Turistika a jištení se

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod booze » ned črc 19, 2015 13:30

automatka se mi 2x poskodila v zamku o skalu (hodne let zpet) treba je to uz lip vymyslene. pokud ji tahas po ledu snehu blbe se otevira.

pro skupinu bravam:
smyce sita 80 4x
smyce sita 120 6x
smyce metraz 180 1x
HMS 4x plus kazdy ma jednu u sebe
D male s pojistkou 2x
D bez pojistky 10x
kybl
kazdy ma u sebe 1HMS, 1xD bez pojistky, prusik kratky, prusik dlouhy, sedak,

pokud mas dost
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod booze » ned črc 19, 2015 13:32

pokud mas dost lana, tak zastandujes s tim, co mas pod sebou. sedak ze smyc musis mit nauceny uplne za kazdeho pocasi a v kazdou hodinu dne. spis bych volil original popruhovy.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Aldo » ned črc 19, 2015 17:25

Pokud by to lano bylo TENDON Master 8,5 tak bych jako singl na tuto akci problém neviděl ale u Bealu jsi nejsem jistý.

Použití kýblu u jištění tenkého lana jako singl ( nezkušenými spíše nelezci ) , tak to bych asi dal přednost tomu půlloďáku, je to sichr.
Smyček více, to se v báglu schová ( a jdou založit na hodně místech ) a lehké karabiny na dně se taky poschovávaj.
Karabiny se zámkem ( kromě těch na jištění a případné slaňění ) nejsou nutností.

Předpokládám, že polezete jen takové zhupy o 2 max 3 UIAA, a to se dá klidně odjistit bez štandu, pokud si najdeš dobré místo pro zapření na protitah.
Jištění takových míst jde udělat i přes rameno a není to žádná věda, stačí kouknout na metodiku a vyzkoušet.
Tenhle systém je kolikrát bezpečnější než jistit od pasu na jistítku ve stoje.

Jestli počítáš 45m lano, tak ti stačí na postupové jištění max. 6-8 smyček a stejný počet karabin. Více na té délce nezaložíš.
2-3 smyčky + 2 karabiny na každdý štand
Ta 180 cm na zavazování je super.

Ta bych to asi plánoval já. :climb:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod vonkreuz » pon črc 20, 2015 7:23

K délce sesitych smyček: 80cm nosím minimálně, bo se mi jejich konce motaj akorát v materiálu na boku sedáku. Raději 60cm. 120cm nosim s karabinkami hozene také přes záda, cvaknu karabky do smyčky, spojim dva "konce" smyčky a dám přes rameno. Takto to mohu mít i pod batohem. V případě potravy karabku vycvaknu z jednoho konce a tahem vytahnu zbytek smyčky zpod batohu.

Cely víkend jsem strávil sedenim v pipruhovem skialp sedaku při dělení nových cest a asi fakt chce něco jiného. :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Simi » pon črc 20, 2015 13:58

vonkreuz píše:K délce sesitych smyček: 80cm nosím minimálně, bo se mi jejich konce motaj akorát v materiálu na boku sedáku. Raději 60cm. 120cm nosim s karabinkami hozene také přes záda, cvaknu karabky do smyčky, spojim dva "konce" smyčky a dám přes rameno.

Přesně to jsem chtěl napsat. Vzhledem k mojí "závratný" :mrgreen: výšce si 80cm smyce každou chvíli přicvaknu k sedáku. Zvlášť v horách s víc matrošem a batohem na zádech. Nicméně je pravdou, že na různý obhozy atd je ta 60ka často krátká. Chce to pak na dvojici mít víc těch 120cm než třeba 2-3.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Simi » pon črc 20, 2015 14:03

vonkreuz píše:Cely víkend jsem strávil sedenim v pipruhovem skialp sedaku při dělení nových cest a asi fakt chce něco jiného. :twisted:

Tomu teda říkám masochismus... :ú
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pickard » pon črc 20, 2015 14:17

Je jasné, že 60 vs 80 cm je do značné míry otázka postavy horolezcovy. :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod karaya1 » úte črc 21, 2015 8:35

Chara-din píše:... treky do Kyrgyzstánu. Hned na začátku je třeba si vyjasnit, že nikdo z nás není v lezení kovaný, nejlépe jsem na tom já s trochou skalek, stěny, chutí lézt po všem možném i nemožném a načtenou metodikou. Lezení tedy není cílem, cílem naopak je se lezení (i ledovcům) vyhýbat a pokud už lézt, tak nepadat...

Kam přesně v Kyrgyzstánu? Byli jsme loni, ve třech lezcích, řešili jsme podobné dilema a nakonec věci vytáhli z báglu vlastně jen při volném dnu na Inylčeku, abysme si zablbli na ledových stěnkách a nedovezli matroš domů, aniž by byl použit.
(I když, jak teď tak přemýšlím, nám sedáky, karáble a smyce docela pomohly při překonávání jednoho mostu, co vzala jarní voda - zůstala ale dvě ocelová lana, viz foto.)

IMG_0315.JPG
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Chara-din » úte črc 21, 2015 10:23

Tak Superlight sedák jsem nakonec přeeci jen objednal. A HMS s půloďákem x kýbl ještě pořeším, až si to všcihni osahají a uvidí, co jim sedí lépe. A možná tedy ještě nějakou smyčku s karabinou navíc, uvidím, až to dám všechno dokupy a převážím.

Aldo: Dík za další tipy. Vyzkoušíme, uvidíme. Jen to osobně vidím na max IV. Ale máš pravdu, že II až III je pravděpodobnější.

Booze: Jenže tvůj seznam je předpokládm pro skupinu, která čeká (nebo ještě spíš ví), že mají lezecké pasáže v plánu. My to máme úplně obráceně. Pokud to nebude nevyhnutelně nutné (a být by nemělo), tak se nikam nepoleze. Řekl bych, že drtivá většina lidí u těhle treků na nějaký lezecký materiál prdí úplně. A vzhledm k tomu, že to budeme nosit skoro tři týdny (a s největší pravděpodobností bez využití), tak toho chci brát jen opravdové minimum.

Karaya1: V plánu jsou klasiky - trek k Inylcheku, Ala-kol a Ala-archa (pik Uchitel a možná i Boks podle stavu ledovce). Konkrétní plán podle počasí, času a nálady. S tím, že to lezecké vybavení bude nejspíš k ničemu právě počítám, ale náhoda je v tomhle blbec. Není to zrovna ten most u té vojenské základny, co se míjí cestou k Inylcheku? Něco o strženém mostu v té oblasti jsem na někde četl. A když už tě mám na drátě, nemáš nějaké speciální tipy? Pokud jste tedy byli tam, kam se chystáme my :-).

Celkově jsem rád, že se tu objevilo slušné množství konkrétních rad a doporučení, které v budoucnu nepochybně ocení i další uživatelé.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod karaya1 » ned črc 26, 2015 7:11

Sry za odmlku, chtěl jsem, aby to bylo aspoň trochu užitečné a až teď jsem se k tomu dostal na dostatečnou dobu. Tipy ohledně Kyrgoše jsem sepsal sem.

K materiálu: měli jsme s sebou komplet úvazky (sedák+prsák+smyce), pikl+mačky, 30m jednoduché lano, 4 HMS (kromě těch, co měl každý s jistítkem na sedáku), dva jumary, dva šrouby a několik dalších smyc a prusíků. Idea byla taková, že to táhneme kvůli ledovci a sedlům v Ala Arča (viz popis ve vedlejším tématu), žádné skalní lezení. Nebyl to ideál (a už vůbec ne metodický ideál), ale kompromis mezi 3 týdny v báglu a nezbytností.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Jištění při VHT

Příspěvekod Morty » úte črc 5, 2016 18:52

zdar!

po poslední tůře uvažuji o tom, že bych pro klid svůj i svojí nastávající pořídil krátké lano na přijištění v obtížných úsecích v Alpách, V Tatrách v zimě a případně v Pyrenejích (pojedeme tam v září, ale ještě nevím kam). Případně pro přijištění/řešení průseru na feratách, které nás taky čekají :-).

Jaké lano se na tohle hodí? 20 vs 30 m, jaký průměr? uvažuji o polovičním, kvůli váze co nejtenším laně...

Ti z vás kdo to při VHT nějak řešíte, jak to řešíte? Improvizovaný sedák ze smyčky, kšandičky? Plán je, že já vylezu kamkoliv, tam zřídím ze smyčky/stromu/čehokoliv štand a ženu doberu přes HMS... otázka je, jaký nejlepší způsob navázání zvolit, když nechci nosit sedák. Samozřejmostí je prusík do kterého si stoupne v případě visu, aby nevisela v zařezané smyčce... (?)

Co s sebou všechno nosíte "pro strýčka příhodu"? Mě vychází: 2x 150cm plochá smyčka, 2x 120cm plochá smyčka, 2x HMS, 2x karabina bez zámku, 2x prusík smyčka 6mm, poloviční lano 20/30m.

dík :-)
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Jištění při VHT

Příspěvekod booze » úte črc 5, 2016 19:16

Mrkni sem
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jištění při VHT

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2016 19:38

Porid si tenhle UL sedak a budes mit vyresen problem s navazovanim. Lepsi a nejspis i lehci, nez nejake improvizace. Mam, zatim jsem nevyzkousel, ale vypada pouzitelne a je lehci, nez muj stary popruhovy sedak, co jsem obcas nosil na ledovce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jištění při VHT

Příspěvekod dranel91 » stř črc 6, 2016 10:40

S vysokohorskou turistikou zkušenosti nemám, ale z toho, co píšeš, mi selským rozumem přijde nejlepší jednoduchý a lehký sedák bez polstrování, který využijete zároveň na ferraty.
Uživatelský avatar
dranel91
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát pro 30, 2011 16:54

Re: Jištění při VHT

Příspěvekod Morty » stř črc 6, 2016 12:40

To vlákno ohledně Turistiky a jištění jsem úplně zapomněl, že existuje a hledání ho nenašlo - díky :-) - jestli to dává smysl, tak to může nějaký mod sloučit :-).

Různé UL sedáky už mě napadly, ale moc se mi nelíbí jednoúčelovost a poměr cena/předpokládaný počet použití. Asi v pátek na skalách vyzkouším v bezpečné výšce ten sedák ze smyčky, pak poreferuju.

Na ferraty využiju klasickej sedák co už mám, tam mi o hmotnost nejde - jsou to jednodenní akce.

Jen pro upřesnění - nemám v úmyslu do takovýho "sedáku" ze smyčky padat jako prvolezec. Plán je, že já v případě nutnosti obtížný úsek vylezu solo, zbuduju štand a z něho doberu ženu v tom "sedáku".

Zůstává otázka, která nebyla ani v tom dotyčném vlákně co existuje zodpovězena... jaká je optimální délka lana (jeden pramen polovičního) pro občasné přijištění při turistice? Nepředpokládám slaňování na dvojito, žena sestoupí jištěna shora přes HMS a já to slezu solo. To by mohlo stačit i 20 m ne?
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2016 16:57

OK, slouceno.

Morty píše:Různé UL sedáky už mě napadly, ale moc se mi nelíbí jednoúčelovost a poměr cena/předpokládaný počet použití.

Tomuhle pristupu nerozumim. Jaka jednoucelovost? Koupil bys to prece za konkretnim ucelem. Pocet pouziti to same, kdyz ho pouzijes parkrat do roka, tak vydrzi treba 10 let a vic. Za nejakych 7 stovek vyrazne vyssi komfort, mensi zdrzovani a i bezpecnejsi reseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jištění při VHT

Příspěvekod pavproch » stř črc 6, 2016 17:16

Morty píše: Zůstává otázka, která nebyla ani v tom dotyčném vlákně co existuje zodpovězena... jaká je optimální délka lana (jeden pramen polovičního) pro občasné přijištění při turistice? Nepředpokládám slaňování na dvojito, žena sestoupí jištěna shora přes HMS a já to slezu solo. To by mohlo stačit i 20 m ne?


Když jdu na VHT BEZ kompletní výbavy, ale chci mít s sebou něco pro případný průser - naštěstí sem ještě nikdy naostro nemusel použít - tak na hrbu tahám 20m odřezek 7mm polovičního lana Lanex + UL sedák + jednu plochou smicu asi 3metrovou a jednu HMS.... sem kdysik kupil jednu půlku 40m a druhou 60m .... čili po jejich sladění na stejnou délku mi těch 20m zbylo....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod apuka » stř črc 6, 2016 18:07

Morty píše:nemám v úmyslu do takovýho "sedáku" ze smyčky padat jako prvolezec. Plán je, že já v případě nutnosti obtížný úsek vylezu solo, zbuduju štand a z něho doberu ženu v tom "sedáku".
Ja (jako nehorolezec a clovek, ktery zadne jisteni nenosi a s takovym "sedakem zkusenosti nema)) se Te ptam, jak myslis, ze zene bude prijemne, kdyz uklouzne a kousek (staci pul metru) se sesune a zastavi ji az ten "sedak"? Hlavne, kdyz bude mit napr. kratasy nebo jenom tenke kalhoty?
Ja bych uz jen za ten pocit, ze to rezani v slabinach nemusim mit tech sedm stovek obetoval. Navic az tak tezsi ten UL sedak nez "sedak" nebude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Morty » čtv črc 7, 2016 10:33

Já se tomu sedáku až tak nebráním, to jsem se špatně vyjádřil. Jen jsem nechtěl další krám do baráku, pokud by to nebylo nezbytně nutné.

Našel jsem RE super light za 700czk, asi to bude nejlepší cesta... Do budoucna využitelnej i na skialp...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod apuka » čtv črc 7, 2016 11:52

Ja Ti nic radit nechci, ale... ten superlehky Camp Alp 95 je taky za 700 a je taky (i) na skialp a je o nejakych skoro 50 gramu lehci a asi lip sbalitelny a podle obrazku asi i hezci, ten RE asi nic navic nema. Kdyz TI jde o cenu (nebo chces od ceske firmy), nebo chces trocha univerzalneji pouzitelny, atd., tak si muzes koupit RE Alping Light za necelych 553 korun. (To jsem nijak nehledal, jen jsem otevrel HUDY, mozna jinde jsou lepsi ceny.)
Ale asi by se lip hodnotilo, kdyby sis (nebo zena) to odzkousil. Nebo (jde totiz o zenu, ne?) ji alespon ukaz fotky a ona mozna ukaze na nektery, ze ma nejhezci barvu a bude sedet s barvou nehtu a ci co :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Morty » čtv črc 7, 2016 12:32

Tak já věřím těm velikostem co na hudy píšou, že mají. Nekontroloval jsem velikostní tabulky, ale myslím, že XS bude malé a XL bude určitě velké. Pokud najdu kamenný obchod, kde to bude skladem za rozumnou cenu (v Brně/Olomouci/Zlíně) tak určitě vyzkoušíme před nákupem, jinak e-shop s možností výměny... co se barvy/vzhledu týče, mám fakt štěstí, že mám ženu které jsou tyhle věci celkem fuk.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » čtv črc 7, 2016 20:09

Starsi popruhovy/skialpovy sedak od RE mam a jako nahradu jsem koupil prave ten Camp. IMO bude pouzitelny uplne stejne, je lehci a lip sbalitelny. Kdybych se mel rozhodovat mezi temahle dvema, tak neni co resit, cena stejna, Camp lepsi.

K vaze: Camp XL vazi i s obalem 148 g. V obalu se vejde do dlane. RE neni zdaleka tak dobre sbalitelny a obal ani nema (aspon ten muj).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Morty » čtv črc 7, 2016 20:38

No ten Camp se pravděpodobně za těch 7 kil dá sehnat jen v XL. Ale mě se stejně líbí asi víc ten RE Superlight - použití bude hlavně v zimě a tak se hodí možnost ho jednoduše oblíct i v mačkách, případně později s lyžema ;-).

Papírově je rozdíl mezi Campem a RE 50g (v neprospěch RE), sbalitelnost mě až tak netrápí, obal si na to klidně ušiju a vlezou se mi k tomu i smyčky a pár karabin. Letní batoh vč půlky stanu a půlky vaření mám bez vody a jídla 8kg na 3 dny (ale na dýl je to stejný skoro) tak už mě 50g nezabije, vyjde to o 600czk líp (vel.M) a využitelnost do budoucna bude větší... no uvidíme, ještě mám čas to promyslet do dalšího výletu...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 18, 2019 10:15

ozivim starsi tema, ale klidne me presmerujte, jestli se to sem nehodi.
jak resite snehova pole?
driv jsem to nemusel resit, protoze jsem vyssi hory obrazel jen zridka a jen v lete, ale jak jsem ted pricichl k Alpam, tak me tahle situace trochu zaskocila:)
sli se mnou jeste 2 kamaradi (jeste mene zkuseni) a tak jsem se snazil vzdy jit prvni a trochu jim to proslapat a nebo najit jinou cestu a obejit to. stejne jsem ale vzdy trnul. kamos nakonec nedal na mou radu a jeden prudsi svah neobchazel a riskl to. samozrejme sklouzl a pekne se dodral a to mel jeste stesti.
neco jsem si samozrejme zjistoval a uz vim teoreticky jak se zachovat a co sebou.
jak to tedy resite, kdyz uz snehu moc neni? tahate sebou macky nebo dokonce cepin? rikam si, ze ted kdyz je snih rozbredly a kvuli rovnovaze, se hodi spis hulky.
a jestli pouzivate macky, tak jake se vam konkretne osvedcily? nedovedu si totiz predstavit, jak si je furt nasazuji a sundavam vzhledem k postu snehovych poli a useku, kde zadny snih neni.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 18, 2019 11:49

Tak pokud nechodíš po ledovci, možná by ti stačili nějaké nesmeky. Jsou lehčí a menší. Případně je můžeš doplnit hůlkami nebo třeba lehkým skialpovým cepínem. Já chodím po ledovci, tak mám mačky a cepín vždy sebou. Chodit po sněhu jen v botách je zrádný, velmi to klouže.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 18, 2019 12:10

nesmeky mam, ale nevim no. ten snih byl na povrchu rozbredly, ale bylo potreba vzdy trochu botou zakopat a udelat si takovy schudek. s nesmekama by to sice tolik neklouzalo, ale "kopat" bych musel stejne. s mackama bych to jen probehl s vetsi jistotou pri doslapu.. ale kdo se s tim ma na prelomu leta tahat :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 18, 2019 12:42

Jasný, makčy jsou lepší, ale o dost těžší a nasazovat je na pár metrů je docela opruz :). Nesmeků jsou různé druhy, některé se myslím na rozbředlý sníh mohou hodit. Hůlky pomáhají dost, ale když uklouzneš, tak už jsou ti na prd. Případně si kup ten lehký duralový cepín.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod FrantaKrajta » úte čer 18, 2019 13:00

Zkoukni téma Sjíždění sněhových svahů, máš tam vše od vtipných historek "jak to nedělat", nesmeky vs. mačky i rychlosti na tvrdém firnu po pár sekundách uklouznutí na svahu :)

Možná by se dotaz lépe hodil tam? Nevím.

Vždycky lepší trochu ztraceného času nasazováním (zvlášť, když si nejsi jistý terénem) než spousta ztraceného času čekáním na vrtuli a srůst kostí :D

Na tvrdším sněhu dosáhneš i na malém svahu během sekund hodně vysoké rychlosti, ve zmiňovaném vláknu byla myslím tabulka od Mike a někde mám ještě pokusně rozpracovaný graf rychlosti pádu v závislosti na sklonu svahu, času a koeficientu tření, zkusím ji najít a nahrát.

Můžeš ušetřit váhu (včetně váhy peněženky :D) a koupit lehké hliníkové či kombinované hliník/ocel a k tomu UL cepín.

Hůlkama nic neubrzdíš (ale v létě je moc nenosím ani na chození), to už raději aspoň samotný lehký cepín.

Nejspíš to ale globální oteplování do pár let vyřeší za nás a mačky zbudou jen na drytooling... :cry:
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 18, 2019 13:02

v tomto obdobi navic chodim jen v bezeckych botach a mam obavy, ze macky by na nich nedrzely..
no jo, cepin by byl hezky, ale kdyz mam hulky nemuzu zaroven drzet cepin. no a prevence je asi dulezitejsi nez nejaka brzda, navic ve snehu nejista. jsem si rikal, ze kdyz uz clovek uklouzne, ze si ty hulky prechytne nekde za dolni konec a do jedne ruky, tak aby se tolik nenamahaly a snazi se brzdit jimi. v tom polotvrdem snehu by to nejaky efekt melo mit, ne? to bych si mohl nekdy vyzkouset :)
Naposledy upravil skutrjohny dne úte čer 18, 2019 13:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 18, 2019 13:12

FrantaKrajta píše:..

aha, tak tu diskuzi si jeste projdu. pokud neni jeste vse receno, klidne me tam presunte. AHA, tak tam se to nehodi. to je spise sranda diskuze, i kdyz obcas s vaznymi nasledky
a jasne, lepsi chvilku ztratit nasazovanim nez se tam nekde pogulat. navic ne vse melo takovy sklon

jinak na Hochschwabu (Hochturm) me prekvapilo, ze to nebylo vubec proslapane. trochu jsem na to spolehal
Naposledy upravil skutrjohny dne úte čer 18, 2019 13:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví