Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prima Tulák XP 200 nebo Prima arctic 400g

Příspěvekod Rogan » čtv zář 24, 2015 14:37

Pánové a Dámy,

předem upozorňuju že sem si pečlivě přečetl většinu vláken s problematikou peří X synt. vlákno. Ale i přesto mám stále dilema #-o ... Rozhoduju se mezi spacáky uvedenými v předmětu. Na Primě píšou o navlhnutí peří jako o katastrofické situaci kdy je třeba spacák sušit i dva týdny na jiných webech sem se dozvěděl že to není až o tolik větší katastrofa jako navlhnuté umělé vlákno ... Spát budu především pod tarpem od Jurka, čili větrat to bude. Mám v plánu chodit 3-10ti denní túry, téměř celý rok, tak se bojím aby mi spacák stihl dostatečně při pochodu uschnout ( samozřejmě když nebude chcát :mrgreen: ) Takže jak se hodí péřáky do hor našich hor ? Máte někdo zkušenosti s ARCTICem 400 od Primy ? :)Na tuláka sem četl jen chválu ...
Uživatelský avatar
Rogan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 4, 2014 20:38

Re: Prima Tulák XP 200 nebo Prima arctic 400g

Příspěvekod pickard » čtv zář 24, 2015 14:54

Názory se mohou lišit, ale pokud budu CHODIT, tak chci kvůli objemu a hmotnosti jedině peří. Jak moc je pro peří vlhkost problém, neumím posoudit... spacák mi občas navlhne, ale hřeje slušně furt. Úplně mokrej jsem ho nikdy neměl, ale věřím, že to pak nehřeje a schne dlouho.
V českých horách, kde můžu kdykoli v případě katastrofálního provlhnutí vejlet ukončit a jet domů, bych syntetiku netahal.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Prima Tulák XP 200 nebo Prima arctic 400g

Příspěvekod mike » čtv zář 24, 2015 16:36

Rogan píše:Na tuláka sem četl jen chválu ...

Tak tos mozna necetl uplne dobre ;-)

Slouceno, nemusime mit na kazdy podobny dotaz nove tema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prima Tulák XP 200 nebo Prima arctic 400g

Příspěvekod wawrik » čtv zář 24, 2015 16:53

pickard píše:spacák mi občas navlhne...
Pri akej príležitosti (resp. akom používaní) ti navlhol? Nedávno som absolvoval pártýždňový trip s niekoľkými trekmi v úplnom maraste a dvadsaťročný páperák to zvládol na jedničku. Neviem si úplne predstaviť horšie počasie, tak sa pýtam... Balil si ho vlhký (zmoknutý)?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » čtv zář 24, 2015 17:53

Rogan@
- já doporučuji jedině péřák, a to celoročně, jak u nás, tak do Alp nebo Tater
- jestli chceš chodit celí rok, tak ti jeden péřák nebude stačit, já mám tři, na léto 300 g 800 cuin peří, jaro a podzim 500 g 800 cuin peří, na zimu 900 g 800 cuin peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Rogan » čtv zář 24, 2015 20:01

Díky za názory a sloučení vlákna :wink: Jde mi o to chodit, proto volím nižší hmostnost a menší rozměr... jde mi o to, jak snadno péřák navlhne, pokud zvolím dobrý podklad a i místo na stanování nebude někde v zavlhlé nížině kde se drží ráno mlha a bivak bude dostatečně ventilovat tak to bych neměl mít problém ne?
Uživatelský avatar
Rogan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 4, 2014 20:38

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » pát zář 25, 2015 10:08

ano, jestli nejsi prase, a budeš dodržovat určitá pravidla, tak péřák není problém
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod LTSB » pát říj 23, 2015 5:46

booze píše:Precti si na SO http://www.svetoutdooru.cz/rady/peri/ jinak s vodeodolnosti je to od prirody slabe, proto se pouziva dodatecna hydrofobni uprava peri, ktera zvysi odolnost peri vuci vode, az o 60%. Kvalitni peri do vlhka je husi peri s hyrofobni upravou. Toto video te nadchne https://www.youtube.com/watch?v=lRXdmM755ds
precti si http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=5&t=7262&hilit=perovy+spacak :mrgreen:


Moc hezké video. A Cumulus už to do těch spacáků cpe nebo to má teprve v plánu?
Mrknul jsem na pár modelů a nějak jsem to přímo nikde neviděl. Celkem mě to totiž zaujalo.
Po poslední promrzlé noci vybírám nový spacák, po návratu z výletu jsem byl rozhodnutý pro spacák aspoň do mínus 1000°c :D Ale pak jsem si nalil čistého vína (konkrétně bílého) a rozhodl se pro třísezonní péřák. Nebojím se přímo promočeného spacáku, ale většinou spím ve stanu (momentálně Husky Flame) a ten je ráno jako fajn sprcha a to hydrofobní peří by byla pojistka do nepohody :)
Zatím jsem tu narazil jen na Rab, tak nevíte o nějakých dalších tipech na spacák s hydrofobním peřím??
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Aldo » pát říj 23, 2015 7:32

Takže pro informaci. CUMULUS dodává spacáky s hydrofobním peřím ale...
Do konce tohoto roku jen pro polské konečné zákazníky. ( nějaká licence či co )
Od příštího roku by to mělo být už pro celou distribuci. Nicméně asi budou jen na objednávku. To se ale ještě uvidí.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Michal82 » pát říj 23, 2015 15:02

Rab je dělá normálně - všechny - lacinější sou z kachny, dražší z husy.
Mám a chválím - 2 měsíce nonstop - vlhkost 85-97% spacák ok a hřeje.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod krysak » pon říj 26, 2015 1:48

Opravdu neni potreba se peri bat. Mokry je sice k nicemu, ale mokra syntetika je uplne stejne neprijemna... Mam v perovym spacaku za 3 roky pres 300 noci a castecne jsem ho namocil jednou - zacatecnicka chyba - nepromokavej obal na spacak ma vyznam jen kdyz je dobre zavrenej:-) Dulezitejsi nez hydrofobni peri je tkanina s dobrou vodeodpudivou upravou - tady jsem zatim nenarazil na lepsi vec nez original PERTEX. Nepupsti vodu dovnitr a pritom je prodysnej aby se ti nedrzela uvnitr telesna vlhkost. Nektery americky vyrobci ultralight vybaveni se vracej od hydrofobniho peri k normalnimu, protoze tvrdi, ze kdyz uz peri namocis, tak hydrofobni se hur susi - nejde poradne roztrepat...
Ja spim hlavne pod sirakem, rano se budim s kaluzema vody nebo vrstvou ledu na spacaku a Pertex to dovnit nepusti. Rano to oklepu, otru rucnikem a zabalim navrch batohu - pri prvni pauze na slunci spacak rozhodim a behem 20 min je suchej. Pak ho teprve zabalim do obalu. Dulezita je tmava barva, aby rychle schnul.
Dulezity je nosit cisty spaci obleceni a ponozky, jinak spacak umastis a peri ti slehne... Hodne stesti s vyberem
www.nalehko.com - užitečné rady z oblasti ultralehkého trekingu
krysak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon lis 26, 2012 18:17

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod fps » pon říj 26, 2015 17:17

krysak píše:Nektery americky vyrobci ultralight vybaveni se vracej od hydrofobniho peri k normalnimu, protoze tvrdi, ze kdyz uz peri namocis, tak hydrofobni se hur susi - nejde poradne roztrepat...

zajimavé, svojí logiku to má, jak špatně se do peří dostane voda díky impregnaci, tak se stejně špatně dostává voda z peří ven, docela by mě zajímalo jak je to s praním impregnovaného peří, a s jeho následovným sušením? kde si to četl nebo slyšel?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod remy77 » pon říj 26, 2015 17:54

ad hydrofobne perie:
nedavno som googlil na polskych forach a cital aj nazory tych, co uzivaju dlhodobu hydrofobne perie a pozoruju rychlejsi kvalitativny upadok skrz toho, ze takto upravovane perie sa rychlejsie znici, polame a pod.
Kolko je na tom pravdy, tazko povedat, ale nemusi to byt nelogicke...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod LTSB » pon říj 26, 2015 20:28

Oproti současnému spacáku by hřál víc i úplně mokrý péřák :D K tomu čistému oblečení - mám v plánu pořídit z hygienického hlediska nějakou vložku.
No vida, tak to jsem netušil, dokonce výrobci píšou, že díky té hydrofobní úpravě schne spacák rychleji.
S tím rychlejším úpadkem bych tomu i věřil, protože když se nad tím zamyslím, tak to peří je dost jemná struktura a musí se napustit nebo nastříkat nebo namočit do nějaké té impregnace nebo něčeho (fakt nevím, tak jenom tipuji), tím pádem se to minichmýří a chloupky slepí atd, pak to teda nějak vyschne, ale těžko se pak to peří chová jako před úpravou, jako na té huse nebo kachně ;)
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod šíp » pon říj 26, 2015 20:34

LTSB píše: mám v plánu pořídit z hygienického hlediska nějakou vložku.

To vřele doporučuji, my tuhle vychytávku vozíváme hlavně když se vydáváme na kola natěžko na delší cykloputování. Mám pocit, že na kole se člověk za***re /čti: zašpiní, zpotí.../ ještě více, než při pěším trekování, takže máme vždy lepší pocit, když naše propocené a nemyté tělo a spacák dělí ještě něco jiného, než vzduch. Zde bych doporučila si připlatit, my máme už asi 9 let nějakou z hedvábí a nedáme na ni dopustit, kromě příjemného materiálu máme dojem, že přidá na komfortu tak 2-3°C, což v určitých situacích může být rozhodující.
Co se týká samotného peří, tak nemáme žádnou hydrofóbní úpravu a po prvotních obavách stran náchylnosti k vlhkosti mohu zodpovědně prohlásit, že to zbytečně podléhá mýtům. Kdo jednou přešel na péřový spacák, dá mi určitě za pravdu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod LTSB » pon říj 26, 2015 20:50

šíp píše: my máme už asi 9 let nějakou z hedvábí


A netušíš čistě náhodou, jestli je to přírodní nebo umělé hedvábí?
A jestli je v tom teda vůbec nějaký zásadní rozdíl?? :D
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod šíp » pon říj 26, 2015 20:51

Ne, to fakt netuším. Jen vím, že ty naše jsou značky Ferrino a tuším, že stejnou, či podobnou má i mike odsud z OF.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod mike » pon říj 26, 2015 21:07

Jo, mam taky Ferrino, jedina vec, co se mi od nich nerozpadla. Asi ze ji moc nepouzivam ;-) Do spacaku vubec, to mi prijde nepohodlne a spiny se nebojim, takze jen na chatach a tam uz spim malo. Fajn vec, lehka a prijemna, jen s tim komfortem bych byl opatrny, rekl bych, ze to neprida skoro nic.

šíp píše:... když naše propocené a nemyté dělo ...

:shock: :smt082
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod šíp » pon říj 26, 2015 21:09

Ups, opraveno :oops:
Za tím komfortem si stojím, protože na víkendový výlet si stejný spacák beru bez vložky, takže mohu posoudit rozdíl.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod mike » pon říj 26, 2015 21:13

Pravda, ani si nevzpominam, jestli jsem v tom nekdy spal ve spacaku. Na chate se v tom samostatne spat neda, to je zima, a pod dekama mi to prislo nastejno. Idealni je vlastni spacak, ale tohle je zas UL, kdyz jde clovek od chaty k chate.

Taky to mozna zalezi na tom, jak jsi oblecena a jak to vnimas. Ja treba nepoznam ani tenky zdarak, kdyz moc nefouka. A jini tvrdi neco o 5 a vice stupnich komfortu navic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod sobb » pon říj 26, 2015 21:14

Chápu, že někomu je to prostě psychicky i fyzicky nepříjemný, ale ta náchylnost spacáků ke špíně mi přijde trošku přeceňovaná. Beze změny vlastností toho vydrží docela dost a pak už je stejně potřeba je vyprat nejen kvůli špíně, ale i slehnutí peří. Spacáky používáme docela často a novější kousky ve sbírce ještě nikdy prané nebyly (a nikdo si nestěžuje) :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod mike » pon říj 26, 2015 21:18

Jestli to spis nebude jinym prahem odolnosti ;-) Ja tedy po kazde akci musim spacak nekolik dni vetrat, ale jeste se taky nepral. Uz by asi potreboval... ale peri jeste slehnute neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod scinkk » pon říj 26, 2015 21:21

Hedvabnou vlozku maji za dobrou cenu v decathlonu.
Vozim ji na ty chaty.
Do spacaku mam radeji spodky a ponozky (triko bych mel tak jako tak), tenke spodky+tenke ponozky = 150 g
to de, ve vlozce se mi spatne rotuje, clovek se do toho zamotava, blbe se do toho leze a vyleza :) Kdyz jsme na dolni hrane komfortu spacaku vemu s sebou teplejsi spodky a ponozky.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod sobb » pon říj 26, 2015 21:23

mike: mluvím o kondici a vlastnostech spacáku, to ostatní už je na každým :wink:
Jen mi tato stránka péřáků přijde poněkud démonizovaná.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod mike » pon říj 26, 2015 21:33

Jo tak, taky si nemyslim, ze by to spacaku nejak ublizovalo. Ony jsou vubec peraky zbytecne demonizovane, vsichni se boji, ze jim navlhnou, zamasti se a kdo vi co jeste a pritom s nima obvykle nejsou zadne problemy. Krome vylozene extremnich akci.

@scinkk: jj, presne, zamotavani a vylezani. Uplne mi na tohle staci zdarak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod LTSB » čtv říj 29, 2015 19:02

Tak jsem ten výběr už trochu zúžil. Momentálně mám starou syntetiku s váhou kolem 1,4kg, teplotní komfort je dobrý tak na léto, změřil bych i rozměry, ale potřeboval bych svinovací 5-ti metr :D
Chci se dostat s váhou blíž ke kilu, může být i pod, ale není to nutnost, samozřejmě peří, limitní teplota kolem -5, délka na 186cm postavu.

Takže tady je předběžný výběr:
Malachowski 300 Guide Pro
asi bych volil velikost XL(400g náplně), ale nemá límec :-/ a teploty údajně moc neodpovídají skutečnosti

Criterion Traveller 500
Cumulus Mysterious Traveller 500
tady fakt nevím, jsou to teda dva výrobci? Criterion UK trh, Cumulus Polsko, my atd?

SJ Rimo II 500
tento zatím vede, příjemná cena, váha ujde, teploty taky

Vikinga 600 jsem vyřadil, protože bych potřeboval velkost 195cm, to by znamenalo 1175g a raději bych chtěl husí peří.

Prosím o názory a případně další tipy.
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod budo » čtv říj 29, 2015 21:17

Cumulus a Criterion jsou dve ruzne rady od stejneho vyrobce. Criterion je pro UK trh a vozi se i k nam.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod pavelsvetnica » pát říj 30, 2015 18:03

Ahoj, potrebuju poradit - chci si koupit spacak, ktery muzu pouzivat celorocne, maximalne co bude nejnizsi teplota, tak je, ze pojedu o silvestru na 5dni na chatu do krkonos, kde neni topeni. Myslite si, ze tento http://www.ksporting.cz/spaci-pytle-spa ... rveny.html je vhodny i kdyz ma max. teplotu do 10 stupnu? mam na tento eshop poukazku na 300kc, tak bych nejradsi koupil tady. diky moc za rady
pavelsvetnica
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát říj 30, 2015 17:58

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 30, 2015 18:38

asi by mohl byt OK, pokud vazi 1.7kg tak se da verit i nejakymu tomu spodnimu komfortu v -3, myslim, ze na par spani venku spis jaro - podzim a nevytapena chata, kde si asi muzes vzit deku nebo mikinu navic by se asi dalo prezit. Je teda otazka, jestli v chate neni v zime i -20, ale teoreticky bys mohl byt spokojenej
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybíráme 3-sezonní spacák

Příspěvekod S4TYR » ned lis 8, 2015 11:13

pavelsvetnica píše:.. chci si koupit spacak, ktery muzu pouzivat celorocne..

jen je treba mit na pameti, ze ten spacak ztrati vyhrevnost z puvodni udavane o 15%< uz po prvni sezone.. tzn. druhym rokem uz to muze byt deka
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky