Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte zář 15, 2015 19:03

To je ti houby platne, kdyz na ni v trave slapnes ;-) Fakt, jak utikala, tak mi na metru v trave zmizela a to jsem ji sledoval celou dobu. Driv jsem prave tam travou chodil, protoze stezku vybudovali az pred par lety.

@scinkk: jo, taky jsem u nas videl tmavsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » úte zář 15, 2015 21:29

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 11:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod budo » stř zář 16, 2015 7:40

fps píše:- a dlouhé kalhoty
- když jsem byl poprvé v Alpách (Rottenmannské Taury), tak jsem málem šlápl na cca metrovou zmiji v cca 1900 m n. m.


Neprehanej. Proste si sel, normalne ji prekrocil, jak kdyby to byl klacek a pak ti teprve doslo, ze to byl had. Tenkrat jsi bezprostredne o nejakym "malem slapnul" nemluvil. Jeste tak rok dva a v zapiscich z cest ji budes stat na ocase :lol:

wawrik: souhlas :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř zář 16, 2015 8:20

No, to "malem slapnuti" je i "prekroceni a pak mu to doslo". Mne se uz parkrat (v Beskydech nebo na Slovensku) taky stalo, ze jsem prekrocil zmiji (nevidel jsem ji v trave a kamenech, i kdyz se po nich docela divam) na stezce, dokonce asi dvakrat uz jsem malem doslapoval (nohu jsem mel uz v nejvyssim bode), kdy sjem si vsiml, ze bych zrovna slapl na hada a jeste stihl se bud zastavit nebo udelat o hodne delsi krok (a malem si pri tom rozbit hubu).
Problemem je, kdyz se ona lekne, kdyz pres ni preslapujes ve vetsi blizkosti jak se ji libi a z uleku zautoci, nebo kdyz jsi nekolikaty ve skupince, kdo pres ni prejde a ona uz mezitim "ozije".
Dlouhe kalhoty jsou samozrejme placebo kdyz Te kousne nad botou a dostane se ke kuzi - ale o dost zvysujes pravdepodobnost, ze se trefi do nejakeho ohebu, ne tam, kde Ti tesne prilehaji k noze. Samozrejme nemyslim bezecke nebo jine elastaky.

Jinak uz jsem parkrat mel silne nutkani trocha vystrasit vetsinou mlade holky, co pri slapani na Lysou z Krasne nahoru slapali naboso po hezke travnate, sluncem prehrivane cesticce, ze bych na jejich miste neco obul, ze par set metru nad nimi jsem minuli 3-4 vyhrivajici se zmije (to byla skutecnos, jich tam byva dost).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » stř zář 16, 2015 8:43

Je proste potreba ty kalhoty trochu vytunit.
Podle me ale nejvic proti kousnuti zafunguje pravdepodobnost :) A dlouhe kalhoty nosim jako ochranu pred klistaty, ktere radim o mnoho stupinku vyse, co se nebezpecnosti tyce, oproti zmiji :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř zář 16, 2015 13:07

EHm, napr. v mikovem pripadu v Alpach nad 1800m asi bude o mnoho radu vetsi pravdepodobnost setkani se se zmiji jak s klistetem...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod fps » stř zář 16, 2015 14:49

budo píše:Neprehanej. Proste si sel, normalne ji prekrocil, jak kdyby to byl klacek a pak ti teprve doslo, ze to byl had. Tenkrat jsi bezprostredne o nejakym "malem slapnul" nemluvil. Jeste tak rok dva a v zapiscich z cest ji budes stat na ocase :lol:

wawrik: souhlas :-)

co jsem říkal si už vůbec nepamatuji, ale ty si šel dost za náma, takže si to ani neviděl, ale byli jsem z toho dost překvapeny, zmije byla hodně velká, jsme to vůbec nečekali v takové výšce, a bylo to nebezpečné
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod fps » stř zář 16, 2015 15:01

scinkk píše:A dlouhe kalhoty nosim jako ochranu pred klistaty, ktere radim o mnoho stupinku vyse, co se nebezpecnosti tyce, oproti zmiji :)

těch důvodu proč nosím já dlouhé kalhoty je ještě víc, záleží samozřejmě na tom kde jsem a kdy, proti padání bordelu do bot, proti komárům, ovádům, atd., proti trnům, ostnům, kopřivám, atd., jako ochrana proti slunci
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř zář 16, 2015 16:00

No nevim, ja teda nosim dlouhe kalhoty proto, aby mi nebyla zima na nohy a hlavne kolena ;-) Vsechno ostatni jsou vedlejsi efekty, prevazne priznive.

apuka píše:EHm, napr. v mikovem pripadu v Alpach nad 1800m asi bude o mnoho radu vetsi pravdepodobnost setkani se se zmiji jak s klistetem...

To doufam. Klistata v Alpach neresim, nikdy jsem tam zadne nechytil a doufam, ze to tak i zustane.

scinkk píše:Podle me ale nejvic proti kousnuti zafunguje pravdepodobnost

Ano. A pravdepodobnost je soucin jednotlivych pravdepodobnosti, ktere jsou mensi, nez 1, takze kazda z vyse uvedenych veci tu celkovou snizuje. Synergicky efekt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod budo » stř zář 16, 2015 18:34

Nepisu, ze jsem to videl. Pisu to tak, jak jsi to popisoval. To je fuk. Myslim, ze slapnout na zmiji je blba nahoda a mala pravdepodobnost. Stat se to samozrejme muze, ale na horsky trase furt cucis pod nohy kvuli terenu. Tak se tezko stane, ze bys slapal nekam a nevidel, na co doslapujes.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » stř zář 16, 2015 18:52

Tak ja samozrejme kalhoty taky nosim z vice duvodu :) tohle byla jen poznamka smerem k faune a flore. Ostatne ostruziny, koprivy a spol budou hned za klistatama :) Hovada a komari moje letni kalhoty nejspis snadno perforuji, a kdyz ne kalhoty tak triko urcite, takze jedine repelent :)

Hm, napr. v mikovem pripadu v Alpach nad 1800m asi bude o mnoho radu vetsi pravdepodobnost setkani se se zmiji jak s klistetem...


ale tak samorejmeeeee :) moje poznamka byla globalniho charakteru :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » čtv zář 17, 2015 8:49

budo píše:na horsky trase furt cucis pod nohy kvuli terenu. Tak se tezko stane, ze bys slapal nekam a nevidel, na co doslapujes.
To bych teda nerekl. I na "horsky trase" mas useky, kde je relativne snadne slapani a nepotrebujes se furt koukat pod nohy, obcas se koukas i po okoli a hlavne - alespon ja - i kdyz preskakuji pres skaly (myslim hrubou sut z vetsich skal - "velkolepa scenerie skalni", kamenne more), tak se divam i o tri kroky dopredu, kam doslapnu, zdaleka ne na nejblizsi. Jinak - pri mem stylu skakani - bych se musel zastavit a koukat, kam ten dalsi krok udelat a to bych se na nekterych mistech asi prizabil. A tehdy se koukam po skalach, po hranach, co me udrzi a ne po tom, co na tech skalach leze + se tam muze had mezitim doplazit + taky muze byt zrovna za hranou, kam nevidim ale moje bota tam "doslapne" a polechta jej na nose nebo ocase.
O travnatych stezkach readeji mlcim, tam se malokdy koukam primo pod nohy - jednou za cas se kouknu dopredu a zhodnotim kus cesty, pokud to vypada v pohode, tak se uz tam nakoukam po nejakou dobu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod budo » čtv zář 17, 2015 8:56

Mas pravdu
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob zář 19, 2015 16:16

neska v masivu smrku - hluboký les vzrostlých smrků, spíše v zahloubení/roklině než na bočním hřebenu, cca 650mnm, jeden ze smrků si zcela nedávno vybral blesk jako cíl a ..... 35 m vysoký smrk byl rozštípán podélně na milion metr až dva dlouhých štepin a některé z nich odletěly až 100m daleko....

takže blesk může yebnůt aji uprostřšdka lesa v ďolíku.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Aldo » sob zář 19, 2015 20:04

V pátek v Jeseníkách konkrétně kousek od Písečné jsem seděl u řeky a vyplašil jsem ptáčka, malého. Zvláštní na tom bylo, že když letěl podél řeky lesknul se celý do modra. Tak nějak jaká je modrá na plechovce Birelu. ( Zrovna jsem ji měl v ruce, tak se to dalo dobře přirovnat :) ) Byl moc krásný. Nevíte někdo o jaký druh se jedná ?
Ledňáček tu asi nežije a kolibřík už vůbec.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod vonkreuz » sob zář 19, 2015 20:14

Ledňáček. Když muže žít u Ostravice ve Frýdlantu...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » sob zář 19, 2015 20:31

Opravdu skoro urcite lednacek. U nas se nic tak vyrazne modreho nevyskytuje, aby ta barva byla tak vyrazna i za letu. U mnoho drobnych ptaku je za letu videt vetsinou vyrazne zbarveny kostrec, ktery ma lednacek svetle modry az tyrkysovy, ale za spraveneho svetla se dokaze blysknout celou tmave modrym vrskem :) V Jesenikach je udavan vyskyt/pozorovani do 510 mnm a v nekterych castech hnizdi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Aldo » sob zář 19, 2015 20:36

Díky za vysvětlení. Jsem rád, že jsem ho viděl. =D>
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » ned zář 20, 2015 11:08

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 12:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » ned zář 20, 2015 17:03

Hm tak tohle neznam, ty hlasy mi nikdy moc nesly :) Ale taky bych to rad vedel. To co se tam pak ozyva o neco pozdeji bude pustik, ale to prvni nevim. Kazdopadne tenhle zvuk v Ceske televizi pouzivali opravdu s oblibou :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » ned zář 20, 2015 17:15

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 12:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » ned zář 20, 2015 17:29

Dravce (mysleno falconiformes) bych skoro vyloucil, spis se hlasove projevuji bud takovou kulometnou palbou ci tahlymi nemelodickymi skreky a tohle spis zni jako vabeni. A tys to u nas slysel nazivo? V noci?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » ned zář 20, 2015 17:30

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 12:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » ned zář 20, 2015 17:32

Vabeni k pareni? Nebo jak to myslis
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » ned zář 20, 2015 17:41

Pokud to bylo ted, tak spise vymezovani teritoria nez vabeni.
Trochu to pripomina sycka, kouknu do moudrych knih, zda bych nenasel nejakou napovedu.
V lese jo?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » ned zář 20, 2015 17:48

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 12:01, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod scinkk » ned zář 20, 2015 17:52

Takze asi sycek obecny.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod budo » ned zář 20, 2015 19:47

S tím ledňáčkem - běžně ho vídáme na Sázavě, když jedeme vodu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon zář 21, 2015 11:45

ke zmijím - už roky jsem žádnou nepotkala a teď v Dolomitech hned dvě za deset dní :P Byly to teda spíš takové pidizmiječky, ta první se navíc tvářila, že je mrtvá, ale prozradil ji ocásek, když jsme do ní ždouchali, jak jsme se ji snažili oddělat ze stezky. Byla docela zima a pod mrakem, takže byla úplně ztuhlá. Laďa ji tedy nejprve málem pošimral na nose, ale těsně před ní si to rozmyslel :lol: Předtím musela něco zblajznout, protože to byla taková tkanička, pak uprostřed velká boule a zas tkanička.

To ta druhá byla tkaničkoidní celá, a na slunečné jižní stráni hodně aktivní. Když ji Laďa bez povšimnutí přešel, tak se smotala do klubíčka a postavila do útočné polohy aby mě sežrala, ale jak zjistila, že ji nelovíme, tak prchala ze stezky.
Měli jsme nízké tenisky (a samozřejmě kraťasy :D ), ale tahle by ani neprokousla ponožku :)

Jinak jsou zmije tak trošku démonizované, pro zdravého člověka nepředstavují až tak velké nebezpečí. Ale to tu nejspíš všichni víme ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Sýček

Příspěvekod Ryba » pon zář 21, 2015 13:15

Pokud to bylo na posedu uprostřed pole, tak to na 99% sýček není, to je pro něj úplně netypický biotop.
Navíc, je podstatně větší pravděpodobnost, že tě udeří blesk a až se budeš zvedat, tak ještě meteorit, než že u nás uslyšíš sýčka. Jsou již prakticky vyhubeni. Bohužel.

Apropó, v Ať žijí duchové zvukaři fakt dost řádili, já leta pátral, co je to za soví zvuk ten "první noční pták" co ho vyhnali prakem, aby urychlili příchod duchů a onehdá jsem zjistil na vlastní oči/uši, že kýžený "noční pták" je žluna zelená...
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda