Čína

Sibiř, Altaj, Mongolsko, čína, Kamčatka, Japonsko, Taiwan...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Čína

Příspěvekod Gudeloupe » čtv kvě 3, 2007 22:09

V létě se chystáme do Číny a plánujem kam se podívat..Letíme do Pekingu,to je zatím jediný jistý:) Takže kdybyste někdo měl nějakej tip kde je to dobrý nebo kdo kde byl.Sice je čína obrovská,takže míst je strašně moc,ale budu rád za každý info.dík
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Čína

Příspěvekod _Tom » pát kvě 4, 2007 9:25

Mrkni se na web z naší cesty, třeba tě to inspiruje:

http://www.kmp.vslib.cz/lide/hrus/hory/cina2004/index.php

Tomáš
_Tom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte dub 3, 2007 11:58

Příspěvekod stam » stř kvě 9, 2007 13:12

nazďo,

predpokladám že más lonely planet (ak nie, tak sa určite oplatí kúpiť), oni sami majú na stránke zopár inšpiratívnych threadov (napr toto)

peking
zo známejších vecí neodporúčam Temple of Heaven, Beijing ZOO, Great Hall of People (parlament), naopak z menej známych sa oplatí Lama Temple, Poly Art Museum, Miaoying Temple White Dagoba
velky mur - hádam z Jinshanlingu do Simatai
suveníry & nakupovanie -> silk market ( z prvotnej ceny, (ale až potom čo predavač automaticky aplikuje "special price for you my friend") zaplatiť cca 20% )
pekingská kačka - v hociakej lepšej reštike pre miestnych sa dá za 60juanov
nočný život - v rámci zodpovedného spoznávania kultúry navštívenej krajiny treba zvážiť i takúto aktivitu ( ->mimo hlavnú ulicu v sanlitun, napr BrownsBar alebo BarBlu)

na hlinennú armádu v Xi'ane som počul dosť rozporuplné názory (sám som ani nebol)
čo ľutujem, že som nebol tu (odscroluj si to k tomu hiking trail v číne - i keď, ktovie aké staré staré sú to fotky/ako to tam vyzerá dnes) Bol som ale na inom z tej pätice svätých vrchov - Tai Shan - má vytesané schody až na vrchol, (dá sa to vyjsť v noci - výborné)

ak nemáš vela času asi by som vynechal stred číny a išiel rovno na juh -
guangxi > tie typické pohľadnicové čínske vrchy, terasovité políčka s ryžou + v BeiHai pri juhočínskom mori parádna tropická pláž s palmami kde som bol jediný cudzinec a zopár číňanov
yunnan > klasika - Dali, Lijiang, staré štvrte (Tri pagody v Dali sú už oplotené a pýtajú 120 juanov za vstup; Lijiangu vytýkajú príliš vela turistov, má to ale aj výhody - je tam množstvo všeliakých predstavení, hudba, tanec, mne sa tam páčilo)
tiger leaping gorge - dobrý dvojdňový trek cez kaňon
zhongdian - ak ti to nevydá ísť do tibetu (btw práve zhongdian je vhodné miesto ak chceš skúsiť busom bez povolenia ;) choď aspoň sem, je to už v 3000 metroch, veľký budhistický kláštor, celkovo iná atmosféra.


(btw v pekingu som rok žil, aj po krajine trocha cestoval takže ak máš nejaké doplňujúce otázky kľudne sa spýtaj)
stam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte bře 20, 2007 12:02
Bydliště: praha

Příspěvekod Gudeloupe » stř kvě 9, 2007 18:56

Díky moc za info . Plánujem tam být zhruba měsíc , určitě chcem ňějakej trek něde. Teď řešíme jestli jet do Tibetu nebo ne...Je tam tolik míst,že je to těžký naplánovat...Nevíš jak je to přesně s tím povolením do tibetu? sem někde našel že vyřízení v pekingu trvá týden..
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Příspěvekod Schnappi » stř kvě 9, 2007 23:26

Co mi tak bylo líčeno z dovolené v Tibetu a Nepálu, tak by byla velká chyba se tam nepodívat.
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Gudeloupe » sob kvě 12, 2007 23:26

Jo ještě něco..zajímalo by mě kolik tak stojí vlakem po číně?dik moc
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Příspěvekod stam » pon kvě 14, 2007 21:29

vlaky napr tu. ceny aj časy sedia (1$ cca 8juanov)

situácia okolo povolenia do tibetu je mierne nejasná (už ako dlho sa hovorí že ho majú zrušiť úplne) Ja som tam šiel úplne neplánovane, chcel som lístok na vlak niekde do sečuánu a zrazu som sa našiel s letenkou do Lhasy v ruke... -> minulý rok začal premávať ten vlak do tibetu takže sa dosť prepadli ceny leteniek. Keď som šiel (minulý október) bolo to vlakom z pekáča za cca 800 juanov + asi ten týždeň na vybavenie, lietadlom z Chengdu (povolenie je vrámci letenky) za 1400 ja, v lietadle boli jedni čo zaplatili len 1200, niektorý ale aj 1600 a jeden americký pár dokonca 1800 (ani som im radšej nič nehovoril ;)

ja inak nepatrím k takým tým milovníkom tibetu, indie, budhizmu atd, ale to že som sa vtedy rozhodol tam ísť bolo asi najlepšie rozhodnutie počas celej cesty : )
stam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte bře 20, 2007 12:02
Bydliště: praha

Příspěvekod Gudeloupe » pon kvě 14, 2007 22:19

Díky moc
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pon kvě 14, 2007 22:22

Gudeloupe píše:Díky moc

btw...uz je to tu moc dlouho bez OT...co to je za vrchol na tom tvym obrazku..podle vlajky tusim turecko, ale ararat to asi neni-bo tam neni snih... :wink:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Gudeloupe » pon kvě 14, 2007 22:31

To je Kačkar( 3937mnm)
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pon kvě 14, 2007 22:39

Gudeloupe píše:To je Kačkar( 3937mnm)

no abych rek, tak podle pohledu do dalky sem si to myslel, jen mi ta vlajka v tvem podani priisla asi dvakrat vetsi nez ta když sme tam byli my...
btw. kdy, jak, kudy? tak ze zvedavosti... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Gudeloupe » pon kvě 14, 2007 22:46

Byli sme tam v letě 2005,no a podle te tvoji vlajky myslim,že když sme tam byli tak byla větší:)to jen tak.....No jinak sme v turecku byli asi 3 tydny. Brno-Istanbul busem. Pak sme jeli do Erzurumu vlakem,a odtam už sme jezdili stopem.Na kačkaru sme byli asi 5 dní.pak sme jeli podél č.moře,přes Rize do Sinopu,pak do Ankary,do Kapadokie...a nakonec 2 dny v Istanbulu. asi tak:)
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pon kvě 14, 2007 22:50

Gudeloupe píše:Byli sme tam v letě 2005,no a podle te tvoji vlajky myslim,že když sme tam byli tak byla větší:)to jen tak.....No jinak sme v turecku byli asi 3 tydny. Brno-Istanbul busem. Pak sme jeli do Erzurumu vlakem,a odtam už sme jezdili stopem.Na kačkaru sme byli asi 5 dní.pak sme jeli podél č.moře,přes Rize do Sinopu,pak do Ankary,do Kapadokie...a nakonec 2 dny v Istanbulu. asi tak:)

diky, ja tam byl loni a v podstate opacna trasa nez ty (do sofie letadlo, sofie-istanbul a podel černýho moře až na kačkar stopem(až na vyjimky), pak necely tyden v horach a vlakem z erzurumu do kayseri do kapadokie a pak stopem do sofie)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Gudeloupe » stř kvě 16, 2007 20:58

Stam: díky moc za všechny tipy,ještě kdybys mohl prosim trochu popsat kde si byl přesně v Tibetu a co se ti libilo a tak...jeětě jednou dik:)
Uživatelský avatar
Gudeloupe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 3, 2007 21:38
Bydliště: Brno

Příspěvekod stam » ned kvě 20, 2007 19:55

V lhase to funguje tak, že v tých hlavných 5-6 backpackerských hosteloch (imho nechoďte do YakHostela) majú nástenky kde si ľudia dávajú inzeráty a vytvárajú skupinky na niekoľdňové tour. Čiže niekto vymyslí kam chce ísť, nájde vodiča s autom (ktorý by sa mal zasa postarať o povolenia) a potom dá inzerát že hladá ďalších ľudí do džípu - pár dní pred odchodom, točí sa to dosť rýchlo - a spoločne sa podelíte o náklady.
Kým si 2-3 dni pozriete lhasu, určite sa medzitým s niekým dohodnete (resp si aj sami nájdete vodiča) aby ste hneď potom mohli vyraziť. Väčšinou sa ide smerom Shigatse, Gayatse, Everest základný tábor. Najlacnejšie\najrýchlejšie čo som takúto cestu videl bolo 3dni, 4noci, 800juanov na jedného (ale tušímže to bolo len ku nepálskym hraniciam, nepamätám : / )

LP o tomto bohužial nepíše, ja som vôbec nemal predstavu ako relatívme jednoducho sa dá dostať k everestu, ale ako som spomínal celkovo som dopredu nemal nič naplánové a iba týždeň času, čiže som sa potuloval len v lhase a okolí. (btw ak dokážeš oželieť že nenavštíviš najsvätejší chrám v tibete tak ušetríš 120y, (Jokhang, a imho najlepší na tom celom bol aj tak iba výhľad zo strechy na Potalu))

Nakoniec som ešte šiel k jazeru Namtso, cestou tam v minivane pár ľudí sme sa nejak dali dokopy a ostali dva dni - chladný kryštálový vzduch, tibetské slniečko, obrovské modré jazero, vzadu zasnežené hory...len tak sa pomaly prechádzať, pozerať za horizont, rozprávať o ničom... ;) (tým chcem povedať že tam vlastne nebolo čo robiť len vychutnávať atmosféru ;), ale bolo to super)
stam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte bře 20, 2007 12:02
Bydliště: praha

Re: Čína

Příspěvekod wawrik » pát říj 14, 2016 14:11

Pozná niekto čínsku provinciu Yunnan? Konkrétne treky severne od Lijiangu - Tiger Leaping Gorge trek atď.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čína

Příspěvekod Jesterka6 » sob led 14, 2017 21:12

Koukám, že loni kolega neuspěl...
Tak dotaz 2017- byl někdo v číně ve východních Himalájích (předpokládám let do Chengdu)?
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Čína

Příspěvekod wawrik » ned led 15, 2017 19:43

Bol som v tom Jün-nane, to je susedná provincia, asi 400 km južne od Čcheng-du. Neviem, čo potrebuješ, v horách sme boli iba na skok, inak sme tam išli skôr kvôli čaju. Tu je odtiaľ nejaký pokec.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čína

Příspěvekod Jesterka6 » pon led 16, 2017 11:45

Wawrik, dík moc za odkaz!
Jinak mi chcem spíš na treky do hor...

Z té domluvy mám největší strach. Doteď to vždycky nějak šlo, naučit se pár slov a gesta jsou v Evro- západ. kultuře dost podobná. Ale jazyk, který staví na přízvucích a gesta má jiná- to teda nevím ....

Zkoušeli jste se domlouvat pomocí překladačů v mobilu,
případně měli jste nějaké kartičky se znakama?
(plánuju připravit dopředu z čech, tady se někdo schopný překladu najít dá)
Nebo jste prostě vždycky hledali tak dlouho, až někdo trochu uměl anglicky? :-)
Rozumějí mapám, nebo spíš ne?

dík
Iva
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Čína

Příspěvekod wawrik » pon led 16, 2017 12:03

Mapám nerozumejú vôbec. Fakt, ani ťuk. Pokiaľ tam nebol v znakoch napísaný názov toho, kam sme chceli ísť, mapa im nepovedala vôbec nič. Ani našim gestám nerozumeli - človek taxikárovi rukou s vystretým ukazovákom ukáže, kam má ísť, a taxikár si obzerá ten prst, čože tým chcem vlastne povedať :-k

Nám chvíľu trvalo, kým sme pochopili, že treba mať všetko napísané, inak si ani nevrzneme. Translatory v mobiloch používali miestni v hoteloch či personál na letisku, treba však mať pripojenie na net. Na jednoduché veci to celkom fungovalo.

Tie kartičky so znakmi sú dobrý nápad, nič lepšie si asi pripraviť nemôžeš. Ale občas nám nepomohlo ani to. Možno je nejaký zásadný rozdiel medzi tradičným a zjednodušeným zápisom, ale jednoducho tým znakom niekedy nerozumeli. Teória, ktorú som vypracoval - teda chodiť po tých najnemožnejších miestach a zháňať niekoho, kto ovláda angličtinu - podľa ma funguje prekvapivo spoľahlivo, navyše s bonusmi, že občas natrafíš na niekoho fakt zaujímavého. Chce to však čas a trpezlivosť, v horách však nemusíš na nikoho takého natrafiť.

Ale vo všeobecnosti si nemyslím, že sa treba tej komunikácie báť, len treba všetko plánovať s predstihom a nenechávať to na poslednú chvíľu. A keď človek narazí na anglicky hovoriaceho Číňana, netreba sa hanbiť ho poprosiť, nech ti napíše názvy na ďalší deň niekam na papier, alebo ho dotiahnuť k predajni lístkov na autobus, čo potrebuješ až pozajtra a podobne. Sú to veľmi príjemní ľudia.

Ešte mám taký matný dojem, že v mestách to bolo horšie ako v horách. Vysvetľujem si to tým, že do hôr veľa Číňanov nechodí (lebo tam treba chodiť po vlastných a na to sú oni dosť leniví), a preto sú tam miestni viac zvyknutí na anglicky hovoriacich peších turistov. Ale to súdim len podľa jedného krátkeho treku, môžem byť mimo.

Platí len pre tie oblasti, kde sme boli, Čína je veľká a inde to môže byť úplne inak. Navyše sme tam boli mimo sezóny.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čína

Příspěvekod GreyMouse » pon led 16, 2017 13:32

@Jesterka6: Vím o Číňance, která se sem před víc jak 20 lety provdala, takže se s ní dá celkem dobře domluvit česky. Na tlumočení a překlady má živnosťák, takže by to asi nebylo zadarmo, ale třeba by se s ní dalo dohodnout na něčem snáz než s firmou, pro kterou budou zajímavé až několikastránkové texty.

Pokud bys chtěla kontakt, napiš SZ.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Čína

Příspěvekod wawrik » pon led 16, 2017 13:50

Podľa mňa by mohlo stačiť vytlačiť si tie názvy a frázy typu autobusová zastávka v čínštine z internetu. My sme nakoniec celom dobre fungovali s mobilom, kde tie znaky boli uložené. Plus sa naučiť základné gestá, napríklad OK (spojený palec s ukazovákom) alebo číslovky (10 - prekrížené ukazováky) atď.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čína

Příspěvekod wawrik » pát bře 17, 2017 9:35

Jesterka6 píše:Jinak mi chcem spíš na treky do hor...
Prosím ťa, kedy tam idete? Už máte nejaký aspoň rámcový itinerár?

Som teraz zistil, že sa mi urobilo voľno cez Veľkú noc a rozmýšľam, že by som išiel do Čcheng-du (plus do Pueru, samozrejme, ale to je iná téma :D), tak by sa zišli nejaké nápady. Asi to už máš naštudované - vedela by si odporučiť nejaký ízy 2-3-dňový trek po chatách, ktorý sa dá absolvovať so štvorročným deckom? Prípadne všeobecne - nenarazila si na niečo, čo by mohlo malé decko zaujímať? Ešte som to vôbec nepozeral, tak by mi pomohlo rýchle nakopnutie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Re: Čína

Příspěvekod Stani » čtv zář 14, 2017 18:40

Neskúsiš sa ešte spýtať Pavla Dvořáka? Sám organizuje cesty po Číne, ovláda čínštinu, určite bude mať na svojej stránke cestycinou.sk aj nejaké treky po horách. Tak či náhodou, nebude aj táto tvoja oblasť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Čína

Příspěvekod wawrik » čtv zář 14, 2017 18:44

Nerád otravujem ľudí, ktorí majú cestovanie ako živnosť. To potom nikdy neviem, ako kvalitné informácie dostanem, a či si náhodou to naj nenecháva pre platiacich zákazníkov :-k
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Zpět na Asie Severní a Východní