Nafukovačku alebo karimatku ?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 20:03

Ok. Dik za nazory.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod budo » úte srp 25, 2015 23:41

wawrik píše:R3,2 pri -15 °C bohato stačí aj nočným zmrzlíkom, ako som ja. Nebál by som sa toho.

Takze moje nova Z-Lite SOL mi pokryje bez obav i CZ zimu? :-)

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod wawrik » stř srp 26, 2015 7:44

Však som (sme) ti to už písali :-)

Som síce ľahká váha, takže ju veľmi nestlačím, na druhej strane som v noci dosť citlivý na chlad. Mne by na bežnú zimu a spanie na snehu stačila.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod fps » stř srp 26, 2015 10:34

remy77@
já jezdím i v zimě, čím větší tím lepší, a mam Xtherm, na XLite jsem nespal, takže nemohu porovnávat jak se na ní spí v zimě, ale jestli plánuješ jezdit i v zimě, tak bych koupil Xtherm, co pak budeš dělat když ti bude na XLite zima, to že plánuješ spát v max -10°C je sice pěkný, to ale nemůžeš nikdy přesně odhadnout jak bude, obzvlášť jestli jezdíš na delší dobu, se místně vyjasní, přestane foukat vítr, a máš hned -20°C, taky nevíš kam a kdy za pár let budeš jezdi, třeba se ti časem zalíbí jezdit na těžko do velké zimy, stejně tak jako se to časem zalíbilo i mě
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » stř srp 26, 2015 11:57

fps: s tou zimou mas pravdu, kazdy ma radsej hory menej prepchate a v zime je to prave takto. Spavat vo velkej zime som neplanoval, lebo nemam zimny spacak.
inak akurat riesim dilemu ci dokupit k Vikingovi 600 nejaky lahsi s 200-300 g peria 850 cuin od Cumulusu. Su uzsie strihy tusim, mal by som ho ako "vlozku" a vyslovene na leto a chaty.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod fps » stř srp 26, 2015 12:35

- nejenom na horách, ale všude v přírodě je méně lidí když je velká zima, a toho vybavení chce trochu víc, než jenom zimní spacák
- dilema to je pouze když ti jde o peníze, jinak je to dle mě celkem jasné, na celí rok to chce tři péřáky, já mam léto 300 g, jaro a podzim 500 g, zima 900 g husí peří 800 cuin
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod budo » stř srp 26, 2015 13:14

wawrik promin, jak je leto a furt jezdim po ruznych akcich, mam hlavu v pejru a uplne jsem na to zapomnel ....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod Zuzita » stř srp 26, 2015 14:39

šíp píše:
Zuzita píše: Pači sa mi, je velmi prakticka, skladna, rychla pre vsetky ucely, dokonca ked aj zmoknete, staci vytrast vodu a spite zase na suchom.

Popravde: Uz se Ti stalo? Ptam se kvuli tomu, ze nam ano a nase zkusenost je presne opacna. Pri deletrvajicim desti se do tech malych prohlubni dostane dost vody, ktera se prakticky neda vytrast. Nekolikrat vyzkouseno. I silne opakovane trepani nedokaze vytrast z tech malych jamek vodu, ktera tam drzi jak prilepena. Pro nas tento fakt byl dost velkym zklamanim.


Stalo sa nam ze sme zmokli raz v jednu noc dva krat, ked sme boli bez stanu len o z lite karimatke a obycajnej karimatke za 200kč. Tie kanaliky sposobili ze spacak bol zospodu rano suchy a spacak na klasickej karimatke fuj .
Druhy krat sme zmokli- priatel ZLite a ja uz z minulej noci prasknutu nafukovacku... cize on vytrasol svoju zetku a mne zostali oci pre plac. Noc bola bez spanku a furt som dofukovala. Preto si myslim ze je prakticka. Pokial ju mate a zmoknete viete ze nie ste v takych sra*kach ako bez nej.
Inak vzdy si berieme stan. Malokedy nam tak prsalo ako vtedy :D
Nechcem tvrdit ze ju dokladne celu vytrasol ale oproti mne SPAL vzdy po dazdi na suchom.
Popripade ak niekedy Zlite nepojde vytrast tak pouzijem bavl.kapesnik (pouzivam na ture na vselico).
Čím viacej veci, tym viacej starosti.
Zuzita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 24, 2014 19:02
Bydliště: Slovensko

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » stř srp 26, 2015 15:23

fps: dilema je, ale preto, ze to kupujeme 2 x a v tom pripade to uz pomaly ide do tis. €.
A aj preto, ze vzdy vyvoj ide dopredu a vzdy je nieco novsie a lepsie a to starsie lezi v skrini... Pred 25 rokmi mi stacili kanady, presivany kabat a na tu dobu vymakana Start-ka stan. Vekom sa priority menia ...Ale to tu poznaju viaceri :lol:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod fps » stř srp 26, 2015 17:18

před třiceti lety to bylo o něčem jiném, ale za posledních cca 5 let se vývoj dle mě moc dopředu nepohnul, a ty věci co mam cca 5 až 10 let, jsem stejně už dost opotřebovat, takže mají nárok na výměnu, tedy krom péřových věci, ty mi možná vydrží až do smrti

Zuzita píše:uz z minulej noci prasknutu nafukovacku

co se stalo? ty si neměla lepení? co to bylo za nafukovačku?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod šíp » stř srp 26, 2015 18:45

Zuzita píše:Nechcem tvrdit ze ju dokladne celu vytrasol ale oproti mne SPAL vzdy po dazdi na suchom.
Popripade ak niekedy Zlite nepojde vytrast tak pouzijem bavl.kapesnik (pouzivam na ture na vselico).

Však jo, to si neodporuje. U Z-lite je mokrá vždy jen jedna strana díky specifickému systému skládání. To nemění nic na faktu, že karimatka je mokrá opravdu hodně a tím pádem se dost vlhkosti dostane dovnitř do stanu. Na vysušení jsme užívali ručníky a moc to nepomohlo, plošně to přetřít nestačilo, pro důkladné vysušení by bylo nutné každý dolík separátně vytřít ručníkem.
Ve Finsku jsme to řešili sušením u ohně, což je další výhoda tohoto typu karimatky. Člověk nemusí mít strach, že žhavý uhlík něco na karimatce propálí.
Řešením by asi bylo užívat na karimatku nepromokavý obal :-k
Přílohy
090_tabor_I.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod budo » stř srp 26, 2015 22:08

igelit pytel na odpadky, by stacil, imo

Edit ... sipko ta hromada kramu jasne vypovida o tom, ze vase vozitko za kolo je sakramentskej pomocnik :-)

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte

EDIT: oprava hrubky ... smarja, pozde vecer bych radej nemel psat
Naposledy upravil budo dne čtv srp 27, 2015 7:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod šíp » čtv srp 27, 2015 4:38

Igelitový pytel jsme měli, ale neosvědčil se. Jakmile se poruišia jeho integrita, v dešti pak sloužil jako rezervoár a vodu zadržoval. O vznik děr v našem terénu nebyla nouze - buď nějakou větvičkou, nebo odskakujícím šutrem. Cca 250 km jsme totiž jeli po nezpevněné cestě s povrchem z větších či menších šutrů a ty se někdy chovaly jako projektily.
Ad hromada krámů: nejsme zastáncem ultra light bike back packingu :oops:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 27, 2015 6:21

sip coz mi pripomina, kde mas fotky a povidani z dovolene? :)

budo ty pytle to chce nejaky provereny, tuhle sem koupila a oba se roztrhli nejak extra rychle...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod budo » čtv srp 27, 2015 7:13

No jeste je varianta nechat si na to usit nepromok obal a nebo pouzit pytel ze silnyho igelitu - prumyslovej. Ten bude samozrejme tezsi.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod šíp » čtv srp 27, 2015 7:19

Mawenzi: fotky máš v sz.
Stran pytle: my jsme vyškemrali igelitový pytel v jednom ze stavení, protože po cestě nebyla možnost koupit. Úplně slabý nebyl, doufali jsme, že by mohl vydržet déle.
Karimatky vozíme připnuté svrchu na vozíku.
Jinak jsme roky používali TaR Ridgerest a tam problém s vlhkostí nebyl nikdy, ty stačilo opravdu jen oklepat a byly hned suché, žádná voda na nich nezůstávala.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod TimTaylor » čtv srp 27, 2015 8:01

Therm a Rest Ridgerest jsem měl na jedné akci půjčenou a byla super, jen mi vadila její obří velikost po sbalení. Sbalená Z-Lite je tak o 40% menší díky skládání, což pro mě hrálo asi hlavní roli ve volbě mezi Ridgerest a Z-Lite....
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod šíp » čtv srp 27, 2015 21:19

Kdyz uz se tady karimatka Z lite, zkopiruji sem prispevek, ktery jsem pred mesicem vlozila do vedlejsiho vlakna:
šíp píše:Ve Finsku jsme byli s karimatkami Therm-A-Rest Z-Lite SOL Regular. Asi se později dokopu k nějaké delší recenzi, nyní jen stručně a heslovitě:

Klady:
- balí se velmi jednoduše, shrnuje se jako harmonika
- nedá se zničit, zacházeli jsme s ní docela hrubě. Prostě je po všech stránkách blbuvzdorná
- díky systému balení je vždy jedna strana kladena dole a druhá nahoře, tedy nikdy nedojde ke kontaktu nějaké části karimatky mezi dolní a horní stranou. Výhodu to má tehdy, kdy člověk karimatku práskne někam do bláta, na mokrý povrch apod., vždy má tedy zajištěno, že si spacák položí na suchou, čistou stranu.
- díky systému shrnování jsme ji s úspěchem rozložili na dvě složené poloviny a takto upnuli na vozík za kolo. Na batohu by tohle nefungovalo, ale na vozíku, který má velkou plochu, to lze s efektem. Mimo jiné tak vznikne ideálně rovná plocha, vhodná třeba na solární nabíječku
- příjemně nás překvapila pohodlnost a komfort ležení, tohle jsme nečekali

Zápory
- z našeho pohledu velká nevýhoda, a tou je zachytávání vody v "ďolíkách" karimatky. Sice samotný materiál je nenasákavý, co je mi to ale platné, když v těch ďolíkách se voda drží jak čert a špatně se vyklepává. Prostě kapičky vody tam přilnou. Tohle by řešil nepromokavý obal na karimatku. Nějaké kondenzování vlhkosti při spaní, jak se popisuje na netu, jsme nepozorovali.
- velmi rychle se slehne, na těch našich už je to patrné. Bohužel tahle karimatka nebude na několik let, tohle je pro nás zklamání. Za tu cenu bych čekala větší výdrž, co se tohoto faktoru týče. Co jsem se dočetla, více lidí mělo stejný dojem.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod budo » čtv srp 27, 2015 22:35

Zrovna na ní ležím.

tapatalked ; případné překlepy prosím omluvte
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod messenjah » pon říj 5, 2015 20:49

Za mně doporučuju nafukovačku:

http://www.klymit.com/index.php/product ... -lite.html

R: 4,4
Výška: 6,5 cm
Hm: 556 g


Mám neizolovanou verzi a spím jak v bavlnce. Tuhle insulated chystám co nejdříve taky pořídit, snad se tu o Klymitu už nemuvilo.
messenjah
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř pro 16, 2009 11:14

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod rambo518 » ned říj 18, 2015 13:36

Klymit mě osobně leží v hlavě delší dobu. Jak je na tom ta neizolovaná verze reálně na sněhu - v mrazu? Párkrát jsem četl, že na tom bude už zima, ale při té tloušťce a vůbec tepelnému odporu? To musí být přeci jak v bavlnce.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod budo » ned říj 18, 2015 14:25

Jen pro predstavu - kdysi jsem zkusil v zime na chudniku vedle baraku prespat na nafukovacim koupacim lehatku z mekceneho polyethylenu od vietnamce. Taky jsem si rikal, ze to je vysoky a je tam vzduch, kterej prece izoluje .... reknu ti, ze to byla poradna kosa, ktera me vzbudila a mazal jsem domu do perin.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod rambo518 » ned říj 18, 2015 15:06

Tak jsem se očividně vždy nevědomky díval na hodnoty té zateplené, protože nezateplená má odpor R1.3 :-# Čímž jsem si asi odpověděl :lol:
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky