Začínáme se skialpama

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod oodoow » čtv dub 14, 2016 8:27

U těchhle by mělo stačit těch 177, nemají moc přizvednutou špičku (rocker), aby lyžovaly nějak extra krátce. Kdybys chtěl kupovat něco ve stylu Armada TST anebo Voile Vector, prostě lyži s velkým rockerem, pak by bylo rozhodování těžší.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pickard » čtv dub 14, 2016 8:51

Dynafit Radical ST je dobré vázání.
Délka je podle mého názoru dost jedno, jistě bude stačit 177, sám bych si vzal 184, kdybych měřil 186 cm. Nenapadá mne nějaký zvlášť silný argument proti delším lyžím obecně, ani v tomto případě.

Jiná věc je, že bych si spíše nevybral ty Hannibaly na ten účel, o kterým píšeš. Jsou to už relativně široký lyže a jejich hlavní výhoda bude v hlubším prašanu. Ten bych očekával maximálně některé víkendy v Rakousku a skoro nikdy u nás "kde to půjde". Naopak silná ta lyže nebude na ledě, plotnách, v muldách a v bordelu...

Není to samozřejmě "špatná" volba, ale myslím, že na evropský poměry je to víc freeridovka a míň šlapka. Kdyby vedle stály Transalpy, vezmu si ty.

Teda... co to kecám. Vedle stály Transalpy, tak jsem si je vzal ;-)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv dub 14, 2016 9:33

No viac menej suhlasim s oodoow aj pickard. Pre teba 177 aj 184 budu OK. A takisto 94mm bude tiez OK, ale aj 88mm (co odporuca pickard) by bolo OK. :D

Kazde budu mat svoje male pro a proti, ale vseobecne to bude podla mna skoro rovnake :) Takze by som mozno na tvojom mieste sa rozhodol fakt podla tej ceny, ak mas na jeden model z nich vyhodnejsiu cenu, tak by ti to malo ulahcit rozhodovanie.

Ja osobne mam 183cm a mam 177cm a 96mm (Volkl Nanuq + Radical FT), takze nieco velmi podobne tomu co chces ty, a som spokojny.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv dub 14, 2016 11:07

177 je na 186 MÁLO! ber 184

(mám 178cm/72 kilo a lyže mám 175-179-184cm a je to tak akoráth)

Radical neznám, ale jinak jezdím už asi 35let TLT a ano, vřele doporučuju
(jen technická - G3 má asi v současnosti lépe technicky propracovaná v
TLT vázání než Dynafit - já ale mám doma čtvery lyže s dyfitama (Speed, 1x vertical ST10 a 2x Verical FT12)

tožtak

94 pod botou je fakt maximum pro all-round lyži.... já mám 90-92, pouze na prašanovkách 102
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod zdes » čtv dub 14, 2016 11:58

Ještě tedy doplňující otázka - zatím se skialp lyžema nemám žádnou zkušenost - jak moc se změní chování lyže při šířce 80 vs. 94 mm pod patou?
zdes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř bře 4, 2015 14:03

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » čtv dub 14, 2016 12:09

Sirsia lyza lepsie "plava" v hlbokom snehu, uzsia lyza lepsie "zarezava" do tvrdeho snehu/ladu.

Sirsia lyza je tazsia, uzsia lyza je lahsia, takze sa lahsie slape s uzsou. Ale na druhu stranu sirsia lyza ma vacsiu stycnu plochu, takze lepsie "drzi", takze sa menej smyka, ked je zly podklad. :)

Takze zalezi ake podmienky myslis, ze budu prevladat, ale taky na tom jak to umis. Ja niekedy lyzujem na tych 96kach aj na svahoch s technickym snehom (ked mam sebou len jedny lyze a pouzivam ich aj na skialp aj na zjazdovky) a nie je to nijak hrozne. Ale samozrejme na uzsich zjazdovych sa mi lyzuje lepsie, ale to nie je len sirkou, ale aj celkovou vahou a konstrukciou, tazsie a pevnejsie lyze su samozrejme na zjazdovky lepsie...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » čtv dub 14, 2016 14:31

Přesně, dyž je měkko, tak jezdím i na sjezdovce na těch 102 pod botou, ale jak je urolbovaný beton, tak aji 90 pod botou je vlastně trápení se....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pickard » čtv dub 14, 2016 15:05

+ podle mého názoru i spousta skialpového terénu vypadá jako urolbovaná sjezdovka nebo hůř. Krusta, na led vyfoukané stráně, ledovatý žlaby s muldama, zastrugy, uježděnej cyklokros mezi smrčkama a klečí...

V Americe na ten bodrel dycky padne metr sněhu a je pohoda, ale u nás to zůstává vyfoukaný, uklouzaný a přemrzlý. Lyže, která není spolehlivá na blbým terénu není podle mne jako univerzálka vhodná. Horší plavba v prašanu je většinou otázka pohodlí, horší jistota v ledovatým korytě je často otázka vrtulníková.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod zdes » čtv dub 14, 2016 22:47

To jste mě pěkně nahlodali - s tou šířkou :roll: Takže jíž do něčeho užšího? Ala Völkl Inuk s 83mm pod patou? A u užší lyže s délkou opět 177 nebo tady kvůli ploše preferovat tu delší ještě víc. Pozná se 7cm délky na ovladatelnosti lyží? :(( Sorry že tápu.. ](*,)
zdes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř bře 4, 2015 14:03

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pickard » pát dub 15, 2016 8:12

Ještě nedávno všichni jezdili na dvoumetrovejch lyžích a nikomu to nepřišlo divný. Osobně si myslím, že "moc dlouhá lyže" je velmi přeceňovaný fenomén tlačený z módních důvodů různými prodavači. Krom závodních slalomek bych si mezi dvěma v úvahu připadajícími délkami vzal vždycky tu delší.

Ovladatelnost delší lyže je podle mého názoru často lepší z důvodu její vyšší stability, lepšího hranění a u skialpů i delšího pásu a větší plochy v hlubokým. Za mne vždy delší lyži.

83 - 88 pod patou je dle mého názoru optimální šířka evropské univerzální skialpové lyže.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » pát dub 15, 2016 8:18

souhlas s pick
jako all-round mám pod botou těch zmíněných 90 a je to opravdu max.... na druhou stranu kameňačky mám pod botou 80 a ... už mě to na těch "běžkách" nebaví... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Kuba Turek » pát dub 15, 2016 10:49

Verka píše:Mám ale obavu zda to není příliš měkká a "běžkařská" lyže.


Pro ženskou a navíc ne moc dobrou lyžařku platí "čím měkčí, tím lepší" Čím vykrojenější, tím lepší. Ideální je radius nějakých 12-14 metrů.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod zdes » pon dub 18, 2016 21:54

Takže lyže na cestě (Völkl Inuk 177), díky všem za rady :-) !

A teď pár dotazů ke zbytku:

Vázání - zatím to vypadá na Dynafit Radical ST - má cenu jít do ST2? Případně tip na úplně jiné ke zvážení, do podobné váhy včetně brzdiček (~600g jeden kus)?

Boty - podle toho co padne nejlépe, asi něco ala Scarpa Maestrale 1.0 nebo Dynafit Neo U-CR / PX-CP (protože to vypadá, že tyhle budu mít šanci zkusit ve více velikostech). Co si myslíte o lehčích, třeba i jen dvoupřezkových modelech LaSportiva, Dynafit TLT6, Scott ?? Má cenu o nich přemýšlet?

Pásy - Colltex Camlock (Race nebo Extreme) vs. Countour Hybrid Mix? Jiné?

Ještě jednou dík!
zdes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř bře 4, 2015 14:03

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » pon dub 18, 2016 22:28

Co sa tyka bot, tak, za predpokladu, ze ti budu sediet oboje, by som ti odporucil Dynafity pred Scarpami. Sice som neskusal konkretne tieto (nove) modely, ale mam starsie modely oboch :)

Mam Dynafit One PX a aj starsie Scarpa Maestrale. Tie Dynafity su rovnako pevne ako tie Scarpy, aj ked maju o 1 prezku menej. Mne osobne ta 4 prezka dole pride zbytocna, necitim sa pevnejsie v nich ked ju zapnem alebo rozopnem. Ale hlavne, Dynafit ma lepsie prepinanie walk/ski modu. Ked tu hornu prezku rozopnes, si vo Walk mode automaticky, ked ju zapnes, si v Ski mode. Tu prezku vacsinou aj tak rozopnes ked ides slapat, takze na Scarpach musis rozopnut prezku a prepnut na Walk, kdezto u Dynafitov staci len rozopnut prezku.

Ten prepinac na Scarpach ma este jednu nevyhodu, a to ze sa do neho velmi lahko dostane sneh a uz mi par krat zamrzol a potom to prepinanie nereaguje, takze som musel zlyzovavat vo Walk mode a nebolo to vobec prijemne, pretoze ti to vobec nedrzi zaklon...

Takze vyskusat, ale ak ti sadnu oboje, tak podla mna jednoznacne Dynafity.

Co sa tyka tych 2-prezkovych bot, tak to sa neda poradit. Hodne zalezi aky typ skitouringu chces provozovat, Ci chces robit tazsie zjazdy, alebo chces hlavne hodne slapat, a dole sa len nejak dostat. :) To musis zvazit skor sam. Je to proste jasne, lahsia bota lepsia na slapanie, horsia na zjazd a naopak. :) Podla mna su ale Dynafit Neo a Scarpa Maestrale vyborne univerzaly...

K tym Inukom nie su pasy? Ja ked som kupoval Nanuqy, tak k tomu boli rovno aj pasy, Colltex, takze som pasy zatial este neriesil, takze sa v nich nevyznam, tak v tom musi poradit niekto iny :)

K viazaniu, bral by som ST2.0. Hlavne preto, lebo je to nove, a keby som kupoval viazanie teraz, tak si kupim to najnovsie. Ale nesledoval som nejake testy a podobne, pretoze momentalne nove viazanie nezhanam.

Osobne by som ale kupil FT2.0. Je len o 30g tazsie a to mi stoji za dobry pocit, ze to ma DIN12. Ale to zas zalezi na tom aky si druh lyziara a aj kolko vazis. :)

EDIT: Tak som si pozrel tie viazania a jednoznacne by som siel do ST2.0/FT2.0.
Naposledy upravil grco dne úte dub 19, 2016 10:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pavproch » úte dub 19, 2016 7:07

Lyže budeš mít krátký.

Boty jedině 4-přezka

dynafity míval strašně nízký nárt a po zapnutí drtily nohu

pásy colltexy bez gumových píčovin (dřív nebo později sa utrhně)

vázání nejlépe G3 Ion TLT
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » úte dub 19, 2016 7:10

Mam Dynafit One PX a aj starsie Scarpa Maestrale. Tie Dynafity su rovnako pevne ako tie Scarpy, aj ked maju o 1 prezku menej.

muzu potvrdit mam 195/95 a Dynafit One mam letos prvne a pevnost je naprosto dostatecka(skvela), vozim je i na normalni lyze, plnohodnotna nahrada za klasicke lyzaky. Jedinou obavu mam z te gumy na spicce podrazky boty, ta vypada ze dlouho nevydrzi a bude otazka jak to opravit.

Jeste styl nazouvani/vyzouvani - IMHO u dynafit one je to potreba lehce natrenovat a vedet jak na to, pak to jde taky krasne. Scarpy s tim vyklopnym jazykem - to se obouva samo.

Ale hlavne, Dynafit ma lepsie prepinanie walk/ski modu. Ked tu hornu prezku rozopnes, si vo Walk mode automaticky, ked ju zapnes, si v Ski mode. Tu prezku vacsinou aj tak rozopnes ked ides slapat, takze na Scarpach musis rozopnut prezku a prepnut na Walk, kdezto u Dynafitov staci len rozopnut prezku.

pokud nezavodis je to par sekund navic...

Ten prepinac na Scarpach ma este jednu nevyhodu, a to ze sa do neho velmi lahko dostane sneh a uz mi par krat zamrzol a potom to prepinanie nereaguje, takze som musel zlyzovavat vo Walk mode a nebolo to vobec prijemne, pretoze ti to vobec nedrzi zaklon...

model 2015/16 uz ma prepinani ski/walk resene lepe, jinak na to zamrzani pomahalo co sem cetl - caj z termosky :D
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte dub 19, 2016 7:55

@wertigo: no caj, pocul som aj lepsie veci, odmrazovaci sprej :) ale preco si liat na lyziarky caj, ked mozem mat dynafity? :)

proste podla mna scarpa maestrale su vynikajuce skialpove lyzaky, ale dynafit one su este trochu lepsie :D preto som pisal, ze v pripade ze sadnu na nohu oboje, tak by som sa priklonil k dynafitom...

@pp: co sa tyka nartu, mas pravdu, preto som si najskor kupil scarpy, skusal som nejake dynafity a nemohol som ich ani zapnut cez nart, lenze dynafit one mi sadli perfektne, objednal som z netu rovnaku velkost ako mam scarpy a sedia rovnako, takze asi spravili vyssi nart u nich :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte dub 19, 2016 8:28

@zdes: Kde si objednaval tie lyze? Tu ich maju aj s pasami http://www.lyzelyze.cz/skialpove-lyze/volkl-inuk_1/#96616
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pickard » úte dub 19, 2016 8:36

Ty boty jsou hrozne individualni vec nejen sednutim, ale i zpusobem pouziti. Nikomu, koho neznam a nevim, jak lyzuje a na jaky chodi skialpy, bych zadnou botu nejak rezolutne neporadil :)

Resil jsem samozrejme stejny problem a nakonec skoncil u Dynafit TLT6, coz ma podle mnohych malo prezek a podle mnohych je to moc mekky. No... a to je proste otazka, jak moc to komu vadi a jak se s tim umi srovnat a jak moc oceni ty jiny dobry vlastnosti, kterejma je to vyvazeny, jako je skvela chuze, vyborne lezeni, maly objem a nizka hmotnost.

Lyžuju dobře. Je to jedinej sport, o kterým si dovolím říct, že ho umím. Začínal jsem na šněrovacích kotníkovejch koženejch botech na československým muldafestu, takže tzv. měkká bota, u které se nedá úplně ležet na jazyku, je sice poznat, ale nevadí mi. Chápu, co na tom může někomu jinýmu vadit, ale mně to je při mým lyžování jedno.

Proto je těžký radit. Já bych si tvrdší chodící botu koupil jen na freeridy - na činnost, kde je chození podružné, většinou slouží jen k dolezení od lanovky/rolby/vrtulníku k lajně. (Na to bych si ale koupil i jiný lyže a jiný vázání, že.) A to bych si zase nekoupil Maestraly, ale něco jako Scarpa Freedom nebo K2 Pinnacle.

A někdo jinej to může mít úplně jinak.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte dub 19, 2016 8:46

@pickard: Niekto vie hned od zaciatku co chce, niekto k tomu musi "dospiet". Pre takych ludi je ale podla mna Dynafit One/Neo a Scarpa Maestrale idealny univerzal. Nie je to tazka bota, chodi sa v tom dobre, ale je to aj relativne pevne pri zjazde. Ked na tom odlyzujes par sezon, tak potom budes vediet, ci tvoja dalsia bota bude lahsia a volnejsia, alebo tazsia a pevnejsia ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod pickard » úte dub 19, 2016 9:11

Velka pravda.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » úte dub 19, 2016 9:14

grco píše:
@pp: co sa tyka nartu, mas pravdu, preto som si najskor kupil scarpy, skusal som nejake dynafity a nemohol som ich ani zapnut cez nart, lenze dynafit one mi sadli perfektne, objednal som z netu rovnaku velkost ako mam scarpy a sedia rovnako, takze asi spravili vyssi nart u nich :)

jj, potvrzuju, mam nizky nart a maestrale na prvni pocit super, ale po 10minutach v prodejne bylo citit ze jsou extra nizke a tlaci. dynafit sedl jak prdel na hrnec, jak hore tak i dole kopcom bez problemu + kastle bmx 88 = lyzarsky zazitek pro me letos konecne s "novou"(švajc bazar) vybavou __II
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte dub 19, 2016 9:35

@wertigo: Teraz nechapem jak to myslis, ze potvrzujes? :)

Ja si myslim, ze mam naopak vysoky nart, no a nejake Dynafity, ktore som skusal kedysi davno, som nedokazal ani zapnut, kdezto Maestrale (prva verzia) boli v pohode, preto som ich kupil, Dynafity mi totiz ziadne nesadli.

Dalsiu sezonu ale prisiel Dynafit s One PX a tie uz mi sadli rovnako ako Scarpy. Pacili sa mi viac jak tie Scarpy, tak som ich dalsiu sezonu vo vypredaji kupil s tym, ze Scarpy predam. Ale nik nemal zaujem, tak mam lyzaky dvoje. :D

Ty ale popisujes opacnu skusenost, ze Scarpy maju nizsi nart ako Dynafit. A to ja nemozem potvrdit. :)

Lenze ja sa bavim o starej verzii Maestrale, mozno tie novsie (1.0, RS) su ine, nevim...

Bavim sa o tychto:
maestrale.jpg


Inak ak by som teraz kupoval Scarpy, tak by som preferoval tu RS verzi https://www.scarpa.com/maestral-rs. Navysenie vahy oproti ne-RS verzi zanedbatelne a mali by byt pevnejsie.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte dub 19, 2016 10:42

No ma tu ta tema celkom navnadila, tak som to rano v praci pozeral...

Takze co sa tyka mojich odporucani, keby som siel kupovat novu vybavu teraz, tak jednoznacne:

Lyziarky Dynafit Neo PX-CP
Viazanie Dynafit Radical FT2.0
Lyze Volkl Nanuq

:prayer:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod wertigo » úte dub 19, 2016 11:19

grco píše:@wertigo: Teraz nechapem jak to myslis, ze potvrzujes? :)

myslel jsem to tak ze: i presto ze si myslim ze mam nizky nart, tak maestrale po chvili zacali tlacit = IMHO Maestrale vhodne pro EXTRA nizky nart. mel jsem na noze verzi 14/15, RS.
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod zdes » úte dub 19, 2016 11:36

@grco: Lyže jsem sehnal na sachasport.cz poslední pár model 11/12 za necelých 7 tis. včetně poštovného, navíc se mi i vzhledem líbí víc než nové. Proto tahle volba. V té sezóně to byly jedny že dvou, co na alpin de dostaly sehr Gut a váhově by měly být ca. do +100 g oproti novějšímu modelu.

Jinak všem díky za tipy k botám i dalšímu, budu to mít v hlavě při vybírání.
zdes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř bře 4, 2015 14:03

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » úte dub 19, 2016 11:45

11/12 su tie s tou hlavou vtaka? Suhlasim, ze su krajsie, ja mam tie Nanuqy s podobnym dizajnom (asi tiez 11/12 model) :)

http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?p=359570#p359570

Uisti sa ci k tym lyziam nie su aj pasy, podla mna dostanes aj pasy. Volkl to predava s pasami na mieru...

Inak myslim, ze budes s lyzami spokojny, Volkl sehr gut! Precizna nemecka pracicka :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod zdes » úte dub 19, 2016 11:51

Hm myslím že tam bylo přímo uvedeno bez pásů.

Jak vám vychází velikost bot? Všechno mám 43, což je MP 28, ale když si změřím délku chodidla, tak jsem najednou na 26.5 - 27 (MP).
zdes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř bře 4, 2015 14:03

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod Prenos » stř říj 11, 2017 6:09

Tak jsem koukal na nějaký výstup se skialpama a je tu zase članek (tip na turu) kde se stoupá po zasnezenem ledovci ale lide jdou zase bez navazani (viz foto v clanku), jen tak. Tak ja to nechapu.... ?! To neni narazka, jen me to zajima jak to teda je.
Kdyz jsem tam byl (u Venedigeru) tak tam i skialpinisti sjizdeli pres ledovec jen tak, to se jako na eventuelni trhliny uz nehledi ?

http://www.tulenipasy.cz/katalog-skialp ... cova-tura/
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Začínáme se skialpama

Příspěvekod grco » stř říj 11, 2017 7:03

Zalezi na ledovci, jak moc je tam trhlin.

Napriklad na Wildspitze sme sli aj sjizdeli nenavazany (s guidom), pretoze ten ladovec je v zime, ked je zasnezeny, relativne bezpecny, ked ides po "odskusanej" trase.

Ale napriklad na Piz Palu sme aj slapali, aj sjizdeli to navazany (s tym istym guidom), pretoze je tam tych trhlin viac a je tam objektivne vacsie riziko, ze sa niekam prepadnes.

Je to proste vzdy o vyhodnoteni rizika.

Mozes to prirovnat k lezeniu. Ked mas obtiaznost II, tak lezies bez istenia, ked mas vacsiu, tak sa uz istis, nie? A niekto kto to uz pozna tak lezie bez istenia aj na tazsich. (Aj ked ja tie obtiaznosti u lezenia nepoznam, ale proste ide o priklad :))

Lyzovat navazany je dost nahovno, takze keby sa kazdy ledovec musel sjizdet navazany, tak na tie skialpy seru :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Sněhobílé vykecávátko