Jakej nuz na outdoor ???

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod spynfo » pát čer 15, 2012 16:24

Aranwe píše:on victorinox koupil wenger celkem nedavno ... max. 5let zpatky :)
EDIT: ... (fíha ... tak uz 7 :)

/ a jo? Tak to jsem nesledoval... Kdyz nepocitam Mikov, znamy predevsim v CR, SR, tak jaka znama firma jeste konkuruje Victorinoxu v multi function modelech? Ne 1-2 funkce, myslim tak 15, 20... A taky nemyslim multitool s kombinackama, proste, zaviraci klasicke noze.
Kde se da koupit nejlevneji cliff cabana alias PortalEdge? i zanovni. Nebo alespon hlinikova kolena a téčka? Nebo nuz, ktery ma dlouhe rikaso? Mail: spynfo gmail com
spynfo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned kvě 1, 2011 11:09

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod iggi » čtv říj 25, 2012 7:25

Ja mam jeden klasicky multinoz wenger a k tomu opinel No10
Ten opinel je super, nieje nerezovy ale uhlikova ocel. Lahko sa ostri.
Jedina nevyhoda je, ze vo vlhkom prostredi hrdzavie (ale robia aj inox) a napuchne drevo a potom sa tazsie otvara
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod spynfo » čtv říj 25, 2012 12:53

iggi píše:Opinel -
Jedina nevyhoda je, ze vo vlhkom prostredi hrdzavie (ale robia aj inox) a napuchne drevo a potom sa tazsie otvara

Na drevo = rukojet: zkus ho namocit do vrouciho VCELIHO (na potraviny neskodny) vosku. Pak by nemela rukojet tolik nasavat vodu. Ale jakozto uhlikovku bych ho moc na potraviny nepouzival.
Kde se da koupit nejlevneji cliff cabana alias PortalEdge? i zanovni. Nebo alespon hlinikova kolena a téčka? Nebo nuz, ktery ma dlouhe rikaso? Mail: spynfo gmail com
spynfo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned kvě 1, 2011 11:09

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Aranwe » čtv říj 25, 2012 12:59

bud vceli vosk - anebo fermez (lnenej olej s nejakejma rozpoustedlama, aby to rychlejc vyschlo) .. varil jsem to v ni par hodin a tedka se ta rukojet chova vice mene jako plast :)

@spyinfo : mam takovy pocit, ze kvalitni multifunkcni nuz je synonymum pro victorinox/wenger - nic jinyho asi nesezenes, resp. jsem o tom neslysel (jinak Mikov dela z nejakej 420ky ocely, mam takovy pocit - nizkej obsah uhliku - ne zas tak extra vlastnosti, vinox/wenger dela z lepsiho matrose o neco)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Nože SHOK, ruční výroba českého nožíře

Příspěvekod Brumla » pát bře 20, 2015 12:31

Sloučeno, ačkoliv spamy povětšinou mažeme.

V poslední době mě zajímají nože spíše ručně vyrobené, mají něco do sebe, něco, co mi na sériovkách chybí. Teď zrovna jsem "objevil" nožíře SHOKa a jeden nůž používám k naprosté spokojenosti.
http://www.shok.cz/?page_id=350
http://www.facebook.com/SHOKskopek

Taky máte oblíbeného nožíře? Kdo je ten Váš?
Naposledy upravil vonkreuz dne sob bře 21, 2015 14:46, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeno.
Brumla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 20, 2015 12:21

Re: Nože SHOK, ruční výroba českého nožíře

Příspěvekod Wiking » pát bře 20, 2015 13:07

Obchod kde nejsou uvedeny zadne ceny na me nepusobi dobrym dojmem.
:?
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Nože SHOK, ruční výroba českého nožíře

Příspěvekod Brumla » pát bře 20, 2015 13:16

Aha, tak jsi to asi nepochopil a pleteš si to ze sériovkama. To není obchod, ale nožíř a ty fotky co tam jsou, jsou nože třeba už prodané (je tam třeba i ten můj) a ty mu řekneš, jaký chceš nůž a on ti ho udělá, popřípadě si vybereš z toho co už má a zeptáš se ho, jestli ho ještě vůbec má. Nožíř funguje trochu jinak než nejaká fabrika nebo e-shop a může to trvat třeba i dva týdny, než ti ho vyrobí (nebo dýl, zaleží kolik toho má, že..). Nožíři mají málokteří nabídku s cenama.

A hlavně můj záměr byl jednoduchý, mě se líbí tohle, co se líbí Vám?
Brumla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 20, 2015 12:21

Re: Nože SHOK, ruční výroba českého nožíře

Příspěvekod VEPA » pát bře 20, 2015 15:51

Nože jsou to hezké, ale jsou jen pro sběratele nebo majetné outdoráky na pochlubení. Po praktické stránce mě stejnou funkci vykoná daleko levnější nůž. Mnohdy je vyroben ze stejného materiálu jaký nabízejí nožíři. Neodsuzuji je je to jejich obživa. Ale řekněte mě, proč na jedné straně mám nahánět o gramy lehčí vybavení a pak si vzít 300 gramový nůž na ukrojení chleba?
VEPA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 209
Registrován: čtv říj 13, 2011 17:04

Re: Nože SHOK, ruční výroba českého nožíře

Příspěvekod womastec » sob bře 21, 2015 10:30

Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 26, 2015 15:25

Tak tady bych snad neměl tolik zvedat ze židlí zdejší osazenstvo.

Tak měl by to být otvírák kvalitní konstrukce s pojistkou. Spíše menší, čisté provedení žádné moc designové úlety. Bylo by fajn aby byl odolnější proti slané vodě/vzdušné vlhkosti, prostě aby to hned nerezlo a zároveň mechanicky odolný aby se hned neohla špička a nepovolil kloub a čepel se nevyklala.

Zaujaly mě nože BUCK, dva sem si prohlížel a byl to fajn pocit, ale na netu sem našel pro mě zajímavější modely.

Buck Vantage Avid
Buck Lux Avid

Případně značka kde dostanu více muziky za cenu kol cca 1500 či vyplatí se dát ke 2000?
Byl by to dobrý výběr nebo raději něco jiného?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod nephirus » pát kvě 29, 2015 20:18

Ja mam Ontario RAT 2 a spokojenost. Da se otevrit i zavrit v rukavicich (coz byl jeden z mych pozadavku, kdyz jsem vybiral). AUS-8 cepel, za ten rok jsem ho jeste nemusel nijak vyrazne brousit. Mechanickou odolnost podle tvych pozadavku neumim posoudit, nuz neni pacidlo. Za priblizne tisicovku je to myslim velmi dobra koupe.

Pak mam jeste od kolegy velmi pozitivni referenci na Kershaw Blur, S30V ocel za cca 2.5k. :wink:
nephirus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 16, 2013 21:43

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod zdenki » sob kvě 30, 2015 13:33

Kershaw Blur můžu taky doporučit.
Parametry:
Steel: Sandvik 14C28N, bead-blasted finish
Handle: 6061-T6 anodized aluminum, Trac-Tec inserts
Blade length: 3 3/8 in. (8.6 cm)
Closed length: 4 1/2 in. (11.4 cm)
Overall length: 7 7/8 in. (20 cm)
Weight: 3.9 oz.
Kupoval jsem ho zhruba za 1800,- Teď je na nože-nůž.com v modrém provedení za 2300,-, popř. 1900,- s černou čepelí...
Přílohy
1670rd.jpg
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 30, 2015 19:25

Dík, ale to sou moc velký nože. Chci něco cca 2-3 palce Max. I pro lepší pocit s legislativou v UK - pod 3 palce - a v DE je tuším 7 cm? A navíc se mi i víc líbí kompaktnější nožíky a stačí.
Střenky buď kov nebo dřevěné - pořád váhám, ale táhne mě to k co nejčistšímu provedení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod grco » sob kvě 30, 2015 19:41

mam fallkniven tk4 a som spokojny
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 31, 2015 13:31

Tak ten už vypadá podstatně líp, až na tu cenu.... Ještě sem začal koukat na Boker, ale to bych musel taky přihodit....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod lidoser » čtv úno 18, 2016 13:13

Kup si opinel libovolné velikosti. Je ostrý jako žiletka a snadno se brousí, to je jediné co od nože potřebuješ. Pokud s nožem nepotřebuješ dělat prasárny, ke kterým není nůž určen typu sekání, štípání, páčení apod., tak budeš spokojen. Opinely se dělají různých velikostí, mají super pojistku, je lehký, skladný a nepůsobí tak útočně jako nůž který otevřeš švihnutím. Dřevo si nech přes noc namočit v teplém oleji (stačí olivový). Jakmile se ti pořádně nasaje, tak mu už nebude vadit voda a nestane se ti, že by nešel otevřít po naboptnání. Ručku si můžeš provrtat a dát si tam provázek z paracordu aby se ti lépe vytahoval z kapsy, nebo klips. Nejlepší nůž je vždy ten, který máš zrovna u sebe. Nepotřebuješ super drahý materiál, který bys neuměl nabrousit a který by ses bál používat, nepotřebuješ ani zbytečně velký sekáč, který s sebou nosíš jen sporadicky. V lese větší větve na oheň můžeš nechat přehořet a pokud prší a chceš se dostat k suchému, můžeš použít na batoning klínek, který si malým nožíkem vyřežeš. Mrkni na net na libovolnou stránku "opinel tuning". Najdeš tam všemožné úpravy, pokud se ti nelíbí klasický vzhled. Uděláš si tak originální kudlu, která bude jen tvoje, na kterou se můžeš spolehnout a která nestojí tolik, kdybys o ni někdy přišel.

Uhlíkovka chytá časem krásnou patinu, která není na škodu a lépe se brousí. Pokud nůž čas od času otřeš aby nezůstal uplně od vody, tak ti nezrezne. Víc údržby nepotřebuje. Kdyby ses přecejen bál tak se dělá i nerezovka.
lidoser
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: čtv úno 18, 2016 11:39

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod iggi » čtv lis 24, 2016 14:27

tak tak, opinel je zarucena kvalita... a cena perfis
Este casto pouzivam aj noze Bahco, alebo Morakniv. Sice su to pevne, ale su vyborne. Mam aj uhlikovku aj nerez. Takmer neznicitelne...
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Pavelson » sob úno 4, 2017 9:07

Opinel No.10 je zaruka :-) a jěště mam v batohu M-Tech Rescue PT taky dobry dle mě :-)
Uživatelský avatar
Pavelson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 4, 2017 8:45
Bydliště: Havířov !!!

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod booze » pon úno 6, 2017 12:11

Nejake zkusenosti s Ontario Rat1? Spis hrubsi zachazeni.
Nebo neco maleho co vydrzi i stipani dreva obcas?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 6, 2017 15:40

Myslím, že Indy ho má.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Wiking » pon úno 6, 2017 19:01

Pavelson píše:Opinel No.10 je zaruka :-)



Jedina zaruka u Opinelu je ta, ze kdyz v prirode nedejboze navlhne nebo zmokne , tak zarucene budete potrebovat dalsi nuz (nebo ttreba sroubovak) aby jste ho otevreli.. -mluvim z vlastni zkusenosti!!- jinak si vylomite nehet na palci, coz vam zkazi cele odpoledne..

Opinel pouzivam snad jen kdyz jdu s kosikem do lesa na hribky ](*,)
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod booze » pon úno 6, 2017 19:04

vonkreuz píše:Myslím, že Indy ho má.

A prasi s nim?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod slezacekm » pon úno 6, 2017 19:13

Wiking píše:Jedina zaruka u Opinelu je ta, ze kdyz v prirode nedejboze navlhne nebo zmokne , tak zarucene budete potrebovat dalsi nuz (nebo ttreba sroubovak) aby jste ho otevreli.. -mluvim z vlastni zkusenosti!!- jinak si vylomite nehet na palci, coz vam zkazi cele odpoledne..

Opinel pouzivam snad jen kdyz jdu s kosikem do lesa na hribky ](*,)

blbost! staci napustit libovolnym olejem a je vse v pohode :-({|=
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod booze » pon úno 6, 2017 19:16

A co Esse?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod JohnyFK » pon úno 6, 2017 19:20

Opinel mam uz nekolikaty, a vzdy bez problemu, v desti i zime. I bez nejakeho napousteni.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Jery01 » pon bře 6, 2017 19:43

booze: mrkni na youtube na kanál Kraken - bushcraftportal nebo jak to je, tam s tím "prasí". Měl jsem RAT2, vydrží toho hodně, ale na žádné štípání ten nůž dělanej není :) všeobecně si myslím, že je framelock (esee) odolnější než linerlock (ontario). Zpracování +- stejné, bývala to stejná firma. A pozor na velikost - RAT2 a Zancudo vs RAT1 a Avispa, je v tom "velkej rozdíl".
Jery01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv črc 24, 2014 0:33

Re: Jakej nuz na outdoor ???

Příspěvekod Taurus » stř úno 26, 2020 1:09

Možná už to tu někde je, ale napadlo mě přidat sem odkaz na YT kanál pana Matějky. Je to "stará škola" v nejlepším slova smyslu a na svém kanále má mnoho dílů, kde mluví o nožích ať už přímo o konkrétních typech nebo všeobecně. Výhody, nevýhody atd. Mě ten kanál pomohl se v nožích zorientovat plus tam má různá videa ze svých solo čundrů a tak nějak pěkně mluví o přírodě a všem okolo pobytu venku a působí to na mě uklidňujícím dojmem.

https://www.youtube.com/watch?v=AEhBNoWns4U

Edit: Odkaz z úvodní stránky vyměněn za odkaz přímo na video "Jak a jaký nůž vybrat?"
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Předchozí

Zpět na Nože