Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty, tarpy...

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod zonn » úte čer 7, 2016 21:00

Jurek
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16
User is Online!

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod fps » stř čer 8, 2016 10:06

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Neo75 » čtv čer 9, 2016 9:35

Zdar. Chci pořídit plachtu a uvažuji nad DD Hammock tu ultra light. Ví někdo jestli je taky tu vrchní stranu třeba časem impregnovat jako tu jejich klasickou plachtu která má sice ze spodu nylonový zátěr ale ta vrchní strana se prý pro lepší odpudivost vody impregnuje. Ta ultra bude nejspíš jiný materiál s jinými vlastnostmi, ale nevím jistě.
Nebo zvažuji druhou variantu že koupím od Jurka jen materiál co používají na to ultra light pončo a sešiju si to na rozměr 3x3 m. Cenově i vahově to vychází podobně.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod S4TYR » čtv čer 9, 2016 9:46

Mam 3x3 CAM plachtu od DD a zatim jsem neprisel na duvod, proc by ji bylo potreba impregnovat z vnejsi strany. Vodu nepropusti a pokud ji nebudes balit mokrou, tak vydrzi haffo :) jinak UL bych osobne vzal spise tu variantu coyote, protoze ta zelena neni nic moc prirozeneho a krici celkem hodne jak na louce, tak v zarostlem lese.

edit: jeste bych rad dodal, ze nylon (ripstop) se diky technologii muze vlivem vhkosti a zmeny teploty provesit, proto je lepsi napnout plachtu trochu vic. Latka sama o sobe degraduje hlavne vlivem uv zareni, ale to je otazka x let na primem slunci ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Neo75 » čtv čer 9, 2016 10:05

No mně se ta implementace taky právě moc nezdá. Ale psali to v tomhle článku, dřív jsem o tom nikde neslyšel. http://doprirody.prakticky.sk/2016/06/0 ... -i-pohodu/
Tak asi půjdu do toho DD Hammock ultra light ale asi přece jen tu zelenou olivu. Doufám že ten materiál něco vydrží a moc nebude šustit.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod S4TYR » čtv čer 9, 2016 10:11

nevim co mas na mysli implementaci? :((

UL Tarp od DD 2,9x3m je z ripstop nylonu s PU
DD Tarp 3x3m; 4,5x3m je polyester s PU
oboji je materialove dost odlisny typ, co se bude chovat trochu jinak (degradovat diky jinym primym vlivum), ale UL s ripstop nylonem ti bude sustit o poznani vic ;) Ja jsem se diky tomu smiril s tezsi verzi DD Tarpu v camuflage verzi, ktera mi vyhovuje maximalne (jen neni bohuzel nijak extra UL)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Neo75 » čtv čer 9, 2016 10:38

Díky moc za info. Barvu moc neřeším ale ta zelená mi přijde v pohodě. To šustěni.... No nevím. Snad to nebude taková hrůza a bude se pod tím dát spát. Možná to bude podobné jako u toho ponča od Jurka. Jde mi hlavně o váhu.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod S4TYR » čtv čer 9, 2016 10:48

UL mi proste sustilo vic, tak jsem to vzdal. Jde ale predevsim o sustivost pod naporem vetru - mel jsem dojem, ze lezim pod igelitkou z tesco a vadilo mi to priserne.
Pokud bys hledal nejaky kompromis k hamace-tarpu-stanu-poncu, tak zanedlouho prijde na trh Flying Tent > predvadeci video a bude v oranzove, zelene, azurove barve nekdy kolem cervence :) To jen pro inspiraci. Jsem ted venku prevazne v hamakach a stanovani se stale odklada diky prace a taky tomu, ze jsem zatim stan nemel potrebu a cas resit..
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Neo75 » čtv čer 9, 2016 17:03

Tak vypadá to celkem schopně, no otázkou bude cena a váha. Myslím že něco podobného už jsem někde viděl, pouze to nemělo využití jako pláštěnka.
Ja už stan mám ( jurek nano 1 UL.) ale ten beru jen do horších podmínek, v létě to chci právě řešit plachtou. Hamaku mám taky sice velkou ale taky je zbytečně těžká. Takže plachta karimatka a spacák v létě ideální.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 10, 2016 12:17

poznatky z nove celty od yopa, silnylon. 300x230proti ztraceny stejny 220x280. ac se to nezda, tech par cm navic proda pocitove moc, mela sem pocit, ze mam obri domecek. parada:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pát čer 10, 2016 12:47

Nejake fotky? :prayer:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 10, 2016 12:58

mozna jestli kamoska bude mit, me to nejak nenapadlo. ja su konzerva na ty obdelnikovy domecky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod marosko » pon čer 27, 2016 6:08

Pouziva tu niekto Tyvek ako pristresek ? Ako ste ho opatrili okami?
marosko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned dub 24, 2016 23:51

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 27, 2016 13:06

Booze dělal různé pokusy s Tyvekem. Pokud se tu brzy neobjeví a dotaz zapadne, zkus mu napsat SZ. Odpověď pak může dát sem, ať je i pro ostatní.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod budo » pon čer 27, 2016 14:01

tam bych čekal nedostatečnou pevnost ... v místech ok/úchytů se to bude trhat
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » stř čer 29, 2016 13:51

marosko píše:Pouzival tu niekto Tyvek ako pristresek ? Ako ste ho opatrili okami?

Ja, ja, ja vyber si me. :twisted:
Musis ho v miste ok podlepit. Oko prumeru 15mm+ uz celkem pevnost ma mensi nedrzi vubec. Kdyz je budes natloukat, tak davej pozor na prorazeni ostrou hranou oka. Muzu ti to vyfotit.
Nakonec jsem skoncil u Tyvek solid, v mistech kotveni udelane uzly a na nich snurky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod GreyMouse » stř čer 29, 2016 13:56

booze píše:v mistech kotveni udelane uzly a na nich snurky.

Fotku, chceme fotku!
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » stř čer 29, 2016 15:09

Zrovna ty chces fotku, vsak to bylo v knizce Zalesacka prirucka 67. :twisted: 8)
IMG_20160629_154753.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod GreyMouse » stř čer 29, 2016 15:22

Díky. Takhle nějak jsem si to představovala, ale zdálo se mi tohle řešení málo hi-tech :D

BTW, když jsme byli v první třídě hodní, tak nám paní učitelka vyprávěla příběh o partě chudých kluků, kteří chtěli o prázdninách stanovat. Na stany neměli peníze a tak si je ušili z pytlů a místo impregnace je namazali tvarohem. Není to taky z té tvé příručky? :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » stř čer 29, 2016 16:28

:D hi-tech je ten lodak. 8)
O tvarohu tam nic neni, ale nejaky recept cca s voskem, modrou skalici, kamencem, mydlem...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod S4TYR » pát črc 8, 2016 11:42

Nezkouseli jste nekdo nahodou jako bivak-plastenku Jerven? Tarp se moc na zpusob plastenky nehodi a zacinam premyslet o necem univerzalnim i k ohni. :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Chara-din » sob črc 9, 2016 11:16

Jurek Tarp 2 UL

Mám problém s tím, že vnitřní silikonizovaná strana děsně lepí. Tarp mám už 3 roky a už od začátku se to lehce lepilo - bral jsem to jako vlastnost. Postupem času se to ale zhoršovalo a letos už je to docela peklo. Plachtu je potřeba po celé ploše silou ,,rozlepovat". Teď při posledním použití jsem si všiml, že proti světlu v plachtě prosvítá něco jako hvězdná obloha. Předpokládám, že jde o místa s chybějící/vytrhanou silikonovou vrstvou. Máte někdo stejný problém? Taky bych rád věděl, jestli je tato degradace způsobená nějakou mojí chybou, abych se jí mohl v budoucnu vyvarovat.

Minirecenze:

S tarpem jsem kromě výše uvedeného lepení se velice spokojený. V tarpu se hodně pohodlně vyspí 2 lidé i s krosnami, jde to ale i ve třech. Nikdy nebyl problém s protečením. Nejčastěji jsme ho stavěli jako áčko s jednou uzavřenou stranou. Největší slabinou tarpu je jednoznačně vítr. Áčkoidní konstrukce nejde pořádně vypnout a boční stěny jsou obrovské plochy. To se plně projevilo před dvěmi lety na Rodně, kde jsme se kvůli větru za celou dobu pořádně nevyspali. Postupně se vytrhla obě očka u tyček - tohle místo by mělo být zesíleno už z výroby. Bez problémů opraveno u Jurků za nějakou symbolickou cenu.
K tarpu používáme Tyvek jako podložku.

Plachta + 2 tyčky + 10 kolíků + tyvek = 1180g

Celkově se tarp ukázal jako ideální řešení pro spaní po našich kopcích. Nad hranicí lesa už to ale chce něco bytelnějšího.

PS: Nejdříve jsme se na materiál plachty báli i jen špatně podívat, jak tenký a jemný se zdál. Po náporech větru na Rodně a silovém rozlepování plachty musím konstatovat, že to vydrží neuvěřitelně moc.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod akrij » ned črc 10, 2016 18:39

Mám od Jurka pončo UL duo, je to zřejmě tentýž materiál ta vnitřní strana se skladováním v obalu slepí k sobě. Problém je v tom že při nějakém rychlém nástupu deště nějakou dobu trvá to rozlepit - připravit k použití a mezitím člověk zmokne. Kdyby měl někdo nějaký nápad jak omezit to slepování byl bych mu velmi vděčný.
akrij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř kvě 14, 2014 13:47

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod fps » pon črc 11, 2016 20:50

mam cca čtyři roky Jurek TRIO UL, a mně se neslepuje
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Yopo » pon črc 11, 2016 21:39

Chara-din píše:Mám problém s tím, že vnitřní silikonizovaná strana děsně lepí.


Problem nie je v silikone. Samotny Silikon nelepi. Problem je v tom japonskom polyuretane (PU) - to ten sposobuje lepenie. Silikon je na latke od Jurka iba z vrchnej strany. Na spodnej strane je naopak iba PU. Keby tam bol aj silikon, tak by sa nedali podlepit svy. Lepenie je znakom degradacie PU. Ak je to v zaruke, tak to reklamuj. Ak to nie je v zaruke, tak skus odstranit PU nejakym riedidlom - bacha aby si neznicil aj latku. Zrejme by pomohla aj silokonizacia spodnej lepivej vrstvy. Ak na PU nanesies tenku vrstvu silikonu, tak sa to vyriesi. Akurat celta bude tazsia.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Chara-din » úte črc 12, 2016 19:30

Dík za skvělou odpověď. Jsem už pak taky zjistil, že z vnitřní strany mají Jurci PU, předem jsem to nezkoumal. V záruce už není, tak půjdu cestou úprav. Do rozpouštění polymeru ředidlem v tak velké ploše se mi zrovna dvakrát nechce, ani si moc neumím představit, jak to technicky pořešit. To, že bude tarp o pár deka težší, snadno přežiju. Teď bych ale ještě potřeboval poradit, čím na to jít. Myslíš, že by stačilo i tohle Atsko Silicone water-guard a nebo to chce něco onačejšího? Třeba tak jak je to popsáno tady na konci článku pomocí silikonového lepidla a ředidla?

PS: A chytne se silikon na PU? Respektive neoloupe se za rok degradovaný PU i s novým silikonovým nátěrem?

Teď jsem ještě v diskuzi pod článkem narazil na následující komentář:

natřel jsem tim sajrajtem starý stan Jurek.Tropiko a podlážku.Po cc týdnu používání šel silikon do prde.e. Rozhodně nedoporučuji natírat nic na čem vám záleží.Např na silikoniozovaném nylonu tím určitě poškodíte předchozí factory vodotěsnou úpravu.


A odpověď od Petra:

Nevim co jsi tim natiral, protoze na silnylon to chyta paradne a rozhodne to nic neposkodi. Stary Jurkovi stany rozhodne nebyly ze silnylonu. Byly a jsou z Polyesteru a Nylonu s PU zaterem a novejsi tropika a nektery podlazky jsou zvrchu posilikonovany. Takze pokud jsi to natrel zevnitr na PU zater, tak je jasny ze se to oloupalo, protoze to pisu na strankach nekolikrat, ze na PU zater silikon NEPATRI!!!! Silikon patri na vyrobky ze silnylonu. To, ze dobri vyrobci dokazou v ramci svyho procesu textilii s PU zaterem jeste z jedne strany posilikonizovat a drzi to tam jeste neznamena, ze to dokazes doma taky.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod Chara-din » pon zář 19, 2016 15:22

Chtěl bych poděkovat Yopovi za radu ohledně přetření degradovaného PU na vnitřní straně tarpu silikonem. Po vyčištění jsme tarp natřeli roztokem univerzálního silikonu v lakovém benzínu - roztok 1:15 hmotnostně ve prospěch lakového benzínu. Napočítal jsem to přibližně na 1,5 g na 1 m2. Prozatím to funguje bezvadně - nic se nelepí ani neodlupuje. Yopo, dík, pro teď jsi mi ušetřil minimálně 2000 Kč.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod @Martin@ » pon zář 19, 2016 16:51

Také mě překvapuje slepování vnitřních stran na Jurkovi. Mám taky pláštěnku (pončo) Trio od Jurka sedmým rokem a nikdy jsem slepování nepozoroval. Je možné, že dříve nepoužívali tu japonskou srajdu? Jediné k čemu v posledním roce došlo je odlepování švů.

Edit: Teď jsem si uvědomil, že mám verzi normální, nikoli UL. A u toho nic o japonském lepidlu nepíšou. A materiál byl dříve asi také trochu jiný,...
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod booze » pát pro 23, 2016 12:48

@scinkk nejake nove postrehy s SMD deschutes?
Spis jestli nemas nejake vytky nebo jestli te nadchl nejaky jiny typ, ktery ma neco co na deschutes neni. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Staveni pristresku z celty, výběr celty x plachty

Příspěvekod scinkk » sob pro 24, 2016 12:39

Jsem tento rok toho nechadil o poznani mene, kor ty vicedenni. Takze pod deschutes jsem spal jen 3-4x. Zatim jsem stale velmi spokojen, takze ani po nicem nekoukam. Jen jsem si u cinana nechal udelat tycku na miru.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Stany