...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » sob srp 1, 2015 11:01

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

...a další československý kříž...

Příspěvekod mvaldo » ned srp 2, 2015 17:47

Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod flames » pon srp 3, 2015 11:25

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&fref=nf

Z Gruzie se nevrátí Apačka, známá postava undergroundového prostoru..Možná ji někteří znáte z Fullmoonu, kdo jej sleduje.
flames
nováček
nováček
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon srp 19, 2013 11:22
Bydliště: ValMez, Pustá Rudná...a jiné konce světa

Příspěvekod budo » pon srp 3, 2015 14:19

Je to smutny, jako kazdy nestesti. Nicmene by me zajimalo, jak k tomu doslo...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2015 15:15

Pisou, ze se propadla do ledovcove trhliny. Udelal jsem chybu a kouknul se do diskuse k clanku na iBlesku. Zas tam spousta kretenu pise neco o adrenalinu... Jestli tam mate nekdo konto, tak jim vysvetlete, ze VHT nema mit s adrenalinem nic spolecneho a kdyz ma, tak to znamena, ze je neco spatne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » pon srp 3, 2015 15:17

taky jsem celkem zvědavý...především jestli tam riskovali bez špagátu (v takovém případě je to normálně plánovaná sebevražda srovnatelná se skokem z Nuseláku...no dobře tak ze Žďákovskýho, ať je tam určitá malá šance na přežití) nebo jestli byl nějaký průšvih jinde (pád z mimoledovce až na ledovec, přetržené lano, nezvládnutí situace parťáky na ledovci,...)

edit: vlastně není jasné, kde se to stalo...pokud v dolní části ledovce, tak tam se velmi běžně chodí bez lana, ale samozřejmě risk je tam vždy, nicméně srovnání s nuselákem tam dosti kulhá.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2015 15:20

Proc? To je tam tolik skrytych trhlin?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Hafi » pon srp 3, 2015 15:35

jj, v horní části ledovce je to fakt o držku, ale záleží jak který rok, netuším jak je to letos...ale bez lana bych tam nešel celkem nikdy. Někdy tam je prý relativně rozumně vyznačená cesta mezi trhlinami, jindy to je zcela neschůdné, tak se chodí mimo ledovec (kde zas padaj šutry). Trochu JPP, ale za mě celkem důvěryhodný zdroj: kamarád tam byl na meteostanici a přišlo tam pozdě večer lanové družstvo dost doničené a prý za sestup 17x propadli, z toho myslím 6x museli vytahovat klasicky přes kladkostroj.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon srp 3, 2015 15:51

@Hafi: tak to je fakt sila, tam teda solo nepujdu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod JohnyFK » stř srp 5, 2015 17:12

Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » stř srp 5, 2015 17:28

Hafi píše:jj, v horní části ledovce je to fakt o držku, ale záleží jak který rok, netuším jak je to letos...ale bez lana bych tam nešel celkem nikdy. Někdy tam je prý relativně rozumně vyznačená cesta mezi trhlinami, jindy to je zcela neschůdné, tak se chodí mimo ledovec (kde zas padaj šutry). Trochu JPP, ale za mě celkem důvěryhodný zdroj: kamarád tam byl na meteostanici a přišlo tam pozdě večer lanové družstvo dost doničené a prý za sestup 17x propadli, z toho myslím 6x museli vytahovat klasicky přes kladkostroj.


Jde o to, kudy se v dolní části jde. Vpravo (bráno směrem nahoru) je to z hlediska trhlin celkem OK, ale hrozí tam pád kamení, vlevo je to od kamenů dál, ale zase mezi trhlinami. Běžně se to řeší tak, že se nahoru chodí vpravo (když je ještě po ránu ztuhlo a kameny nepadají), zpátky pak od skály dál. Ale jde i o jiné věci, viditelnost apod., celkově jde říct, že i když není výstup zvlášť těžký (v celé délce), vyžaduje zkušenosti, aby člověk uměl posoudit optimální trasování (my to třeba šli v silném větru a sněžení, nic moc).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Příspěvekod budo » stř srp 5, 2015 22:30

Vachon ty fotky z vyprosteni po padu do trhliny jsi sem kdysi daval ty? Hned jsem si na to vzpomnel a napadlo me, ze treba sli bez potrebnych zkusenosti ci vybavy a postupu... cimz neuvazuju smerem k jejich ocerneni, ale spis k vystraze ostatnim...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » stř srp 5, 2015 23:01

Dával. Ale neznám detaily toho, co se jí přesně stalo. Buď byla navázaná a neudrželi jí nebo bylo třeba lano hodně navolno nebo navázaná nebyla, co já vím...

Tímhle jsem hlavně myslel, že je Kazbek zrádný v tom, že se dá snadno podcenit (podobně jako třeba Grossvenediger apod.)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv srp 6, 2015 10:00

Vypadá to podle různých náznaků, že se nenavázali, a zřejmě se to stalo na ledovci nad meteostanicí po sestupu z podvrcholového plató.

Takhle nějak vypadá normálka na Kazbek (je to jiná expedice): http://www.horydoly.cz/horolezci/expedi ... 047-m.html takže je vidět, že ledovec je tam opravdu zrádný, nebezpečný a orientačně blbý.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » čtv srp 6, 2015 16:23

Půvabný je tenhle záběr, jak ukrajinský gajd zubynehty zadržuje klienty na vrcholovém výšvihu (jde už o sestup):
k01.jpg


Tady je trochu názorněji vidět jeho strmost:
k02.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » čtv srp 6, 2015 17:51

Kuba Turek píše:... takže je vidět, že ledovec je tam opravdu zrádný, nebezpečný a orientačně blbý.

Sorry, ale videt to neni. Z fotek ani videa mi to nijak nebezpecne neprijde. Cimz nerikam, ze neni, jen ze to z clanku neni poznat.

Vachonovy fotky uz jsou lepsi, skoda ze je ta horni tak zplostela... taky ale neumim takove veci vyfotit, ma nekdo napad, jak to udelat? Shora dolu je to o neco lepsi, nez zespoda, ale porad to skutecnost nevystihuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv srp 6, 2015 23:42

No tohlento nevypadá úplně přívětivě:
Obrázek

A tohle je za tmy nebo v mracích orientační oříšek, řekl bych
Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát srp 7, 2015 0:37

Svah, ktery se traverzuje na horni fotce, ma do 35 stupnu (zmeril jsem) a jeste se jde ve vyslapanem korytu, to neni nic mimoradneho. Naopak, libi se mi. Kdyby tam byl led, tak to je jina. Ta Vachonova fotka uz je horsi, nahore se svah zdviha az na 45 stupnu.

Orientace za spatne viditelnosti na tom platu jednoducha nebude, ale zas, je tam vyslapana dalnice a taky se da pouzit GPS, zrovna na tohle se hodi.

Chci rict, ze jen podle tech tvych fotek bych se tam klidne vydal solo, jelikoz nijak nebezpecne nepusobi. Samozrejme podle Hafiho a dalsich popisu by to byl pokus o sebevrazdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » pát srp 7, 2015 7:37

Já třeba z té dolní části ledovce fotky nemám, protože byla (kvůli vichřici a sněžení) viditelnost mizerná. Vyšlapané stopy nebyly vůbec nikde. Roztrhalo se to až nahoře. Takže byť bych ten vršek v klidu dal sám, dole bych (za daných podmínek) rozhodně solo jít nechtěl.

Ale zase v těch podmínkách vznikla docela nevšední vrcholovka:
k03.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pát srp 7, 2015 15:22

To jako ze je lepsi, kdyz nejsi ztraceny sam? ;-) V mlze je to mimo turisticke stezky nahouby vzdycky. Jsem tu nekde psal, jak jsem vloni hodinu hledal bivak, na kterem jsem uz predtim byl a nevidel ho ani kdyz jsem stal 20 m nad nim. Pomuzou technicke vymozenosti, normalne GPS na navigaci nepouzivam, ale v takovych podminkach je ospravedlnitelna. Akorat neni od veci si predem vyznacit dulezite body.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » ned srp 9, 2015 16:54

Ale jo, myslím že je obecně lepší, když nejseš ztracený sám :)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » ned srp 9, 2015 17:34

Ti nevim, zazil jsem oboji a kdyz jsi ty ten odpovedny, tak mi to prislo ve vic lidech horsi. Zvlast kdyz ta druha osoba zacna lehce hystericit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » ned srp 9, 2015 19:23

Jasně že jak s kým. Ale obecně je výhod víc než nevýhod.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod budo » ned srp 9, 2015 19:41

S VTH zkusenosti nemam, ale v krizovych situacich lehce hystercici partak ve mne vyvolava o to vetsi snahu o zvladnuti situace. Samozrejme nesmi to bejt magor, co se sesype. Naa druhou stranu klidnej partak s chladnou hlavou a rozumem na spravnym miste byl v krizovce vzdycky lepsi ;-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod booze » ned srp 9, 2015 20:53

mike píše:Ti nevim, zazil jsem oboji a kdyz jsi ty ten odpovedny, tak mi to prislo ve vic lidech horsi. Zvlast kdyz ta druha osoba zacna lehce hystericit ;-)

zazil jsem ve snehove vanici, pri hledani bivaku v Alpach kolem 22 hod. v zivote uz nechci zazit. kamos ktereho znam cely zivot a uplne me tim zaskocil. je to cca 7 let a dodnes jsme si o tom nedokazali poredne pokecat. divne
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » ned srp 9, 2015 23:04

@Vachon: ty vyhody by mne zajimaly.

Myslel jsem teda puvodne zenskou, ale hystericky chlap je jeste horsi. Zenske se spis podridi, kdyz jim da clovek najevo, ze ma situaci pod kontrolou (coz neni uplne snadne, kdyz nema ;-)).

Kdyz jsem sam a dostanu se do pruseru, tak mam tendenci upadnout do naprosteho soustredeni, kdy prestanu vnimat unavu, bolest, hlad, zizen a cas a proste se z toho snazim dostat. Jakmile je u toho nekdo jiny, tak se mi to nepovede. Druha strana mince je, ze se mi to stava i pri narocnejsich turach a tam to naopak k pruseru vest muze, jelikoz obcas prehlednu neco duleziteho. Treba zmenu pocasi nebo ze uz je pozde, ono je to totiz podobne tunelovemu videni. Naproste soustredeni na cil a "nepodstatne" veci nevnimam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod ketrin » pon srp 10, 2015 5:50

mam tendenci upadnout do naprosteho soustredeni, kdy prestanu vnimat unavu, bolest, hlad, zizen a cas a proste se z toho snazim dostat.
to je zajímavý, jak tyhle situace má každej jinak. My jsme se letos dostali do průšvihu, kdy řešení situace bylo na mně a jednala jsem automaticky, bez přemýšlení úplně jako stroj, až zpětně jsem pak vyhodnotila, že jsem udělala asi to nejlepší a jediné, co se za daných okolností udělat dalo, pokud teda pominu že jsem se taky mohla sesypat a zůstat tam dřepět. :mrgreen:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Vachon » pon srp 10, 2015 14:40

Podle mě je ta zpětná vazba dobrá, není-li úplně iracionální.
Ale souhlasím, že to může mít každý jinak.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon srp 10, 2015 14:47

Na tom neni nic divneho. V podobnych situacich je nejlepsi zachrana (ale kratkodoba! - dlouhodobe to ma sve nebezpeci, viz, co napsal mike) prinutit mozek (resp. mysleni, hlavu) aby se vypnul a "nekecal" do deje. Potom totiz nastupuji instinkty, ktere Ti udelaji - jak u Tebe - to nejlepsi, co se muze udelat.
Hysterie, strach, prilisne premysleni, vyhodnocovani, atd - to je vsechno prace hlavy. Neboli, jak to rika jeden horsky vudce - prejit nebo neprejit (resp. parafrazovane prezit nebo neprezit) je jen o psychice...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod mike » pon srp 10, 2015 15:12

@ketrin: to mi prijde dost podobne tomu, co jsem psal. Akorat ze ty to zvladas i se spolecnosti, ale k tomu mas jako zenska lepsi predpoklady ;-)

@Vachon: jo, ale mam pocit, ze nebezpeci iracionalni reakce vzrusta s poctem lidi. Kdyz jsi sam, tam nema smysl panikarit, nijak ti to nepomuze a taky to nikdo neoceni ;-)

@apuka: jj, kdyz musis, tak prejdes i to, co bys jinak nedal ani nahodou. Akorat to kratkodobe... klidne tak muzu jit hodiny. Rekord mam neco pres 9, kdyz jsem sestupoval se zlomenym kotnikem. S kratkou pauzou na paniku a sebeproklinani, kdyz jsem zjistil, ze jsem ztratil GPSku, bez ktere bych za tmy nesesel. Pak jsem ji nasel pod kamenem a dalsich asi 5 hodin jsem se nezastavil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví