Nafukovačku alebo karimatku ?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod fps » čtv říj 18, 2012 15:01


ta nevypadá špatně, akorát je krátká a úzká, mam 193cm, a Therm-A-Rest Prolite Large 63 cm x 196 cm je mi akorát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod johny_r » čtv říj 18, 2012 19:35

Mám 192 a je úplně v pohodě. V krámě ale doporučuju si jí prohlídnout. Mám dvě a každá je trochu jinak dlouhá.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod Indy » čtv říj 18, 2012 22:13

no uzke jsou skoro vsechny, ke konfortnimu rozvalovani bych potreboval tak 80-100cm sirku :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » pát říj 19, 2012 0:30

johny_r píše:Doporučuju vojenskou samonafukovačku z Army shopu. Když vidím v outdoorových obchodech samonafukovačky za ceny přes 2000, tak se musím smát, že to někdo kupuje.

Pro kazdeho neni cena to nejdulezitejsi kriterium. Army karimatka vazi 700g, coz je dvojnasobek te, co mam ja. Penize si dokazu vydelat, ale prilis tezky batoh muze zkazit celou dovolenou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod johny_r » pát říj 19, 2012 7:00

No, tak samozřejmě pokud chce někdo gramařit, tak si koupí tenčí, která bude vážit půlku. Tahle je poměrně tlustá, což zase zaručuje nějaký komfort. Tenčí jsem měl dřív a co se komfortu a izolace týče, tak se to nedá srovnat. Každý má jiné priority, já károšku složím ve stanu a po horách běhám s 12kg fotovybavení, někdo běhá s károškou :).
Mimochodem, třeba takový trail light od Thermarestu stojí kolem 2000. A váží stejně.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » pát říj 19, 2012 17:26

Nebo koupi takovou, ktera vazi polovinu, izoluje asi tak stejne a komfort je minimalne stejny nebo lepsi. Jinak ano, zalezi na prioritach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod Zuzita » ned srp 23, 2015 21:14

A hoj, vraj mam napisat moj nazor na karimatku ci nafukovacku. Som zastanca ultralahkeho vybavenia, aj ked na to nemam prachy :D. nerada nadavam hore a hlavne dole kopcom. Pred 2 rokmi som si kupila nafukovacku karrimor xlite 475gramov. V tej dobe mal priatel starsi model TaR prolite (cca700g)a par krat som mala moznost na nej spat, vyborne spanie,oproti klasickej karimatke za 200kc. Len ta vaha. Tak som sa rozhodla si ,,pořídit,, aj svoju, ale lacnejsiu a lahsiu. Isla som do toho s tym rizikom ze musim na nej spat v stane al na Tyveku, pretoze je tam ten stres ze ju na niecom prepichnem. Minuly vikend sme spali pod holym nebom a prepichla sa. Takze som sa cul pleskla po vacku a mam uz teraz TaR Z lite sol(409g!!!) Preco? Pretoze ju ma priatel, da sa na nej sediet pocas prestavok, pozitivna farba, odpadol stres pred prepichnutim a spi sa na nej rovnako dobre. Najlepsie bude ked opravim tu dierku na karrimorke a budem mat 2 naraz :D. podla potreby .... obcas spime vo VW transporter takze sa este vyuzije...No na pesiu turistiku si ju uz nezoberiem. Nevyhoda Zlite je ze sa trochu doskrabe, lebo ju budem nosit na batohu, no furt mensi stres ako spat na vyfucanej. Len este stale neviem na ktorej strane TaR sa ma spat ?? My spime na zltej, skusili sme aj hlinikovu stranu no bez rozdielu. Tak ak by vedel niekto poradit budem rada.
A odpoved : Nafukovacku alebo karimatku pre mna? Tak obidve naraz su najlepsie!!! ;) :axe:
Čím viacej veci, tym viacej starosti.
Zuzita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 24, 2014 19:02
Bydliště: Slovensko

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » ned srp 23, 2015 22:31

Zuzita:
striebornou hore. Odraza tak teplo spat. Rozdiely citit pri nizsich teplotach celkom vyrazne a skoro...
Inak aby bola nejako pohodlna, no neviem. Spal som na nej teraz 15 noci na Korzike a vselijako len nie makko bolo.. Cize menim za TaR neo air x-lite.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod booze » pon srp 24, 2015 10:09

Mam moznost porovnat prolezenou Zlite a Prolite Plus. Nevim jestli je to o zvyku, ale lepe se vyspim na Zlite. Stribrnou stranu mam osoupanou a deravou, karimatka je hodne prolezela. Zlite je pro me nejlepsi 8-[ .
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod TimTaylor » pon srp 24, 2015 11:06

Mám cca 5 let samonafukovačku Therm a Rest Prolite Plus (doufám že se tak jmenuje, tloušťka 3.8cm, odlehčená verze, délka 183cm), pak nějakou starou českou noname 8mm a pak asi dva roky TaR Z-Lite. Na všech jsem spal minimálně 20krát, za dobu co je mám. Stará klasicka karimatka 8mm - škoda slov, asi 10 let stará, nic extra, ale cena cca 300-400Kč a tehdy mi stačila, dodnes na ní občas někdo spí, když nás jede někam víc a někdo třeba nemá karimatku. I po 10ti letech funguje OK, ale komfort bídný.
Pak Therm a Rest Z-Lite (dneska má v názvu ještě SOL a tu jednu žlutou stranu, ta verze co mám já to ještě nemá). Je z těch 3 rozhodně nejlepší. Nosím jí připnutou na boku báglu (zvenku) na krosně, je připnutá/odepnutá ihned (2 popruhy na batohu) a to se třeba večer často hodí. vyberu místo na noc, sudnám bágl, odepnu karimatku a hodím jí na zem a u vaření večeře/převlíkání/kramaření batohu atd. můžu sedět na karimatce, věci pokladám na ní, takže nejsou pak špinavé od hlíny/trávy). Spí se na ní suprově, nemusím řešít jestli spím na trávě/poli/kraji cesty, jestli jsou tam malé kamínky/klacíky atd, což u samonafukovačky řešit musím hodně. Loni jsme s kámošema jednu noc spali na kraji lesa/pole, kde bylo strniště po obilí. Jinde všude les, my hledali flek na 5 stanů, kdy už se stmívalo a nikde nebyl vhodný plac. Během jedné noci 3 lidi propíchli samonafukovačky o tvrdou slámu, z asi 10 co tam spali. To se u klasické karimatky stát muže sice taky, ale na její funkčnost to nemá vliv. Takže závěr, samonafukovačku bych si znova nekoupil, je mnohem náchylnejší na poškození a manipulaci než klasicka a stojí 2-3x tolik.

Samonafukovačka - funguje ok, ale vadí mi na ní - je docela těžká, i sbalená je docela velká (jako lehký spacák cca), musí se dofukovat pusou (jinak se celá sama nenafoukne ani náhodou) a má docela kluzký povrch (pravidlně z ní v noci sjíždím dolů, asi i díky zuženému tvaru v nohou/hlavě). Pak je VELKE minus ten obal, kam se musí doslova narvat (kdyby ho o 2cm zvětšili, tak bych jim byl fakt vděčný). No a cena - stojí docela hodně. Taky její sbalení/rozbalení mi trvá tak 3krát tak dlouho než u klasiky, takže třeba ráno s ní vždy zápasím (asi i díky miniaturnímu obalu na karimatku, kam ji nikdy nemůžu sám nacpat napoprvé, vždycky při balení firmu TaR proklínám za ten de*ilni obal na ni). Výhodou je pohodlí (není problém spát přímo na sněhu) a odolnost (co mám Therm a Rest, tak kamarád - který jezdí na stejné akce jako já - už má třetí karimatku Husky, která mu vždy do 2 let odejde a on místo ní dostane novou a zase mu rok/dva vydrží a pořád dokola).
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » pon srp 24, 2015 13:57

Je pravda ze Z-Lite je "blbuvzdorna". Tiez ju pouzivam asi posledne dva roky, ale tym ze spavam na boku ma po par nociach tlaci na bokoch. Pri spani na trave je to este celkom OK, ale kamienky alebo tvrda hlina... nic moc. Este tak jednu alebo dve noci sa to da prezit, ale pri dlhsom spani sa budim na bolest otlacenych bedier. Spavam vylucne v stane a s footprintom cize prepichnutie by nemuselo byt az tak rizikove.

TimTaylor: samonafukovacku by som nekupil ani ja, ale nafukovacky od TaR su vahovo priblizne rovnake ako Z-Lite a objemovo je to fakt uz markantny rozdiel. Skusal som lezat priamo na kamenoch na neo air All-season, prezila to a otoceny na boku som necitil zeby ma nieco tlacilo. A to mam cc. 90 kg. Takze beriem X-Lite alebo x-therm. Este rozmyslam nad X-lite damskou s R 3.9 co by mohli stacit a tych 12 cm co by mi chybalo nahradim vecami alebo batohom
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod booze » pon srp 24, 2015 14:08

remy77 píše:Este rozmyslam nad X-lite damskou s R 3.9 co by mohli stacit a tych 12 cm co by mi chybalo nahradim vecami alebo batohom

To je u me tak na nouzove prespani. Porad citim rozdil v izolovane casti (karimatka) a neizolovane casti (batoh, lano). Nic pohodlne, zvlast pri spani na ledovci v zahrabu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » pon srp 24, 2015 19:09

booze: ak je to tak tak vezmem regular. Tych par gramov hore dolu ak je to taky rozdiel..
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod scinkk » pon srp 24, 2015 19:34

Taky jsem resil, zda zkracenou verzi ci regular, ale nejsem typ, co vecer lehne na zada, usne a probudi se az rano. Takze jsem vzal regularku pro plne pohodli bez kompromisu a jsem rad :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod šíp » pon srp 24, 2015 19:47

Zuzita píše:Len este stale neviem na ktorej strane TaR sa ma spat ?? My spime na zltej, skusili sme aj hlinikovu stranu no bez rozdielu. Tak ak by vedel niekto poradit budem rada.

Před rokem jsem vznesla dotaz u Hanibalu, kde jsem karimatky TaR Z-lite Sol kupovala, a dostala jsem tuto odpověď:

Dobrý den, karimatka se pokládá stříbrnou stranou nahoru. Hezký den
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod booze » pon srp 24, 2015 20:48

na igelitovem obalu, ve kterem je karimatka prodavana, to je napsane. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod booze » pon srp 24, 2015 20:50

remy77 píše:booze: ak je to tak tak vezmem regular.

Je to pocit jen u me, nekomu to treba vyhovuje.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » pon srp 24, 2015 21:05

Neni jen u tebe, mam to stejne. Vzdycky mi prisly ujete rady "pod nohy/hlavu" si das batoh, lano...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 8:15

Mike, ty mas Xlite?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod Zuzita » úte srp 25, 2015 12:05

Dakujem za odpovede. Na obale sice je napisane, ze tepelná reflexna bariera pošle teplo spať do vasho tela a zvysuje teplo, ale ja som si stale nebola ista, ktorou stranou hore.
Popravde, chodim na pesie tury :t:t ktore su do 5 dni, moja praca mi nedovoli viacdnovky (i ked by som velmi rada absolvovala niekolke). Takze po viac ako 5 dnoch nemam skusenost, ale nikdy ma TaR Zlite Sol netlacila, neominala.
Pači sa mi, je velmi prakticka, skladna, rychla pre vsetky ucely, dokonca ked aj zmoknete, staci vytrast vodu a spite zase na suchom. Nebavi ma sa starat o nafukovacku, chvila nepozornosti a uz som mala po nej. Teraz si viac uzivam turu, lahnem si kde chcem a ako chcem. Mozem si ju zobrat aj pri ohen. Priatelovi skocili dva uhliky do nej a ma sice diery ale stale je plne funkcna.

A ta NEO AIR XLITE je super paradna skvela pre spanok priam umelecke lahke izolačne dielo :-({|= , len da sa pouzit pri urcitych podmienkach, kt ja casto nesplnujem :D. Uz som po nej poskulovala pred 2 rokmi.

Moj osobny nazor:
+vaha vaha vaha
+spanok
+izolacia

-cena cena cena
-odolnost
-vyuzitie pri roznych situaciach :shock:
Čím viacej veci, tym viacej starosti.
Zuzita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 24, 2014 19:02
Bydliště: Slovensko

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » úte srp 25, 2015 15:47

remy77 píše:Mike, ty mas Xlite?

Jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 18:09

Pouzivas aj v zime? ci tych R 3,2 staci.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » úte srp 25, 2015 18:13

Vylozene v zime ne, ale v mrazu uz jsem na ni parkrat spal. Posledne na ledovci a v noci bylo odhadem aspon -5. Stacila, odspoda mi zima nebylo. Jednou jsem spal na studene betonove podlaze, taky mrzlo a taky v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 18:24

Niektori pouzivaju celorocne z lite kde je R2,7 tak som chcel vediet ci by tych 3,2 prilezitostne stacilo aj na zimu. Xtherm by bol lepsi len potrebujem kupit 2 ks takze riesim aj cenu
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod šíp » úte srp 25, 2015 18:40

Zuzita píše: Pači sa mi, je velmi prakticka, skladna, rychla pre vsetky ucely, dokonca ked aj zmoknete, staci vytrast vodu a spite zase na suchom.

Popravde: Uz se Ti stalo? Ptam se kvuli tomu, ze nam ano a nase zkusenost je presne opacna. Pri deletrvajicim desti se do tech malych prohlubni dostane dost vody, ktera se prakticky neda vytrast. Nekolikrat vyzkouseno. I silne opakovane trepani nedokaze vytrast z tech malych jamek vodu, ktera tam drzi jak prilepena. Pro nas tento fakt byl dost velkym zklamanim.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » úte srp 25, 2015 18:43

@remy77: myslim, ze prilezitostne stacilo, ale muze to byt individualni. Taky asi bude dost rozdil spat v -5 a v -20 :)

Driv jsem pouzival 2.5 cm Prolite samonafukovacku a taky mi stacila a ta ma urcite tepelny odpor mensi. Aktualne 2.4, ta moje stara mozna min. Taky jsem v ni spal na snehu a za mensich mrazu v Alpach na podzim. Zimu od zeme jsem citil jen na stare penovce.

Xlite muze byt v zime potreba dofouknout. Tj. nafouknout, hodit na zem, nechat vychladit a pak dofouknout (jeden dva nadechy). Vzduchu tam neni uplne malo a ochlazeni o nejakych 40 stupnu je na objemu znat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 19:00

Mike: Take mrazy na -20 so spanim moc nepocitam. Skor do tych -10 a to už prinajhorsom 3x odvleciem aj z lite k tomu.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40


Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod remy77 » úte srp 25, 2015 19:55

Ved vyskusam a uvidim. Ako ale predpokladam, tych -10 je zhruba strop. Vo vacsej kose zatial spat neplanujem :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovačku alebo karimatku ?

Příspěvekod mike » úte srp 25, 2015 19:58

Taky bych se toho nebal a Zlite navic bych netahal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky