Everest - film

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Everest - film

Příspěvekod terkad » pon zář 28, 2015 20:21

Právě jsem se vrátila z Everestu.
Byli jsme na 3D, sice trochu horší místa ve spodní části kina, ale natočené je to dobře. Kdo už to také shlédl?
Znovu jsem si potvrdila svůj názor, že by mě tam nedostali ani párem vysokohorských volů :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Everest - film

Příspěvekod apuka » pon zář 28, 2015 20:33

terkad píše:by mě tam nedostali ani párem vysokohorských volů
Chtelas rict jaku, ne? Volove tam jsou vice-mene jen nekteri horolezci a turiste...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Everest - film

Příspěvekod ketrin » úte zář 29, 2015 7:18

V kině jsem si myslela, že (skoro) všechny ty chyby a nezodpovědnost jdou na vrub filmového přehánění, ale https://cs.wikipedia.org/wiki/Trag%C3%A9die_na_Mount_Everestu_1996 vidím, že to všecko víceméně sedí. A to tehdy komerční expedice vlastně začínaly, teď to tam musí být už uplně psycho.
Jinak záběry nádherné, my byli jen na 2D a stačilo, třeba ten let vrtulníku bych snad ve 3D ani vidět nechtěla :wink:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Everest - film

Příspěvekod flames » úte zář 29, 2015 7:25

Film pěkný, ale srovnání třeba s Nordwandem to nesnese.

Půlku filmu zabijí nehorázně nudné kecy v base campu, je mi jasné, že chtěli autoři zachytit i to dění okolo, ale impact je minimální. Kdyby to byl dokument, ok, ale pro jakože dramatický film nuda. Výsledkem je, že samotná akce je taková nějaká bumbác, už jsou skoro na vrcholu, pak se maník vrací, hrozně emocionální okamžik jako, potom se chodí s lahvema sem a tam, telefonování a ... a já uplně zapomněl, jestli se to odehrává na Everestu, nebo za Ostravicí na žluté značce, tomu filmu prostě nevěřím, sotva si pamatuju hlavního gajda, vím že tam někdo zařval (nebyl první ani poslední), vůbec nic si z toho neodnáším krom toho, že je mi to jedno. Jestli bylo cílem filmu vykreslit Roba jako odhodlance, který chce na vrchol z dobroty své duše dotáhnout všechny zájemce plnící si své sny, tak se to nepodařilo a já si jej budu pamatovat (i když i o tom se dá pochybovat) jako vola, který svou naivitou poslal několik lidí k zemi.

Jediné opravdu zapamatovatelné plus filmu je Wathersův závěrečný zombie level, který fakt usadí.
flames
nováček
nováček
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon srp 19, 2013 11:22
Bydliště: ValMez, Pustá Rudná...a jiné konce světa

Re: Everest - film

Příspěvekod wawrik » úte zář 29, 2015 8:05

Trochu OT: Asi každý vie, že to je natočené podľa Krakauerovej predlohy. Kniha skvelá. Ale dobré je prečítať si potom aj „protistranu“ - Výstup od Anatolija Bukrejeva. Napísané je to podstatne horšie (forma je občas fakt dementná), ale človek si z nej urobí lepší obrázok, ako to asi bolo naozaj, bez nejakých osobných vybavovaní si účtov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Everest - film

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2015 16:22

A jaky je teda tvuj finalni obrazek? Film jsem nevidel a ani nechci a knihy asi taky cist nebude, jen jsem se koukal na Wiki, co se tam vlastne stalo.

Jinak Fuka 60%: http://www.fffilm.name/2015/09/recenze-everest-60.html. Fukovy recenze maji tu vyhodu, ze o tom nic nevi, vedet nechce, predlohy zasadne necte, a tak hodnoti ciste jen film.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Everest - film

Příspěvekod wawrik » úte zář 29, 2015 19:06

Obrázok na čo? Udalosť, správanie ľudí či film? To je na debatu, nie jednu správu na fóre... V každom prípade si myslím, že pohyb vo výškach prináša veľké riziko podobných udalostí a každý, kto tam lezie, si je toho vedomý. Rátajú s tým. (A aj preto má môj obdiv každý, kto na takéto kopce vylezie, aj keď je veľmi módne tváriť sa, že "ich tam vynesú".) Bol som len v 6k5 m, čo je výška, kde tí ľudia iba začínali, ale čo mi to robilo s hlavou si pamätám veľmi dobre :-) Od stola sa ľahko mudruje a hodnotí.

U filmu som zaujatý, je tam kopec skvelých záberov na miesta, kde som bol, a z veľmi netradičných uhlov (napríklad letecký pohľad na most pod Namche, hrebeň Ama Dablamu, BC atď.). Takže by som na to do Imaxu chodil aj každý deň :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Everest - film

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2015 19:13

Udalost a chovani lidi. Co se tam vlastne stalo a proc. Nejde mi o hodnoceni, v tom mas naprostou pravdu, jen o to, jak to asi realne bylo.

Pekne zabery byly i ve Vertical limitu :twisted: Potreboval bych ale lobotomii, abych se na to kouknul znovu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Everest - film

Příspěvekod wawrik » stř zář 30, 2015 20:49

No, myslím, že v tom, prečo sa veci zomleli tak, ako sa zomleli, mal dosť prsty aj sám Krakauer. Nie v nejakom zlom úmysle, ale tým menením agentúr a prísľubom veľkej reklamy, čo vyústilo do súperenia typu "naša agentúra svojich klientov hore dostane"... Čo v tých začiatkoch komerčného vodenia na Everest bolo dosť zásadné. (Jasné, že sa vodilo už desať rokov, ale v tom čase biznis prerástol detské choroby a expandoval.)

Inak práve vtedy bol v BC aj ten bláznivý Švéd, čo neskôr chodil s Chlumskou - Kropp. On má tiež fasa príbeh - doma nasadol na bicykel, naložil si sto kíl jedla, a frčal do Nepálu, kde si dal 70-kilový ruksak a mimo všetkých vychodených ciest vyliezol (na druhýkrát) na Everest :-) Čistý blázon :-) Aj jeho kniha je veľmi dobrá. Keď sa udial ten prúser, sedel v BC a regeneroval medzi výstupmi. Hore sa dostal o nejaký týždeň neskôr.

Nie je nejaký rozumný dôvod sa tým knihám alebo filmu vyhýbať, ak človek rád číta alebo chodí do kina.

Dnes som zistil, že z tej expedície je ešte jedna kniha od Loua Kasischkeho, ten bol tiež vo výprave s Krakauerom. Skúsim niekde nájsť preklad.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Everest - film

Příspěvekod mike » stř zář 30, 2015 21:28

No vidis, tohle jsem z Wiki nevycetl, zajimave.

wawrik píše:Nie je nejaký rozumný dôvod sa tým knihám alebo filmu vyhýbať, ak človek rád číta alebo chodí do kina.

Na knihovnicce mi roste hromada knih k precteni. Od te doby, co jsem zacal hur videt do blizka, toho moc nenactu... Do kina nerad, smrdi tam popcorn a hladina hluku presahuje hygienicke limity ;-) Si to casem mozna nekde stahnu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Everest - film

Příspěvekod remy77 » stř zář 30, 2015 22:02

mike: nie mozno, ale mal by si... fakt to stoji za to sa premoct a pozriet si to :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Everest - film

Příspěvekod ketrin » čtv říj 1, 2015 11:16

wawrik - dík za tipy na četbu.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Everest - film

Příspěvekod mvaldo » čtv říj 1, 2015 12:11

tie knihy su cz a sk jazyku uz nezohnatelne ... :(
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Everest - film

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 1, 2015 12:31

mvaldo taky sem se divala... ale ukoristila sem rano v online antikvariatu Až za hranici možností: Příběh muže, který ujel na kole 12 000 km a zdolal vrchol Everestu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Everest - film

Příspěvekod ketrin » čtv říj 1, 2015 12:50

mvaldo - to jo, ale řešení je knihovna :wink:
koukala jsem na online katalog, u nás to mají, tak tam zítra vyrazím.
Kde to nemaj, zkuste MVS nebo jak se tomu teď říká.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Everest - film

Příspěvekod wawrik » čtv říj 1, 2015 12:53

Jo jo, v antikoch sa zohnať dajú. Ja mám šťastie na vybaveného suseda, ten má o každej horolezeckej udalosti päť rôznych kníh :-)

Mawenzi: Ten Kroppov príbeh je fakt neuveriteľný, nebudeš sklamaná.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Everest - film

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 1, 2015 12:57

to doufam, az budu mit 14denni nuceny volno doma, bude se to hodit a zkusim sehnat i ten dokument :)

ketrin co je mvs?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Everest - film

Příspěvekod ketrin » čtv říj 1, 2015 13:05

meziknihovní výpůjční služba - tak se to jmenovalo, když jsem studovala (dávno tomu 8)
podstata je, že co knihovna nemá, to ti objedná jinde a ty si to vyzvedneš.
Nebo ve velkejch městech funguje, že si po netu vybereš knížky z katalogu a oni ti je dodají na kterou pobočku chceš a vrátit je můžeš taky kdekoliv.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Everest - film

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 1, 2015 13:10

ajo, to bohuzel obnasi mit cas chodit do knihovny, i kdyz nastesti to stoji do 500/rok coz je celkem ok, ale ja se do knihovny nedostanu :D ale jo, daji se casto i v online katalogu knihovny overit stavy chteneho (uz mam takhle nejaky knizky namysleny, ale uz se rok chystam se jit zaregistrovat:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Everest - film

Příspěvekod mvaldo » čtv říj 1, 2015 13:38

tak poradte kde ich kupit ;) zhanam och uz dlhsiu dobu, a u nas v kniznici nie su :(
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Everest - film

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 1, 2015 13:57

mam salamounsky reseni, poslem ketrin do knihovny a tam to necha okopirovat a svazat *
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Everest - film

Příspěvekod ketrin » čtv říj 1, 2015 14:08

:mrgreen:
si tady přečtěte aspoň ukázku
http://www.afterthewind.com/excerpt.htm
a můžete si koupit e-book.
Ty druhý dvě (Krakauer a Bukrejev) v knihovnách jsou.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Příspěvekod terkad » čtv říj 1, 2015 15:00

No vidíte, nemáte nekdo ebooky s touto tematikou? Vlastně cokoli podobného, klidně i anglicky. Třeba Pád do ticha a spol. mám v papiru, ten se ale do čtečky jak známo špatně cpe.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Everest - film

Příspěvekod Stani » pát říj 2, 2015 18:13

Krakauer bol novinár, jeho kniha aj tak vyzerá = dobre sa číta. Bukrejev nevedel dobre po anglicky, tá kniha je myslím len ním nadiktovaná, ale zaujala ma viac. Je to bichla rozťahaná, popisuje sa v nej aj stretnutie na dialku účastníkov po tragickom výstupe, kde spolu spoločne prechádzajú krok za krokom udalosti z tej noci. Ja som ju musel prečítať na etapy, aby som si vedel poskládať postupne, čo sa stalo. V tej knihe jasne Bukrejev Fisherovi hovorí, že nie všetci účastníci sú pripravení, že im dáva plané sľuby, len aby ich dostal hore. Bukrejev bol najskúsenejší lezec z tejto partie vodcov. Bohužiaľ o rok neskôr zahynul na Annapurne.

Film som nevidel, ale bol v ňom spomenutý problém s očami jedného z nich? Vysoká nadmorská výška spustila tento problém s videním. Ale určite tam bude Beck Weathers, ktorý prežil bivak "naholo".
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Příspěvekod terkad » pát říj 2, 2015 18:52

Jsou tam oči i ten bivak
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Everest - film

Příspěvekod flames » pát říj 2, 2015 21:45

Obé je to nejlepší z toho filmu - slepota je fakt vykreslená pěkně, hlavně v té souvislosti, že borec tam prostě sedí a ´čekám na Roba´ a všichni kolem něj jen procházejí. Ten ´bivak´ je patrně nejlíp zpracovaná část filmu, hlavně to vstávání, Noc oživlých mrtvol se má co učit.
flames
nováček
nováček
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon srp 19, 2013 11:22
Bydliště: ValMez, Pustá Rudná...a jiné konce světa

Re: Everest - film

Příspěvekod karaya1 » sob říj 3, 2015 3:20

Uměl by někdo nový Everest srovnat se starým Into Thin Air? Tipuju, že záběry asi kvůli skoro dvaceti letům pokroku v technice a filmařských možnostech vůbec budou výrazně lepší a působivější, ale jinak?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Everest - film

Příspěvekod kareha » sob říj 3, 2015 21:50

Jeste jsem k udalostem z 1996 nasla knihu od Weatherse http://www.amazon.com/Left-Dead-Journey-Home-Everest/dp/0440237084
kareha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv srp 14, 2008 13:30

Re: Everest - film

Příspěvekod wawrik » pon říj 12, 2015 10:33

Dobrý rozhovor na idnes s manželkou Roba Halla (s ktorou sa rozprával, keď umieral).

Btw, zaujímavá pasáž:
Pobyt na Everestu je nesmírně obtížný. Trpíte bolestmi hlavy, únavou, stěží můžete jíst a pít. Váš mozek nefunguje dobře. Jednou jsem se nahrávala, jak mluvím ve výšce sedm tisíc metrů. Připadalo mi, že se vyjadřuji naprosto jasně, ale když jsem se pak na nahrávku dole podívala, vypadala jsem, jako bych v sobě měla čtyři panáky. V Himálaji musíte zásadní rozhodnutí udělat předem, nahoře se dělají těžce.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/jan-arnolgova-rob-h ... hy-sex_jup


Edit: Pod článkom je aj odkaz na starší rozhovor s Chlumskou, čo ju spomínam vyššie. Tiež hovorí o tej udalosti na Evereste.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Everest - film

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 18, 2015 15:32

tak sem si pri dnesnim opustaku zsla do kina. libilo se mi to. k tomu mam rozecteny to az za hranici moznosti a taky dobry.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!


Zpět na Outdoorové filmy