Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod ermellino » sob črc 9, 2016 8:58

Ahoj všem, jsem s rodinou (já, žena, dvě děti) nováček ve stanování a jsem postaven před otázku koupit nový stan.

Byl jsem na výstavě stanů v Letňanech a oslovil mě nafukovací stan
http://www.decathlon.cz/p/8357356_rodinny-stan-na-kempovani-air-seconds-52-xl.html nebo tunelový stan
https://www.4camping.cz/p/stan-vango-dunkeld-500-2/?gclid=CIqt3vnm5c0CFTMo0wodmGgP1g

prosím o pomoc, včem je lepší nafukovací, baví mě ten princip, ale na druhou stranu je to novinka a trochu se toho bojim. Má někdo s nafukovacím stanem praktické nebo teoretické zkušenosti, moc jsem toho totiž o nich neslyšel a nerad bych se ukvapil - koupil a byl zklamaný.
Cena je dražší, ale chtěl bych stan na minimálně deset let a být spokojený.
Moc všem díky za jaký koliv postřeh. !!!

David :smt115
ermellino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 9, 2016 8:48


Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod S4TYR » sob črc 9, 2016 10:05

Ahoj Davide, vitej na OF :)
Nafukovaci stan meli pred nedavnem dva dobrodruzi postaveny vedle nasich hamak a za sebe bych ho nechtel ani zadarmo. K veceru mirne foukalo a stan se jim bortil k hlave a ne a ne se vzprimit. Rano se rozprselo. My jsme si zacali delat kafe a ti dva meli problem doplnit vzduch, aby jim stan nelital ve vetru a drzel.
Nejprve by bylo vhodne si urcit, kam, v kolika lidech (protoze ten tunel, cos postoval je pro 5 osob) a na jaky typ akci chces s tim stanem jezdit. Ne mene podstatny detail je i cena. Pak ti tady urcite poradi vic lidi. :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod ermellino » sob črc 9, 2016 11:52

Všem zatím moc děkuji za reakci
ermellino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 9, 2016 8:48

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod sinoh » ned dub 2, 2017 11:21

Ač toto téma je trochu staré, nedá mi to nereagovat.
Jako fanoušek moderních technologií jsem si jeden stan s nafukovací konstrukcí pořídil (a momentálně šilhám po dalším). A jsem naprosto spokojený. S větrem rozhodně žádný problém nikdy nebyl, stan je velmi stabilní. Problém není ani se spolehlivostí, nafukovací systém nebyl nikdy poškozen, stan vlastním a občasně využívám již dva roky.

Povím vám přesně, v čem máte problém: Nečtete manuál výrobce. Všechny nafukovací konstrukce stanů, které jsem kdy viděl, používají relativně vysoké provozní tlaky v těchto konstrukcích. Viděl jsem v rozmězí od 30kPa (0,3bar) (nejstarší konstrukce, s většími průměry nafukovacích nosníků), až po moderní soudobé konstrukce dražších kvalitnějších stanů, s doporučeným pracovním tlakem až 0,7 bar (70kPa, 10PSI).

Proč to říkám: Vtip je v tom, že s běžnou pumpou na lehátka nebo podobným nesmyslem se nedostanete ani na těch 0,3bar. Je vcelku běžné potkat konstrukce vyžadující 0,5 bar (např nafukovací stany Quechua dostupné v Decathlonu) a tam se i s vhodnou pumpou budete muset o ní docela opřít.

Rád bych tímto vyvrátil mýty o nestabilní konstrukci, která se bortí v mírném větru a podobné imho dost nepravdivé nesmysly. Čtěte proto manuály a dodržujte to, co vám výrobce doporučí. Kdyby to nefungovalo, tak tyhle stany nebudou dělat desítky výrobců po celém světě.

Stanování zdar,
Jan
sinoh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 2, 2017 11:01

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Lipon » úte čer 4, 2019 22:13

ňákej ten pátek utek, nemá někdo novější zkušenosti s nafukovacíma stanama?

byl sem dneska na výstavišti v Letňanech na výstavě stanech, vomrknout něco rodinnýho kempovacího a nafukovacích bylo hafo, Vango jich měl dost, Outwell nemlich to samý ...
nafukovací oblouky skovaný vevnitř, samý pozitiva a sociální jistoty, povídal prodejce
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Michal82 » úte črc 23, 2019 21:46

V čem je nějaká výhoda? Nenapadá mne vlastně vůbec nic.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Dallli » stř črc 24, 2019 9:51

Michal82 píše:V čem je nějaká výhoda?


Mnohem (násobně) rychlejší stavba a bourání. Navíc lze velký rodinný nafukovací stan postavit v jedné osobě (velmi důležitý parametr s malými dětmi), což se o tyčových moc říct nedá. Ano dají se postavit v jedné osobě, ale naběháš se, protože se ti posouvá látka po tyčích a nevsadíš tyče dolů do tyčinek. Potom zvedat velký rodinný stan v jedné osobě je pěkný opruz a třeba vysoké Outwelly pokud neměříš 190cm, tak to skoro nejde. Prostě na to nedosáhneš.
Dallli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte zář 19, 2017 22:16

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Michal82 » stř črc 24, 2019 10:28

Dallli no jako ty velký rodinný obludy sem ani nemyslel tam dejme tomu je to asi jedno.

Ale viděl jsem už turistické malé stany - nafukovací třeba pro dva - a tam tedy mi ta stavba vůbec rychlejší nepřijde spis dost naopak. Plus sebou tahat nějakou pumpu - asi cyklopumpucku to by se asi dalo ale tou se člověk musí ufoukat než to nafoukne.

A co když pichnu....? Pochybuji ze zaplata z venku udrží tlak co působí zevnitř.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Dallli » stř črc 24, 2019 11:00

Téma je 2 dospělí a 2 děti a odkazy byly na podobné, i když ne až tak velké, obludy, tak se držme tématu :wink:

Když píchneš, vytáhneš tu jednu trubici a zalepíš (zpravidla to není nálepka, ale zalepení lepidlem podobně jak se lepí ventil, viz videa na youtube). Nepíchneš přece všechny trubice současně. A že by jsi rozerval trubici úplně podélně, tak to by jsi musel mít setsakra smůlu, ale pořád to bude jen jedna trubice. Případně si můžeš koupit trubice rezervní předem, pokud uvažuješ takovým tím stylem "co by kdyby" na nás spadlo letadlo.... Třeba Outwell má celoevropský servis, že ti do 48 hodin doručí trubici do jakéhokoliv kempu v případě průseru. Decathlon je zase skoro všude, tak prostě zajedeš koupit náhradní.

Velikost pumpy je u rodinných stanů, které mají po sbalení i třeba 80x45x45 a hmotnost 30KG irelevatntní. Cyklopumpou to nenafoukneš, to je zcestná myšlenka.

Pravděpodobně nemáš děti, že tě napadají myšlenky, které se stanou 1000x méně pravděpodobně, než to, že potřebuješ postavit stan rychle a v jedné osobě, že nesmí mít schodek u vstupu a další tuna věcí a příhod, které se běžně s dětmi dějí (jako třeba kompletně zablité 2 spacáky ze 4 uprostřed chladné noci) :wink:

edit: teď se dívám, že jsou i opravné samolepky, ale ty potom drží vnější obal trubice protitlakem.
Dallli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte zář 19, 2017 22:16

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Michal82 » stř črc 24, 2019 11:38

Dallli - ano původní dotaz před 3 lety byl na rodinný stan.

Ale název vlákna tohle přeci neomezuje jen na rodinné stany do kempů. Tím spíš když se vyklubalo pár stanů co jsou cca pro 2 a tváří se jako turistické.

Proto mne zajímalo jaký to má smysl jelikož pro tuto kategorii v tom nevidím jedinou výhodu - spíše samé nevýhody - délka stavby, choulostivost na defekt, pumpa která zabere mnoho místa a v případě malé pumpicky velmi dlouhé foukání....

Prostě jen otázka jaký to má vlastně smysl.

Například:

https://youtu.be/j_WAb7XvVOg

https://youtu.be/EPabAAqJPaU

https://youtu.be/m0gln_PkSZQ

https://youtu.be/elAiIKtnmbI
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Lipon » stř črc 24, 2019 11:51

choulostivost na defekt je malá - trubice je silné gumy, propíchnutí je pravděpodobnější nějakým nasraným sousedem než kamínkem/trnem
zalepit se to dá záplatou na cykloduše, a stejně jako u cykloduše, záplatu drží zvenku obal tubusu (tušímže u Outwellu nebo Vanga jsem viděl ty obaly 2)

smysl to dává u zmiňovaných rodinných, velkých, stanů; u malých pak spíš pro dvojice, co se přepravují autem a nechtějí velký stan, na chození to ani není určené, už kvůli potřebě mít s sebou pumpu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Michal82 » stř črc 24, 2019 11:57

Ok, no takže asi něco na stejné využití jako samoskládací stany - prostě do kempu dejme tomu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Dallli » čtv črc 25, 2019 13:19

Michal82 píše:Prostě jen otázka jaký to má vlastně smysl.


Já psal o tom o čem mám přehled nebo lépe z vlastní zkušenosti. Nejsem z těch, kteří plní diskuzi, abych měl co nejvíc příspěvků nebo rozváděl diskuze "co by kdyby".
Kup si takový stan a dej sem reálné zkušenosti, to bude přínosné.
Dallli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte zář 19, 2017 22:16

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Michal82 » čtv črc 25, 2019 13:23

Dallli nojo já v tom právě žádný smysl nevidím takže si další stan (čtvrtý za 4-5 let) kupovat určitě nechci tím spíš něco čemu nevěřím.

Nicméně beru, že u těch rodinných stanů do autokempů to smysl mít může.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod oodoow » čtv črc 25, 2019 14:00

Mě ten turistický nafukovací kdysi zaujal, že by se dal vzít do příručáku (s plastovými kolíky) do letadla, což si normální stan kvůli tyčím vzít nemůžeš. Jinou výhodu v tom moc nevidím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod Michal82 » čtv črc 25, 2019 14:08

oodoow hm taky možnost jen nevím ty koliky jsou i v plastu dost ostré a potencionalni bodná zbraň tak nevím zda by to prošlo.

Já s priručákem nelítám za těch cca 40 letů co sem letěl vždy s příplatkovým zavazadlem - i když sem bral jen batoh na lehko proste se mi do toho měřáku díky délce zad nevejde.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací stany - ANO a proč? Ne a proč?

Příspěvekod rix » pon srp 12, 2019 14:34

Nemám sice zkušenost s nafukovacím stanem a možná že reálná zkušenost bude jiná, než mé teorie, ale za sebe to vidím takto:

1. (+) ano, jestli do sebe zasunu pár tyček "postaru", nebo pumpuju pumpou, může ušetřit pár minut (max tak 5) při skládání a rozkládání
2. (nastejno) největší problémy mám osobně s kolíky do země v kempech a to mi nafukovací verze neřeší -> kotví se stejný počet spodních i lanových kolíků jako u tyčkové verze
3. (-) hmotnost a rozměr složeného stanu je u nafukovací verze větší a to není dobré podceňovat
4. (-) cena nafukovací verze je v některých případech co jsem sledoval i 2x vyšší než u tyčkové verze
5. (-) nutnost vozit sebou pumpu, protože bez ní (nebo kompresoru) stan správně nepostavíte
6. (+) výhodou je snadnější skládání i velkého stanu v jedné osobě
7. (-) teoreticky menší životnost, náchylnost na problém (tzn. protrhneš/propálíš a stan stát nebude) to samé pokud se zničí nebo poškodí pumpa

Pojďme si tedy znovu říci bez marketingových supercool triků, co za ty peníze vlastně člověk dostane oproti tyčkám stručně plusy a mínusy:
+ rychleji postavena základní část
+ snadnější skládání pro jednoho
- cena
- hmotnost
- složené rozměry
- pumpa
- méně spolehlivé řešení
0 - největší kříž s kolíky do země zůstává pořád

mě to zní jako marketingový trik a snaha prosadit něco nového a extrémně předraženého, ale každý ať se nad tím zamyslí sám
rix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon srp 12, 2019 14:20


Zpět na Stany