Jak zjistit vybitost baterií

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod pickard » čtv kvě 5, 2016 11:54

Sice to nejsou jen světla a čelovky, ale u nich je to asi nejobvyklejší problém. Omlouvám se za debilí dotaz, asi bych to měl vědět, ale nevím.

Jak zjistím, jak moc čerstvý/vybitý je monočlánek? Jde to vůbec?

Typický problém je ten, že koupím čerstvý baterky, jedu na pár vejletů, nějak tam svítím různejma čelovkama, nepamatuju si jak dlouho kterejma, pak to hodím do krabice a za dva měsíce to vytáhnu a vím prd, který bateky jsou skoro nepoužitý, který skoro prázdný atd.

Má to řešení? Nebo je jediný řešení tahat vždy dostatek náhradních s tím, že se prostě uvidí. Nejvíc by mi pomohlo, kdybych aspoň poznal článek, co je skoro kaput a prostě ho budu měnit po půlhodině svícení = vyhodím ho hned.

Kvalitní digitální multimetr vlastním :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 5, 2016 14:29

vřadit zátěž (odpor) při měření
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod pickard » čtv kvě 5, 2016 14:33

Chápu, jak vřadím zátěž. Ale jsem natvrdlej, takže pořád úplně nevím, co mám naměřít, aby to bylo OK a co mám naměřit, aby to vypadalo, že baterka xcípne...

Díky.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod mike » čtv kvě 5, 2016 15:16

Meril bych napeti na baterce. Pri zatezi by vybita mela klesnout vic. Zalezi na typu baterky, u lithiovych je to celkem problem, protoze zavislost napeti na case (zbyvajici kapacite) je ve velkem rozsahu plocha, takze se dobre detekuje plne nabita nebo uplne vybita, ale mezistavy blbe. U NiHM a podobnych by to melo byt lepsi.

To je ale teorie, sam bych rad odpoved na puvodni otazku znal. A asi nejen ja, i vyrobci s tim maji problemy, zvlast kdyz maji detekovat zbyvajici kapacitu pro ruzne typy clanku...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod pickard » čtv kvě 5, 2016 15:18

Tzn. "vlastně to moc nejde".

Sem si myslel :(
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod mike » čtv kvě 5, 2016 15:23

To je muj dojem, ale zas bych se nedivil, kdyby treba existoval specialni merak, ktery to zvladne. Zatez, pokles napeti v nejakem case a kdyz bude merit dost presne a bude v sobe mit software, ktery to dokaze vyhodnotit, tak treba jo.

Zkus pohledat, blby dotaz to urcite neni. Nedelal jsem si zadny vetsi vyzkum, jen vim, jak ty charakteristiky jednotlivych typu baterek vypadaji a sveho casu jsem se zajimal o to, proc v celovkach moc nebyvaji indikatory zbyvajici kapacity. Prave proto, ze to neni jednoduche a spolehlive.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod dudy » čtv kvě 5, 2016 15:44

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod mike » čtv kvě 5, 2016 16:58

Precetl jsem si navod a jestli to spravne chapu, tak to akorat ukaze, o kolik procent pokleslo napeti proti referencnimu. Meri pri zatezi, ale to same si muzes udelat doma s voltmetrem a odporem sam, jak jsme se bavili vyse.

Napeti nejaky vztah ke zbyvajici kapacite ma, ale bohuzel je to krivka, ktera se lisi pro ruzne typy clanku. Navic zalezi i na stavu a pouzivani clanku...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 5, 2016 21:33

Jj, napeti
Vybita baterka ti neukaze pod zatezi 1,2V jako bez zateze, ale obvykle pod 1V -NiMH
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod pepek » čtv čer 2, 2016 18:26

mike píše:Meril bych napeti na baterce. Pri zatezi by vybita mela klesnout vic. Zalezi na typu baterky, u lithiovych je to celkem problem, protoze zavislost napeti na case (zbyvajici kapacite) je ve velkem rozsahu plocha, takze se dobre detekuje plne nabita nebo uplne vybita, ale mezistavy blbe. U NiHM a podobnych by to melo byt lepsi.

To je ale teorie, sam bych rad odpoved na puvodni otazku znal. A asi nejen ja, i vyrobci s tim maji problemy, zvlast kdyz maji detekovat zbyvajici kapacitu pro ruzne typy clanku...

Řekl bych, že je to naopak. U Li-ion akumulátoru jednoduchým změřením napětí poznáš lépe jeho stav vybití než u NiMH, protože jeho napětí na prázdno lépe tento stav kopíruje (aku pod cca 3,8V bych na výlet nebral). U NiMH lze orientačně zjistit stav vybití změřením napětí při zatížení, a to raději zatížením větším (aspoň jedním ampérem), čím víc napětí klesne, tím víc je vybitý.
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2016 19:10

Hmm, asi muzes mit pravdu... Neni lithiova jako lithiova, koukam, ze krivky se lisi u akumulatoru a primarnich clanku. Problem je spis u tech druhych. Tady to pisou:
Loads and charge currents distort the voltage further, but one of the largest challenges is the flat discharge voltage curve of some lithium-based systems. This is especially evident with lithium-iron phosphate.

Obecny zaver, ze to neni jednoduche, ale myslim plati ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod pepek » čtv čer 2, 2016 19:29

Tak jistě, pokud se objeví Li-ion technologie s plochou vybíjecí křivkou, bude detekce stavu vybití minimálně v části cyklu nemožná.
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Jak zjistit vybitost baterií

Příspěvekod lojzmen » stř čer 15, 2016 22:34

mike píše: Navic zalezi i na stavu a pouzivani clanku...


A ještě dodám - záleží na teplotě článku při testu.

Nakonec jsem rezignoval, používám jeden typ článků a v kapezetce mám náhradní.

Pokud se jedná o Light Backpacking - je třeba jít na jistotu - použít nový článek.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba


Zpět na Světla a čelovky