Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod terkad » čtv srp 27, 2015 9:20

Po letech bez foťáku už bych zase chtěla občas něco cvaknout a nerozčilovat se nad nekvalitními fotkami.
Zrcadlo nechci, resp. nechce se mi s tím tahat, hrát si atd., bezzrcadlo taktéž a ani výměnné objektivy mě nijak nelákají.
Našla jsem si Nikon Coolpix AW 130 (brala bych ho v outdoor setu s držákem na kolo, obalem a hrudním pásem) nebo pak neodolný (i když jeho předchůdce P310 co máme v práci už cosi popadal a nic mu to neudělalo) Nikon Coolpix P340 v Urban setu.
Cenový rozdíl není nijak markantní, jde mi spíš o to, jestli bych u toho AW 130 nesplakala nad výdělkem a za cenu odolnosti neobětovala příliš z kvality fotek.
Nebráním se ani jiným návrhům, ale vzhledem k původní představě ceny do cca 5 tis. se mi nechce dávat víc, než 8000,- za které by byl ten dražší v outdoor setu.
edit: Je mi jasné, že p340 je lepší, viz třeba srovnání na cameradecision.com, takže pojďme diskutovat spíš nad tím, zda má pro nepotapěče a jen velmi nárazového vodáka (rozuměj, už jsem v lodi seděla, zvládnu ji řídit, ale prakticky do ní skoro nevlezu) smysl vodotěsný foták.
Na druhou stranu trávím dost času na lyžích, kde je foťák vystaven vlhkosti a zimě a na kole jsem tak gramlavá, že alespoň jednou do roka přes ty řidítka letím a foťák bych měla v tu chvíli v baťůžku na zádech.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » čtv srp 27, 2015 9:41

AW 130 je parametricky fakt tragédie. Jestli nejsi čuně a trochu se k tomu chováš, tak bych se na "outdoor" kompakt vykašlal, ty kompromisy jsou moc velký.
P 340 takhle na první pohled vypadá značně použitelněji.

Nicméně úplně nejlepší by bylo nechat si "přispět" a pořídit Sony RX100.
CZC má akci s Home Creditem na kreditku Premia, příspěvek 2500Kč (mínus nějaký poplatky a trocha starostí, ale přes 2k by z toho byly)
Případně Mall a jejich 2000Kč od Citibank.
V obou krámech stojí RX100 necelou desítku, takže s příspěvkem se do limitu vejdeš a v kvalitě fotek si ještě o třídu polepšíš...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 27, 2015 9:52

ja bych do fotaku jen s autorezimem nesla uz proto, ze vetsinou maj problemy s nastavenim clony a vsude perou tu nejmensi, coz na krajinu s 2,8 neni vetsinou ideal, navic maji objektivy obecne v krajnich pripadech nejhorsi kresbu/ostrost.

ten p340 bych volila z techto dvou radsi ja, jinak staci na nej davat pozor a kdyz to obcas nekde spadne (i treba v pouzdre) tak pohoda.

jinak jak pise miras s rx100, nech si pridat par korun na vanoce, budou za chvilu, pokud sou ale prachy fakt limitujici, radsi p340
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Aldo » čtv srp 27, 2015 10:13

Já si koupil Olympus TG 3 ve výprodeji a jsem spokojený. Má to jeden z režimů s prioritou clony a u Automatu můžeš nastavovat korekce expozice a ISO. Fotím s ním už asi 3 rokem. Jeden jsem měl firemní a teď mám svůj.
TG4 už je dál a má i RAW formát a další vychytávky. Nekoupil jsem ho jen kvůli ceně páč TG 3 byla ve výprodeji za výrazně nižší cenu.
Jako foťák kamkoliv do hor je to ideální. Pár krát mi už vypadnul z ruky a drží.
Jo mnoho lidí je na Olympusy alergických ale já mám už asi 4 kousek téhle značky a nikdy jsem neměl jedinou výhradu.
Naposledy upravil Aldo dne čtv srp 27, 2015 10:25, celkově upraveno 1
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod šíp » čtv srp 27, 2015 10:19

Nikon Coolpix AW120 máme více než rok, a je to parametrově dost podobné současné 130. Máme ho preferenčně jako kompakt na focení při kanoistice, proto jsme volili odolný foťák. Samozřejmě že fotky z něj nejsou jak ze zrcadlovky, to jsme ani nečekali, ale na rychlé "výcvaky" je použitelný. Nyní už máme i vyřešenu ochranu zrcadlovky v lodi, takže fotky, na kterých mi bude záležet /západy slunce apod/, si udělám zrcadlem.
Mrkni ke mě do fotogalerie, ať vidíš, jak ten foťák fotí a můžeš se rozhodnout, zda bys do něj šla. Případně Ti jek klidně na pár dnů půjčím.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Vachon » čtv srp 27, 2015 13:53

U kompaktů s takovýmihle (např. 5x) zoomy si dej pozor, jestli nejdou do širokoúhla (vždycky zkontroluj rozsah ohniskových vzdáleností, nejen to číslo 5x). Nemáš tam pak prakticky žádné přiblížení, což je pro spoustu fotek v přírodě škoda.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod terkad » čtv srp 27, 2015 14:43

Děkuju za odpovědi, zatím to tedy vypadá spíš na ten p340. Šipko, díky za nabídku, do galerie k tobě ještě kouknu, teď tu nemám moc rychlý internet, takže až večer doma.
Připlácet, případně řešit nějaké city karty moc nechci. Ne, že by ty 2 tis. navíc nebyly, ale na Vánoce si spíš nechám přispět na nové lyže :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » čtv srp 27, 2015 14:50

Jestli nechceš řešit citi karty, tak bych dal v pozornost ještě "pouze rozbalený" RX100 z Mallu, ten už není zas o tolik dražší, jak uvažovaný Nikony a nárůst kvality fotek bude značný. Fakt! :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod šíp » čtv srp 27, 2015 15:20

K tomu AW120/130: jde o to, co od fotaku ocekavas.
My jej mame jako zalozni, maly, lehky a zaroven vodeodolny fotak na vodu. Necekame od nej nic jineho nez "vycvaky", pripadne rychla fotodokumentacni fota.
Jeste na naj natacime videa, tot vse.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod terkad » čtv srp 27, 2015 16:01

Na videa a vylozene vycvaky mame (pritel ma) outdoorovou kameru s vodotesnym pouzdrem. Fotky jsou z toho sice nic moc, ale da se to, takze na toto teoreticky fotak nepotrebuju.
Zatim u me vede ten p340 a mrknu jete na ten, co tu odkazuje Miras
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod apuka » pát srp 28, 2015 7:14

Vachon píše:U kompaktů s takovýmihle (např. 5x) zoomy si dej pozor, jestli nejdou do širokoúhla (vždycky zkontroluj rozsah ohniskových vzdáleností, nejen to číslo 5x). Nemáš tam pak prakticky žádné přiblížení, což je pro spoustu fotek v přírodě škoda.

Vidis, spousta lidi spise resi prave ten sirokouhly konec a rika, ze je v prirode dulezitejsi nez priblizovani :-).

Terkad: Ja Ti konkretni typ neporadim, kazdopadne ale zkus zjistit u vybraneho fotaku (napr v obchode), nakolik dokaze zaostrit pri malo kontrastnich podminkach (napr. hory v oparu, mlha, sero - v obchode tmavejsi misto). Mam doma Canona SX120 (uz nepouzivam) a fotky nebyly spatne, ale vzdy me stvalo, ze jsem musel pohledat neco dostatecne kontrastniho, aby to zaostrilo. Kvuli tomu spousta potencionalnich hezkych zaberu se neuskutecnilo, hory v mlze jsem nedokazal odfotit nikdy - jo, da se ostrit rucne, ale to uz neni na tom malem displeji ono, muzes jen podle odhadovane vzdalenosti a predpokladane hloubky ostrosti. A tato "vlastnost" je docela rozsirena u kompaktu nizsi a stredni kategorie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 28, 2015 7:23

apuka ja mela canon sx 100, ted ho pouziva kamarad a se zaostrovanim nikdy problem nebyl, zato ostril fakt pomalu docela... ale ja myslim, ze neco, v cenove kategorii fotaku staryho 8 let by uz z principu nemelo mit ty neduhy. neprekvapi u kompaktu za 2500 ale tohle by uz melo byt trochu jinde snad...

ale jo, urcite se priklanim k tomu, jeli to mozny, si fotak i ozkouset na prodejne a zkusit ty tmavsi mista, lidi za sklem a tak. oba maj 24-120 mm eq, coz je dle me OK a v pohode

na flickruopet lze najit fotky foceny tim p340
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod šíp » pát srp 28, 2015 7:48

Vidíš, a to já třeba v mlze nebo za oparu neměla s kompaktem problém zaostřit nikdy, kdežto se zrcadlem často - to si žádá kontrastní hrany.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod budo » sob srp 29, 2015 17:10

Doporucuju koupit fotak s parametry, ktery ti vyhovujou a nebrat ohled na "moderni" outdoor jakoze_upravu/design.
Ted jsme prijeli z vody. Kamarad tam delal nadherny fotky uzasnym mazlikem z tyhle rady http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/ ... gr-2/spec/
Nevim, kterej konkretne ma model. A ma ho ulozenej v takovyhle krabicce http://locklock.eu/ vylozeny vlepenym molitanem. Fotak je tam jak v bavlnce. Kasli na fotaky tvarici se jako outdoor. Krabicky to spickove resi a fotak vyberes presne s takovyma parametrama, jaky ti vyhovujou, bez ohledu na to, jestli fotak jakoze-outdoorovej je nebo neni.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Hafi » sob srp 29, 2015 18:34

budo píše:krabicce http://locklock.eu/ vylozeny vlepenym molitanem.

jakože ho na focení vyndaval? To je ale sakra rozdíl oproti voděodolnému foťáku (jsem sám dva foťáky kdysi utopil...jeden hodně vlastní blbostí, ale druhý byl klasicky na vodě - sice jsem na něj měl voděodolný pouzdro, ale prostě jsem ho nestihnul uklidit a skončil na dně raftu, kde moc sucho není.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 29, 2015 18:57

ja bych na bezny pouzivani, kdy se nosi fotak v kapse moc tu odolnost neresila, a resila ji spis pokud hodne jezdim na vodu a chci ho mit porad pripravenej nebo treba furt do prasnyho prostredi, kde se hodi prachotesnost, ale jinak beznej fotak prezije, kdyz parkrat za zivotnost vypadne z kapsy do travy, bude se s nim fotit v mrholeni a tak.

kdyz jedu jednou za rok na vodu, narvu fotak do vodotesnyho vaku, na dobrym miste rychle vyndam, udelam par fotek a zas schovam. Navic se daji koupit nejaky univerzalni vodeodolny pouzdra, co by na tu vodu stacili.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod budo » sob srp 29, 2015 19:58

Hafi: my meli fotak v normalnim poudzre a to bylo v StS vodotesnym malym vaku. Manipulace trvala podobne dlouho, jako kamaradovo vyndavani fotaku z krabicky (spis o neco dyl). Jde o par vterin. Pri foceni to nijak nelimitovalo. Druhej pohled v extremu - mas vodotesnej narazuvzdornej fotak a mas pocit, ze s nim muzes podle toho zachazet. Valis ho kde bud v domeni, ze kdyz je takhle audórovej, muzes si to dovolit. Pak potrebujes neco vyfotit a nebude te limitovat par vterin (jako pri vyndani z nejakyho vodotesnyho pouzdra), ale bude te limitovat mnohem delsi cas potrebnej k tomu, abys vycistil zaprasenou optiku .... nebo z toho misto fotek bude prasecina.
Pokud nepotrebuje clovek fotit pod vodou, tak jsem hluboce presvedcenej, ze vsechny tyhle fotaoutdootdoorvyfikundace na automatech jsou zase jenom marketingova masirka cilena na masovku, ktera chce mit pocit, ze ma neco extra a mnohdy se bohuzel taky jedna o vycvakare z neumetel, ktery ani netusej, co je clona ;-) Tim nemyslim nikoho konkretniho a nechci nikoho urazit, ale objektivne si priznejme, kolik lidi dneska beha s fotakem na mobilu nebo s fotakem a pritom nemaj ani tuseni o zakladnich principech foceni. Viz. trubky, co obihaj v ZOO akvarka a teraria a cvakaj do toho na tu nejobycejnejsi automatiku, ktera do skla pali bleskem, aby zjistili doma, ze nic z toho neni pouzitelny (nehlede na to peklo, ktery timhle delaj tem zviratum). Dalsi podobna ftipna skupina "fotografu" jsou ty trubky, co vecer na festaku/koncerte palej z padesati metru na ten samej, pro tuhle prilezitost nepouzitelnej rezim, blejska jim to a doma se pak zase divej, ze nafotili prdlajs, pac tam maj vsude tmu.
Kdo vi, co s fotakem dela, tak cili na slusny foto parametry/funkce a ne na to, jestli ma kompakt podle nejposlednejsich marketingovejch direktiv vodotesnej. IMO.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 29, 2015 20:22

ja nevim, ja vim k cemu je clona a ty fotky se zoo a koncertu msm taky stejne nepouzitelny to ti nepomuze.

kamarad ma nejakej starsi modrl toho outdoorovyho, je spokojenej a neboji se o nej. koupil z druhy ruky, obcas pofoti a je fajn,vse kdyz ho zapomene vecer u ohne a po nocni burine vstava tak nic neresi. ja bych to nezatracovala, ale myslim, ze cilovka bude trochu jinde nez pouziti terky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Hafi » sob srp 29, 2015 20:32

ani malinko nehoruju za "outdoorové" odolné modely (protože to vesměs je spojené s nekvalitními výstupy). Ale pro použití na vodě je dle mě prostě obyčejný foťák riskantní - nejde o rychlost vyndání, ale o rychlost uklizení. Zvláště pokud člověk úsek nezná, nebo pokud je vázaný na nějaký další lidi, tak může "počkejte 20 vteřin než si uklidím foťák" být dost nereálný.

V mém případě jsme byli dva rafty, vedoucí raft objel ostrov zleva, my zprava a když se obě ramena spojily, tak bylo vidět, že druhý raft zastavil u levého břehu a nikde dál civilizovaně zastavit nešlo, tedy bylo nutné zabrat a přepádlovat celou řeku i mírně proti proudu. Foťák (a to nešlo o nějaký low end plastový model) jsem rychle šprajcnul mezi banán a lavičku, kdy vydržel přesně do momentu než nás pak někdo ze břehu chytil a opřel se o banán, čímž uvolnil sevření...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod scinkk » sob srp 29, 2015 20:40

Podle me ze vsech kompaktu z teto cenove hladiny budou fotky tak nejak prumerne, ja bych klidne v tomto smeru do odolneho sel, aspon nejake vyhoda kompaktu oproti rekneme bezzrcadlovce ci "profi kompaktu" :)

Urcite by mel mit kratsi ohnisko aspon tech 24 mm v prepoctu.

A aspon to nastavovani priority clony - Maw ma pravdu, tohle me onehda dost vypeklo v Pyrenejich a to byl kompakt, ktere to nastaveni mel, ale nenapadlo me, ze automatika za slunecneho dne nastavi clonu 2.8 :shock:

lepsi by byl ten vetsi cip, ten 1" v horsim 1/1.7" nebo co to do kompaktu davaji, ale jestli to bude zasadnejsi rozdil oproti 1/2,3" netusim
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod budo » sob srp 29, 2015 20:42

Hafi to mas samozrejme pravdu. Ale kdyz jedes pri soucasnym stavu na rodinny kanoi Sazavu a nejsi tele, tak fakt nehrozi, ze to utopis :wink: Nepisu tady o nejakych kajakach na divoky vode.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Příspěvekod terkad » ned srp 30, 2015 7:47

Diky vsem za rady, vodeodolnou potvoru jsem videla vcera na vlastni oci a fuj, skareda :)
A jo, jsem neumetel, co sice vi, co je clona, ale tim to tak asi konci :)
P340 je uz objednan, tak snad nekdy behem tydne dorazi (nebyl skladem).
Je fakt, ze s jeho predchudcem p310 se mi fotilo vzdycky fajn a fotky z toho sly pekne, na druhou stranu, fotila jsem prevazne za krasneho pocasi a vyrovnavala se maximalne se slunkem do protivky.
Klidne ale diskutujte dale, rada si vse prectu a koneckoncu mam 14 dni na vraceni kdyby to nebylo ono
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 30, 2015 8:34

ono nakonec zjistis, ze vetsina tech fotaku "sama" foti krasne hlavne kduyz je jakztakz hezky a pak uz samo nefoti hezky nic, to chce znalsti, stativ a podobny veci. takze jestli ti nedelal supr fotky v blbych svetelnyvh podminkach, je to normalni...

tak su zvedava, jak s nim bydes spokojena a hlavne pak na nejaky fotky;)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod šíp » ned srp 30, 2015 9:43

Terko, fotak si v pripade vodni turistiky muzes chranit nekterym z podvodnich pouzder. Na jeden z predchozich kompaktu jsme takove meli, da se fotit v desti ci primo ve vode. Jen fotak nijak nechrani pred padem ci narazem.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » ned srp 30, 2015 20:15

scinkk píše:lepsi by byl ten vetsi cip, ten 1" v horsim 1/1.7" nebo co to do kompaktu davaji, ale jestli to bude zasadnejsi rozdil oproti 1/2,3" netusim

To je sakra rozdíl, tomu věř.
Radil jsem RX100 s 1" čipem, protože jsem si tu cestu od obyč ultrazoomu s 1/2,3" čipem, přes pokročilejší kompakt s 1/1,63", až po "profi" kompakt s 1" čipem prošel sám. A ten rozdíl je opravdu velikej. Já dlouhodobě říkám, že za dobrýho denního světla se dá pěkná fotka vyfotit s čímkoliv, klidně i s mobilem. Ale stačí počasí pod mrakem a hustej les, případně třeba východ/západ slunce a ty rozdíly ve velikosti čipu (a světelnosti objektivu) začínají být otázkou toho, jestli vyfotím bez námahy fotku slušnou, nebo rozmatlanou.
Neříkám, že P340 je špatnej foťák, naopak, na poměry běžných mýdlových krabiček s 1/2,3" čipem je velmi slušnej. Ale RX100 by byla za ne-zas-tak-velkej příplatek ve většině situací (netvrdím že nutně úplně vždy) lepší volba.
Ale zas na druhou stranu chápu, že člověk si musí dát nějakej limit a toho se držet. U mě obvykle výběr čehokoliv probíhá tak, že začnu vybírat s představou o plánované investici a po průzkumu trhu skončím na dvojnásobku ](*,)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Lipon » pon srp 31, 2015 11:27

mam na podobne aktivity Oly TG2 a staci, je vodeodolny a vydrzi i nejaky ten naraz ...
prezil letosni Orlici, mel sem ho bud polozenej na dne lodi anebo privazanej na pricny sprusli
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 31, 2015 11:35

Miras ale k tomu, abys uzil i ty horsi podminky uz taky musis vedet, co a jak a predpokladam, ze pokud se clovek spoliha hlavne na autorezim a chce mit bez namahy pekny fotky, tak mu vetsi cip stejne moc nepomuze, ne?

beru podle sebe, s bezzrcatkem od olyho mam vetsi cip nez se 7let starym kompaktem od canonu a fotky sou v nekterych ohledech lepsi (muzu pouzit vetsi iso, vetsi rozliseni, sou asi o neco ostrejsi, fotak rychleji ostri), ale v horsich svetelnych podminkach sou uplne stejne na nic, kdyz chci proste jen namirit a zmacknout.

nebo myslis, ze i v tehle situaci kdy des, namiris, zmacknes a doma cekas hezky fotky ti ten vetsi cip vyrazne pomuze?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » pon srp 31, 2015 13:07

Tak ona jen velikost čipu není všechno, u výměnných objektivů to platí dvojnásob. Zatímco u "profi" kompaktů s velkým čipem je vcelku slušná naděje i na jakž takž světelný objektiv, u (bez)zrcadlovek je to typicky naopak a v nejčastěji kupovaných setech je levnej objektiv s mizernou světelností. Takže nakonec je na tom setová (bez)zrcadlovka ve výsledku kolikrát hůř, jak ten profikompakt.
Další věc je, že ne pokaždý se automatika povede, takže papírově slušnej foťák, ze kterýho uživateli znalému lezou super fotky, může na automatiku fotit blbě.
Nicméně těch věcí, co by člověk u focení měl vědět není myslím zas tolik, aby si to s trochou snahy a praxe nezapamatoval prakticky kdokoliv. Když se to hodně zjednoduší, tak stačí sledovat jen čas a ISO. K tomu mít matný tušení o pravidle převrácené ohniskové vzdálenosti (který beztak foťák hlídá a před jeho porušováním varuje), vyzkoušet si, na jak vysoký ISO ještě z foťáku lezou použitelný fotky a trochou praxe se naučit odhadnout, jak moc dlouhý čas ještě bude stačit na ostrou, pohybově nerozmazanou fotku. A je to :wink:
Každopádně to, že větší čip a světelnější objektiv zvyšuje pravděpodobnost slušný fotky i za zhoršených světelných podmínek platí myslím bez výjimek...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod apuka » pon srp 31, 2015 13:24

Jo, pomuze a hodne. Totiz sip nejenom vetsi ale i lepsi (coz by Ty Sony mit mely).
Konkretne Tva (i ma) bezzrcadlovka Ti udela rozhodne vice dobrych fotek,jak "7 let stary kompakt od Canonu". Jen to nepouzivej na rezim A ale na rezim P, coz je vlastne taky automatika, jen inteligentnejsi a nastavujes si ISO sam (pokud nemas zaply AutoISO). A to hlavne v horsich svetelnych podminkach.
Nebo myslis, ze bys s kompaktem s 2,33" cipem dokazala stejne dobre (je to relativni, ale pro mne na dokumentacni ucely jako spominka na Full HD monitor plne dostacujici) jako s Oly OM-D M10:
Cas 1/6 sec, ISO 800
Koeln1.jpg

Cas 1/3 sez, ISO 3200
Koeln2.jpg

Vyrez z toho, vsimej si hlavu v pozadi, ktery kompakt s malym cipem Ti pri tom case a 3200ISO ma podobne detailu? (Predchozi fotka je ostrejsi.)
Koeln2-vyrez.jpg
Koeln2-vyrez.jpg (208.8 KiB) Zobrazeno 21345 krát

Vsechno foceno narychlo v tmavem kostele z ruky, bez stativu nebo polozeni fotaku nekam, furt se tam tlacili turiste, takze ani na nejake uklidneni dechu nebyl cas. Jeste bych pripomel, ze fotky jsou tak, jak vylezly z fotaku, bez uprav - krome zmenseni, ktere klasicky jeste znatelne snizila ostrost (krome vyrezu - ten zase zmrvil Fasstone na komprimaci, co jsem nenastavil).
Bohuzel, nemam tady (povedenejsi) fotky na 3200ISO a podobne casy z Francie od Isenheimskeho oltare.

edit: To bylo pro Mawenzi. Mam levny setovy objektiv, je to na skoroautomatiku (rezim P), mereni se zduraznenym stredem (nebo jak se jmenuje to mezi celoplosnym a bodovym). Clona byla samozrejme ta nejmensi, na druhe fotce 4,3, na prvni na maximalni priblizeni (tj. nejhorsi ostrost) na 5,6.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 31, 2015 13:40

apuka jen tim chci rict, ze me prijde, ze nektery fotky sou "technicky" lepsi pac novejsi technika a vyvoj, ale vlastne v prumeru stejne zadnou hezkou fotku z horsich podminek nemam, tak sem tim jen chtela naznacit, ze se furt hnat az do nekam stejne nemusi mit proste uplne smysl.

miras: ano, s tim ze vetsi cip a svetelnejsi objektiv s lepsi kresbou zvysuje tu pravdepodobnost, s tim souhlasim. Jen si myslim, ze jestli terka mela strop, tak proste nevybrala spatne a jo, bylo by lepsi mit ten strop vys a koupit rx100 ale ne kazdej muze ty stropy porusovat, od toho je to strop. a prijde mi, ze se pak jen zbytecne strasi lidi, ze kdyz si nekoupi ultra mega cip s ultramega svetelnym objektivem, je to fotak na pikacu. Clovek s okem casto udela s takovym fotakem casto zajimavejsi fotky, nez clovek s technikou, kterej ale nema cit a oko...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Další

Zpět na Fotografie v outdooru