Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod budo » pát lis 6, 2015 16:40

:-)

https://youtu.be/lz9K8enKqkA

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Miner » stř led 6, 2016 14:32

Já si pořídil Victorinox Hunter Pro Wood http://www.nuz.cz/eshop/victorinox/hunter-pro-wood-detail a je to moc krásnej kousek, ještě netestovanej, ale ohlasy má velmi dobrý. Byl o skoro 1000,- zlevněný, tak jsem neodolal.

Do teď jsem měl Victorinox Rangergrip79 (bývalá serie Wenger).

K tomu nosím v batohu klasického švýcara s větším množstvím nástrojů, mám jak Wengera tak Victorinox, konkrétně Evo S557 a Handymana.

Jinak Victorinox už dávno Wengera koupil a fungovali souběžně byť stejná firma, nedávno ohlásili definitivní konec Wenger značky. Nicméně už vznikla nové značka Swiza, snad založená nějakým bývalým ředitelem Wengeru, pokud se nepletu. Takže výběr je.

Co se týká zavíráků obecně tak jsou i jiné značky (náš zmiňovaný Mikov třeba), ale cena výkon asi Victorinox (Wenger) nemají konkurenci.

Jinak koupit nějaký noname křáp z kdovíjakého materiálu za 200,- když Vnox se dá sehnat o stovku dráž (Vnox Spartan - úplná klasika za 300,- http://www.nuz.cz/eshop/noze/kapesni-no ... tan-detail) mi přijde jako nesmysl. Zpracování, životnost a spolehlivost je prostě jinde.
Miner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 6, 2016 12:59

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod jura9002 » pát led 8, 2016 12:29

Mi pořád jeden němec schovává věci, tak bych si švýcarák nepořídil. Je malý, snadno se přehlédne... Pokaždé, když jsem měl zavírák, tak jsem o něj přišel, naposled to byla kudla Spyderco ](*,) ...Teď mám rok Moru Companion, za 350 korun jsem koupil kudlu, která je ostrá jak břitva a prase jako já ji za rok nedokázalo zkurvit ani ztratit (je to pevný nůž, tak je větších rozměrů a neuteče, neschová se přede mnou tak snadno).
S nožem za 350 se člověk nebojí říznout... baví mě známý, který si koupil nejdražší nůž Gerber se jménem toho outdoorového Horsta Fuchse a bojí se ho vytáhnout z batohu. Když jsem s ním začal na deklu od ešusu krájet česnek, tak se mohl zbláznit.
jura9002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 2, 2015 11:46
Bydliště: Ostravice

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Mogen » pát led 8, 2016 16:01

jura9002 píše:Když jsem s ním začal na deklu od ešusu krájet česnek, tak se mohl zbláznit.


Taky sem dotyčného, kterému jsem půjčil nůž a on s tím začal tropit podobné **** měl chuť fláknout cepínem po šišce. Ano, nůž má pracovat, ale nemá se zbytečně prasit. A to nemusím mít nůž s přízviskem Bear Grills (což je jen marketingový tahkterý žádnou vyšší kvalitu nože ani samotného grilovacího medvěda), ani můj EDC Kershaw mi nikdo nemusí kurvit.
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » pát led 8, 2016 17:39

Tak ja hlasim, ze moje Mora je rezava, jak Ivanovi vlasy. Porad ostra, ale humus. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » sob led 9, 2016 0:04

Mogen píše:... ani můj EDC Kershaw mi nikdo nemusí kurvit.


Kershaw Cryo II rulez!

A stejně tak i Opinel No10 a Hultafors HVK GH! No a samozřejmě švýcarák, žejo ;-)

Do kuchyně koupím kuchyňskej Opinel. Došel jsem k tomu, že to je nejlepší kudla, co se ostrosti a schopnosti ji udržel, týče.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod jura9002 » sob led 9, 2016 0:34

vím, měl bych se k nožům chovat stejně zodpovědně, jako ke zbytku mojeho vybavení :((

@booze: Já si raději koupil nerez variantu, protože jsem věděl, jak by to v mé péči dopadlo s uhlíkovkou. Je pravda, že co do ostrosti a jejího udržení je to horší volba... Ale i tak, za rok jsem ho dvakrát přebrousil a nemůžu si stěžovat. Ještě aby, za ty prachy...
jura9002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 2, 2015 11:46
Bydliště: Ostravice

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Mogen » sob led 9, 2016 19:05

budo píše:Kershaw Cryo II rulez!

Ano, právě Cryo II nosím prakticky non-stop u sebe a nemůžu si ho vynachválit. Zavírák, ale přesto svede díky svojí robustnosti tuhou práci. Před tím jsem měl jako EDC nůž maličký CRKT Drifter. Teď už bych nic menšího než Cryo II nechtěl
Naposledy upravil mike dne sob led 9, 2016 19:17, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena citace
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » ned dub 23, 2017 21:49

Kazdy spravny muz nosi v kapse nuz. A ja jsem pred casem svuj ztratil (po snad 20 letech #-o). Mel jsem myslim Victorinox Recruit nebo nejakou jeho predchozi verzi se stejnymi tooly. Zvazuju jeste Bantam, jelikoz je lehci.

Doma mam jeste Opinel, co jsem nekde dostal, ale ten mi nevyhovuje. Je moc velky a tezky, prekazi v kapse, blbe se mi s nim pracuje mastnyma rukama a nema otvirak na flasky. Nejsem zadny fanatik pres noze, nepotrebuju se nozem oholit ani sekat drevo, staci mi ukrojit si chleba, salam, syr, otevrit flasku nebo mozna i konzervu. Obcas se hodil i sroubovak a mala cepel byla nekdy sikovna, ale asi bych se obesel i bez ni. Nosim nuz v kapse a chci, aby neprekazel, coz ten stary celkem splnoval.

Mam si teda koupit jeden z tech vyse zminenych nebo ma nekdo lepsi tip na neco uplne jineho?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod vonkreuz » ned dub 23, 2017 22:37

Jakej otvírák na flašku? #-o Ve známém vesmíru je jen málo předmětu, kterými nejde otevřít pivní láhev... vajíčko, odkvetlá pampeliška. Minulý víkend Indy otvíral balíčkem papírových kapesníku...

Tak si vem Rekruta, když jsi na něj byl zvyklý. Pro mně je ideální Sentinel onehand clip, který jsem už zase ztratil. ](*,) Tak si musím novej.

VCX Forestera nosím jen batohu, to samé s F1.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » ned dub 23, 2017 22:44

Videl jsem otvirat flasku i zubama, ale to neznamena, ze to budu delat. Flasku obvykle otviram ve vlaku, vecer, kdyz mam dost a chci to rychle a pohodlne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » pon dub 24, 2017 6:35

Esse Zancudo http://www.noze-nuz.com/esee/BRKR1CBB.php
Za zivot jesem znicil desitky nozu a tento jediny drzi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Chmeld4 » pon dub 24, 2017 8:05

vonkreuz píše:Minulý víkend Indy otvíral balíčkem papírových kapesníku...


Celkem by mě zajímal postup :shock:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » pon dub 24, 2017 8:35

Mike vubec neni spatny, kdyz jsou na tom Victorinoxu jeste nuzky. Ty se fakt uz mockrat hodily.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » úte dub 25, 2017 17:40

@booze: nesplnuje zadani. Nepotrebuju neznicitelny nuz, svycarak mi vydrzel asi 20 let a kdybych ho neztratil, vydrzel by mozna dalsich 20. Potrebuju nuz do kapsy jak jsem psal.

@budo: nuzky mam v lekarnicce. Od doby, kdy mi na horach zacal hnisat zarustajici nehet. Nozem jsem s tim nebyl schopen nic udelat a nejsem si jisty, jestli by na to ty nuzky na svycaraku stacily. Je potreba ustrihnout tvrdou ostrou spicku nehtu, co se zapichuje do kuze, na to nestaci ani kazde nuzky na nehty (ty co mam v lekarnicce jo).

OK, takze si mam zase koupit svycarak? Klidne, ptal jsem se proto, ze o nozich nemam prehled a jestli nahodou neexistuje neco pro me ucely lepsiho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » čtv dub 27, 2017 9:54

Nic s nim nezkazis. Ses na nej zvyklej, kvalita je dostatecna.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Jaký nůž mi doporučíte??

Příspěvekod Krysa » stř črc 12, 2017 2:50

Zdravím
Plánuji vyrazit na delší výpravu na které se budu častěji střetávat s divočinou, a tak potřebuji nějaký nůž. Zkoušel jsem se po nějakém porozhlédnout, ale došel jsem k závěru, že problematika výběru správného nože je tak složitá, že si raději nechám poradit od lidí, co o tom ví víc než já.

Nůž by měl zvládat to, co se od nože na kempování očekává. Však to znáte :wink: . Na obranu ho snad potřebovat nebudu. Nůž by měl být větší (délka čepele cca 13 cm ?? ) , na preciznější práce už mám menší kapesní nožík. Starosti mi dělá spíše tvar a tloušťka čepele a taky její materiál. Nebudu z nožem dělat žádné prasárny a budu ho samozřejmě udržovat v suchu, když to půjde. Měl by ale vydržet co nejdéle ostrý bez brousení. Na to asi bude nejlepší karbonová ocel? Ono stejně asi nic s nerezovou neseženu pod mým cenovým stropem 3000,- Kč. Vím, na opravdovou kvalitu to asi není, ale snad se něco dobrého v této cenové relaci dá najít.

Jaké máte zkušenosti s dřevěnou rukojetí? Mám se jí vyhnout? A při takovéto velikosti nože asi volit pevný nůž fulltang, co?

Zatím mi padli do oka tyto nože:

http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... zdro-Molle

https://www.google.cz/search?q=KA-BAR+B ... e&ie=UTF-8

http://www.noze-nuz.com/recenze/mark1/mark1.php (scrollujte trochu dolu)

Co na ně říkáte?

Budu rád za každou radu nebo osobní zkušenost. Děkuji za přečtení.
Krysa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř črc 12, 2017 1:56

Re: Jaký nůž mi doporučíte??

Příspěvekod Skimpy » stř črc 12, 2017 6:13

V některých zemích je omezeno nošení nože, případně jeho délka. Určitě bych volil dva nože, jeden menší a pokud to vidíš na vyloženě divočinu někde mimo civilizaci tak nějaký větší pevný nůž. Případně ještě multitool.

http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS49LCKZ.php

http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS38CKJ1.php
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Jaký nůž mi doporučíte??

Příspěvekod filipvele » stř črc 12, 2017 6:24

Já chválím původní výběr. Líbí se mi ten Ontario i MK1. U MK1 by mi vadila ta záštita. Ale všechny budou dobře sloužit původnímu účelu. Podívejte se ještě např. na nože-nůž na Ontario ON8548. Sám mám 8550, ale ten už je velikostí na kempování nepřijatelný. Nicméně kvalita je opravdu vysoká.
E: Teď jsem si všiml "Delší výpravy". Pokud mimo ČR, projděte si ještě vlákno o nožích v zahraničí, abyste nebyl překvapen.
filipvele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř říj 12, 2016 17:34

Re: Jaký nůž mi doporučíte??

Příspěvekod booze » stř črc 12, 2017 17:32

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » stř črc 12, 2017 18:26

Diky, slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod budo » stř črc 12, 2017 19:24

Krysa: usetri si 3k a kup si karbonovej Hultafors nebo Moru. Budes naramne spokojenej!
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » stř črc 12, 2017 19:35

Nezda se ti ten Hultafors moc "nesikovny" ? Vubec nesedi v ruce a cepel je dost divna.
Mora je dobra.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Krysa » čtv črc 13, 2017 2:42

Děkuji za rady. Ten Coldsteel vypadá zajímavě, jen mi na těchto stránkách připadá až moc podezřele levnej a taky je to pěknej macek :D . Za tu cenu jsem ho nesehnal snad jinde než na těchto na mě né moc důvěryhodně působících stránkách.

Kouknul jsem na to vlákno s noži v zahraničí. U některých států jsem byl s přísností zákona dost překvapen. Naštěstí mé kroky míří spíše do zemí k nožům příznivějších.

Koukal jsem ještě na tyhle kousky:
http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... lore-Knife
http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... t-II-Black
http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... raft-Black
Říkáte že Mora dobrý? Nějak nechápu, v čem je třeba rozdíl mezi touhle Moru a nožem 2 krát nebo 3 krát dražším. Samozřejmě chci za ten nůž vypláznout co nejméně, ale zároveň aby něco vydržel.
Krysa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř črc 12, 2017 1:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » čtv črc 13, 2017 4:26

Tak si na youtube najdi uzivatele Matejka55 - on ti ty rozdily vysvetli :D

booze: mam ho, jsem spokojeny a sedi dobre. Delam s nim opravdu hrubou praci. Bezne buttoning.

https://youtu.be/BYwRcuFdlWs
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod dudy » čtv črc 13, 2017 5:31

Sím, co je "buttoning"?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » čtv črc 13, 2017 7:48

Si s tim nozem zapina knofliky? :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod GreyMouse » čtv črc 13, 2017 8:19

Nebo odřezává knoflíky, když ho začne štvát zapínání? :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1978
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jaký nůž mi doporučíte??

Příspěvekod fps » čtv črc 13, 2017 8:51

Krysa píše:na preciznější práce už mám menší kapesní nožík

já jiný než kapesní nůž už nepotřebuji, už jsou hodně dlouhou dobu pryč časy kdy jsem sebou vozil dvě velikosti kapesních nožů, a k nim ještě nůž s pevnou čepelí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod amigo » čtv črc 13, 2017 9:20

fps píše:já jiný než kapesní nůž už nepotřebuji, už jsou hodně dlouhou dobu pryč časy kdy jsem sebou vozil dvě velikosti kapesních nožů, a k nim ještě nůž s pevnou čepelí

moje řeč. nedávno jsem byl se psem na mezinárodních atestech v plošném vyhledávání kde je oproti našim atestům větší důraz na povinné vybavení a byl jsem asi jediný, který sebou měl pouze obyčejný zavírací victorinox nomad (který má vše co potřebuji). ostatní měli dva až tři nože a samou super výbavu, takže jsem měl nepříjemný pocit, že jsem výbavu (jako obvykle) podcenil. nakonec jsem za celé tři dny probíhajících atestů nůž použil třikrát, a to na otevření flašky piva :)
dnes bych můj původní model vyměnil za variantu one hand a hlavně s oranžovou nebo červenou rukojetí, protože hledat černý nůž v báglu je o nervy.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na Nože