koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aplik » úte zář 29, 2015 18:05

Níže popisuji mou první zkušenost s peřím, prosím o usměrnění, jestli je to tak všude, nebo tip kde je chyba.

Už delší dobu koukám po péřáku, už jsem byl skoro odhodlaný koupit SJ Rimo 800, teď se mi dostala příležitost ho otestovat v cca 5 °C na mírném průvanu. Očekával jsem chlad na bocích. Opak je pravdou, ve spacáku bylo jako v peřince. Opravdu luxus. Jediné co tento pocit kazilo byl pocit chladu (cítitelný, ani jsem se nemusel opírat částí těla a exponovat tak jen část plochy) od karimatky. Jako karimatku jsem měl Yate EVA 1cm, pod ní byla podlaha stanu a pod ním mokrá tráva.

Je chyba v karimatce? Chovají se takto všechny péřáky? Nebo na nafukovačce dosáhu obdobného výsledku a je lepší investovat do spacáku s větším podílem peří v zádové části?

Měl jsem v plánu ho vzít i do nižších teplot, tak nevím jestli do toho jít a hledat novou karimatku a nebo i jiný spacák.
Aplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte čer 5, 2012 7:32

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2015 18:11

Aplik píše:Je chyba v karimatce?

Ano.

Aplik píše:Chovají se takto všechny péřáky?

Nejen peraky, ale vsechny spacaky.

Aplik píše:Nebo na nafukovačce dosáhu obdobného výsledku a je lepší investovat do spacáku s větším podílem peří v zádové části?

Nic takoveho se nedela, nemelo by to smysl. Peri izoluje, kdyz je nafoukle. Kdyz na nem lezis, tak ho zmacknes a neizoluje skoro vubec. Takze rozhodne lepsi karimatku, nemusi to byt zrovna nafukovacka, skoro cokoliv je lepsi, nez jsi mel. Jen alumatka je horsi. Na ty popsane podminky silnejsi EVA, ale radej samonafukovacka nebo nafukovacka.

Aplik píše:Měl jsem v plánu ho vzít i do nižších teplot, tak nevím jestli do toho jít a hledat novou karimatku a nebo i jiný spacák.

Rozhodne karimatku, podle toho, co pises, fungoval spacak jak mel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aplik » úte zář 29, 2015 18:59

mike píše:Nejen peraky, ale vsechny spacaky.


Divné, u vlákna jsem tento pocit neměl. Je pravda že když už mi ve vláknu byla zima, bylo to ze všech stran. Otázka byla zamýšlena i na pohled zda v tomto směru není syntetické vlákno lepší, že izoluje lépe i při kompresi. Logiku stlačeného izolantu který pak neizoluje ale chápu.

Dal bych (na chvilku) ruku do ohně za to, že jsem o rozdílném plnění komor někde četl. Snad právě s logikou aby izolovaly aspoň trochu (víc) i když jsou stlačené. Teď to narychlo nemohu najít.

Díky za radu.
Aplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte čer 5, 2012 7:32

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2015 19:06

Ano, rozdilne plneni komor obcas potkat muzes, ale presne opacne ;-) Dospodu se dava min, aby se usetrila vaha, protoze to tam nema moc vyznam. Dokonce se delaji i quilty tj. spacaky, ktere nemaji spodek vubec. Z Google vypadlo treba tohle: http://katabaticgear.com/design/
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Péřový spacák ve Žďáráku

Příspěvekod past » čtv říj 8, 2015 22:06

ahoj,
vybírám nový PÉŘOVÝ spacák třeba Sir Joseph Rimo / Paine
[pár zimních nocí venku] [zbytek stany, chaty]

? je péřový spacák vhodný ke spaní ve žďáráku
? když bude stlačený ve žďáráku neztrácí loft=teplo
? je chytrý koupit spacák s membránou a současně použít žďárák s membránou
díky.
past
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned úno 19, 2012 13:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv říj 8, 2015 22:11

Ano.
Ztraci, proto musi byt zdarak dostatecne velky.
Ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Trog » úte říj 13, 2015 8:06

http://www.summit-trade.cz/mountain-equ ... l-xl-14829
ahoj

Co říkáte na tenhle spacak(nedivejte se na cene řekněme že by stal 8000 novej)
Ma s touhle znackou nebo dokonce typem zkušenosti.Co říkate na tu membranu..Ma tam vubec vyznam atd atd dekuji
Trog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 18, 2015 19:29

Příspěvekod Michal82 » úte říj 13, 2015 8:31

Ahoj sam ne ale ME tady v UK pár lidí mělo co sem viděl a dle recenzí to sou dobrý spacáky. Jestli za 8 tak to je cajk cena. K tvaru ti řeknu mám Rab Neutrino Endurace - má stejnej střih - když tam vlezeš oblečenější tak ses jak kukla pokud ti to nevadí tak ok me je v tom pak fajn pac to mam rad i v peřině sem zahrabanej na těsno - pokud si ale objemnější a mas rad prostor tak ruce pryč pač se ani nehneš. Toho Raba mohu doporučit 50 noci nonstop ve vlhkosti 85% az 97% a peri je suché a hřeje - bez nejakyho větrání - ale s těmi parametry teploty se na 8 nedostaneš pokud nemůžeš mit levneji cokoliv.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Trog » stř říj 14, 2015 17:18

Mám 80 kg měřím 180 cm jsem širší spíš v ramenech,tak snad bych se tam vlezl :)
Spíš si říkám k čemu je tam dobrá ta membrána(asi aby se to dalo prodat když to stojí takový prachy).
Stejnak to odvede velký H (moc na to u spacáků nevěřím)
Kvuli potu si vezmu tenkou vložku do spacáku která to snad pobere...
Trog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 18, 2015 19:29

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2015 17:23

Kde tam vidis nejakou membranu? Ja tam vidim PU coating, coz neni membrana, ale zater. Odvod potu rozhodne nezlepsi (to ale zadna membrana), spis naopak. Zvysi vetruodolnost (asi hodne) a vodeodolnost, ale malo. 1500 mm je tak na kondenzaci, rosu a mrholeni, silny dest to nezvladne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Trog » stř říj 14, 2015 17:33

Mike:Jasný ta voděodolnost je pouze na rosu...(Mám to na zimní přechody po chatách a ve stanu...Tam pršet nebude...)

V porovnání s cumulusem to vidíš jak?

http://www.prohory.cz/spacaky/77-cumulu ... pacak.html
(cumulus má vodní sloupec tuším 1000)

A s malachem třeba

http://www.prohory.cz/spacaky-perove/96 ... acak-.html


Tyhle tři adepti mě leží v hlavě.Budu rád za každé postřehy od kohokoliv...


http://www.summit-trade.cz/mountain-equ ... l-xl-14829
Trog
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 18, 2015 19:29

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2015 17:38

Nijak, neznam ani jeden. Proti kondenzaci ve stanu by to melo stacit, otazka ale je, jestli na tom nebude namrzat para zevnitr, to by byl prusvih. Pisou tam cosi o excelentni prodysnosti, ale to je bez cisla jen marketingovy kec, pod kterym se muze schovat uplne cokoliv vcetne igelitu.

Byt tebou tak hledam po Netu zkusenosti lidi, co ho maji a opravdu ho pouzivaji (ne "recenze" typu prave jsem ho vybalil a je uplne skvely).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: koupě péřáku

Příspěvekod scinkk » stř říj 14, 2015 18:21

Ano souhlasim, dostatecnou vetruodolnost i vodeodolnost proti rose a kondenzaci by mel zvladnout i osvedceny material s DWR jako treba Pertex Quantum.
Duvod, proc mit na spacaku membranu, zatim neznam :) A zater bych tam teda nechtel mit uricte :)

Cumulusy mam tri, jeden zrovna novy a muzu jen doporucit.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2015 18:32

Ani zater s excelentni prodysnosti? :twisted: Tezko rict, co tam vlastne je. Pisou tam neco o mikroporezni strukture a excelentni prodysnosti a na obrazku je PU coating :?

O membranovych spacakach uz tu rec byla. Maji je sobb s pritelem a pochvaluji si je, coz bych nebral na lehkou vahu, jelikoz malokdo travi tolik casu venku jako oni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » stř říj 14, 2015 19:26

taky mam, a taky si pochvaluji membránový péřák, už bych si péřák bez membrány na zimu, podzim, a jaro nekoupil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2015 19:27

Jo vidis, na tebe jsem zapomnel, ty toho taky naspis venku hodne. Muzes teda napsat sve duvody? V porovnani s dobrou DWR, ktera by podle prispevku vyse mela ve stanu stacit (nevim, nemam stan).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Michal82 » stř říj 14, 2015 20:22

Na Rabu mam nejakej Pertex a ve stanu s tim není sebemenší problém - na ven by to asi nebylo rozhodně ne do děste - rosu by to asi dalo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » stř říj 14, 2015 20:33

někde jsem tady kdysi psal důvod proč jsem přešel na membránové péřáky, v noci se celkem melu, a ráno jsem skoro vždy opřený o část vnitřku stanu, mezi vrchní částí spacáku, a vnitřkem stanu je vždy mokro, když je to pár noci, a je nízká vzdušná vlhkost, tak toho mokra moc není, a dá se to, ale jak je to třeba týden, a je vysoká vzdušná vlhkost, tak je to bez membrány na spacáku v háji, tohle žádný DWR nezvládné
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Příspěvekod Michal82 » stř říj 14, 2015 20:43

FPS - tak právě o vnitřní stan sem oprenej bezne - aby ne v malem Aktu 2 měsíce a s vecma - ten Pertex to dává a vlhkost 85-97% pořád - ale jak už se psalo tady de zas hlavně o tu upravu peří co tam je. Takže asi i kdyby to Pertex nedal bude to jedno.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » stř říj 14, 2015 21:16

Michal82 - nepamatuju se přesně, ale ty máš myslím Pertex Endurance, který by měl být relativně odolný proti vlhkosti (narozdíl od jiných typů Pertexu) - nevím, jaká technologie to je.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 15, 2015 7:52

Moje zkušenost s DWR spacákem CUMULUS LL 400.
Spaní bez žďáráku venku za velmi silné ranní rosy. Spacák to přežil ale bylo to o fous. Raději žďárak nebo membrána.
Na druhou stranu ten Pertex hodně rychle vyschnul. Do báglu jsem ho po asi hodině dával už suchý. Peří vevnitř bylo ale asi částečně vlhké. Druhá noc by už byla na hraně.
Membránu do stanu ... nevím. jestli to není zbytečné. Ano někteří ji potřebují z výše uvedených důvodů "fps" ale v globále jsou to asi vyhozené peníze. Těžko říct.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » čtv říj 15, 2015 8:08

fps píše:někde jsem tady kdysi psal důvod proč jsem přešel na membránové péřáky, v noci se celkem melu, a ráno jsem skoro vždy opřený o část vnitřku stanu, mezi vrchní částí spacáku, a vnitřkem stanu je vždy mokro
Tebe para kondenzuje na vnútornom stane? :shock: Nie je na čase vymeniť stan?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 15, 2015 8:10

No ono je to spíše tím, že se přitlačí na stěnu a pak to samozřejmě kondenzuje.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Michal82 » čtv říj 15, 2015 8:11

Mitau aha ja si jen pamatuju nejakej Pertex - nehledal sem to.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » čtv říj 15, 2015 21:04

wawrik píše:
fps píše:někde jsem tady kdysi psal důvod proč jsem přešel na membránové péřáky, v noci se celkem melu, a ráno jsem skoro vždy opřený o část vnitřku stanu, mezi vrchní částí spacáku, a vnitřkem stanu je vždy mokro
Tebe para kondenzuje na vnútornom stane? :shock: Nie je na čase vymeniť stan?

když budeš celou noc opřeny spacákem o vnitřek stanu, tak mezi povrchem spacáku, a vnitřkem stanu bude vždy voda, kolik vody tam bude, to záleží jenom na tom, jaká je vlhkost vzduchu, a to můžeš mít sebelépe větraný stan, to by musel byt stan membránový, a to ještě by musel byt z Gore-Texu Active shell, to samé se děje když máš nedostatečně prodyšný žďárák
Aldo píše:Membránu do stanu ... nevím. jestli to není zbytečné. Ano někteří ji potřebují z výše uvedených důvodů "fps" ale v globále jsou to asi vyhozené peníze. Těžko říct.

je to taková další pojistka proti špatnému počasí na vícedenní pobyt v přírodě na těžko, a taky se muže stát že nebudeš moc postavit stan, to se pak membrána na péřáku hodí ještě víc, i když se mi tohle stalo pouze jednou za několik posledních let
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Aldo » pát říj 16, 2015 7:09

fps píše: ........ i když se mi tohle stalo pouze jednou za několik posledních let

Jasně, naprosto chápu argumenty pro membránu ale jde o tu poslední větu :)
Asi jo, proč ne. Já jsem stará konzervatívní hlava.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » pát říj 16, 2015 8:13

fps píše:když budeš celou noc opřeny spacákem o vnitřek stanu, tak mezi povrchem spacáku, a vnitřkem stanu bude vždy voda
Chápem správne, že sa stále bavíme o dotyku s vnútorným stanom a nie s tropikom? To sa mi párkrát stalo aj vo vysokej vlhkosti a bezvetrí (aj keď teda nie celú noc), a ani náznak kondenzácie som nevidel.

Neviem si predstaviť, prečo by tam mala kondenzovať voda, leda by bol spacák tak stlačený, že by si vyhrieval vnútorný stan :-k
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod dudy » pát říj 16, 2015 8:27

fps píše:...taky se muže stát že nebudeš moc postavit stan, to se pak membrána na péřáku hodí ještě víc...

A Ty myslíš, že ve spacáku z ExcelDry Light můžeš spát venku v dešti?
Nebuď bláhový.
Prodojí.
Alespoň Gore DryLof prochcal i ve sněhu.
Ta membrána pomůže, ale nespasí, na to je žďárák.
Membrána je tak proti rose, nebo ve velkym mrazu do sněhu (což bylo ostatně primární určení mýho pytle, jakož i Tvého SJ Looping - velehory a polární kraje).
Ale v dešti, nebo při mokrém sněžení okolo nuly mi Kammsport Sarkofag prochcal.
Což byl taky důvod, proč sem ho prodal.
Na moje využití to byl příliš úzkospektrální speciál.
Konec konců, nemá to ani lepený švy.
A do stanu, páč se můžu přivinout ku stěnce?
To mi příde, jako se pařit v hospodě v goráčovce, protože mi může kanout pívo z vousu.

Viz ostatně i popis výrobce:
Spací pytle řady Himalaya jsou vyrobeny s důrazem na požadavky výškových horolezců a polárních badatelů, aby je bezpečně ochránily v extrémně náročných vysokohorských a arktických podmínkách....Spací pytel LOOPING II 900 je zimní spací pytel pro extrémní výškové lezce a polárníky. Umožňuje spaní na sněhu a ledu bez nutnosti stanu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Příspěvekod Michal82 » pát říj 16, 2015 8:55

V jakých podmínkách nebylo možné postavit stan? Vnitřní stan mám suchej - vlhkej byl jen když sem nevětral Páč to vypadalo na extrémní liják - vodorovnej a tak sem nechtel aby nachcalo dovnitř a pak už sem byl línej to otevírat - to byla vlhkost taková že hadry jako svetr a td vše vlhké krom spacáku. Jak větrám není problém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky