Lehký a skladný stativ

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Aillas » pon srp 22, 2016 20:46

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu při výběru stativu. Hledám lehký a skladný stativ především pro focení v horách, kde by se mi s objemným a těžkým heblem nechtělo tahat. Fotoaparát mám momentálně Panasonic GM1, později to bude možná Nikon DL24-85 nebo Panasonic LX200, takže vše do 0,5kg. Cenový limit bych viděl cca 2000 Kč. Budu rád, když to bude míň, ale dá se s ním hýbat i směrem nahoru.
Ve stativech se vůbec nevyznám, takže jsem jen proletěl parametry a vypadlo mi několik možností:
Hama Star 75: 620 g, složený má 42,5 cm, cena 290 Kč :-)
Velbon EX-230: 740 g, 44 cm, cca 800 Kč
Manfrotto Compact Light: 841 g, 40 cm, 1100 Kč
Velbon P-MAX: 800 g, 35 cm, 1300 Kč
Dá se některý z nich doporučit nebo byste sáhli po něčem úplně jiném? Předem díky za veškeré postřehy.

P.S.: Ceny, které jsem uvedl v příspěvku neodpovídají těm z odkazů, ale uvádím takové, za které by měly jít stativy sehnat.
Aillas
účastník
účastník
 
Příspěvky: 208
Registrován: stř lis 18, 2009 16:48
Bydliště: Vsetín

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod šíp » pon srp 22, 2016 21:28

Asi to nebudeš chtít slyšet, ale stativ, který za něco stojí, prostě lehký být nemůže... Píši zde jako majitel několika stativů, kdy jsem cestou lehkých, plastových stativů nakonec skončila u sice drahého, zato karbonového a spolehlivého stativu. Nechci sem psát značky či doporučení, spíše bych Ti doporučila pročíst si fotografická fóra, která jsou na tohle zaměřena, a kde se tohle hodně probírá.
Pokud chceš slyšet nějaké rady, tak:
- určitě max. 4 sekční stativ, lépe 3 sekční. 5 sekční nebrat! Hrozí vibrace, nestabilita...
- pohlídat si transportní výšku stativu
- hlava /pano hlava, frikce - bez toho už bych hlavu nechtěla ani omylem,.../
- nebrat udávané zatížení stativu jako hlavní. Musíš vždy počítat s určitým koeficientem, ideálně 2-4x. Pokud plánuješ teleobjektiv, tak určitě stativ s větší nosností.
- nesnažit se na stativu šetřit. Spočítej si, kolik jsi dal do fotovýbavy, takže spoléhat na "levný" stativ není vždy vhodné.
Rada zkušených zní: Většinou až při koupi druhého nebo třetího stativu přijdeš na ideál, který Ti vyhovuje. Sama jsem si touto cestou prošla.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Guly » pon srp 22, 2016 21:39

Korešponduje to celkom s všeobecným názorom. No pre inšpiráciu prezraď, k čomu si dospela na ten tretí pokus. Celkom by ma to zaujímalo.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod šíp » pon srp 22, 2016 21:41

Přesně jsi trefil hřebík na hlavičku, jedná se o opravdu o třetí stativ. Ale ne o třetí stativ v naší rodině, z předchozích foťáků se nám též nějaké stativy nahromadily. A nyní akorát překážejí.
Poslední stativ, který aktuálně používám, je Gitzo. Šla jsem do něj díky mnoha debatám na fotografických fórech a po jedné reklamaci stativu Manfrotto.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Guly » pon srp 22, 2016 22:17

Tak Gitzo, ak našetrím a posilním svalstvo bude siedmy. Posledne z opačného súdka - https://www.outdoorline.sk/sk/novinky/5 ... &results=7
Ten pripevňujem na turisticku paličku :)
A ešte aj gorillapod, aj na paličku a omotávam suchým zipsom.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 23, 2016 7:15

Guly co vim, sou i hole, ktery maj stativovej zavit - zajimalo by me, pokud to pouzivas na holi, jak zajistis fakt nehejbani? nebo se to da, kdyz aspo v ty jedny ose zajistis ze to drzi?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Aillas » úte srp 23, 2016 8:04

Zaujalo mě ještě toto, ale je celkem nízký a po složení naopak dlouhý.
Můžete mi dát případně tip na nějaký stativ, který už má všechno, co by měl mít a nebude stát víc než můj foťák? :-)
Aillas
účastník
účastník
 
Příspěvky: 208
Registrován: stř lis 18, 2009 16:48
Bydliště: Vsetín

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod apuka » úte srp 23, 2016 10:59

@mawe: ty monopody nejsou plnohodnotnou nahradou za stativ. Slouzi pouze na to, ze pritlacenim k zemi Ti umozni drzet pevneji fotak v dane poloze a timpadem udrzet o neco delsi cas. Prida tak 1-2 exp. cisla, pri stesti a kdyz mas dobre podminky a umis to, tak mozna i 3, v extremu i 4.
Nekdy se prodavali napriklad takove "stojanky na hrud", na co sis pripevnil fotak, dal na krk, pritlacil k hrudi a fotak k celu a taky to pomohlo udrzet trochu delsi casy. To byla podobna pomucka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod apuka » úte srp 23, 2016 11:06

@Alias: fakt si promysli, na co ten stativ chces. Uz Ti psali, ze lehky stativ Ti (hlavne na horach, kde dost fouka) moc nepomuze. Potom se to nakonec resi tak, ze hledas poradny kamen, co si na nej pripevnis aby stal pevneji. Dokonce ty lehke ani na odhaneni medvedu neposlouzi :-).

Jinak, samotna poradna panoramamticka hlava stoji docela dost a bez nej sice pracovat muzes, ale... A kdyz jej ozelis, tak si radeji kup nejaky ministativek nebo Gorilu, mozna poslouzi lip nez lehky vysoky hlineny stativ (kupodivu i dobry ministativ bude lip drzet fotak nez ten vysoky lehky - kvuli vybracim) a mista zabere min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Lipon » úte srp 23, 2016 12:01

od Hamy nebrat; Velbon ok, Manfrotto ok
Manfrotto je drazsi, ale zas na nej dlouhodobe sezenes nahradni dily a je rozebiratelny do mrte; kdyz s tim nekde prasknes, vymenis jen dil, nemusis vyhodit cely stativ
pokud chces lehky, ale pritom PEVNY (to predevsim) stativ, nezbyde ti, nez se podivat na nejaky karbon, ale to uz zas leze do penez; ma to smysl, pokud budes mit foceni fakt konickem
jinak koukej, aby mel stativ bud zespoda hlavy/uchytu hlavy nebo na stredove casti hacek - povesis na to neco tezsiho, co celou sestavu zpevni treba v silnem vetru
dal byl se poohlizel po stativu s rychloupinaci destickou; x-krat za den prisroubovavat a odsroubovavat fotak ze stativu je opruz
hlavu pak dle libosti - driv jsem mel 3 cestnou hlavu, ale je dost tezka a neskladna; mam ted kulovou a spokojenost

stativ vs monopod - zalezi, na co presne stativ potrebujes, pokud potrebujes nekolikasekundove az nekolikaminutove zabery, na to jedine stativ; monopod je fajn, pokud, potrebujes udrzet delsi casyza soumraku, nebo treba nekde v soutesce, temnem lese apod.; v kombinaci se stabilizovanym objektivem se dostanes na o rad delsi casy
poridil jsem ve vyprodeji karbonovy monopod od Manfrotta a vozim ho na bezne vylety vic jak stativ, lehci, skladnejsi, operativnejsi
stativ beru, pokud vylozene jedu na fotolov, treba na foceni potoka v pritmi lesa, a hlavne pokud jdu sam a nikoho nebudu focenim brzdit

mne k soucasnemu reseni stacilo koupit 2 stativy a nekolik mesicu procitat fotofora :-)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod šíp » úte srp 23, 2016 19:39

Koukám, že prakticky každý si prošel stejnou cestou, tj. první stativ = nevhodný stativ a vhodný stativ je většinou druhý, třetí, čtvrtý... :mrgreen:
Ještě malá poznámka ke stativu. Samotný stativ je k ničemu, musíš mít k němu i dálkovou spoušť, což je taky nemalá investice. Za sebe doporučím radiovou, byť je dražší.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Aillas » úte srp 30, 2016 16:56

Nakonec jsem pořídil stativ Triopo C-158 a hlavu Triopo B-1 s tím, že stativ případně časem vyměním, pokud nebude vyhovovat. Od původních požadavků je to dosti vzdálené, ale asi byly opravdu nesmyslné. Zvolená hlava má samostatnou aretaci pro panorama i kontrolu frikce. Stativ je docela kompromis, protože jsem na něm chtěl vodováhu a nenašel jsem za rozumnou cenu žádný, který by ji měl a zároveň měl nohy otočné o 180°, aby byl skladnější. Jak řešíte vyrovnání středového sloupku pro panoramata, pokud nemáte na nohách stativu vodováhu?
Pokud jde o dálkovou spoušť, tak to budu zatím řešit buď samospouští nebo přes wi-fi appkou v mobilu.
Aillas
účastník
účastník
 
Příspěvky: 208
Registrován: stř lis 18, 2009 16:48
Bydliště: Vsetín

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod šíp » úte srp 30, 2016 20:01

S vyrovnáním Ti neporadím, když vodováhu mám :ú
Ad samospoušť: neosvědčilo se mi to z důvodu zpoždění, hlavně když jsem fotila mraky, západ slunce a podobné scenérie. Ne vždy jsem dokázala odhadnout nastavení prodlevy. Kvůli tomu, a nejenom kvůli tomu, jsem šla do radiové dálkové spouště. Výhodu mám jednak v 100% rozhodováním, kdy se snímek vyfotí, ale taky v tom, že mohu klidně hodinu stát někde v závětří /les a pod./ a foťák na stativu mohu mít na místě, odkud chci fotit, kde ale nechci stát a zbytečně zmrzat.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Aillas » úte srp 30, 2016 20:10

Ten, který jsem vybral, má vodováhu také. Bohužel už ale nemá ty nohy otočné o 180°, takže je trochu delší, než jsem původně zamýšlel. Zajímalo mě to spíš do budoucna, pokud bych vybíral jiný stativ. Těch bez vodováhy je totiž mnohem víc než s ní, takže by mě zajímalo, jestli se to dá nějak jednoduše obejít nebo si kvůli focení panoramat musím pohlídat, aby stativ vodováhu měl.
Aillas
účastník
účastník
 
Příspěvky: 208
Registrován: stř lis 18, 2009 16:48
Bydliště: Vsetín

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod šíp » úte srp 30, 2016 20:20

Ty nohy otočné o 180° naštěstí mám, proto je i stativ na přepravu skladnější. Při koupi to u mě byla jedna z nutných podmínek. Druhá byla hlava s frikcí. Nevýhoda těch otočných nohou je ale v tom, že postavit stativ trvá několikanásobně déle, než tomu, kdo otočné nohy nemá. To je ale podle mě celkem zbytečné se tímto zabývat, jelikož předpokládám, že když už člověk vytahuje stativ, tak nehledí na minuty.
Na panoramata to podle chce speciální pano hlavu, pokud se tomu člověk chce věnovat. I tak ale budeš mít problém s paralaxou, i když menší, než s klasickou hlavou. Na občasná panoramata ale stačit bude.
Co se týká vodováhy, tak vím, že hodně fotografů má, či užívá, spíše vodováhu na foťáku, než na stativu. Já tu na stativu hodně používám spíše kvůli kontrole, zda v nerovném terénu /svah apod./ mám stativ +- rovně.
Ještě malá poznámka ke stativu: opakovaně jsem se setkala s názorem, že karbonový stativ je náchylný a že je potřeba se k němu chovat jak ke skleníkové květince. Podle mě je to spotřebák. Samozřejmě se k němu nechovám jako prase, ale na druhou stranu ho mám kvůli focení, ne aby se na něj ve skříni prášilo. Takže stativ vláčím do hor, vozím na kole nebo nebo v kánoi. Tam musel přežít několik dnů ve vodě, jelikož jsem ho měla na dně kánoe, kde byla standardně stále voda.
Závěrem drobnost: stativ nelze mít jako příruční zavazadlo v letadle, musí být v odbaveném zavazadle. Opakovaně jsme tento dotaz vznesla, a dostalo se mi stejných odpovědí.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Grent » úte led 10, 2017 12:51

triopo c-251 za cenu cca 60€ nemate nad cim rozmyslat :)
predava sa vratane gulovej hlavy
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Zdéňa » stř kvě 17, 2017 6:05

Nemáte někdo typ na nějaký malý, kvalitní a lehčí stativ? Moje představa je aby měl po rozložení tak 50-60 cm. Klasický stativ mám, gorillapod taky, ale chtěl bych něco lehčího na vícedenní treky, kdy nejedu primárně kvůli focení. Gorillapod je fajn, ale moc malá.
Těch menších stativů je strašně málo. Nosnost stačí 1-2 kg, mám bezzrcardlovku.
Jak to řešíte na vícedenních túrách vy?
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Lehký a skladný stativ

Příspěvekod Stani » stř kvě 17, 2017 19:00

Ja mám od Velbon tripod model Sherpa, ale to bude na tvoj účel ťažší statív. Pracuje sa mi s ním veľmi dobre, takže ja by som si vyberal niečo z ich rady Velbon EX. Modely sú ľahšie, menšie a skladnejšie, napríklad model EX Mini, EX Macro (ten má aj tú rýchlonacvakávaciu doštičku - fajn vec), EX 230...pozri si to, či by ťa niečo nezaujalo.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16


Zpět na Fotografie v outdooru