Plnění kartuší

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Wiking » ned úno 7, 2016 12:32

Nahore bylo par zajimavych poznatku ohledne pomeru propanu k butanu 70:30 a 60:40 atd.
Me ted vrta hlavou, ja jsem nekde (uz nevim kde) cetl, ze pry ten plyn, ktery se prodava na benzinkach jako LPG do aut pry neni TEN STEJNY co plynarny staci do tech bomb.
Jaky v tom ale by mel byt rozdil, to netusim. nevite to nekdo?
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod pavproch » ned úno 7, 2016 12:44

imho nechat přepouštět libovolně dlouho, ale.... pak musí následovat aplikace základního pravidla - bomba MUSÍ trošku šplouchat! Čili. dyž ji přeplaním až "po střechu" (což se mi děje často), tak ji musím pomocí přepuštáku trochu nechat "odtýct žilou", prostě aby šplouchala

závit je UNF10
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » ned úno 7, 2016 13:48

Wiking píše: ja jsem nekde (uz nevim kde) cetl, ze pry ten plyn, ktery se prodava na benzinkach jako LPG do aut pry neni TEN STEJNY co plynarny staci do tech bomb.


LPG mas tam vysvetleno vse.
Bomba.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Wiking » ned úno 7, 2016 14:26

Diky za ten odkaz z Wikipedie.
Je tam par konkretnich udaju:
Hustota (kapalná fáze) zimní směs 540 kg/m³ (Propan 510 kg/m³, Butan 580 kg/m³)
Hustota plynné fáze cca 2,1 kg/m³ (Z 1 litru kapalné fáze vznikne asi 260 litrů plynu)
Výhřevnost cca 12,9 kWh/kg (46,44 MJ/kg)
Složení: Zimní LPG směs (60% P a 40% B); letní LPG směs (40% P a 60% B)
Teplota varu: -11,7 °C (zimní LPG směs), -5,3 °C (letní LPG směs)

No.. ale stale jaksi nemam odpoved na moji otazku, zda je nebo neni nejaky rozdil mezi tim co plynarny davaji do bomb a co se tankuje do aut.
Jak jsem drive nekde slysel, tak ten LPG z benzinek co se dava do aut je pry jaksi "lepsi" nez ten z tech 2kg bomb. Proc a jak lepsi, to nevim.

Co ma znamenat ta fotka s tou vyboulenou kartusi? To nekdo skladoval v lete v aute pri 70°C, ne?
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » ned úno 7, 2016 15:18

Wiking píše:No.. ale stale jaksi nemam odpoved na moji otazku, zda je nebo neni nejaky rozdil mezi tim co plynarny davaji do bomb a co se tankuje do aut.

Používá se jako palivo pro vaření, vytápění i osvětlování, dále také jako palivo pro zážehové motory. Běžně se plní do tlakových lahví různých velikostí, které se pak používají jakožto přenosné zásobníky topného plynu v domácnostech a při pobytu v přírodě. Nepletes si to se zemnim plynem?
Wiking píše:Jak jsem drive nekde slysel, tak ten LPG z benzinek co se dava do aut je pry jaksi "lepsi" nez ten z tech 2kg bomb.

Složení: Zimní LPG směs (60% P a 40% B); letní LPG směs (40% P a 60% B) nebude to timto?
Wiking píše:Co ma znamenat ta fotka s tou vyboulenou kartusi?

bububu
booze píše:Jo uplne v klidu, jen pockej, az bude tepleji, z bomby bude pekna koule. A pokud koule bude v kufru auta, tak ocekavej hned v kalhotech. 8)

Zjistil jsem to na dalnici u Milana. V Pisa si pro ni dojeli hasici, ale byla uz prazdna. :oops:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod slezacekm » čtv úno 2, 2017 10:36

našel jsem doma starý VAR1, při nasazení na bombu ale plamen hoří pouze z prvního patra (spodní část s regulátorem pak horní část s nožičkama) a hoří to ne nahoře, ale jakoby v mezipatře. nemá někdo nápad co s tím? dalo by se to nějak prošťouchnout nebo pročistit?
další dotaz je na možnost plnění kartuší pomocí toho VARU1? jaký bych potřeboval nástavec na velkou kartuši? díky moc
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » čtv úno 2, 2017 11:22

protahni trysku ocelovym dratkem
s var1 jde plnit bez mezikusu (nejsem si 100%jist)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod TooMooX » čtv úno 2, 2017 17:54

VAR1 by mel mit stejny zavit na redukci.... Takze staci redukce na MEVA bombu http://www.var.cz/produkt/03-Redukce-VAR/ odsroubovat "horak" a jen to sesroubovat.

Ja zkousel delat prepoustak z VAR2, kde ten zavit uz nesedi a je to treba spojit vrtanim.... ale nejak mi to nelicuje :mrgreen: Ac to podle navodu http://www.kalimera.cz/prepousteci_ventil_samovyroba.html vypada naprosto jednoduse. Nejak mi to fuci :mrgreen: Nj ale nemel jsem na to cas si s tim pohrat. Mozna to tesneni z duse nebylo optimal.

Jinak nekoumal jsem jakym zavitem umyslne zprasili ten zavit horaku.... ale urcite to nebude zadnej spesl atyp ne ? Jako ze na soustruho by mel jít snadno vyrobit mezikus a pak by sel seroubovat i VAR2 a redukce meva ? Nezkousel to takto nekdo ?
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » čtv úno 2, 2017 22:12

slezacekm píše:nemá někdo nápad co s tím?

Jo. Hodit do popelnice :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod akrij » čtv úno 2, 2017 22:54

Mám to přesně tak jak je psáno v tom odkazu z kalimera v části jak na to. Vařič Var2 a redukce na Meva bombu 2kg. Ale tu redukci jsem vůbec neničil - neřezal! Do děr na vařiči jsem vyřízl závity M4, do redukce na kružnici díry průměr 4,5. Mezi redukci a vařič jsem použil gumové těsnění vnitřní průměr 10 - lze akorát našroubovat na závit redukce, vnější průměr 20 a výška 5mm. 3 x šroub s čočkovou hlavou M4 x 20 na křížový šroubovák akorát hlavičky se musí trochu ubrousit aby to šlo našroubovat na bombu ale ještě to šlo utáhnout. Sesadí se to k sobě a šrouby se rovnoměrně utáhnou a tím se stlačí asi o 1mm těsnění, nikde nic neutíká. Kartuše předtím do lednice povolit ventil a plnění pak cca 30 sekund je to slyšet. Odšroubovat kartuši a šup s ní na váhu, nechávám samozřejmě rezervu oproti originálu.
akrij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř kvě 14, 2014 13:47

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod TooMooX » pát úno 3, 2017 8:39

mike píše:
slezacekm píše:nemá někdo nápad co s tím?

Jo. Hodit do popelnice :twisted:


Prodat :D Nabizim 1000kc :P Prepoustak bez prace jen tak neseznes....
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod slezacekm » pát úno 3, 2017 8:51

@mike vidíš to? :lol:

drátek sice nepomohl, ale nakonec jsem to prošťouchl a následně zjistil, že když mám na obou stranách správný závit, je to vlastně dost výhoda pro přepouštění.

@TooMooX díky za nabídku, ale jelikož to chci právě na přepouštění, zbavil bych se nástroje a byl bych v háji. pokud bydlíš nedaleko Chrudimi, můžu ti to půjčovat :finga:
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod TooMooX » pát úno 3, 2017 9:26

:D V pohode zkusim to znova.
Mam doma jeste jednu redukci MEVA tak uz vim v cem byla chyba. Dík akrij Nebudu nic rezat... Pak to pujde jednodusej utesnit :-..
Přílohy
3333.jpg
3333.jpg (96.69 KiB) Zobrazeno 16904 krát
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » ned pro 1, 2019 22:53

Tak jsem naplnil asi bednu kartusi plynem Kralupol. Nejdriv to ucpalo MSR Pocket Rocket, pak odesel system od cinana, pak to zachranil VAR. 8) Ty varice ten plyn ucpe hned (zkouseny tri kartuse, abych vyloucil moznost bordelu na trysce).
Zbytek plynu jsem chtel vypalit na vareni na klasickem Mora sporaku (s regulatorem a pretryskovamy na PB). Pod hrncem to nehorelo, ale nerizene vybuchovalo.
Co ti Kralupove do toho zacali davat jsem nezjistil. :-k
Na cas opet oprasim VARy
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » ned pro 1, 2019 23:05

booze píše:Pod hrncem to nehorelo, ale nerizene vybuchovalo.

:D chtit po tobe video nema cenu, a tak ho sem dam ja: https://www.youtube.com/watch?v=q8HcMk_IimM :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod budo » pon pro 2, 2019 21:44

Po pravdě se mi domácí plnění taky moc neosvědčilo. Asi by to muselo být udělané tak, aby se do kartuše z 5 kg bomby nedostával bordel ... (prý v ní je voda a rez).
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » pon pro 2, 2019 23:10

Me se plneni osvedcilo a plnou kartus, uz bych nikdy nekoupil. [-( Jen jak vidim Kralupol se neosvedcil.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod budo » úte pro 3, 2019 9:55

Tak já jsem nikdy nezkoumal, kdo je výrobcem naší PB náplně...
Co se normálně koupí, jak výměnné jednu PB láhev za jinou - to ti vyhovuje? Nebo to je právě ten Kralupsko?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod lojzmen » úte pro 3, 2019 18:30

Plním z 2kg (koule) tlakových nádob, měněné na benzince, většinou Flaga.
Když s ní v tichu zakývu, je často slyšet, že se uvnitř pohybuje bordel.
Po špatných zkušenostech s netěsnými ventilky nalplněných kartuší plním šikmo, t.z. že ventil velké tlakové nádoby není dole, ale šikmo tak, že vedle něj je v tlakové láhvi jakoby bazének na to svinstvo u dna.
Ne vždy se to podaří, taková manipulace je opruz, pomalá, atd.
Používám latexové, nebo nitrilové rukavice, bo ten merkaptan, či co to je, nejde smýt.
Mám redukci z Var1, kterému to někdy uniká kolem hřídelky.
Naposledy upravil lojzmen dne úte pro 3, 2019 23:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » úte pro 3, 2019 19:17

Jenom takovy dotaz pro plnice: spocitali jste si nekdy, kolik vlastne usetrite a jestli vubec usetrite? Myslim ciste naklady na plyn proti cene novych kartusi za rok, problemy s nekvalitnim plynem a bordelem v nem jsou bonus navic ;-) Fakt by mne to zajimalo. booze asi bude vyjimka, ale tajni agenti se nepocitaji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod budo » úte pro 3, 2019 20:04

Já to nepočítal, ale měl jsem doma 3 plné 2kg PB lahve. Redukce na VAR2 mě stála kilo nebo dvě. Někdy bych to zkusil ještě s novou PB lahví a pplnit šikmo. Ale taky raději dávno kupuju nové, vzhledem k tomu, že vařím na Jetboilu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod lojzmen » úte pro 3, 2019 23:20

mike píše:Myslim ciste naklady na plyn proti cene novych kartusi za rok


Neřeš to. Prostě tohle neřeš.
Kartuše jsou stále dost levné. Plyn je stále dost levný. Nejdražší na tom je čas při tom strávený.
Záleží, jak si svůj čas ceníš.
Pro někoho je levnější a příjemnější si to naplnit, než jet někam, někdy, to koupit.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » stř pro 4, 2019 0:59

Neresim. Proste mne to zajima. Proc lidi delaji veci, ktere mi nedavaji smysl.

Konicka bych chapal. Taky pestuju rajcata na balkone, coz je se zapoctenim casu ekonomicky nesmysl. Jenze mne to bavi a navic se mi dari pestovat vyrazne lepsi, nez koupis v obchode. Tady je ale vysledek maximalne stejny, ale obvykle spis horsi a navic ma potencial zkazit akci, kde je proti ostatnim vydajum ten za plyn uplne marginalni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Olchor » stř pro 4, 2019 8:33

Několik důvodů:
- přijde mi líto vyhazovat něco, co jde ještě použít
- na akci spotřebuju třeba jen 1/2 plynu, co pak? Koupit novou? Doplním a jedu.
- problematická likvidace kartuše, kam s ní? Vyfučet zbytek, propichovat......
- mám doma, netřeba chodit do obchodu ( u nás na vsi ani není)
- no a ta úspora cca 150kč mi taky nepřijde až tak zanedbatelná
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 9:41

Je vůbec možný zajistit, aby se tam nedostal ani sebemenší kousek bordelu a aby ta naplněná kartuše fungovala na 100%?
Přijít na výletě o možnost vařit = v nejlepším případě táhnout nemalou váhu úplně zbytečně, v nejhorším případě i smrt.
Hlavně úspora při plnění kartuše vs riziko ucpání vařiče s automatickou regulací tlaku... Vyplatí se vůbec takhle riskovat?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mitau » stř pro 4, 2019 10:39

Ty argumenty chapu (hlavne z pulky plne kartuse me stvou - trochu podobne jako nenabijeci baterky), ale nikdy mi to nestalo za to, abych zjistil, jak plneni funguje. Navic toho plynu zas tak moc neprotopim
@Etheric: Chapu, co ches rict, ale od cloveka jezdiciho jen v teple do nenarocnych hor me "v nejlepším případě táhnout nemalou váhu úplně zbytečně, v nejhorším případě i smrt" docela pobavilo. Muzes prece preplnovat kartuse, ale na narocne akce vzit radeji nove :)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 12:01

Však já to bral obecně, k mý osobě se vztahu pouze to "v nejlepším případě", ačkoliv umrznout můžeš klidně i když je nad nulou a ten horkej čaj by tě mohl zachránit, přidat ti čas...
Když se mi ucpe vařič s tou regulací, co s tim?? Doma to asi neopravim. Narozdíl od např Varu, tam bych se bordelu ani moc nebál
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Olchor » stř pro 4, 2019 16:16

Plním už cca 20 let, žádný problém. Celkem nevidím důvod, proč by se měl bordel dostat do vařiče. Tekutá fáze zplynuje v kartuši, nečistoty zůstanou tam. Problém by mohl nastat u univerzálů, tam jde tekutina až do zplynovací trubky.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 17:13

Olchor píše:Celkem nevidím důvod, proč by se měl bordel dostat do vařiče. Tekutá fáze zplynuje v kartuši, nečistoty zůstanou tam.

Též si myslím, ale co kdyby - prohrkáš kartuši, malinkej kousíček bordelu ulpí nahoře, pustíš vařič a je to tam. což je spíš pravděpodobnější, že se do vařiče dostane bordel z vnějšku kartuše, nebo ze závitu vařiče, když si někdo nedá pozor

Používal jsem hodně dlouho a intenzivně Var2 na 2kg bombě, asi rok suploval sporák. Ta bomba, stačilo s ňou zakalcovat, zněla jako kdyby se po dně převalovaly hřebíky. Od začátku do konce se s ňou ani nehlo. Nicméně někdy se mu prostě nechtělo Vařit, ale stačilo pročištit a jelo se dál.
Máme tu bomby Flaga. Některý novější, jiný starší.
Taky mě napadá - co čistota toho plynu?? Já myslim, že v tomhle rozdíly budou a může to mít za následek, že se vařič ucpe zanesením. Plíživá, zákeřná porucha
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod adal » stř pro 4, 2019 17:15

Ono to má asi smysl jen při plnění(doplnění) těch malých kartuší. Navíc ty velke kartuše vychazejí o dost levněji pak.
Ještě jsem to netestoval, ale asi zkusím redukce na plněni stojí na aliexpresu pár korun.

https://www.youtube.com/watch?v=qattDGM7nL0
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření