Černá Hora

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Černá Hora

Příspěvekod mED » stř črc 30, 2014 12:06

Neřekl bych, že Montenegro je zrovna destinace, o které se nedá sehnat info. Minimálně LP nebo RG to mají dobře popsaný. 3 týdny je dost dlouho na spoustu zajímavých věcí, a ještě zbude čas na moře.

Mapy taky nejsou problém - zajdi si do specializovanýho gartografickýho obchodu. Pokud budeš chtít hodně detailní mapy Durmitoru, černohorské strany Sutjesky nebo jiných oblastí, tak my jsme používali podklady do GPS.

Přespávali jsme kde se dalo, omezení jsou snad jen u moře, kde se nevyhneš nějakému tomu kempu. V horách bacha na miny.
next!
mED
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: sob čer 29, 2013 13:31

Re: Černá Hora

Příspěvekod CABi88 » čtv črc 31, 2014 7:40

Mapy mi tu v České Lípě ve speciálce nedokázali sehnat, předpokladam že se to dá koupit za nějakou rozumnou částku na místě. (LP..RG?)

Kdesi jsem se ještě dočetl o jakémsi omezení na dovoz potravin, chci si zabalit klasiku do báglu tak alespon na tejden do hor. Jak moc je to kontrolováno a šacováno při vstupu?

:roll:
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Černá Hora

Příspěvekod Olchor » čtv črc 31, 2014 8:15

Byli jsme tam letos zjara na vodě, 8 lidí s velkým autem plným žrádla. No problem.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Černá Hora

Příspěvekod mED » čtv črc 31, 2014 8:39

LP Lonely Planet; RG Rough Guide. Jde pořídit (koupit/stáhnout) i on-line.

Tak až pojedeš do Prahy, zajdi si do www.mapyapruvodce.cz, tam by mapy ČH mít měli.
next!
mED
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: sob čer 29, 2013 13:31

Re: Černá Hora

Příspěvekod CABi88 » stř srp 6, 2014 8:55

Máme naplánovanou trasu a rád bych z černé hory prošel do Albánie a vyškrábal se na Maja e Jezercës a potom se nějakou oklikou zase vrátil do černé hory, máte zkušenosti někdo s takovým přechodem hranic? Je s tím nějaký problém? dík
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Černá Hora

Příspěvekod Pavel-tm » sob srp 23, 2014 10:35

Ahoj. Hranice se oficiálně v horách překračovat nesmí, ale všichni ji překračujou, jako kdyby tam nebyla. Albánští pohraničníci v těchto místech neexistují, černohorští se občas objeví v Ropojaně nebo pak podle hranic s Kosovem.

Maja Jezerces se z černohorské strany běžně chodí a je to dokonce značené, prostoru pro kličkování a toulání se mimo cesty skrz hory je tam nekonečně, ale hodí se dobrý orientační smysl ;-).

I tady na fóru je o Prokletije spousta informací - třeba i v tomhle vlákně.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 19, 2016 9:16

Nenašiel by sa u niekoho GPX záznam výstupu na Maja e Jezerce z čiernohorskej strany z oblasti nad Gusinje? Dá sa to otočiť za dva dni? Predpoklad je, že sa dooffroadujeme tak vysoko, ako sa len dá (nad Zastan koliba), a odtiaľ si skočím na Jezerku.

Mimochodom, nemá niekto aktuálne správy, ako to tam vyzerá (a ako asi v polovici júna bude vyzerať) so snehom?

Prípadne, ak by niekto vedel odporučiť nejaké fakt pekné jednodenné výlety v Durmitore alebo v okolí Kapetanova jezera.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod pawn » pát kvě 20, 2016 6:58

Co tohle: http://places.igurbev.net/2014/02/MajaJezerces.html. Na konci pod článkem jsou odkazy na tracklogy, bohužel pouze v gdb (takže asi Mapsource?)
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » pát kvě 20, 2016 18:32

Skvelé, to je ono, ďakujem! Zdá sa, že za deň by to malo byť v pohode.

GDB nevadí, Mapsource bežne používam.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » pon kvě 30, 2016 11:24

Ako je to v čiernohorskom vnútrozemí s háveďou? Kliešte, komáre...

Na nejakom fóre som čítal výstrahu, že bacha na škorpióny. Trochu ma to zneistilo :D Sú jedovaté, resp. pre trojročné torpédo nebezpečné?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 30, 2016 11:54

U jezera Trnovačko chytla kamarádka klíště s boreliozou, jinak si na žádné hmyzí nebo jiné incidenty nepamatuju, a to jsme chodili i vysokou trávou (komáři samozřejmě jsou, ale nic extrémního). Na druhou stranu, byli jsme jen u hranic s Bosnou (viz Trnovačko) a Albánií (Gusinje-Veruša), tak těžko říct, jak to je uprostřed.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » pon kvě 30, 2016 12:48

Dík za info. Trochu som dúfal, že na kliešte tam bude príliš teplo a budem ich môcť vypustiť z hlavy :?

Mimochodom, fotky, čo spomínaš v inom vlákne, niekde na nete nemáš?
budeš-li v Gusinje, naprostá povinnost je vylézt na Popadiju. Je to kopec sám o sobě zcela nezajímavý, ale proslavil se jako naprosto dokonalá vyhlídka na Karanfili. Mám ztama tunu až kýčovitých fotek, které byly následně vyhlášeny za suverénně nej z celého dvoutýdenního výletu.

Ako inde spomínaš asfaltku k Zastan Kolibe, chápem správne, že tam autom prísť nemôžem? Škoda, odtiaľ by sa dala Jezerka otočiť za deň, od vodopádov budem musieť ísť dva dni...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 30, 2016 20:56

wawrik píše:Mimochodom, fotky, čo spomínaš v inom vlákne, niekde na nete nemáš?

Mám, ale nepřístupné veřejnosti... Přikládám a doufám, že ti kdyžtak nezkazím zážitek :wink:

karanfili_male.jpg


wawrik píše:Ako inde spomínaš asfaltku k Zastan Kolibe, chápem správne, že tam autom prísť nemôžem?

Pokud nemáš land rover nebo gazíka, tak bohužel. Nejde ani tak o zákazy, chata je beztak opuštěná a docela vybydlená, ale ještě dole v údolí to vypadá viz níže - a co začne cesta stoupat, jsou to šutry a výmoly.

DSC_0267.jpg
DSC_0267.jpg (107.8 KiB) Zobrazeno 10289 krát
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » pon kvě 30, 2016 21:09

karaya1 píše:Mám, ale nepřístupné veřejnosti... Přikládám a doufám, že ti kdyžtak nezkazím zážitek :wink:
Paráda, dík. Nič si neskazil, naopak, pre taký výhľad si tam radi zájdeme. Odkiaľ a ako dlho ste tam išli? Je to vhodné ako výlet s malými deťmi?

karaya1 píše:
wawrik píše:Ako inde spomínaš asfaltku k Zastan Kolibe, chápem správne, že tam autom prísť nemôžem?
Pokud nemáš land rover nebo gazíka, tak bohužel. Nejde ani tak o zákazy, chata je beztak opuštěná a docela vybydlená
No my práve ideme offroadmi, takže zlá cesta by nemala byť problém. Ale chodiť do zákazu vjazdu v Národnom parku asi nechcem, leda by to tam bežne tolerovali...

Idea bola, že sa s autami na dve noci zložíme niekde pri chate Zastan Koliba, kde ma zvyšok skupiny počká, decká sa vyhrajú pri jazere a ja zatiaľ otočím Jezerku. Blbosť?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod karaya1 » úte kvě 31, 2016 7:20

wawrik píše:Odkiaľ a ako dlho ste tam išli? Je to vhodné ako výlet s malými deťmi?

Spali jsme v dolině mezi Popadijou a Karanfili, vede tam z Gusinje cesta a jsou tam mj. i chaty a různá ubytování. My spali za poslední z nich, na louce u cesty. Vody bylo dost, resp. u cesty byl vydatný pramen s ohrádkou. Jen tam jsou krávy, ale na noc je ženou dolů.
Stran cesty už moc sloužit nemůžu, v zápisu mám jen že se vyráželo kolem deváté a nahoře jsme byli před obědem (natěžko v deseti lidech a ve vedru a prý s miliardou borůvek u cesty :wink: ). Ale cesta vedla lesem a pak po loukách - žádné šutry a kromě převýšení nebyla o nic náročnější než výlet na Vysočině.

wawrik píše:s autami na dve noci zložíme niekde pri chate Zastan Koliba, kde ma zvyšok skupiny počká, decká sa vyhrajú pri jazere a ja zatiaľ otočím Jezerku

Blbost mi to nepřijde, okolo chaty je to pěkné a velká louka... Jen těžko říct, jestli dojedete auty až tam (s tím ti bohužel fakt nepomůžu) a taky bych si dal pozor na vodu - my tam byli v druhé půlce července a u chaty už nebyla (ač na mapách je značena; našli jsme jen suché betonové korýtko). Jezera nahoře se dala použít, ale ten samý rok (2011) tam byli ještě jiní kamarádi na začátku září a z jezer prý zůstaly jen kalné louže.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » čtv čer 2, 2016 7:55

Vďaka.

Išiel niekto na Jezerku, keď tam bol sneh/firn? Predpokladám, že o týždeň-dva pod vrcholom ešte nejaký bude, dá sa to s (turistickými) mačkami a cepínom sólo vyjsť?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » stř čer 15, 2016 14:55

Hafi píše:Byl jste někdo v Černý Hoře v zimě?
Mám teď začátkem února zalubem (nejspíš) Bjelasicu na sněžnicích. Akorát vymýšlím místo nástupu. Nejvíc by se mi líbilo sedlo Trešněvik, ale tuším, že bude pod sněhem - otázka je jak moc blízko se k němu dá dostat...
Bol si tu (myslím MNE) v tej zime? Čo si prešiel a ako to vyzeralo? Dosť sa mi tu páči a keďže je to celkom ľahko dostupné, príde mi to ako skvelý cieľ na nejakú zimnú týždňovku...

Btw, tie zvlnené náhorné planiny prerezávané kaňonmi sú čistý Island :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod Hafi » stř čer 15, 2016 20:12

Zdar,
jj, jeli jsme, letadlem do Podgorice, pak vlakem do Mojkovace. Pak jsme chtěli vyšlápnout na hřeben, a po něm jít na jih do ski centra u Kolašinu a tam někde slízt zpátky k vlaku. Bohužel jsme chytli největší sněhovou kalamitu v oblasti za posledních asi 50 let (v Podgorice, která je severně jak Řím a asi 150 metrů vysoko bylo asi 80 cm sněhu...). Takže jsme to nouzově otočili a byli rádi, že jsme se tím nějak dostali z hor. Podrobnější popis tady, na dotazy klidně odpovím, ale myslím, že krom prvního dne jsou mé zkušenosti vzhledem k výjimečným podmínkám spíše irelevantní.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » stř čer 15, 2016 21:18

:D To si pomerne presne opísal moju trekovú nočnú moru, keď si namiesto túry človek užíva vybavovanie so skorumpovanými úradníkmi obdarenými mocou...

Btw, prečo práve Bjelasica, len kvôli dopravnej dostupnosti? Podľa rôznych cestopisov to nepatrí medzi najkrajšie oblasti Čiernej Hory... Osobnú skúsenosť ešte nemám, chystám sa tam iba ak vyjde čas pri návrate z Prokletije, tak si to aspoň môžem obzrieť priamo ako prípravu na zimu. Inak som uvažoval o Planine Žurim (Kapetanovo jezero), prípadne menej drsné severnejšie Grkovačko jezero (Jablanov vrh).

Inak si na planinách všímam dosť vysoký počet prepadlín, priemer tak 2-10 m. Nie je to na snežniciach nebezpečné, resp. sú vidieť ako bez snehu?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod Hafi » stř čer 15, 2016 22:13

Pro nás to byla volba primárně o dostupnosti, od začátku nás trochu tlačil čas - jsem nenastudoval podmínky tarifu letenek a tedy jsem to musel koupit o den kratší než jsem chtěl, další den jsme ztratili kvůli zrušení letu tam.
Co se týče nějakých propadlin, tak jsme neřešili. Nejspíš jsem o tom nebezpečí netušil, ale spíš bych předpokládal, že v našem případě tam bylo tolik sněhu, že tam reálně propadnout kamkoli nešlo.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Černá Hora

Příspěvekod Zdéňa » pon čer 20, 2016 11:37

Nějaké tipy na jednodenní výšlapy v Černé Hoře? Půjdu bohužel sám tak nechci zase úplnou samotu.
A šel jste někdo na Bobotov Kuk po cestě na mapě níže? Jde mi o technickou náročnost když půjdu sám,. Převýšení a vzdálenost by měla být v pohodě.

Díky
Přílohy
durmitor.jpg
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » pon čer 20, 2016 13:16

Ja, pred týždňom. S malou prdelkou sa to dalo vyjsť bez mačiek, ale druhýkrát by som to už neurobil, od posledného sedla to bolo fakt o hubu. Až keď som sa vytrúbil do diery medzi skalou a firnovým poľom, tie mačky som si konečne obul - a zistil som, že ich už netreba. Nadou mnou bolo už len asi 30 výškových metrov zaisteného skalnatého chodníka.

Inak je to pohodička tak na 5-6 hodín.

Ďalší tip je Maja e Rosit od Zastan Koliby nad Vusanje. Pri Zastan Kolibe to inak celkovo dosť žije, to je asi nejaká česká enkláva alebo detašované pracovisko českých turistov :D Mali tam asi 10 stanov, plus hore aj dolu v horách ich bola plná prdel.

Párhodinová túra je odtiaľ na juh ku jazerám Buni Jezerce, obtiažnosť nula, gýčovosť 10/10. Alebo pokračovať ďalej na Jezerku, obtiažnosť v súčasnosti vysoká, ale stojí za to. Mačky + cepín nutnosť, dá sa to sólo stihnúť za 8-9 hodín, ale rozdeliť to nocľahom pri jazere rozhodne nebolo chybou, jedna z najkrajších nocí v horách, aké som zažil.
DSC02824.JPG
DSC02766.JPG

Inak Durmitor je fajn, ale mne osobne sa oveľa viac páči práve v okolí Gusinje. Je to tu pestrejšie, príjemnejší ľudia, "vysokohorskejšia" príroda...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod Zdéňa » pon čer 20, 2016 14:35

wawrik píše:Ja, pred týždňom. S malou prdelkou sa to dalo vyjsť bez mačiek, ale druhýkrát by som to už neurobil, od posledného sedla to bolo fakt o hubu. Až keď som sa vytrúbil do diery medzi skalou a firnovým poľom, tie mačky som si konečne obul - a zistil som, že ich už netreba. Nadou mnou bolo už len asi 30 výškových metrov zaisteného skalnatého chodníka.

Inak je to pohodička tak na 5-6 hodín.


Díky, šel bych tam tak za 10 dní, tak to by mohlo snad ještě dost odtát :wink:

wawrik píše:Ďalší tip je Maja e Rosit od Zastan Koliby nad Vusanje. Pri Zastan Kolibe to inak celkovo dosť žije, to je asi nejaká česká enkláva alebo detašované pracovisko českých turistov :D Mali tam asi 10 stanov, plus hore aj dolu v horách ich bola plná prdel.

Párhodinová túra je odtiaľ na juh ku jazerám Buni Jezerce, obtiažnosť nula, gýčovosť 10/10. Alebo pokračovať ďalej na Jezerku, obtiažnosť v súčasnosti vysoká, ale stojí za to. Mačky + cepín nutnosť, dá sa to sólo stihnúť za 8-9 hodín, ale rozdeliť to nocľahom pri jazere rozhodne nebolo chybou, jedna z najkrajších nocí v horách, aké som zažil.


A kde zaparkovat? Mám osobní auto, takže k té Zastan Kolibě, předpokládám, asi nevyjdu, že?

Ještě mě napadlo něco v té Moračke Planině, ale tam nevím. Mapy asi nikde online nejsou co? Děkuju.

V Černé Hoře jsem už byl, ale tenkrát to byla spíš válecí dovolená.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » pon čer 20, 2016 15:09

Jo, válecí dovolenou poznám. Teraz sme pri mori (teda asi, ešte som tam nebol :lol: ) a musím držať hubu a krok, lebo v "mojich" horách sme už boli...

Ja som si posťahoval mapy do Garminov, napríklad túto topo s vrstevnicami. Ale na tých jednodenných výletoch som aj tak väčšinou išiel podľa tracklogov, albánsku časť Jezerky som mal slepú bez podkladov... Nie je to komfort, lebo rád viem, na čo sa navôkol pozerám, ale ide to.

Úplne k Zastan Kolibe asi nevyjdeš, ale pod ten posledný ohyb cesty na východ s trochou opatrnosti áno, záleží, aký si šofér - je to kamenité, ale rigolov a väčších šutrov iba pár, dá sa to obísť. A - samozrejme - nesmieš mať nejaké módne 40-percentné nízkoprofilové gumy... Odtiaľ je to peši k salašu tak pol hodinka (?).

Na Moračka Planine sú dva z troch mojich offroadových highlightov - Kapetanovo jezero a Grkovačko jezero. Ale oba som prešiel autom, takže turistiku veľmi neporadím. Akurát viem, že k Jablanovmu vrhu, čo je nad Grkovačkom, vedie turistický okruh (hnedá prerušovaná čiara) z miesta, kam sa dá dostať osobným autom. To je tá červená značka, ale musíš tam prísť od východu, pokračovanie na západ je dosť drsné (zato stúpanie kaňonom je naozaj parádny offroadový zážitok, ako sa z fádneho lesa stáva nádherná vyhliadka).
Grkovacko.jpg

Inak na Maja e Rosit žiadny sneh nie je, to je pomaly na sandále...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » stř čer 29, 2016 9:07

karaya1 píše:Mám, ale nepřístupné veřejnosti... Přikládám a doufám, že ti kdyžtak nezkazím zážitek :wink:
Prosím ťa, nemáš náhodou GPS súradnice miesta, odkiaľ si to fotil? My sme pri hľadaní skysli na miestnom salaši (Katun Popadija), kde nám nanosili toľko dobrôtiek, že sme nemohli pokračovať :-) Ale ako som pozeral na okolité kopce, tak z toho, čo by mal byť Popadija, nemôže byť výhľad na celý masív - na východ mu zavadzia Vrh Karaula a na juhovýchod nejaký bezmenný kopec, nič z toho na tvojej panoráme nevidím.

Ešte sa tam určite vrátim a na lúke pri salaši sa utáborím tak na tri dni, tie kopce nad salašom musia ponúkať neskutočné výhľady na všetky okolité pohoria. Veliki Trojan sme videli aj od Kučky krajiny.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod karaya1 » pát črc 1, 2016 20:23

Podle logu, gůglí mapy i paměti to je 42.515901, 19.760048 - což by měla být Popadija. Nejsu u mapy, tak víc nemůžu sloužit. Hřeben ale padá dost prudce, takže to výhledu nebrání.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko


Re: Černá Hora

Příspěvekod wawrik » ned zář 10, 2017 8:32

Je bežné, že jazerá Buni i Jezerces pod Jezerkou vysychajú? Prvýkrát som tam bol v júni, to bolo všetko OK, teraz v septembri sa tam dotrepal malý, že sa bude hrať pri jazerách, ale neostala tam ani kvapka. Len vo dvoch menších jazerách ostal kus zelenej žbrndy. Je to bežné na konci leta?

Inak cesta ku Zastan Kolibe bola kompletne strhnutá prudkou vodou, od polovice úplne neprejazdná, ani koliba nefungovala, keďže sa tam nedá dostať vozmo. V Oku Skakavice bolo naspodu trošku vody, ledva to zalialo jaskyňu. Zdá sa, ako by sa tam pretrhlo nejaké podložie, čo zadržiavalo vodu, a spláchlo vedľajšiu cestu. Ak to teda nie je bežný (viac)ročný cyklus...
Přílohy
DSC06382.jpg
Oko Skakavice
DSC06332.jpg
Horné jazero
DSC06349.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Černá Hora

Příspěvekod karaya1 » ned zář 10, 2017 21:00

Ono už na přelomu července a srpna to na Buni i Jezerces s vodou nebylo (2011) nějak zázračné - sice byla a dalo se i koupat, ale kvalita taková středně pochybná. Po nás tam byl v září kamarád a už tam voda nebyla vůbec, tak to asi bude sezonní průběh. Ale to Oko mě překvapilo.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Černá Hora

Příspěvekod Podzemnik » stř říj 11, 2017 18:19

Problémy s vodou potvrzuji i z jihu (Herceg Novi / Budva / Bar...). Místní říkali, že takový sucho už dlouho nebylo. V létě tu byla spousta lesních požárů a měli tu docela velký logistický operace s transfery vodních zásob
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

PředchozíDalší

Zpět na Balkánské státy