Friendy od Kouby?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Friendy od Kouby?

Příspěvekod moolker » čtv lis 26, 2015 13:31

Zdravím, odjakživa jsem odkázán na lezení s lidmi, co mají vlastní friendy, a už je mi to docela trapný. :) Nemluvě o tom, že to je nepraktický. Takže bych rád pořídil vlastní sadu nějakých 8 friendů a jak projíždím internet a ptám se lidí, dospěl jsem k následujícímu...

Nejlevněji vyjdou Koubové, v zásadě jsou OK a poslouží (spadl jste do nich někdo? :). Black Diamondi jsou výrazně lepší, ale zase stojí dvojnásobek.

Počítám, že friendy mi vydrží spoustu let, takže bych si klidně připlatil, ale je ta investice do BD fakt opodstatněná? Nebo je nejlepší koupit mix, častěji používané velikosti od BD a méně používané od Kouby? Jak to řešíte vy?

Díky za všechna moudra.
moolker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 22, 2013 16:46

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Aldo » čtv lis 26, 2015 13:44

No já léta používám frendy od KONGu. Nic světoborného a nikdy jsem neměl potřebu koupit si něco "lepšího". Předpokládám, že od Kouby budou lepší než ty KONGy ale tyhle jsem koupil za levno, takže proč ne. Naposledy jsem spadnul do mikro frendu a vydržel... a nebyl to žádný HIGH TECH model za spoustu peněz. Obyč mikro frend. Bych to zase až tak nedramatizoval a šel po ceně.
Nechci být škarohlíd ale proč si myslíš, že Ti frendy vydrží dlouho :) Já už jich pár někde nechal #-o a proto kupuji spíše ty levnější než ty kvalitní.

Toliko za mě po 30 ti letech lezení v horách. :mrgreen:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod pavproch » čtv lis 26, 2015 14:19

přešiboval sem to správné sekce

kouba je gůt, mám jich asi 10 velikost od mikro 0,25 až po cihlu č.4, za ty roky používání (vesměs ta3) sem napůl zkurwil jednu jedničku, dyž sa šprajcla a nechtěla ven... po násilném vyndání a srovnání dodneška fachčí...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod pavproch » čtv lis 26, 2015 14:20

jo a je tu kdesyk vlákno o nejčastějších velikostech kamarádů
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Simi » čtv lis 26, 2015 17:34

Pokud tolik nemusis resit penize, tak urcite jdi do BD, DMM apod. Mechanicke zpracovani a jejich chod je o dost lepsi.
Nicmene v principu nic proti Koubovi. Fungujou a jsou levny. Mimo jine s Koubama sam x let lezu.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod pickard » čtv lis 26, 2015 20:22

Tak tak... ja mam BD a zakladni vyhodu vidim v lepsim chodu, ergonomii a snadnosti uziti.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Stani » čtv lis 26, 2015 20:28

Tiež používame Koubu a jeden friend 0.5 od Rock Empire. Nelezieme zase tak často,a ni extrémy, takže o nejakých dražších sme ani neuvažovali. Fungujú dobre.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Dr4k3 » čtv lis 26, 2015 21:48

Vysoce alternativní ultralight sada co nevyjde moc draho:

Camp Ball Nut #1 - #3 (pouze pro případy skály kde to jde založit - v ČR není moc terénů, kde by se takové spárečky vyskytovaly)
BD Camalot X4 #0.1 (protože ballnuty 4 a 5 jsou na nic)
Camp Tricam Evo #0.25 - #1.5 (celá Evo sada)
Camp Tricam #2
BD Ultralight C4 #2 (nutno překlenout velké těžké tricamy z masivního hliníku, Ultralight C4 je novinka pro 2016, ještě se neprodává, AFAIK)
Camp Tricam #5 (nejmenší plechový Tricam)
Trango Big Bro #1 až #4 dle libosti

Jinak pokud by někdo trval na friendech v běžných velikostech 13-52 mm místo lehčích tricamů, tak doporučuju friendy Totem Cam, nejlíp sedí na místě a drží a mají krásně úzkou hlavu a nouzově jde stabilně zatížit jenom jedna půlka. Alternativně a lehčeji pak asi ty nové BD Ultralight C4. Ale všechno je to výrazně dražší než tricamy.

IMHO když se naučíš zakládat tricamy, tak to má pár velkých výhod - stojí to stejně jako friendy od Kouby, váží to polovinu a jde to založit do výrazně obskurnějších míst.

Jinak mezi koubovskými friendy bych upřednostnil Flex před Mantou a samozřejmě Permon před Flex, ale těžké je to všechno.

Hlavně od Kouby nekupuj vklíněnce s výjimkou Vectorů.
Naposledy upravil Dr4k3 dne pát lis 27, 2015 12:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod nephirus » čtv lis 26, 2015 23:44

Muzes to s tema vklinencema od Kouby prosim nejak rozvest?
nephirus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 16, 2013 21:43

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Simi » pát lis 27, 2015 10:26

Ja bych nebyl tak rezolutni, ze od Kouby jsou vsechny spatny. Treba sada Granit neni vubec zla. A s PRDeLacema lezl celkem v pohode snad skoro kazdy cesky lezec.
Ale stejne jako u friendu, tak nektery zahranicni vklinecne jsou proste lepsi nez Koubovy. Schvalne pisu nektery, protoze podle me minimalne v urcitych typech moc velky rozdil proti nasim nevidim. To by bylo na dlouhou debatu nekde nad pivo. ;-) Kazdopadne sam jsem si pred casem k mym proridlym sadam starych Koubu poridil sadu DMM Wallnut. Ty jsou podle me uplne super a fantasticky se zakladaji. Jeste povazuju za dobry treba WC Rocks. Navic se mi na tom zeleze od Anglanu libi, ze to vyrabeji doma.

Samozrejme si musis uvedomit, ze zahranicni vyrobky jsou proti tem nasim cca 2-3x drazsi, tak pokud se ti nekde vklinenec nebo zvlast frend sekne, vic to boli.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Dr4k3 » pát lis 27, 2015 13:27

nephirus píše:Muzes to s tema vklinencema od Kouby prosim nejak rozvest?


trochu jsem opravil původní post, tady pokračuju:

Hlavně od Kouby nekupuj vklíněnce s výjimkou Vectorů, což je kopie DMM ALLOY OFFSETS, což je koupený design od původního výrobce HB Climbing, jen tak mimochodem.
Ostatní stojí za prd - všechny s výjimkou těch Vectorů a P.R.D.L jsou úplně symetrické a bez prohnutí, takže ve spoustě spárek nebo zúžení vůbec nedrží, nebo mají moc malý rozsah (Duo), nebo jsou málo klínovité a moc kvádrovité (Top, Mosaz). Měl jsem na skále asi všechny (lidi z oddílu si nakoupili různé sady) a vždycky jsem nadával a často po několika pokusech sahal po svých Rock Empire Granite.

S těmi Rock Empire Granite ale také nejsem úplně spokojený, ve větších velikostech jsou hrozně těžké. Teď jsem koukal na katalogové hmotnosti v porovnání s DMM Wallnuts a něco mi tam nesedí, vždycky jsem myslel, že DMMka jsou výrazně lehčí, ale podle webu je to teď srovnatelné. Je možné, že Rock Empire někdy v minulých letech změnil složení a ta slitina je teď lehčí než bývala, nevím.
Zajímavě vypadají i WC Superlight Offset Rocks.

Ještě mám velmi špatnou zkušenost s abalaky od Kouby - prodal jsem je, protože se s nimi špatně zacházelo a ty větší byly strašně těžké.

A kdyby někoho lákaly hexy, tak opět nebrat Koubu - u hexů jednoznačně vede DMM, byť srovnatelné velikosti jsou asi 2 nejmenší DMM ~ 2 největší Kouba. Kouba tam má ocelová lanka, která strašně ztěžují manipulaci, zvlášť u těch menších velikostí mi to přijde úplně nesmyslné; DMMko má také výrazně lepší tvarování, prodloužitelnou smyčku atd..

Na rozdíl od většiny jejich pasivního jištění jsou friendy od Kouby ještě docela v pohodě :lol:
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod Simi » pát lis 27, 2015 14:26

Dr4k3 píše:A kdyby někoho lákaly hexy, tak opět nebrat Koubu - u hexů jednoznačně vede DMM, byť srovnatelné velikosti jsou asi 2 nejmenší DMM ~ 2 největší Kouba. Kouba tam má ocelová lanka, která strašně ztěžují manipulaci, zvlášť u těch menších velikostí mi to přijde úplně nesmyslné; DMMko má také výrazně lepší tvarování, prodloužitelnou smyčku atd..

Opet bych nebyl tak rezolutni, ze jednoznacne vede DMM. DMM hexy jsou super, o tom zadna... Srovnatelna alternativa jsou Wild Country Rockcentric nebo i Camp Carvex. Kazdy ma svoje pro i proti.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Friendy od Kouby - jo/ne?

Příspěvekod moolker » pon lis 30, 2015 12:16

Chlapi, díky moc za info!! Ježíškovi teda napíšu o sadu Koubů a když se bude cítit, třeba přihodí jeden dva BD. :-)
moolker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 22, 2013 16:46

Friendy Kouba

Příspěvekod Bfinger » čtv zář 3, 2020 8:37

Zdravím místní nadšence,

požádal bych Vás o radu, začalo mě bavit horské lezení, žádné pekla, hřebenovky a 4ky-5ky po vlastním. Rád bych si pořídil vlastní friendy abych nebrousil kamarádům výbavu. Můj dotaz směřuje k výběru, rád bych si pořidil od Kouby, ale nedokážu z toho co jsme vyčetl dojít k tomu které, zda Flexi (variabilnější lehčí, ale zřejmě méně odolné) či Permona případně Mantu ? Poprosil bych vás o zkušenosti, případně radu. Chtěl bych pořídíti od 0,25 do 3ky velikosti.

Díky
Bfinger
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon led 5, 2015 18:54

Re: Friendy od Kouby?

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 16:44

Slouceno. Nezakladej prosim zbytecna vlakna. Kdyz uz tu takove tema mame, tak v nem pokracuj.

Lehce jsem zobecnil nazev vlakna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Friendy od Kouby?

Příspěvekod pavproch » čtv zář 3, 2020 17:44

To vlákno o velikostech přátel je tady.

Já už asi 10let (nebo kolik) mám Manty (dvoulanko) právě v těch velikostech 0.25 až 3 (+ jednu obludu č. 4 ale tu v ta3 quli váze s sebou netahám).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Friendy od Kouby?

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 17:48

Jestli ti prijde lepsi, tak to tam presun, ja si nejsem jisty. Spravne vlakno mel holt vybrat Bfinger.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Friendy od Kouby?

Příspěvekod pavproch » čtv zář 3, 2020 17:50

Nechám to tak. Pro osvětu/odpovědi na otázky sme udělali už dost.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Horolezectví