Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Litva, Lotyšsko, Estonsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vyplatí se jet přes ten kousek Ruska - kvůli něčemu?

ANO
6
55%
NE
5
45%
 
Celkem hlasů : 11

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Vachon » čtv dub 4, 2013 13:09

Pravděpodobně se mi v létě naskytne příležitost strávit něco volných dní v Pobaltí (východisko a návrat Tallinn) a zvažuju to "přeskákat" na St. Peterburg a Helsinky. Máte někdo zkušenosti, jak je nejlepší doprava za rozumnou cenu v trojúhelníku Tallinn - St. Peterburg - Helsinky (libovolný směr), případně i s nějakou zajímavou odchylkou v té oblasti (ale nemusím Rigu, tam jsem už byl)?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Wolfi » čtv dub 4, 2013 13:15

jen zprostředkovaně od kolegyně: St. Peterburg - Helsinky rozhodně vlakem :-)
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko (+Finsko)

Příspěvekod Vachon » čtv dub 4, 2013 13:34

Helsinky-Tallinn asi trajekt (s ožralými Finy), předpokládám?
A co je tak dobré nevynechat v rozumném okolí Helsinek (má-li na něj člověk tak 4-5 dní)?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Wolfi » čtv dub 4, 2013 13:58

Já bych určitě nevynechal národní park Nuuksio s hojným výskytem poletušky slovanské (NP ji má ve znaku) A je opravdu kousek od Helsinek. Ale asi tam bude i dost lidstva.

http://www.luontoon.fi/Retkikohteet/kansallispuistot/nuuksio/Sivut/Default.aspx

Co bych vynechal je Helsinská ZOO bylo to velké zklamání.

Asi bude hodně záležet na tom co preferuješ. Chození po městě tak nějak nepředpokládám.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Vachon » čtv dub 4, 2013 14:37

Jj, tušíš správně (i když zase kvůli času k dispozici nehledám vysloveně trek, takže co píšeš jde správným směrem).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Wolfi » ned dub 7, 2013 11:13

Ještě jsem se koukl do chytré knihy (národní parky Evropy) a zaujal mě NP Lahemaa nedaleko Tallinnu.
Největší a nejstarší NP v Estonsku. Třeba taky zaujme, já se tam chystám až příští rok. Tak třeba se pak podělíš o zkušenosti :wink:
viz: http://www.keskkonnaamet.ee/
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod anula » pon dub 8, 2013 11:00

Na NP Lahemaa jsem slyšela samou chválu. Krásný je i ostrov Saaremaa - větrné mlýny, majáky, vysoké útesy, voňavé borovice, meteoritské krátery, atd. Ale to je výlet na více dní, tak záleží, kolik budeš mít času.
anula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned bře 10, 2013 15:35

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Vachon » pon dub 8, 2013 11:47

S Lahemaa a Saaremaa počítám, to se nedá minout. Uvidíme, jak to budu stíhat, čas je omezen, ale ne zase tak, abych si takové kousky nechal ujít.

Máš nějaké tipy k tomu Saaremaa? Jsou tam někde místa na bivaky?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod anula » pon dub 8, 2013 15:18

Moc si ta jména míst na Saaremě nepamatuju - je už to pár let, co jsem tam byla. Ale doporučuju ostrov projet buď na kole nebo si půjčit na den, dva jeepa. Je tam jen málo schopných cest... Krásné je severní pobřeží, útesy Panga, poloostrov Laialepa, ty krátery, město Kuressaare.

S bivakem bohužel neporadím - spala jsem u místních. Lidi tam jsou strašně srdeční, krásné vzpomínky!
anula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned bře 10, 2013 15:35

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Nozdormu » pát kvě 17, 2013 10:09

Ahoj všichni,
uvažuju o možnosti projet Pobaltí vlastním autem a vzít s sebou psa. Spali bychom spíš v kempech nebo na volno, kdyby to šlo. Nemáte někdo zkušenosti s cestováním se psím parťákem?
Nozdormu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 17, 2013 10:05

Saaremaa - Hiiumaa

Příspěvekod Vachon » sob črc 27, 2013 7:53

Odpovím si sám, třeba se to ještě někomu bude hodit:
S bivakem není problém, dobrý tip jsou uzavřené autobusové zastávky (vesměs čisté), které jsou na leckteré opuštěné křižovatce v lese; je dost i různých přístřešků, na Hiiumaa se najdou i bivakovací chaty (zpravidla na volně přístupných tábořištích na pobřeží). Pohostinnost místních je ale značná (jen na Saaremaa, Hiiumaa je v lecčem jiný, včetně tohohle, vysvětluju si to m.j. tím, že je na ostrově mnoho chalupářů).
Saaremaa se dá svižným krokem nadél přejít za dva dny (je to placka- efektivnější je samozřejmě kolo), celkem funguje i autobusová doprava (zdaleka ne tak hustě jako na estonské pevnině, ale jde si jí vypomoct). Průšvih jsou autobusy na Hiiumaa, tam je rozumně pokryto jen severo- a jihovýchodní pobřeží, jinak je to děravý a dost nevyzpytatelný systém (mají asi 15 linek, ale často se liší jen tím, že jedna jede prakticky stejnou trasu v úterý a druhá ve čtvrtek a pátek). Prostě se počítá s tím, že má každý auto. A Estonci vůbec neberou stopa.
V Hiiumaa to taky není dobré s obchody, nefungují ani ty, co jsou na mapách. Sice existují, ale zavřené, zřejmě se nerentovaly, nahradili je pojízdnými prodejnami (jejich grafikon se najde na autobusových zastávkách, ale pro turistu je informace, že v dané lokalitě obchod zastaví v úterý v 12,15 a v pátek v 19,00 zpravidla bezcenná). Na celém ostrově jsou tudíž obchody s potravinami jen na cca pěti místech.
Ještě jedno upozornění: každý ostrov má vlastní systém veřejné dopravy, takže se spoje nenajdou (kromě dálkových z Tallinnu) na webových stránkách, kde jsou autobusy ve zbytku země, je nutné vždy najít jejich vlastní stránky.
Také je na ostrovech mnohem slabší veřejné wifi pokrytí než na pevnině; zatímco tam je vysloveně na každém rohu, na Saaremaa je mnohem horší a na Hiiumaa ještě horší.
Ale je tady krásně, zítra odjíždím a vůbec se mi nechce :-({|=
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod ita » sob črc 27, 2013 20:42

V Lotyšsku jsem byla cca před 10lety se zájezdem s orchestrem. Na cestování po zemi nebyl čas, takže v paměti mi, kromě Rigy, utkvělo už jen to, že když bylo okolo -15 - -20° (cca půlka ledna), tak bylo pro místní celkem teplo :mrgreen:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod Wolfi » ned úno 7, 2016 12:28

Letos to chceme vzít do Finska přes pobaltí.
Hrubý scénář je vzít to Polskem se zastávkou v Biebrzański Park Narodowy (tady už to známe) Litvou na Kurskou kosu přes Klaipedu do Kursiu Nerija National Park http://www.nerija.lt/en Tady využijeme mastňácky kemp, protože jinak by to bylo problematické. Pak V Lotyšsku NP Kemeri http://www.daba.gov.lv/public/lat/iadt/nacionalie_parki/kemeru_nacionalais_parks/ tady je dost zájmových bodů (pár okruhů přes rašeliniště). A od tud to vzít na Saaremaa. Tady už to snad půjde trochu tábořit na divoko. Nějaký typ na konkrétní otestované bivakovací (stanovací) místa by se šiknul.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod mountbatten » čtv dub 21, 2016 16:02

Byli jsme loni (2015) na 14 dnů v Estonsku a předloni (2014) Litva-Lotyšsko-Estonsko.
Pěšky, teda dolet letadlem, delší trasy autobusem, zbytek stop, nebo místní doprava.
Mám teda dost jiný zkušenosti se stopem - pohoda!! Teda až na to, že po těch i velkých silnicích moc aut nejezdí :mrgreen:
Jinak chození pěšky po lesích.
V Lotyšsku jsme byli v Kemeri parku. Pro Wolfiho - blbý s bivakováním, blbý!
Jsem zmlsaná campsite v estonských a litevských lesích (tedy místo určené pro postavení stanu a vyrobení ohně. Většinou doplněné o shelter, lavičky, ohraničené ohniště s roštem a někde i zásoba dřeva včetně seker. Značky Fiskar :shock: :wink: )
V lotyšských turistických mapách (mapa daného parku atp.) campsite byly, v realitě však nikoliv. Místní jsou však milí, nabízeli nám přespat u sebe. Žel první noc nikoliv a tak jsme skončili v komerčním kempu Valguma pasaule, což NEDOPORUČUJU. Považuju to za zlodějinu (spaní na šikmé probahněné louce, nutnost v 10 ráno být pryč, žádná sprcha, žádná pitná voda, leč 11 ojro si ti vydřiduši vzali!! :( ) Další dny jsme spali v lese, což bylo horší kvůli bažinatému podloží všude. Jinak cajk;)
mountbatten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 21, 2016 15:39

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod mountbatten » čtv dub 21, 2016 16:15

Jnak Litva a Estonsko mne nadchlo!
V Estonsku jsme byli týden na ostrově Saaremaa. Ne, za dva dny jsme ho nepřešli, vlastně za těch cca 6 dnů pěší chůze jsme prošli "jenom" severovýchodní část. Včetně treku v parku Vilsandi po ostrůvcích: tedy částečně mořem!! Dá se to prý jít i s dětma (když neponesou baťůžek)
Chození pěšky (na pohodu! Pro většinu z vás tady asi "na lemrovito" :D ). Spaní v campsite.
To jsou místa v národních parcích, kde je dovoleno ZDARMA přenocovat. Lavičky, občas shelter, dřevo, ohniště s roštem, kadibouda....
Další necelý týden jsme byli v Lahemaa na severu Estonska. Šli jsme část jejich velkého trailu Onandu-Ikla (my šli tak třetinu). Krásné lesy. Pomalu nepotkáš človíčka. Campsite bývaj tak kilometr, dva od nějakých vesniček (kdyby se něco stalo. O nákupu v obchodě si nechte zdát, obchody sou v jen větších vesnicích, my v pevninské části narazili na obchod jen ve Vosu a v Aegvidu, což je od sebe vzdáleno asi 70 km).

Jen to internetový pokrytí, to je všude. Hrůza, místo aby člověk večer čučel do ohně, hraje si na chytrém telefonu hry :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
mountbatten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 21, 2016 15:39

Re: Pobaltí - Litva, Lotyšsko, Estonsko

Příspěvekod mountbatten » čtv dub 21, 2016 16:19

Jo a úplně nejzásadnější je znát tento web (pro Estonsko) http://loodusegakoos.ee/ !!!
Tam jsou vypsány všechny campsite, tedy místa, kde je oficiálně povoleno "divoké" stanování!!

Plus jsou tam popsané traily a zajímavosti, je to naprosto dokonale bohatý na veškerý potřebný informace!
(nevim, co myslíte, když tu píšete o stanování na divoko. Mně by to teda přišlo od sebe sprostý, spát mimo určený campsite, když takhle vycházej turistům vstříc a prosejm, ať neničíme národní parky spaním kdekoliv atp. . Možná je to správně drsný, srát na pravidla, ale mně by facka hanbovala teda :P Campsite nejsou žádný komerční vybavený kempy, dost často v nich nikoho nepotkáte, jsou to prostě místa určená pro možnost postavit si stan i v chráněné krajině)
mountbatten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 21, 2016 15:39

Předchozí

Zpět na Pobaltské státy

cron