenim naopak na minimum/moonlight. A u rucni uzky kuzel. Na zbytek mam celovku se sirokym kuzelem. I kdyz je do mlhy horsi. Je to proste pro kazdeho jine, jake ma priority a vyuziti, jako s baglama :) De gustibuz non est disputandum...;) Idealni celovka pro mne by byla s neutralni bilou az teplou barvou svetla, s integrovanou dobijeckou na 14500 baterky (tj kompatibilita s tuzkovkama jako zaloha), protoze stejne dobijim z powerbanky a solaru. Integrovanym cdrvenym svetlem se zvlastnim tlacitkem jen na nej. Fenixy jsou v leccems skvele, ale jejich UI je nekdy dost podivne, vetsina z nich nema zadny moonlight mod nebo je tezko pristupny.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Grent » pát kvě 26, 2017 5:23

Tak uz to bude tyzden co som sa stal dalsim majitelom celovky Imalent, po zlave v nejakom vypredaji za cenu 28€. Mam za sebou uz aj prve nocne skusenosti s nou a zatial uplna parada, ludia okolo zavideli :) Takze rovnako ako ludia predomnou ju mozem vrelo odporucit.

BTW: v baleni v takom malom sacku bola aj nejaka plastova spona alebo co to je, fakt netusim co s tym, viete mi povedat naco to je ? :) dik
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát kvě 26, 2017 9:28

čelovku vyndáš z popruhu, cvakneš na ni sponu a můžeš jí pak pomocí spony nosit na kapse, na popruhu, atd ....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát kvě 26, 2017 9:36

Ale tá spona by mala byť kovová. Nenapadá mi nič plastové, čo by tam mohlo byť. Popruh, dve gumené tesnenia, kovová spona.

Grent: akú šaržu máš? Nová by mala mať modrú krytku konektoru a nápis USB namiesto starého USD :D A ten plast skús odfotiť, nech vidíme.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Chmeld4 » pát kvě 26, 2017 9:59

Hmm ... taky si říkám že clip na baterku by snad poznal :D Sem zvědav co z toho bude ...
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát kvě 26, 2017 10:06

I mne bylo divné, že by místo kovu dali nově plast, ale říkal jsem si, že je všechno možné. Domnívám se ale, že to nic jiného, než spona, být nemůže.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Grent » úte kvě 30, 2017 5:13

Samozrejme je kovova, jedno som myslel a druhe pisal :D
dik za radu, ja som automaticky rozmyslal kam si to mam dat na hlavu ked je to celovka a naco mi to tam bude :D
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát črc 21, 2017 13:51

Božemôj, ten Armytek je krám... Nový Wizard Pro v3 od nova nefungoval, lebo mal zle narezaný závit a nebol kontakt batérie s čiapočkou. Síce ponúkli výmenu, ale bolo treba posielať čelovku do Číny, tak som sa na to vykašľal a prebehol to karbobrúskou.
WizzardThread.jpg

Teraz po pár týždňoch vo vlhkom prostredí prestalo fungovať prepínanie medzi najnižšími (Firefly) úrovňami. Dosť ich používam. Samodomo oprava na to neexistuje (IMHO ide o nejaký studený spoj), takže to zasa chcú poslať a dostal by som nový kus. Síce je user support ústretový, ale kašlem im na to, za tú cenu kúpim ďalší Imalent aj s batériou ](*,)

Fuck. Tá nevalná povesť armyteku asi neklame.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pát črc 21, 2017 14:02

wawrik píše:Nový Wizard Pro v3 od nova nefungoval

tvl nestras vcera dosel. ](*,)
Proc to musis posilat do ciny?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát črc 21, 2017 14:44

Tam majú servisné centrum. Pri prvej reklamácii mi po pár výmenách mejlov navrhli, aby som to poslal slovenskému distribútorovi, čo mi však prišlo blbé, keďže som to u neho nekupoval, a aj tak by som to nestíhal. On to tiež musí poslať do tej Číny. User support je fakt slušný, ale ten opruz s poštou...

Inak čelovka ako taká je fakt jedna z naj, čo som kedy mal - optika, ovládanie, výdrž, farba svetla, signalizácia stavu... Všetko na jedničku, len tá kvalita :( Čím drahšia čelovka, tým viac problémov s nimi mám :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » pát črc 21, 2017 15:10

To je škoda, já mám tu starší verzi a bez problémů funguje už asi dva roky. Přemýšlel jsem ještě o nějaké ruční svítilně co bude mít úzký kužel a bude svítit na dálku. Přemýšlel jsem právě o armyteku jelikož je tak slušný poměr cena výkon a mám s ním zatím dobrou zkušenost. No ještě to přehodnotím asi :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky