Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 19:04

skutrjohny píše:Trochu jsme se v tom ale zamotali. V zacatku jsem chtel jen porovnat vhodnost 2 bund - lehka perovka vs primaloft. Je pravda, ze je chci hlavne na chvile, kdy mi zacne byt chladno. Tedy na chvile bez pohybu. A v tomto momente je myslim jedno, jestli mam na sobe jeste FR bundu.

Takhle jo, jen je blbe, kdyz se zastavis propoceny a hodis pod FR bundu zateplenou. Pak navlhne, protoze telo hreje, odparuje ze spodnich vrstev vodu a ta bude kondenzovat pod FR bundou tj. na zateplene a v ni.

Perovka ma lepsi pomer vaha/hrejivost a na zastavky bych ji dal prenost. Jedina vyhoda primaloftky by byla, ze izolace nenavlhne, ale kdyz se budes chovat rozumne, tak by to melo byt OK. Pripadne si muzes poridit hydrofobni peri, dnes uz by nemel byt problem takovou perovku najit.

Mam UL perovku na bivakovani a nedam na ni dopustit. Vazi polovinu toho, co me primaloftky a hreje minimalne stejne, mozna i vic. Ale na zadne potive aktivity neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » úte led 3, 2017 19:10

@skutrjohny: no zda bude lepsi peri, primaloft ci fliska si budes muset vyzkouset sam, koupit a parkrat otestovat, jine reseni podle me neexistuje :)
Muzes tu pak treba resit, zda ma nekdo s jednou perovkou lepsi zkusenosti nez s druhou perovkou, ci jestli na nejaky konkretni primaloftce nekomu neco nevyhovuje apod. Ale otazky typu, co je teplejsi, jsou fakt zbytecne :) A pritom tahle otazka nakrmila vetsinu tohoto vlakna :)

Btw ja bych v pws pri -20 °C fakt nebyl happy (nosil jsem pri -10 mnohem teplejsi flisku).
Pritom, co tu fps pise, jake pouziva spacaky, bych moc nehadal, ze je takovy otuzilec :)
A to kdyz pisu o zimnich akci, vetsinou mam na mysli sneznice, tam se clovek zahreje. Kdyz jdu na nejakou prochazku kolem vsi, tak potrebuji flisku i primaloftku :)

Jinak pridavam na seznam dalsi dve akce na sneznicich v kombo IB200+primaloftka a ani jednou to kombo nezklamalo a jsem stejne spokojen, jako kdyz jsem nosil kombo chlupata flisku a vetrovku. Pravda, zatim vse za pekneho pocasi :)
Realna prodysnost tady zatim velke plus (pertex classic eco + haglofs izolace). Tim padem jsem si tu bundu fakt oblibil.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 19:21

scinkk píše:Jinak pridavam na seznam dalsi dve akce na sneznicich v kombo IB200+primaloftka a ani jednou to kombo nezklamalo a jsem stejne spokojen, jako kdyz jsem nosil kombo chlupata flisku a vetrovku. Pravda, zatim vse za pekneho pocasi :)
Realna prodysnost tady zatim velke plus (pertex classic eco + haglofs izolace). Tim padem jsem si tu bundu fakt oblibil.

:smt023 ja bych to v IB200 nedal a klasicky Pertex by asi nebyl dost prodysny, ale holt jsi mladsi a potis se min, a tak ti to funguje. Coz je fajn. Pak by tahle primaloftka mohla fungovat slusnemu procentu lidi. Predpokladam, ze vetruodolna je dostatecne.

scinkk píše:Pritom, co tu fps pise, jake pouziva spacaky, bych moc nehadal, ze je takovy otuzilec

Taky mi to nejak nesedi dohromady a navic pise, ze se zime pohybuje pomalu... ja bych v tom asi zmrznul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod skutrjohny » úte led 3, 2017 19:30

a jakou maji vsechny ty future mega funkcni materialy zivotnost? jak jsou nachylne na mechanicke opotrebeni? neni to tak, ze po 2 letech uz budou skoro k nicemu?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » úte led 3, 2017 19:43

C ty tak bezne pri tech zimnich akci delas? To prolezes kazde krovi ktere potkas, nebo se snazis protahnout kazdou skalni skvirou? :) K cemu ti je ta extra odolnost tveho brneni?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod skutrjohny » úte led 3, 2017 19:51

staci, kdyz si parkrat pres zada prehodis tezky batoh a o neco zavadis. slo mi hlavne o tu tepelnou funkcnost materialu. ale ja nevim, mozna poceni, prani, noseni na to zadny vliv nema a je to vecne.
Naposledy upravil mike dne úte led 3, 2017 20:14, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » úte led 3, 2017 20:09

Nasazovani batohu radsi ani nepocitam, no a kdyz se obcas prodiram smrcinou, tak obcas o neco zavadim, to jo :) ale zas chodit na sneznicich po cestach by byla nuda :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 20:21

:roll: TVL, zas ta odolnost... Moje prvni pertexova vetrovka vydrzela 17 let. Moje 9 (nebo uz 10?) let stara primaloftka, ktera je z jeste jemnejsiho materialu, ma jednu diru na rukavu, kterou jsem si udelal o (kovovy a ostry) grip sneznice, co jsem mel na batohu. Prelepil jsem Tenacity paskou a uz je to tam aspon 5 let beze zmeny. V bunde chodim celou sezonu na sneznicich, prodiram se lesem, krovim apod. Moje DA Tornado vetrovka z materialu s gramazi 40 g/m^2 se mnou nedavno absolvovala pad a jizdu po firnu a skalkach, po kterem jsem cely dotluceny a odreny. Ma malou dirku na lokti, dira v kuzi pod ni byla podstatne vetsi a po trech tydnech jeste neni uplne zahojena.

Staci? Tyhle obavy o odolnost umelych materialu na bundach jsou naprosto smesne.

Izolace samozrejme casem odchazi (slehne se), asi jako u umelych spacaku, jen ne tak rychle. Na te primaloftce uz to poznat je, na druhe, co nosim do mesta, neni, ta porad hreje jako nova. Ale ta prvni uz toho zvladla opravdu hodne (tisice km s batohem) a zivotnost ma par let za sebou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod skutrjohny » úte led 3, 2017 20:38

mike píše::
Staci? Tyhle obavy o odolnost umelych materialu na bundach jsou naprosto smesne.

v poradku, staci :) nemam absolutne zadnou zkusenost se vsemi temi pertexi, primaloftkami, PWSkami a co ja vim jakymi jeste XXkami a vim jen u tech umelohmotnych spacaku, ze rychle odchazeji.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 20:52

Spacaky odchazeji, protoze se nosi v kompresnich obalech, to dava izolaci docela zabrat. Bundu mas bud na sobe nebo lehce zmuchlanou v batohu. Kdybys ji chtel balit opravdu na minimum, tak je opet lepsi perovka. Objemem i vydrzi.

Casem se to projevi ale i na te bunde, u te me hodne pouzivane je to uz fakt poznat, izolace je slehla tak na 2/3 nebo dokonce na polovinu puvodni. Takze bunda uz tak nehreje a navic prestala byt odolna proti vetru, takze je sice extremne prodysna, ale profukuje. Zacalo to asi tak sedmou sezonu, do te doby byla OK.

S timhle je potreba pocitat, ale odolnost tkanin je fakt dobra a to i tech hodne tenkych. Neni treba nosit pancire.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 21:03

skutrjohny píše: přes den chuze, vecer a občas během dne-postavani. klasicka tura. clovek jde, kocha se, vecer tabori.

Dobre, tak vyzkousej samostatnou perovku nebo primaloftku a tu FR nechej na zvyseni konfortu v batohu, pri pohybu je to hodne vlhka kombinace.
skutrjohny píše:Tak zalezi, jak moc ji ma zavoskovanou.

Zavoskovanou ji vubec nema, ale v kombinaci s primaloftem nadaval, ze je zapareny. Ta vlhkost, ktera projde skrz primaloftku, tak se krasne vysrazi na FR bunde.
skutrjohny píše:Jak jsou tady tyhle fleecove bundy teple?

V kombinaci s bundou od FR by to melo fungovat 100% jako tezka zateplena bunda.
skutrjohny píše:Kdybych se nehybal, tak verim, ze ta kombinace "merino tricko + perovka SJ Apron + bunda Fj. Skogsö" by me při -10 zahrala, ale u te fleecove bundy pochybuji a musel bych tahat ještě něco dalšího..

Ano souhlasim, takze opet plati bod 1 pro zvyseni tepelneho konfortu pri vetru.
Pro predstavu:
Pri -5°C slunecenem pocasi jsem sel jen v tricku Patagonia a OR perovem svetru a bylo mi teplo, pod batohem jsem se nepotit, nebyla mi zima pri zastavce ve stinu jsem prihodil GTX bundu pro zvyseni tep. komfortu na slunci jsem vubec nemusel. Kolem 13 hod prisla mlha a pocitove se hodne ochladilo, takze jsem prihodil GTX i na chuzi a pri zastavkach jsem uvnitr citil vlhko, ktere rychle ochlazovalo telo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 21:11

booze píše:Ta vlhkost, ktera projde skrz primaloftku, tak se krasne vysrazi na FR bunde.

Presne to bych cekal. Jde nejspis o rosny bod, teplo je chycene pod primaloftkou a v ni, takze mezi ni a dalsi bundou uz je temer venkovni teplota a para se tam skoro vsechna vysrazi.

booze píše:Kolem 13 hod prisla mlha a pocitove se hodne ochladilo, takze jsem prihodil GTX i na chuzi a pri zastavkach jsem uvnitr citil vlhko, ktere rychle ochlazovalo telo.

Kdyby ses na GTX vykaslal, tak bys mel uvnitr sucho a nejspis by ti bylo tepleji ;-) Mam vyzkousene, ze v takovych podminkach je primaloftka na povrchu uplne mokra, ale uvnitr je porad sucho a teplo. Kdyz mas teda dost izolace. Zato kdyz na ni hodis GTX, tak je se uvnitr drzi vlhko a zacne byt celkem zima, zvlast pri zastavkach. Protoze vlhkost nemuze ven, ale zato skvele odvadi teplo pryc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 21:19

apuka píše:Primaloftka a perovka pod FR bundou moc teplejsi nebudou nez bez te bundy.

Nesouhlasim. Bude.
apuka píše:Primaloftka neni moc vhodna na stati, ta bez pohybu "nezahreje" a za chvili Ti bude zima (moje zkusenost)

Spatna zkusenost se spatnou Primaloftkou. Urcite si v ni mel vysrazenou vlhkost a pak si diky ni prochladl rychleji.
apuka píše:Jeste dodatek - pokud budes mit lehkou perovku, pocitej s tim, ze bez pohybu ztratis dost tepla pres studene svy a na mistech, kde bude min peri. Pri pohybu se bunda i peri hybe, takze to neni tak zretelne, kdyz stojis, klidne muze byt.

Ty studene svy nijak necitim ani na predlokti, kdy je latka v rpimem kontaktu s pokozkou a to ani pri stani.
mike píše: Zahod FR bundu, kup si slusne prodysnou primaloftku a budes spokojen :twisted:

Ano souhlas s modou FR, ktera je urcena vic na "praci v lese", nez celodenni pohyb. Osobne znam jednoho, ktery si koupil komplet vybaveni FR a hodne zabrecel.
mike píše:Overil jsem si, ze do hodiny je kombinace IB 150 s kratkym plus malo prodysna primaloftka v pohode, ale na delsi uz ne.

Myslim, ze se castecne opet vratim k ciste umelotine. Zatim nejlip funguje kombinace merina s umelotinou (RAB MeCo), ted ta Patagonia.
apuka píše: Ja jsem taky celou minulou zimu chodil do prace v neprodysne primloftce (Klimatex)a byla fajn, kdyz jsem alespon mirne slapal a stacila, kdyz jsem 10 min. cekal na bus, ale po cca 15 min uz mi zacala byt kosa i kdyz teplota byla jen kolem nuly

Pekne si popsal ochlazovani uvnitr bundy diky nepropustnosti vnejsi latky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 21:29

apuka píše:S tymto tvrzenim fakt nejde souhlasit.

Protoze jsi v me bunde odchodil nekolik sezon a proto muzes srovnavat? :twisted:

apuka píše:Vlastne staci je vetrovky z PertexMicrolight (predpokladam, ze z nej mas primaloftku), vydel to dvema.

Predpokladas spatne. Ma primaloftka neni z Microlightu, ale z vyrazne prodysnejsiho materialu.

apuka píše:Koneckoncu, mas tec nove PWS rukavice, dej ctyri za sebe a garantuji, ze se Ti pres tech osm vrstev bude dychat lip nez pres vetrovku.

Pres dve vrstvy se dycha +/- stejne jako pres vetrovku z Microlightu, takze ano, PWS je prodysnejsi nez Microlight. Jenze rec byla o me primaloftce a tam to vychazi, ze dve vrstvy PWS jsou prodysne asi jako ctyri me primaloftky (prelozeny rukav). Jsou to samozrejme hrube odhady, dychaci test se pres rukavice dela blbe, ale rozhodne je ma primaloftka prodysnejsi, nez PWS. Kdyz zajistis presnejsi mereni, jsem si na to ochoten vsadit.

apuka píše:Mozna to spise bude v tom ze Ty jsi mnohem vice "hrejivy typ cloveka", ze po zastaveni jeste dlouho generujes prebytecne teplo. Moje telo prechazi urychlene do klidoveho rezimu.

Jo, tohle asi bude individualni. Nicmene nedavna zkusenost z padu Alpach. Mel jsem na sobe jen tricko a DA Tornado, jelikoz predtim na jizni strane bylo celkem teplo. Kdyz jsem se posbiral a zjistil, ze ziju, tak jsem na sebe okamzite hodil primaloftku, abych neprochladnul. Pak jsme asi hodinu pomalu sestupovali na misto, kde mohl pristat vrtulnik, opravdu pomalu, pritom jsem se nezahral. No a pak jsme na nej dalsi hodinu nebo vic cekali, na miste, skoro bez pohybu. Ke konci uz se stmivalo a mrzlo. Porad jsme mel na sobe to same a zima mi nebylo, prestoze me telo bylo dost domlacene a nebylo mu zrovna dobre. Rozhodne se nedalo mluvit o nejakem prebytecnem teple, nemit primaloftku, tak asi chcipnu. Chvili pred priletem jsem si na sebe natahnul zateplene kalhoty, protoze mi byla zima na nohy, ty normalni byly z padu trochu potrhane a tahlo tam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 21:31

mike píše:Kdyby ses na GTX vykaslal, tak bys mel uvnitr sucho a nejspis by ti bylo tepleji ;-)

Ano tati, vim a mam to i poznacene v cancaku, ale okolnosti to zadaly. :roll:
skutrjohny píše: Do budoucna bych chtel nejakou tu fleecku i perovku a nejak to kombinovat. Premyslim jen, jestli ma smysl kupovat lehkou perovku a kombinovat ji s tou fleeckou a nebo bude uzitecnejsi teplejsi perovka..

Fleece kombinovat s PWS je hloupost, nejdriv musis vyhrat PWS a pak perovku. PWS taha peri pod batohem z perovky. Pokud zacnes chodit jen v perovce/primaloftce, tak se vykasli na fleece.
skutrjohny píše:a jakou maji vsechny ty future mega funkcni materialy zivotnost? jak jsou nachylne na mechanicke opotrebeni? neni to tak, ze po 2 letech uz budou skoro k nicemu?

Primaloftku MHW mam hodne dlouho (7?) a pokud se mi zitra bude chtit tak ti vyfotim jak vypada a to se s planovanim trasy moc netrapim. Pokud ti ji nekdo nepropali, tak vydrzi kere, ostruziny, smrcky...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 21:35

booze píše:Ty studene svy nijak necitim ani na predlokti, kdy je latka v rpimem kontaktu s pokozkou a to ani pri stani.

Taky tak, mam je na UL perovce a necitim je. Nejspis pres ne teplo unika, ale citit fakt nejsou ani na tricku s kratkym.

BTW, ted jak bylo vlhko a mrzlo, tak se mi na svech primaloftky delaly pekne jehlicky :) A to nejsou studene, jen jsou tam holt male dirky, pred ktere para unika snaz a ve vhodnem pocasi hned mrzne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 21:38

booze píše:Ano tati, vim a mam to i poznacene v cancaku, ale okolnosti to zadaly. :roll:

:D jake okolnosti?

booze píše:Fleece kombinovat s PWS je hloupost, nejdriv musis vyhrat PWS a pak perovku.

Tak. Tohle je ten spatny (cibulovy) zpusob uvazovani. Perovka/primaloftka funguje nejlip, kdyz je vetsina tepla chycena v ni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod skutrjohny » úte led 3, 2017 21:51

diky vsem za rady a zkusenosti. nejak si to proberu a rozhodnu se. aby bylo jasno, snazim se rozsirit pole pusobnosti i na zimu a postupne se dovybavuji. pred Silvestrem jsem si udelal pokusne dvoudenni prechod Muranske planiny (sneznice jsem jeste neotestoval, viz jina diskuze;) a pri chuzi jsem to celkem komfortne zvladl v nejakem starsim funkcnim tricku, vlnenem svetru a FR bundě. vecer jsem prihodil vlozku z nejake umele kozesiny a nebyl zadny problem. teploty -5 az -10, bezvetri. fungovat bych mohl i tak, ale mam zajem se modernizovat :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 21:53

mike píše: :D jake okolnosti?

Zastavky tak po 10+ min na dobu neurcitou z duvodu zraneni jedne osoby, coz me dost rozhorcilo a poslednich 4 km jsem musel bezet na nadrazi, abych si stihl koupit pivo do vlaku.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 21:57

skutrjohny píše:pri chuzi jsem to celkem komfortne zvladl v nejakem starsim funkcnim tricku, vlnenem svetru a FR bundě.

Vidis to je FR kombinace, jak z katalogu. :smt023
skutrjohny píše: fungovat bych mohl i tak, ale mam zajem se modernizovat :)

Tak musis trochu jinak uvazovat o tom zatepleni a prodysnosti.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod skutrjohny » úte led 3, 2017 22:14

booze píše:Fleece kombinovat s PWS je hloupost, nejdriv musis vyhrat PWS a pak perovku. PWS taha peri pod batohem z perovky. Pokud zacnes chodit jen v perovce/primaloftce, tak se vykasli na fleece.

ted jsem se v tom trochu ztratil: rikas obycejny fleece nelze kombinovat s perovkou? a nebo myslis nejaky PWS fleece nelze kombinovat s perovkou? jejda jejda, i muj alternativni plan dostava na frak
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 22:30

U me nefunguje fleece, PWS po perovkou ani pod primaloftkou, vzdy uvnitr bundy zustane vlhkost, ktera ochlazuje uvnitr viz vise mikeho prispevek.

Pod tvoji bundu od FR bych si vzal bud tve kombo se svetrem, nebo fleece, PWS. Stejne tak pod GTX bych se oblekl. To porad pisu o chuzi a postavani.
Pokud si koupis jakoukoliv prodysnejsi Primaloftku nebo perovku a budes chodit jen v ni, tak by to melo byt OK. Pokud budes postavat tak prihodis FR bundu a bude ti tepleji.

V zime si oblecu tricko na to hodim perovy svetr a to mam v kuse i 4 dny chuze na sobe vcetne spani. Zadnou vlhkost nepocituji jen teplo a v bunde i spim. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 4, 2017 1:31

booze píše:U me nefunguje fleece, PWS po perovkou ani pod primaloftkou, vzdy uvnitr bundy zustane vlhkost, ktera ochlazuje uvnitr viz vise mikeho prispevek.

Bingo. Myslim, ze za to krome rosneho bodu muze i teplotni gradient. Kdyz ma clovek na sobe jen tricko a na tom zateplenou bundu, je primo pod ni vetsina tepla od tela a to vytlacuje vlhkost smerem ven. Gradient je celkem strmy, tipuju, ze zacne prudce padat az v horni casti izolace, a diky tomu je rosny bod az na povrchu bundy. Proto je vevnitr prijemne sucho. S fliskou pod ni bude cast tepla pod fliskou, na vnitrni strane bundy bude vyrazne chladneji, gradient bude plossi a rosny bod nekde uvnitr izolace, takze bude vlhkost kondenzovat uz v ni a vysledkem bude vlhko vevnitr. Tak si to aspon predstavuju a odpovida to mym zkusenostem, jestli je tu nejaky fyzik, tak at mne klidne opravi :)

Nemluve o tom, ze teply vzduch "nafukuje" minimalne peri, ktere pak funguje lip, ale myslim, ze se to projevuje i na umeline.

booze píše:V zime si oblecu tricko na to hodim perovy svetr a to mam v kuse i 4 dny chuze na sobe vcetne spani. Zadnou vlhkost nepocituji jen teplo a v bunde i spim. :wink:

Asi taky vyzkousim perovku. Jake tricko pod ni nosis?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod skutrjohny » stř led 4, 2017 9:45

ta perovka by me asi taky vyhovovala a nekombinoval bych ji tedy. spis premyslim, jakou bude mit účinnost na zadech, kde je batoh s prodysnym zadovym systémem, konkretne Osprey Atmos. na te me nedavne vyprave a v te kombinaci obleceni, co jsem mel, fungoval ten systém skvele. s perovkou nevim jak to bude
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 4, 2017 10:26

booze píše:
apuka píše:Primaloftka neni moc vhodna na stati, ta bez pohybu "nezahreje" a za chvili Ti bude zima (moje zkusenost)

Spatna zkusenost se spatnou Primaloftkou. Urcite si v ni mel vysrazenou vlhkost a pak si diky ni prochladl rychleji.

booze píše:
apuka píše: Ja jsem taky celou minulou zimu chodil do prace v neprodysne primloftce (Klimatex)a byla fajn, kdyz jsem alespon mirne slapal a stacila, kdyz jsem 10 min. cekal na bus, ale po cca 15 min uz mi zacala byt kosa i kdyz teplota byla jen kolem nuly

Pekne si popsal ochlazovani uvnitr bundy diky nepropustnosti vnejsi latky.

Ne, zadna vlhkost, naproste sucho vevnitr - vzdyt pisu, ze v bunde jsem chodil do prace, takze zadna rychla chuze, zadne zapoceni. Navic naprosto stejnou zkusenost mam s perovym svetrem Rab (tam je Primaloft Gold). Ale jak jsem taky psal, muze to byt hodne individualni a souviset s termoregulaci tela.
booze píše:
apuka píše:Jeste dodatek - pokud budes mit lehkou perovku, pocitej s tim, ze bez pohybu ztratis dost tepla pres studene svy a na mistech, kde bude min peri. Pri pohybu se bunda i peri hybe, takze to neni tak zretelne, kdyz stojis, klidne muze byt.

Ty studene svy nijak necitim ani na predlokti, kdy je latka v rpimem kontaktu s pokozkou a to ani pri stani.

Vsak taky nepisu o tom, ze bys to na kuzi mel citit. Ale o tom, ze zpod bundy pres ty mista bez peri ztratis cast tepla. Jinak receno, kdyby byla v bunde rovnomerne rozlozena vrstva peri beze svu, zadrzela by vesti mnozstvi tepla generovaneho telem nez kdyz tam das ty studene svy. Tudiz by Te "hrala" i za chladnejsiho vzduchu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 4, 2017 11:03

mike píše:Pres dve vrstvy se dycha +/- stejne jako pres vetrovku z Microlightu, takze ano, PWS je prodysnejsi nez Microlight. Jenze rec byla o me primaloftce a tam to vychazi, ze dve vrstvy PWS jsou prodysne asi jako ctyri me primaloftky (prelozeny rukav). Jsou to samozrejme hrube odhady, dychaci test se pres rukavice dela blbe, ale rozhodne je ma primaloftka prodysnejsi, nez PWS.
Ty si , miku, ale jelito. Mne casto zduraznujes, ze zevseobecnuji, pritom tady delas doporuceni a silne zavery na zaklade Tve primaloftky, ktera snad uz ani nema vnejsi latku. Sam jsi psal parkrat v tom smyslu, ze uz vubec neni vetruodolna... Takovou primaloftku asi novou v obchode nekoupis a kdyby jo, byla by naprosta pitomost ji koupit, protoze bys v sebemensim vetru musel na ni dat jeste dalsi vetrovku, aby neprofoukla.
Ja nic z Microlightu nemam, proto jsem na vlastni srovnani pouzil EQ. Ty jsi tvrdil, ze Pertex EQ je hodne prodysnejsi nez Microlight, ze uz to ani neni vhodna latka na vetrovku, takze mi ted netvrd neprimo neco jineho, totiz, ze je Microlight o hodne prodysnejsi nez EQ. Ja svoji Rab Vapor Rise bundu (ehm, nedavno prana a cista) profouknu dost tezko (tam, kde je jen jedna vrsta EQ+1 vrstva microfleece, ktera se samostatne ve dvou vrstvach profoukne skoro jako kdybys nic na puse nemel), dva pary PWS Pro rukavic v pohode, rozhodne s radove mensi namahou, samotnou PWS (jak ne-Pro tak i Pro) bundu v jedne vrstve samozrejme jeste mnohem lip, to jsou alespon dva rady rozdilu. Mam dojem, ze bys mel svoje rukavice odmastit, vyprat a nekolikrat jeste vymachat v ciste vode nebo fakt nemas PWS ale nejaky fejk.
Ted jsem to jeste vyzkousel znovu s PWS cepici a rekl bych, ze 10-12 vrstev PWS na cepici cca odpovida jedne vrstve EQ s microfleece na Rabce. A to tu cepici nosim uz rok, i v lete na horach, takze uz je docela "promastena" (vzdy ji zapomenu v kapse a zjistim to az na pristim vylete, takze se nedostane do pradla na prani :evil:).
mike píše:Nicmene nedavna zkusenost z padu Alpach. Mel jsem na sobe jen tricko a DA Tornado, jelikoz predtim na jizni strane bylo celkem teplo. Kdyz jsem se posbiral a zjistil, ze ziju, tak jsem na sebe okamzite hodil primaloftku, abych neprochladnul. Pak jsme asi hodinu pomalu sestupovali na misto, kde mohl pristat vrtulnik, opravdu pomalu, pritom jsem se nezahral. No a pak jsme na nej dalsi hodinu nebo vic cekali, na miste, skoro bez pohybu. Ke konci uz se stmivalo a mrzlo. Porad jsme mel na sobe to same a zima mi nebylo, prestoze me telo bylo dost domlacene a nebylo mu zrovna dobre. Rozhodne se nedalo mluvit o nejakem prebytecnem teple, nemit primaloftku, tak asi chcipnu.

Ale zapominas na to, ze Tys byl v adrenalinove situaci, castecne i v soku (mysleno pro telo), takze Tvoje telo tehdy muselo fungovat naprosto odlisne jako v bezne klidove situaci. Ta Tvoje situace se mohla projevit smerem k obema extremum - mohla by Ti byt hrozna zima, i kdyby bylo +35 anebo by Ti mohlo byt velice horko, i kdyby bylo -20 a byl bys jen v tricku. Ve skutecnosti jsi asi byl nekdo smerem k tomu teplu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 4, 2017 11:23

booze píše:Fleece kombinovat s PWS je hloupost, nejdriv musis vyhrat PWS a pak perovku. PWS taha peri pod batohem z perovky. Pokud zacnes chodit jen v perovce/primaloftce, tak se vykasli na fleece.
Hloupost to mozna neni, ale taky bych to delal jen v pripade nouze. Mne to s Primaloftkou funguje lip, ale neni to zdaleka idealni, taky spise jen v nouzi, pri velke zime. Na PWS je nejlepsi jen vetrovka nebo pokud je vlhko, ktere vetrovka nezvladne, tak membranovka - ale to uz se Ti bude srazet vlhkost.
Myslim, ze tam vubec nejde o vyhrati flisky a jeste bundy, ale spise ze bys potreboval bundu, ktera by byla dostatecne elasticka a dokazala by se "nalepit" na tu flisku. Jinak tam vznikne vzduchova bublina, ktera sice funguje dobre jako izolator, ale zato vlhkost nepreda z flisky ihned dal do bundy.
Ale zase (to je spise reakce na mika) - je to sice "cibulovy zpusob uvazovani", zato ale ne spatny. Jen si u "cibule" musis dodrzet pravidla - mas vrstvu na tele, mas vnejsi vstvu proti vetru nebo desti a mezitim mas moznost skladat prostredni vrstvu z vice mezivrstev, ktere ale se musi dokazat "splynout" do jedne, tj. byt elasticke a schopne odvest pot dal smerem ven a nikde jej nezadrzet. Takze vlastne jen zvetsujes izolacni vrstvu. Perovka a primaloftka do toho prinasi trochu zmatku (tu vzduchovou vrstvu).
skutrjohny píše:rikas obycejny fleece nelze kombinovat s perovkou? a nebo myslis nejaky PWS fleece nelze kombinovat s perovkou?
Ja bych rekl, ze neni moc rozumne pocitat s kombinaci PWS a perovky. S perovkou muzes kombinovat lehkou flisku, prakticky skoro prvni vrstvu, ale se silnou to neni ono.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř led 4, 2017 11:30

U me nefunguje fleece, PWS po perovkou ani pod primaloftkou


ano musim rici, ze to tak opravdu bude

účinnost na zadech, kde je batoh s prodysnym zadovym systémem


nosim uz nekolik zim batoh s pruhnutyma zadama a sitkou bez problemu. Batoh samozrejme izolaci smackne, ale i tak to izoluje a ac se to nezda, ona i ta sitka izoluje (ostatne proto ja cely tento koncept povazuji za pitomost a to i v lete).
Samozrejme muzou byt citlivejsi jedinci, kterym to muze vadit.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Mawenzi » stř led 4, 2017 12:41

a co teda idealne pod nejakou zateplenou bundu syntetickou kdyz pws nee? nebo muze PWS v pripade zimy aspon trochu pomoct?

ja si zatim nejsu jista, zda ten muj thermolite je na vic nez cca -5stupnu i s tim funkncim trikem a nosim pws automaticky v batohu... dve nebo tri trika na sebe?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř led 4, 2017 13:36

Ja tenkou flisku s sebou taky beru, mam ji na sobe tak nejak do poloviny prvniho kopce nez se poradnu zahreju, pak sundavam a mam jen tu primaloftku. A zas vecer, treba ne sestup ji nasazuji, pokud jde teplota rychle dolu.
Pokud by teplotne nestacilo IB200 tak vyrazim v IB260 a kdyby i to nestacilo, tak uz asi vemu tu flisku, ono to zas neni neco ve stylu, ze to vse znici, ale je pravda ze na cely den chozeni, mam lepsi "vysledky", kdyz fliska pod PL nebyla. Mozna dve trika budou fungovat krapet lepe, nez zas triko a fliska, ale u tenke flisky ala powerdry je to podle me jedno, pws uz by mohla spise vytvaret nejaky ten teplotni gradient.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení