Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 25, 2016 8:17

Jo tak o tom taky přemýšlím, že je to vlastně zbytečnost co ve finále nebudeš moc používat.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » úte říj 25, 2016 10:16

Madrid píše:Stejně by mě ale ta tvoje zipová úprava zajímala. Kdybys mi mohl někdy poslat fotku, byl bych vděčný.
A ještě dotaz k Loopingu: pozoruješ zejm. v chladu nějaké příznaky toho, že by se na vnitřní straně membrány srazela vlhkost?

- foto High Point Super Light Cover viz. příloha
- kdybych měl ňáký problém se spacáky Sir Joseph Looping, tak bych je už nepoužíval, a taky bych je vůbec nedoporučoval
Přílohy
High Point Super Light Cover 1.jpg
High Point Super Light Cover 2.jpg
High Point Super Light Cover 3.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte říj 25, 2016 11:06

Pierre111 píše: nad Alpine bivy jsem taky uvazoval, ale uz je moc tezky.

660g neni moc na sluzbu jakou udela, mam jeden jeste z prvnich a predloni jsem koupil dalsi, ktery ma trosku jine zpracovani.
Pierre111 píše:Asi to tedy vypada na tu Auroru a treba pomoci hulek vyvazat a prizvednout plachtu.

Plachta na tvari nevadi, neni moc ohebna a v pripade vytrvaleno deste je dobre mit otevrene vetrani. To vyvazovani na hulky jsem nezkousel a nevim jak moc dobre to pujde, spis o vetev stromu, skalu...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte říj 25, 2016 11:53

Jeste k te jednoprutove konstrukci, nevim jestli se to dady uz objevilo, ale zdarak musis mit perfektne vypnuty a prikotveny k zemi. Hodne casto se deje, ze lidi na to nedbaji a pri desti se jim vytvori v oblasti nohou "lavor" , ktery se diky strisce nad hlavou se rychle naplni. Kazdy zdarak teto konstrukce potom zacne hodne rychle protekat. Nejak takto
Spani ve zdaraku pekne shrnul yopo TADY
sry jestli se opakuju
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 25, 2016 13:22

Díky. No to protékání je tedy docela blbé. Spacák byl fakt dost mokrý. Alpine bivy má myslím ale 907g, 650g má Aurora bez toho prutu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte říj 25, 2016 13:37

Ano Aurora ma 650g spatne jsem to napsal. sry ](*,)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte říj 25, 2016 16:51

booze píše:Jeste k te jednoprutove konstrukci, nevim jestli se to dady uz objevilo, ale zdarak musis mit perfektne vypnuty a prikotveny k zemi. Hodne casto se deje, ze lidi na to nedbaji a pri desti se jim vytvori v oblasti nohou "lavor" , ktery se diky strisce nad hlavou se rychle naplni. Kazdy zdarak teto konstrukce potom zacne hodne rychle protekat. Nejak takto

Video je naprosto hrozne, dobry priklad, jak nema video vypadat ](*,) Nedokazal jsem se na nej koukat a neni mi jasne, kudy se tam voda dostala. Myslis, ze pres membranu? To by bylo hodne spatne, ta musi udrzet bazen, ne lavor. Z toho videa mi prislo, ze mu tam nateklo (otevrenym?) zipem, ale jisty si fakt nejsem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » úte říj 25, 2016 17:38

fps píše:- foto High Point Super Light Cover viz. příloha
l

Bezva, díky. Poslední 3 doplňujcící dotazy:
- Jak moc úspěšně ten rozeplý zip eliminuje kondenzaci?
-Nový zip sis všíval sám, nebo jsi to svěřil nějaké opravně sport. potřeb?
- A jak moc ten biváč šustí?

Ještě zvažuju nějaký lehoučký bivy, který by byl nepromokavý jen ze spodu a nahoře měl co nejprodyšnější, lehce vodoodpudivou látku pro použití s tarpem (zvlášť letního spacáku, který mám bez mebrány). Z toho slavného seznamu 64 biváčů mě zaujal Titanium Goat Ptarmigan Bivy.
Tady ho dost chválí.
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » stř říj 26, 2016 14:04

- moc jsme toho v High Point Super Light Cover se všitým zipem nenaspal (jsem si raději koupil Sir Joseph Looping 500 a Sir Joseph Looping 900), problém jsem s kondenzací neměl, ale moc jsem ho neotestoval
- zip jsem si všil sám
- o šustění nic nevím, mně nevadí třeba ani nafukovačka Therm-A-Rest NeoAir Xtherm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » stř říj 26, 2016 17:02

Tak to máš ideální řešení. Já bych od nich ještě potřeboval víc letní Looping.
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » stř říj 26, 2016 19:49

mike píše:Nedokazal jsem se na nej koukat a neni mi jasne, kudy se tam voda dostala. Myslis, ze pres membranu? To by bylo hodne spatne, ta musi udrzet bazen, ne lavor. Z toho videa mi prislo, ze mu tam nateklo (otevrenym?) zipem, ale jisty si fakt nejsem.

Jo video je opravdu vyzivne, bylo to popisovane nekde na BPL, ale ve spechu jsem to nedohledal. Pokud se nepletu tak na spodni strane jsou otvory pro male kusy prutu a slozitejsi siti, tak tam to protekalo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2016 20:05

Fajn, takze to neproteklo pres membranu, o to mi slo. Na tom mem starem zadne otvory nejsou a ma podlepene svy, takze snad protect nemuze. Nikdy jsem tam takovy lavor nemel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod Madrid » sob říj 29, 2016 17:23

Má někdo zkušenost se žďárákem Malachowski? Podle obrázků vypadá prakticky, je lehký, ale ze specifikace látky "2L 30d Toray Light Weight Rip Stop" jsem se toho moc nedozvěděl. Poslal jsem jim dotaz, jaká konkrétní Toray látka to je.

EDIT: Našel jsem tuto pochvalnou recenzi, na kondenzaci si autor nezatěžuje, což je skoro s podivem vzhledem k parametrům, které uvádí (má je převzaté od uváděného prodejce).
http://bushwalk.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=14969

Toray Thermoactive jsem u žádné jiné značky než Malachowski nenašel, ani samotný Toray ji na stránkách nemá.
Madrid
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned říj 23, 2016 17:20

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte lis 8, 2016 12:42

Madrid píše:Má někdo zkušenost se žďárákem Malachowski?

Zeptej se Alda, ktery by mohl napsat par radku. :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod kamilp » úte lis 8, 2016 17:25

Už mi dorazil SirJoseph K4 pro dve osoby. I s obalem váží 960 gramů. Membrána nejde profouknout pusou. Spodni strana je docela silná a na pohmat pogumovaná.
Velikost je akorát vejdeme se tam oba i naše zimní spacáky 1kg + 1,5 kg peří, což je spousta prostoru.
Musím najít příležitost otestovat.

K předchozí diskuzi, od Rakocaje mám membranovou péřovku, spadl jsem v ní do řeky a peří zůstalo suché. Byl to moment, ale ponořil jsem se celý a hned si stoupl na nohy. Kalhoty Klattermusen Gere jsem ždímal.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Žďárák

Příspěvekod KataS » stř pro 7, 2016 0:30

Ahoj,
nemáte prosím někdo zkušenosti se žďárákem TREK MATES Standard Bivvy Bag? Chtěla bych nějaký cenově dostupný, který bych mohla sem tam použít místo stanu. Nebo máte nějaký jiný návrh cca do 1600 kč? Asi nejlépe s membránou.
Díky, Káťa
KataS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon črc 22, 2013 21:32
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » stř pro 7, 2016 2:31

Prodyšnost 3000 g/m2/24 hod zajišťuje vysokou prostupnost par ven z pytle

:smt082 myslim, ze rekord je prekonan.

Kdyz si poridis igelitovy pytel, tak to vyjde nastejno a vyrazne levneji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » stř pro 7, 2016 9:11

Nebo máte nějaký jiný návrh cca do 1600 kč? Asi nejlépe s membránou.
Díky, Káťa

US Army Bivy Cover u nas v armyshopech US zdarak je tady toho o nem napsane dost.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod bloesty » stř pro 7, 2016 10:20

kamilp píše:Už mi dorazil SirJoseph K4 pro dve osoby. Musím najít příležitost otestovat.

Už jsi našel příležitost otestovat? ;-)
bloesty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned pro 7, 2014 18:06

Re: Žďáráka

Příspěvekod kamilp » stř pro 7, 2016 14:41

Jednu noc v suchu při teplotě -2 stupně Celsia. Péřový spacak, bylo mi hodně teplo, ale moc se nepotím. Uvnitř absolutní sucho.

Doplnění:
Další zkušenost s K4 pro dva od SirJoseph.
Therma rest pěnovka na sněhu, ráno teplota -17 stupňů Celsia uvnitř péřový spacák. Spánek v pohodě, mírně zima od země. V noci sněžilo, takže jsem kompletně zapadal sněhem.
Nevýhoda řešení vršku zdaraku je, že se nedá schovat obličej a do žďaráku trochu nasněží.
Takže jsem ho zapl a nechal cca 10 cm na dýchání.

Ráno jsem ze sebe otřepal sníh. Povrch žďaráku suchý, uvnitř sucho jen na jedne straně námraza u švů v delce 35x6cm. V podstatě zanedbatelná vlhkost.

Druhy bivak:
Teplota -3 až těsně pod nulu, opět péřový spacák. Bylo mi vedro takže jsem ho musel do půlky rozepnout. Karimatna samonafukovaci pod žďarákem.
Ráno absolutně sucho, už jsem se více popasoval s "kapucí" žďaráku, takže mi nepadal sníh dovnitř. Zip se docela těžko ovládá.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Žďárák

Příspěvekod PaKo » čtv led 5, 2017 13:22

Chtěl bych se zeptat majitelů žďáráku High Point Dry Cover, kteří používají samonafukovačku, nebo nafukovačku a dávají ji společně do žďáráku se spacákem a spící osobou - jaké máte rozměry karimatek? Je žďárák dostatečně prostorný, aby se tam člověk verval s pořádnou nafukovačkou? Díky
PaKo
 

Re: Žďárák

Příspěvekod Chmeld4 » čtv led 5, 2017 14:48

S Therm-a-rest Neoair Xlite bezproblému. Co je "pořádná" nafukovačka? Vzhledem k mumiovému tvaru bude asi s klasickým obdélníkem problém :-k
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Žďárák

Příspěvekod PaKo » čtv led 5, 2017 16:59

196x63 - sice je o 34cm kratší, ale hádám, že těch 63 bude na hraně u noh a to ještě při "placatém žďáráku", nohy a spacák, do toho nafouknutá karimatka... to bude asi v prkvančicích, co...?

Změřil bys mi prosím, kolik má ten žďárák šířku v místě, kde by ta karimatka měla být vespod?
PaKo
 

Re: Žďárák

Příspěvekod Chmeld4 » pát led 6, 2017 18:49

cca 62 cm
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Žďárák

Příspěvekod PaKo » pát led 6, 2017 21:28

Díky za info, tento žďárák je tedy mimo hru :)
PaKo
 

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » čtv led 19, 2017 9:17

Procetl jsem si vice nez 10 stran, ale moc jsem nenasel nic o Salewa Storm PTX (nebo Powertex), teda krome snad jedneho dotazu. Odkaz na "test" Sveta Outdooru je na nemembranovou verzi. Ma jej nekdo nebo ma alespon neprime zkusenosti?

Predpokladane vyuziti bude v prvni rade (doufame) noseni v ruksaku :-), proste pro pripad nouze - urcite ne na planovane prespavani. Ale uz se parkrat stalo, ze prisla hodne neprijemna bourka nebo krupobiti, fujavice se snehem, orkan, atd., kdy se prakticky nedalo (prip. dalo, ale jen s prilis velkym rizikem) pokracovat dal a velice by se hodilo neco, v cem bychom se schovali a preckali alespon mirne chraneni pred zivly nejakou dobu, kym to (alespon nejhorsi) prejde a da se pokracovat dal. Hlavne z tohoto duvodu a ze se na trasy, kde by mohlo dojit k pouziti chodime ve dvou az trech (no, ja jeste nejakou dobu spise ne a kdyz jo, tak se se ztratami pocita :-)) uvazujeme o verzi pro dva.
Plus na par "planovanych prespani", tj. 1x "nacvik" bivaku z horo oddilu a 2-3x v ramci jineho kurzu, kde se bude stridat spani v zahrabu, nouzovy bivak v horach a pouziti pri nacviku jinych cinnosti, napr. jako figurant, cekajici nekde zalezeny na "nalezeni" ostatnyma v ramci nacviku orientace a prace s mapou, atd.
Vzhledem k predpokladanemu terenu, kde by se mohl pouzit, radeji z poradnejsi latky, takze vetsina lehkych pada, stejne tak prut nad tvari je prakticky zbytecny. A taky se moc nehodi ty technicke se silne zuzenym spodkem. V neposledni rade se nam za to nechce dat nejakych 6-7+tisic za "prodysny" GTX.
Na te Salewe se nam libi i to, ze maji zip i dole, takze se da rozepnout tak, ze se do tohlo vleze a boty jsou venku (samozrejme ne pri spani :lol:).

Jinak je roztomile, jal mike i tady tak zarite broji proti vsem PU membranam, dal ignoruje zkusenosti nekterych lidi a pise sve nicim nepodlozene vyvody :lol:. Mu musim (znovu) prozradit, ze GTX (a vsechny jine porezni membrany, at maji jakkoliv vysokou prodysnost) jsou taky "obousmerne" a pri vysoke vlhkosti vzduchu (90+%) taky propousteji, resp. "nasaji" vnejsi vlhkost dovnitr. Proste toto delaji uplne stejne jako PU membrany :wink:. Muze o tom najit i testy, ktere to potvrzuji - ja je znovu hledat nebudu. A docela logicky cim vetsi prodysnost membrany, tim vice...
Cimz vubec nezpochybnuji, ze GTX Air Permeable a par jinych membran funguji lep nez vetsina PU membran ani rozdily ve funkcnosti, jen jsem chtel podotknout, ze nektere tvrzeni jsou min. hodne spochybnovatelne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv led 19, 2017 11:02

apuka píše:Procetl jsem si vice nez 10 stran, ale moc jsem nenasel nic o Salewa Storm PTX

malo ctes. * mel jsem pro jednu osobu, na spani to neni, protoze je to strasny igelitak. Jako nouzovka dobre odolne. Ted se vyrabeji lehci nouzovky. Za ty prachy jako nouzovka 9/10 bludistaku. Okolo hlavy to stahovani neni 100%
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » čtv led 19, 2017 12:14

Ted jsem dohledal i zbylych 9 stranek (cetl jsem puvodne nakonec uz od 10.) a fakt je zkusenosti s membranovou (PTX nebo Powertex) verzi minimum, skoro nic. CO je, je skoro vyhradne o nemembranove verzi.

Jo, o stahovani kolem hlavy vim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv led 19, 2017 19:15

apuka píše:Jinak je roztomile, jal mike i tady tak zarite broji proti vsem PU membranam, dal ignoruje zkusenosti nekterych lidi a pise sve nicim nepodlozene vyvody

:shock: co zas ja? Netusim, co konkretne myslis a procitat to nebudu, ale me nazory jsou konzistentni. PU membrany jsou zlo [-( Na bundach i na zdarakach :twisted:

Podlozene zkusenostmi mymi i jinych. Ve zdaraku z GTX Air Permeable jsem nikdy nemel vevnitr zkondenzovanou vodu, s vyjimkou pripadu, kdy zdarak namrznul zvenku a stal se v tech mistech neprodysnym. Ve zdaraku z normalniho GTX s PU vrstvou je skoro vzdycky spacak na povrchu vlhky. No a taky jsem tu zaznamenal spoustu zkusenosti majitelu zdaraku z PU membran, kde si na kondenzaci stezovali a snad i brali jak normalni jev, bez ktereho to nejde. Jde ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » pát led 20, 2017 14:05

Miku, to jsi zase vytrhl jednu jedinou vec a to jeste se sem tam pridanym sluvkem ("skoro vzdy"). A nejak rad zapomenes, ze srovnavas ne neporezni vs. porezni membrany, ale ve svych osobnich zkusenostech nevim jaky GTX plus GTX Air Permable (co je ale prakticky samostatna kategorie, co se tyce prodysnosti) a membrany s deklarovanou prodysnosti prakticky do nejakych 10000. A nezlob se na mne, ale toto je hodne srovnavani nasich politiku... Kdybys vzal hoc nejaky GTX (paclite?) nebo eVent /nevim, jestli existuje) s prodysnosti 10000, dopadl bys naprosto stejne. Proste kdyz latka ma udychat vetsi nasup nez na ktery je zkonstruovana, tak to neudela - nezavisle na konstrukci.
Uplne stejne, jak jsem psal, pri vysoke vlhkosti vnejsiho vzduchu se Ti se stejnou pravdepodobnosti stane, ze se vlhkost z vnejsiho vzduchu dostane dovnitr - a to i pri GTX Air Permable. Kazda membrana je obousmerna, zase nezavisle na konstrukci. A pri studene membrane se TI bude stejnym zpusobem srazet vnitrni vlhkost na obou typech membran - ale na porezni se kapicky musi nejdrive odparit, aby se mohli dostat ven, kym na PU se (samozrejme v mensi mire nez z pary) voda dostane ven i z tech kapicek. A kdyz mas venku souvislou vrstvu vody nebo ledu, je to zase nastejno - vubec nic se nedostane ani pres jeden typ membrany.
Secteno a podtrzeno - PU membrany nejsou zlo. PU membrany jsou dobre a vyuzitelne - ale musis znat limity konkretni membrany a vybrat takovou, ktera svymi parametry a vykonem je Ti dostacujici. Ale uplne to same plati i pro porezni membrany, ne? Taky si nevyberes Paclite na nejakou potivou aktivitu. (A to uz radeji nic nerikam o tom, ze kdyz GTX - krome Active a Air Permable a nasledovniku - sama v sobe ma PU membranu, i kdyz se tim moc nechvali, tak mi prijde ponekud zvlastni hanit PU membrany vuci GTX a vubec mluvit o "porezni" membrane, kdyz vevnitr pouziva i neporezni.... :(( )
Mimochodem, vis, ze Marmotacka PU membrana NanoPro Membrain ma v sobe pory, aby byla prodysnejsi a je teda prakticky porezni membrana i kdyz to je PU? A taky ma (laboratorni) prodysnost na urovni GTX Activu?

Ale jednu vec musis uznat, ze Tve nazory na PU membrany - I kdyz jsou zalozene (pokud dobre vim, uz jsem se Te na to i ptal a potvrdil jsi to, ale mohu se mylit) na osobni zkusenosti s jedinymi zimnimi kalhotami a selektivnim vyberem jen negativnich zkusenosti jinych a naprostym ignorovanim pozitvnich nebo neutralnich - velice konzistentni :wink: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Stany