Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » stř črc 22, 2015 11:13

Trhačka se vypáře tolik, jakou do ní dáš ranu. Takže při malé raně trochu, při velké raně víc. Při nadlimitní raně se vypáře celá a zbytek energie jde na tvrdo do smyc. To má dvě nevýhody:

1) Rana do smyce je herda jak prase. Samozřejmě té zbytkové energie by tam po vypárání trhačky nemělo být moc, takže v určitým rozsahu to jde asi ustát, ale normálně je pád do statické smyce debilní už z metru, takže žádná sláva.

2) Statický smyce se při pádovým zatížení s vysokým faktorem někdy trhaj.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » stř črc 22, 2015 12:07

K4stan píše:Sveho zdravi si cenim nedocenitlene

To je dobre. :smt023
No spolehat na nejakou rezervu, kterou ma predepsanou vyrobce (myslim rezerva min20%) a ty sni nemas vubec pocitat, tak je to divne.
Jeste se podivej na toto video BUBUBBUBUBU a pak rekni jak jsi se rozhodl. :wink:
Vetsi pecky lezu s prsakem a stejne jsem posrany. 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » stř črc 22, 2015 12:19

Hezké video. Mělo by se pouštět soudruhům, co si myslí, že klettersteig je taková turistika, podstatně bezpečnější než lezení s lanem.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » stř črc 22, 2015 15:46

To video je dobre spis pro pitomce s odsedkou nebo lidi, co si mysli, ze stary protahovaci set opravi tim, ze lano nasoukaji zpatky.

K4stan píše:...neni tady nejaky expert co vi presneji jak funguje tak paraci brzda? Je to zpomaleni vzdycky stejne a kdyz naberu moc velkou rychlost tak se to vypara cele a pak to skubne a naopak pri malem padu se vypara jenom cast? . Nebo je to nejak high tech vymyslene ze podle toho jakou silou se aktivuje ta brzda , se to vzdycky vypara cele ale s ruznym zpomalenim, dle rychlosti kterou do toho vlitnu (coz teda nvm jak by to bylo vymyslene... ale pak uz by se uplne nedala uplatnit logika, ze je to konstruovano pro 100kg a nejhorsi mozny pad...)

Uz to popsal pickard. Dodam, ze svy jsou sesite niti urcite pevnosti a od mezni sily se zacnou trhat. Kdyz je pri padu sila vetsi, svy se postupne trhaji a absorbuji energii, dokud sila neklesne pod mezni hranici. Takze se podle velikosti padu rozpara jen cast nebo cely. Kdyz budes mimo toleranci, tak dojedes az na konec a zbyvajici energii bude muset pohltit tve telo. Trhaci sila je nastavena tak, aby (moc) neublizila, pecka na konci bude natvrdo.

K4stan píše:Zrovna tady u toho setu je otazka, jestli vynalozene finance navic umerne snizi pravdepodobnost urazu pri nehode. ( Beztak jsou vsechny ty sety v pohode do tech 130, a tahle firma akorat mela koule to tam oficialne napsat a navysit proto cenu :D )

To si nemyslim. Urcite maji nejakou toleranci, ale ten do 130 bude mit vetsi. Vyssi hranici totiz odpovida delsi popruh tj. vic popruhu a niti tj. vetsi cena, ale i objem a vaha. A jelikoz se u feratolezcu predpoklada, ze jsou stihli, dimenzuji se bezne sety do tech 100 kilo a za ten nebezny si musis priplatit.

booze píše:Vetsi pecky lezu s prsakem...

Ja teda lezu s prsakem vzdycky, kdyz nemam set jen jako psychickou berlicku. S tezkym batohem pak uplne vzdycky, pater mam jen jednu. A je mi uplne ukradene, ze vsichni okolo maji jen sedak a divne se koukaj ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » stř črc 22, 2015 16:04

Jojo, před pohrdavými pohledy sedákistů je třeba se obrnit.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod K4stan » stř črc 22, 2015 16:29

Hmm tak asi pudu do toho 100kg.

Podle toho jak tady pisete jak ten set funguje, tak v pripade ze polezu ten nejhorsi usek kde mi hrozi nejdelsi volny pad a budu pres 100kg, tak mam problem... jinak by mel odvest stejnou sluzbu jako ten do 130kg... to jsem asi ochotny riskovat.

Krom toho na ferrraty se podivam tak nanejvys 2x do roka a zadne pekla asi s 15-20 kg batohem nepolezu...

P.S. Jak ma clovek tendence si sam pred sebou obhajovat ty mene zodpovedne a jednodussi volby ze :D
K4stan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 29, 2013 13:18

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » stř črc 22, 2015 18:56

K tomu bych ještě přidal, že i těm, co mají pod 100kg hrozí, že si dají ránu, a to pokud prostě na daném místě bude moc velká rozteč mezi kramlema a oni se proletí víc, než kolik se proletěl špalek na testovací feratě ve fabrice. To se samozřejmě normálně stává. Jistě je nějaká rozumná či doporučená rozteč mezi těma stop-bodama na feratě, ale nevím o tom že by se to nějak extra hlídalo, kontrolovalo nebo dodržovalo.
Jistě sem byl na feratě na místech, kde byla délka pádu taková, že bych tam nechtěl spadnout ani do dynamickýho lana se šikovným jističem.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod K4stan » stř črc 22, 2015 19:58

Tak pak je ten ferratovy setv podstate neco jako helma... proti necemu te ochrani, ale kdyz ti na hlavu spadne 20 kg sutr, tak smula...
K4stan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 29, 2013 13:18

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » stř črc 22, 2015 20:00

Bingo :) Jde o snizeni rizika, nikoliv o jeho eliminaci, to je nemozne.

BTW, vzpomel jsem si na klasicky dementni novinarske clanky. Parafrazuju: cyklistu prejel tank, nemel prilbu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » stř črc 22, 2015 20:01

To je bohužel docela přesné podobenství. Čím jsem starší, tím vic se na feratách bojím, protože mi násobně častěji než na laně připadá, že to jištění je jen iluze.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » stř črc 22, 2015 21:21

Ty kramle jsou sranda, hlavne kdyz ti za ni sklouzne noha, pak spadnes a luxusne si zlomis nohu. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod BMAJTZ » ned dub 3, 2016 23:13

Zdar,

už nějaký pátek vlastním dva starší feratové sety s klasickou brzdou (myšleno nějaký hiníkový profil do kteréh se pádem lano utáhne). Díky této diskuzi jsem se pomalu začal zajímat o nové ferratové sety a všiml jsem si, že tyto "klasické" se už skoro neprodávají, v nabídce Hudy už vidím snad jenom trhací feratáky. Pustil jsem se do hledání srovnání obou typů, ale nikde na netu jsem žádnou rozumnou informaci nenašel (nejspíš jsem hledal blbě). Nicméně může mi někdo srovnat tyto dva typy. Nemyslím tím po technické stránce, ale spíše po stránce bezpečnosti a použitelnosti. Nějak mi nedochází, proč už se prodávají hlavně ty trhací. Testovací video o několik příspvků výše jsem viděl a vychází mi z toho, že oba typy by měly být dostatečně bezpečné. Prosím o nějaký názor ideálě člověka co vyzkoušel oba dva typy.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » pon dub 4, 2016 0:38

Jsem si skoro jisty, ze podrobna odpoved uz tady nekde je, mozna primo v tomhle vlakne. Zkus pohledat.

Kratce:
BMAJTZ píše:Nějak mi nedochází, proč už se prodávají hlavně ty trhací.

Protoze jsou bezpecnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » pon dub 4, 2016 8:24

Protahovací/třecí:
+ možnost nouzového!!!! opakovaného použití
- dosti omezené rozhraní použitelné hmotnosti uživatele
- více náchylné na povětrnostní vlivy - namočení a omrznutí
- více náchylné na béžné opotřebení - časem ochlupacení lana otěrem během používání a tím zvětšení pruměru lana a tedy i horší prožení brzdou a změna brzdných parametru

Párací
+ dimenzovatelné na ruzné váhové kategorie (děti, dospělí, dobře živení dospělí)
+ párací brzda je skryta v obalu - tedy není vystavena pusobení vnějších vlivu
- jednorázové použití
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod BMAJTZ » čtv dub 7, 2016 12:52

Super díky za info, tato sumarizece mi naprosto vystačuje.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mitau » stř kvě 17, 2017 13:25

Nemáte někdo zkušenosti s Elderid Ultralite 2.1? Láká mě u něho váha a cena. Jak moc velká otrava jsou stahovací karabiny oproti dlaňovým? Zatím jsem měl vždy půjčený set s dlaňovými karabinami, tak nemám srovnání.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Příspěvekod pickard » stř kvě 17, 2017 13:42

To je ultralight, tzn jediný, co je na tom dobrý, je, že je to lehký. Stahovací pojistky jsou nepohodlný a ty neelastický smyce taky.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Pierre111 » stř kvě 17, 2017 20:18

Ahoj, mam Edelrid ale ten s elastickyma smycema a je dobry. Karabiny mi prijdou naprosto v pohode.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » stř kvě 17, 2017 20:25

@pickard: mohl by byt dobry na treky, kde jsou lehci feratove useky a cloveku se nechce tahat normalni set. Treba Alta Via 4 a 5 v Dolomitech. Tam jsem jednu feratu sel bez jisteni a dalsi se vyhnul. Akorat je blbe, ze je jen do 100 kilo, do toho se natezko s pohorkama nevejdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mitau » stř kvě 17, 2017 20:48

mike: Váhový limit je pro mě v pohodě (cca. 70kg + batoh)
Pierre: Máš zkušenosti i s dlaňovými karabinami? A nebo jsi alespoň šel s někým, kdo měl dlaňové karabiny? Nebylo to s těmi od Elderidu pomalejší?
kdokoli: Jak jsou dlouhé ty pružné popruhy u běžných ferratových setů? Edit: Ocun, RE 50-90cm, Camp 40-72cm
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Pierre111 » stř kvě 17, 2017 22:37

Mel jsem pujceny set s dlanovymi pojistkami takze ano. O moc pomalejsi to neni, mozna ze vubec ne. V lezeni v tom rozdil nepoznas. Problem by mozna mohla byt svetlost zamku a mozna to neni tak bezpecne. To ale tezko rict.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2017 4:18

mitau píše:Jak jsou dlouhé ty pružné popruhy u běžných ferratových setů?

Muj starsi BD 46 - 73 cm (obcas bych ocenil delsi). Stahovaci karabiny jsou u nej uplne v pohode a prijdou mi lepsi, nez dlanove, co jsem zkousel. Myslim ale, ze tady hodne zalezi na konkretnim provedeni a jak ti padnou do ruky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Pierre111 » čtv kvě 18, 2017 7:55

Přesně tak, zajdi do prodejny a karabiny vyzkoušej. Každý máme jiné ruce.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2017 8:49

Jeste bych pridal na zaklade svych zkusenosti s dlanovymi karabinami, kdyz jsme sety kupovaly a zkousel jsem od ruznych vyrobcu, ze je docela velky rozdill i mezi jednotlivymi dlanovymi karabinami. Ted uz bych si bez osobniho vyzkouseni karabinek urcite set nekupoval.

Jeste jinymi slovy receno, nektere dlanove karabiny byly pro mne doslova bozi - (skoro) se oteviraly a zaviraly same, jen na myslenku :-)+; nekter vsak jsem mel problem vubec otevrit, proste do mych rukou vubec nesedely. A vetsina byla nekde mezi.
A myslim si, ze ty stahovaci Edelridacke bys mel taky vyzkouset, hlavne abys zjistil, jak se Tobe bude s nimi pracovat, jestli Tobe dobre sednou do ruky nebo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mitau » čtv kvě 18, 2017 15:08

Díky všem za reakce. Samozřemě vyzkouším, jak mi budou ty karabiny sedět. Chápu, že jako skoro u všeho jde o osobní zkušenost. Hlavně mi šlo o to, jestli není v dnešní době úplná blbost kupovat něco se stahovacíma karabinama. Na jednom webu jsem k tomuhle setu našel, že jeden popruh je 60cm a druhý 80cm, tak jsem zvědavý na porovnání s bráchovým SR Toffana. Vzhledem ke Campu a mikovu staršímu BD to vypadá na hraniční délku, která by ale měla jít zkousnout.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 18, 2017 15:51

Karabiny se stahovací pojistkou klidně ano. Má to 2 ale: aby to sedlo tvé ruce a aby ta stahovací pojistka měla dole "zobáček" pro zapření prstu, když pojistku stahuješ. Tebou odkazovaný Edelrid to má, má to i BD Iron Cruiser od Mika. Je to výrazná pomucka. Levné sety, jako některé Climbing Technology nebo Singing Rock onen "zobáček" nemají a tím musíš pojistku více obepnout prstem, který ti ale překáží a snižuje světlou výšku karabiny (volné místo při otevřené karab.) při zapínání...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2017 19:42

Koukam, ze vK ma vetsi prehled o me vybave, nez ja :D Jj, je to Iron Cruiser, nemohl jsem si vzpomenout. A je to presne tak, ten zobacek je zasadni, bez nej si vubec nedovedu predstavit, jak by to mohlo (pouzitelne) fungovat. Takhle je to jako dlanovka, ukazovacek lezi prirozene na zobacku a kdyz sevru ruku, sjede dolu a karabina se otevre.

@mitau: jeste jsem zapomnel dotat, ze u meho setu je taky jeden fous kratsi, asi o 5 cm. S delkou je to tezke, jsou useky, kde je lepsi delsi, ale jindy zas muze delsi neelasticky pekne prekazet. A zazil jsem nepeknou situaci, kdy se mi v previsu chytla karabina za kotvu na ferate, takze jsem visel za jednu ruku a druhou se ji snazil pod sebou odhaknout. Kdyby byl fous delsi, tak na ni nedosahnu a nevim, co bych udelal (asi by to za chvili vyresila gravitace...)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod seis » čtv kvě 18, 2017 19:59

Jenom pro info, už byla vydána nová norma pro ferratové sety (ty staré se samozřejmě mohou dále prodávat, ale ne už vyrábět). Ocení to hlavně osoby s nižší hmotností. Nová norma požaduje stejné rázové síly pro různé váhdy lezců ferrat, 40 - 120 kg. Ferratové sety podle téhle normy jsou už u některých výrobců k sehnání. Až si je někdo pořídíte a vyzkoušíte, dejte vědět.
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 18, 2017 21:52

Kolem té nové normy dělala UIAA hrozné tanečky. Slibuji co jsem slíbil a odvolávám co jsem odvolal. Např. Mammut měl tento absorber nachystaný už na tuhle sezonu SS2017, ale pak se oddálil datum schválení normy a tak nedali do výroby a tedy ani na prodej a jedou na puvodních modelech. Pozor na to, že absorbery pod novou normou jsou větší (objemnější) než aktuální, cca o 1/4 až 1/3.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod seis » pát kvě 19, 2017 6:30

Zatím jsme žádný tlumič podle nové normy naživo neviděl, ale ty,co jsem narychlo googlil, tak my nepřijdou větší. Ale obrázek může klamat, to je jasný.

Petzl Scorpio
Singing Rock Phario
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví