Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2016 1:12

Dobre, myslel jsem normalni turistiku, ne extremni masochismus ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod remy77 » čtv led 14, 2016 19:50

Marvil:
D boty rychlejsie schodis vpredu, tj. tym, ze je tvrda bota, preklapas ju pri chodzi cez prednu vystupujucu spicku a relativne skoro ju odjebes. Potom su ti automaty na 2 veci.
Stacia C a ak sa bojis o klasicke macky ze nepodrzia, aj poloautomaty su s vertikalnymi hrotmi :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod apuka » pát led 15, 2016 8:20

Ja ted ctu knizku od cloveka, ktery vylezl korunu sveta a prave popisoval, v cem v Himalajach leze. Automaticke macky absolutne nedoporucuje, protoze je velka pravdepodobnost, ze nekde spatne kopnes, neco se posere a jsi v haji, jde Ti tam o zivot. Poloautomaty se jakz-takz daji ale on (a mnoho dalsich) pry tam pouziva reminkove macky, protoze je nejmensi pravdepodobnost mechanicke zavady a moznost ztraty macky na stene.
To jen tak jako zajimavost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Příspěvekod pickard » pát led 15, 2016 9:48

Jasne. Navíc me na automatech jebe to nazouvani. Pod ledama u silnice je to v pohodě, ale nahoře v hlubokým sněhu, ve svahu a ve vanici je nasazeni ty hrazdičky porod. Do poloautomatu to vpředu kopnu vod voka a nazdar. Full automat bych si asi vzal jen na drytool u cesty... kdbych teda umel cokoliv vydrytoolit :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re:

Příspěvekod fps » pát led 15, 2016 20:38

pickard píše:Vhodné boty na ctyrtisicovky, které zvládnou dobre i nastup z parkoviště A ZAROVEN budou dobre na 6000 neexistujou. Kup si lehkou (!!!!) mirne zateplenou botu kategorie B/C na ty čtyřky.... a az jich dvacet vylezeš, nebude ti lito dat 12K za Batury na toho Lenina ci kam.

přesně tak, na takový rozsah jedny boty nestačí, chce to aspoň dvoje
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod marvil » pát led 15, 2016 22:56

@pickard/fps: asi to nakonec udělám, jak řikáte :) jestli máte nějaký tip sem s nim ;)

jinak všem díky za názor :)
marvil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned dub 12, 2015 16:58

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod vonkreuz » sob led 16, 2016 8:13

Garmont Tower Extreme FX. Nebo tak nějak. Žlutá barva. Jsou zateplene a celkem lehké.
Zde:
http://www.avsport.sk/?p=productsMore&i ... extreme-lx
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod fps » ned led 17, 2016 22:07

marvil@
na ty nižší kopečky a lehce zateplené bych já měl jasno La Sportiva Trango Ice Cube, ale třeba Asolo Freney XT MM nebo ty Garmont Tower Extreme FX nemusí být taky špatný
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Trog » čtv led 21, 2016 18:10

Pro nespokojené majitele LaS Nepal Evo GTX....Koupím velikost 43.5,44 8)

Nebo ještě lépe Nepal Cube GTX Men 8-[
Trog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 18, 2015 19:29

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Aggy » pon bře 21, 2016 10:12

Ahoj, mám otázku na majitele skeletů typu Asolo 8000, Scarpa Vega, Koflachy atd. Jak řešíte neodpařování vlhkosti z boty?
Byl jsem teď 3 dny na horách se spaním na winterraumu. První den přístup 800 metrů v merino ponožce. Na chatě jsem z boty vylil pár kapiček vody, vnitřní botka mokrá, ponožka taky. Vysušil jsem je a připravil na další den, šli jsme lézt 315 m led, v součtu s přístupem, lezením a cestou k chatě na asi 6 hodin. Na nohou jsem měl ponožky High Point Thermoline merino. Po přílezu na chatu zase to samé. Durch ponožky, botička a mokro na dně skeletu, nohy mi ne uplně při lezení mrzly, ale teplo mi taky uplně nebylo, špičky zábly.
Říkám si, co dělám špatně? Nebýt kamen ve wintráči, tak jsem nahraný spát někde ve stanu nebo bivakovat. Kdysi se ve skeletech chodilo na daleko vyšší kopce, ve větší zimě a s vyšším denním příjmem metrů a určitě i vypařené vody z nohou.
Rád bych jen nějakou radu, jak udržet nohy v teple. Mám z dřívějších bot na zimu částečnou ztrátu citlivosti na špičkách palců, kterou bych nerad nechal dojít až do omrzlin. Rád bych se o nohy řádně staral, jen mi asi chybí potřebné vědomosti. Navíc trpím z rodiny chronickou žilní insuficiencí, takže krvení dolních končetin je více než zlé.
Myslíte si, že by pomohla protiodpařovací bariéra?
Zkuste mi prosím poradit, své prsty mám rád a i teď po tom, co jsem byl ve skeletech tu necitlivost cítím. Teploty byly průměrně okolo mínus 15 až mínus 10. Díky za případné rady.
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Simi » pon bře 21, 2016 12:56

Osobně mám trochu jiné duplexy (Spantic), ale parťák leze už mnoho let ve Vegách. Že by vylíval vodu nebo si nějak zásadně stěžoval na mokrý botičky, jsem tedy u něj nikdy neviděl ani při vícdenních akcích. Resp. když už pyskuje, že má mokrý boty, tak je mají víc nebo míň mokrý všichni. ;-)
Odpařovací bariéru bych na tvým místě zkusil jako první možnost...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod vonkreuz » pát lis 4, 2016 15:25

vonkreuz píše:Garmont Tower Extreme FX. Nebo tak nějak. Žlutá barva. Jsou zateplene a celkem lehké.
Zde:
http://www.avsport.sk/?p=productsMore&i ... extreme-lx
Tak jsem tyhle boty zkoušel. Ráno a pak i odpoledne a na muj vkus mají užší kopyto. Třeba LaSportiva mi sedí z vyšších bot všechno a všechno 46EU, ale tyhle Tower Extreme FX jsou pro mně dost úzké, hlavně ve špičce.
Zkoušel jsem také LaSportiva G2 SM (Gashenbrun II - Simone Moro) a ta lehkost je neskutečná. Bota je samozřejmě tuhá v ohybu, ale dost příjemná na chuzi. Zkoušel jsem chodit po prodejně, zkoušel jsem i do schodu a ze schodu a je to celkově příjemná bota. A potvrdilo se mi, že 46EU moje laspo numero uno. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod vonkreuz » čtv bře 2, 2017 13:45

LaSportiva G2 SM - Gashenbrun II Simone Moro

Jen krátký první nástřel pro případné zájemce:

Z LaSportivy jsem vlastnil nebo vlastním lyžáky Sideral 29,5 mondo a boty Trango Light Low světle hnědá (předchudce byl B5, nástupce je Boulder X), Trango Alp GTX, Nepal EVO GTX. Všechno velikost 46EU, podle nášlapného měřáku velikosti mám velikost mezi 44,5EU a 45EU. G2 SM jsem objednal 46EU a pŕiznávám, že 45,5EU by byla vhodnější. Ale co už. Z prvotního vyzkoušení na prodejně a z varování od kamaráda, který boty zkoušel přede mnou jsem měl obavy z výztuhy v přední straně svrchní boty, která prý tlačí. Ano, tlačila, ale pak jsem vzal starou karimatku a zkusil se projít po ní. Výztuha tlačila výrazně méně. To se potvrdilo i v terénu a pohybu na sněhu, kdy výztuhu nevnímám. Hned po nákupu jsem boty nastříkal Grangers Footwear Proofer ve spreji a sníh ani zmrzlá vlhkost se nelepí.

Boty jsem zatím použil 3x:

1, Malá Fatra: Dolné Jánošíkové diery, Horné diery, lezení ledu, doba nošení 6:00 až 18:00, nástup i pohyb v měkkém sněhu. Teplota -10st. C.

2, Vysoké Tatry: Podbanské 19:30, nasadit staré skialp lyže s vázáním na drážku a v nich výstup na konec Koprovej doliny, bivak, ráno nástup v měkkém sněhu s bořící se krustou, lezení cesty Komínom a žlabem (3 délky) a výstup žlabem s měkkým sněhem do Prednej Garajovej lávky v Hrubém vrchu, sestup po tuhém firnu a následně měkkým sněhem s kosovkou, návrat po ušlapané sněhu na bivaku na konec Koprovej a zlyžovat (zběžkovat) dolu do Podbanského 02:30. Vnitřní boty jsem měl na noze 31 hodin v kuse (spal jsem v nich), v den výstupu jsem měl boty na noze 22 hodin v kuse. Teplota -10st C.

3, Slovenský ráj: ATC Podlesok 5:30, projít a prolézt všechny ledy v Suchej Belej, některé i vícekrát, návrat po žluté a pak po červené na ATC Podlesok 19:00. Teplota -5st C. Pohyb většinou po tvrdém ledu a sestup po zmrznuté kamenito hlinité cestě.

Zatím se ukazuje, že pokud je povrch tvrdší (kamení, asfalt, hodně ušlapaný sníh), tak se projevuje celková tuhost boty a nejsou až tak pohodlné. Při chuzi po sněhu, do kopce, ale i z kopce, při lezení jsou boty velmi pohodlné, teplé a nemám k nim námitky.

Vždy jsem použil kombinaci dvojích ponožek. Spodní Lorpen Coolmax Liner, svrchní Lorpen Heavy Trekker.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod fps » čtv bře 2, 2017 21:30

kdyby měly B/C podrážku, tak je taky koupím, škoda že nikdo takové boty nedělá
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » stř črc 5, 2017 9:30

mike píše:Na tu vubec nekde Nepal Cube? Ty se mi docela libi, kdybych nekdy potreboval takoubou botu, tak je urcite zkusim.

La Sportiva Nepal Cube jsem zkoušel jen v krámu, seděli mi skvěle, ale podobné boty jsou lepší La Sportiva Batura nebo La Sportiva G2 SM, ty jsem taky zkouše jen v krámu, koukám že mají v Hudy u těch La Sportiva Nepal Cube nesmilně napsáno "svršek hydrofobní nubuk 2,2 mm", přitom mají "svršek 3,2 mm silicone impregnated Idro-Perwanger"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » stř črc 5, 2017 20:17

No jo, nubuk to není určitě.

G2SM je úplně jiná kategorie bot. (Je to vlastně nástupce / upgrade Spantiku.) Nepal Cube jsou klasická "déčka" - boty pro alpský výstupy, lezení v ledu, mixový lezení. G2SM jsou expediční boty; vhodný pro vícedenní pohyb v extrémně chladných podmínkách. V Nepálech navíc ještě jakž takž dojdeš pod kopec, v G2 fakt už spíš ne.

Batura dává jako alternativa Nepal Cube smysl spíš; samozřejmě, hlavní rozdíl je v integrovaném návleku. A myslím, že i v kopytu boty, Nepal je vepředu širší, Batura se blíží spíš Trangům. Nepal je klasičtější pohorka, odolná bota, Batura tak odolná být nemusí. (Nevím, hádám, recenze má každopádně nesmírně pozitivní a co jsem slyšel, lidi, co jí mají, na ni nedají dopustit.) A je - marginálně - lehčí.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » čtv črc 6, 2017 9:40

- mě tedy připadají všechny troje cca stejné kategorie, jen bych vyděl rozdíl v tom při jakém mrazu bych je používal, a na jak dlouho bych někam jel, jak by to bylo třeba na týden, tak pak by byla u mě jasná volba La Sportiva G2 SM, vnitřní vyjímatelná botička je velká výhoda, ale zkoušel jsme je jen v krámu, a chůze po krámu pro mě nebyl problém, já mám ale rád hodně tvrdé boty, a taky něco vážím a měřím, takže moje pocity z těchto bot budou jiné než u někoho kdo váží 50 kg a měří 160 cm
- do té váhy k těm La Sportiva Nepal Cube musíš ještě započítat váhu návleků které budeš k nim nosit, takže + cca 400 g, a další pro mě velikou výhodu jsou pravě ty integrované návleky, nasazovat návleky na boty v mrazu je snad největší opruz který znám, nejenom proto jsem si pořídil La Sportiva Trango Ice Cube
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod tunak » čtv črc 6, 2017 18:49

Návleky obvykle nenosím. :D Ale jasně, občas jsou prostě potřeba.

Je to jiná kategorie. Nepal Cube a Batura (kterou Sportiva už stejně nahradila modelem G5, mimochodem) jsou boty na kratší výstupy, totiž na cokoliv, kde ještě nepotřebuješ vyjímatelnou vnitřní botičku. G2SM se pro podobné aktivity samozřejmě taky dají použít a pokud pojedeš do Alp, na spoustě lidí je tam uvidíš. Nicméně jsou to expediční boty; tj. boty určený pro, jak správně píšeš, delší "zimní" horolezecký expedice.

Když to přeženu, můžeš tvrdit, že Olympus Mons a Nepal Cube jsou boty stejný kategorie, protože v obou můžeš vylézt Biancograt. Ale Nepal Cube je na to jednoznačně lepší volba, jsou to ideální boty pro takový výstup, kdežto Olympusy jsou tam zbytečný. Podle Sportivy jsou G2SM ideální volbou do extrémních podmínek a na delší pobyt v horách (rozuměj mrazu), jsou to pro ně boty na šesti a sedmitisícovky. (G5 je pak bota do větších mrazů, než Nepal Cube, je ale určená pro kratší a "dynamičtější" aktivity.)

Edit: trochu jsme odbočili od merita věci; kategorie B; což je kategorie, které za mák nerozumím. Copak dává smysl pohorka měkčí, než B/C? :D
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod mike » čtv črc 6, 2017 21:21

Jj, odbocili, presunul jsem to do odpovidajiciho tematu.

ad navleky: taky nenosim a IMO se bez nich da obejit uplne. Staci mit kalhoty se stahovanim dole, pripadne jeste vytunene hackem vepredu. Zimni zas mivaji integrovane nohavicky a idealne s necim, co se da zachytit pod tkanicky. Pripadne se tam opet da pridat hacek.

tunak píše:Copak dává smysl pohorka měkčí, než B/C?

V Bckach jsem sveho casu prochodil cele Tatry a bral jsem je i do Alp. Na znacene stezky celkem v pohode (taky jsem jeste mel pod 80 kilo...) No a ty Banksy, co jsou snad A/B, uplne staci v zime do mesta. Resp. stacily by, kdyby nemely tak hnusne klouzavou podrazku #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod tunak » pát črc 7, 2017 19:29

No však podle tebe jsou Islandy béčka. A podle mne je to nejměkčí rozumně použitelná pohorka. Takže si rozumíme. :D

(Banksy skutečně A/B jsou; podle Hanwagu.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod impra » ned črc 9, 2017 10:29

Zdarec, přemýšlím nad koupí
https://www.hanibal.cz/asolo-afs-8000-i ... ack_yellow#181418641
Chtěl bych se Vás zeptat jestli by jste si takovou botu koupili a nebo by jste se dívali po jiné. Sloužit bude především do Alp. Co jsem se, tak bavil se známým, tak mně říkal, že plastikáče jsou po smrti a že by do toho nikdy nešel (prý, že zbytečně těžká bota). Jen mě zajímá Váš názor. Díky.
impra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 9, 2017 10:23

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod remy77 » ned črc 9, 2017 15:53

Na tvojom mieste by som do toho isiel...

A teraz vazne. Chapem, ak niekto zacina s turistikou, nevie co a ako. Ale ak niekto riesi (duplexy), tak som si myslel, ze uz ma co to za sebou.

Impra: na aky teren do Alp potrebujes duplexy?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod tunak » ned črc 9, 2017 18:08

Do Alp bych si dvojitý boty taky nepořizoval, a pokud ano, připlatil bych a vzal G2SM nebo něco podobného. Moderní dvojité boty budou nesrovnatelně pohodlnější, lehčí a obratnější.

Do Alp podle mne stačí něco jako Asolo Alta Via, Aconcaqua, 6b+, ideálně Eiger GV. Případně obdobné boty Sportivy, Scarpy, Milletu, Lowy...

Zvaž, jestli potřebuješ dvojitý boty, pokud ano, zda si nepřiplatit. Pokud je nepotřebuješ, seženeš v téhle cenové kategorii mnohem lehčí a pohodlnější boty.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod impra » ned črc 9, 2017 19:28

Já je právě našel se slevou na jenom shopu za nějakejch 5 litrů, tak jsem si říkal, že by to mohl být celkem fajnej kauf. Můj favorit byly Nepaly Extreme od La Sportivy, ale co jsem tak koukal..už nejsou moc k sehnání. Koncem srpna jedu do Švajcu na Lagginhorn a chcu nějaké dobré boty :D
PS: Jako vím, jaké jsou ideální boty na Alpy. Jen mě zajímal Váš názor na ty plastikáče. Co sem viděl ve Francii lidi tam chodí aji s těma Sportivama za 20 talířů, což je podle mě zbytečný :D
impra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 9, 2017 10:23

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod apuka » ned črc 9, 2017 20:59

Teda zrovna na Laginhorn budou podobne boty skoro o dva rady nad potrebnou urovni... Tam Ti vice nez v pohode staci max. obycejne C boty, ale v pohode (a s rezervou) das i s lepsimi, pevnejsimi B/C.
Teda podle mne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 10, 2017 12:55

Dlouhá léta jsem nosil na ledovec a zimní lezení plastové duplexy Asolo http://www.horydoly.cz/horolezci/mont-d ... topgallery - na ledovcovou turistiku, lezení (tedy pro mě do cca D, IV UIAA, 4+ WI), někdy i na přístupy ke skalám na lyžích. Vždy jsem používal automatické rámové mačky. Nikdy jsme s tím neměl problém, až se mi boty rozpadly. Teď chodím spíš ve skialpových botech. Moje žena je na tom úplně stejně a má stejný model bot.

Když jsem si vzal návleky, nebo upnul na boty nepromokavé kalhoty, vždy se mi samozřejmě zapařily a bylo potřeba vylévat vodu na konci túry. Pořád v nich bylo tepleji než v kožených botách. Navíc botička schne v chatě velmi rychle a v noci ve stanu ji stačilo jenom nechat na noze ve spacáku.

Pokud jsem nepředpokládal, že půjdu hluboko ve sněhu, normálně jsem si navlékl jenom leginy a botička mohla volně dýchat horním okrajem. Typicky jsem to dělal při turistice a také při ledovém lezení.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod apuka » pon črc 10, 2017 13:45

Vsak to je plne v poradku. Ale na Lagginhorn ma pouze maly kousek, par minut az desitek minut cesty po ledovci (casto spise po firnu) a po skalach je lezeni max II a to jen kratky usek. Teda pokud pujdou beznymi vystupovymi trasami. A obzvlast pokud tam pujde az za par tydnu.
A tam je tato bota opravdu kanon na vrabce a mozna bude zpusobovat vice problemu nez uzitku. Obzvlaste pokud neni na podobnou botu zvykly.
Tot je ale jenom muj skromny nazor.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 10, 2017 14:31

Klíčové je, zda si na botu zvykneš. To máš pravdu.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod remy77 » pon črc 10, 2017 15:23

Osobne nevidim dovod kupovat D boty (duplexy nehovoriac) ak sa niekto nevenuje lezeniu v zimnych podmienkach (pripadne zo zdravotnych dovodov). Pretoze to je ich primarny ucel a nie tury po dolinach na chaty, po ladovci a obcasne prelezenie nejakeho ll. terenu. Na to stacia s prehladom B/C a nie aby som mukloval v takom terene v D-ckach, kde jedna bota s mackou ma 1,7 kg. Ved to je na hlavu postavene.
To uz rovno sa v Baturach mozem jebat na zimny Rozsutec, lebo to je obdoba letnych alpskych kopcov, kde sa znacnu cast ide po doline k chate, nejaky usek po ladovci a pripadne k tomu kratka skalna alebo firnova pasaz.
Asi som z inej planety... :-k
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod tunak » pon črc 10, 2017 15:28

Taky jde o to, jestli je rozumný skočit po výprodeji snad posledních plastových duplexů na trhu, nebo za podobný peníze koupit něco, co na Alpy, především letní, v pohodě stačí taky a je to nesrovnatelně pohodlnější. Sám bych plasťáky nechtěl, ale já obecně nechodím tam, kam bych potřeboval déčkový boty nebo automatický mačky.

Na náročnější zimní výstupy a především vícedenní akce / přechody bych si dvojitou botu vzal.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

PředchozíDalší

Zpět na Boty