Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pon črc 13, 2015 22:15

Dík za rozšíření obzorů.
Sierra Designs Flash 2 mne celkem zaujal dost neotřelým designem i tím, jak je hybridní.
Do severského prostředí bych ale důvěru vložil spíše do Force 10 Argon 2
Pevná konstrukce, úžasně kompaktní tvar s nízkým odporem vůči větru, osvědčená řada Force 10, snadná stavba a dostatek prostoru uvnitř. Vleže v předsíňce pohodlně uvaříš. Kapku vyšší hmotnost, ale za velkou bytelnost se vyplatí. Jako mínus vidím to, že to není suchá stavba, ale je to něco za něco a prioritu bych dal výše jmenovaným kladům. Tady je ve slevě http://www.blacks.co.uk/equipment/01011 ... -lime.html
Ale nehledal jsem víc, třeba to není neobvyklá cena.

EDIT: Tak tady https://youtu.be/kV8Dr8aNG8o?t=5m14s to vypadá, že je suchá stavba možná. On to sice rozebírá, ale nejspíš to jde i opačně.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » pon črc 13, 2015 22:26

Moc vdaka za odkazy, oba poznam, i obchod blacks i toho typka na youtube (niekde v komentaroch prave pisal minuly rok, zo dokonci recenziu po testovani stanu niekde v skotsku, ale zatial nic). Minuly rok som zavahal, na ebay bol jeden Argon za 250 libier.

Edit: Flash 2 od sierra designs zvlada vietor do 100km/h, co je slusne.
Naposledy upravil mike dne pon črc 27, 2015 14:42, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pon črc 13, 2015 22:31

Tak to je skvělá zpráva. Právě u toho Flashe jsem si odolností ve větru nebyl jistý a říkal jsem si, že bych se po takové informaci měl poohlédnout. Tím pádem taky prima varianta.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » pon črc 13, 2015 22:40

Hej, preto ma zaujal a zatial som nikde nenasiel, ze by tie dve male komory po stranach nestacili i v dazdi. Horsie je, ze tam moc asi neuvaris :/.

Inak tu je pekne vidiet ten Argon v akcii https://www.youtube.com/watch?v=CNjl3llcxdY ..ma tam slusne spracovane videa :). Nevies ako su na tom s kvalitou Robens stany? Cital som na ne zmiesane referencie.
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pon črc 13, 2015 22:58

Nevím o nich nic.

Ještě se můžeš zkus it optat wawrika na TarpTent - má s nima dobré zkušenosti.
Např. tady je jeden ve videu https://youtu.be/cB_ACNnu1BY
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » úte črc 14, 2015 6:39

Hej tiez som o tarptent cital len same pozitiva, rozhodovacia paralyza.
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » úte črc 14, 2015 11:52

Ono by celkom dosť pomohlo, keby si napísal, aké muchy ti vadili na tom Pinguine. A prečo sa ti Nemo nezdal do nárazového vetra - väčšina stanov, ktoré si vybral, bude v silnom vetre tak či onak obmedzujúca. Napríklad tunelové sú síce vo vetre fajn, ale zvyknú sa dosť deformovať a obmedzujú vnútorný priestor. Ten Force naopak vyzerá dobre, ale pripomenulo mi to jeden stan na Islande, kde majitelia dosť nadávali na tú šnúru, čo zospodu drží rozpätie vchodu - ona totiž nebola na zemi pri kolíkoch, ale naspodu tropika asi 5-10 cm nad zemou. A zakaždým sa o to potkýňali. A keď sa fešanda natiahla s práve uvarenou polievkou v ruke, veľmi jej do smiechu nebolo :D

Ako na ten Force web pozerám, to bude asi značka typu Ferrino a podobne - lacnejšie kópie dobrých stanov. Môžu prekvapiť aj pozitívne aj negatívne. Aj keď 450 GBP nie je zrovna lacnejšia kópia... Či mýlim sa? Neviem, či som na rozdiel od ostatných spomínaných značiek na neho vôbec niekde narazil.

Osobne dávam v ťažkých podmienkach prednosť exoskeletovým variantom stanov, pri Force napríklad Ion. Majú lepší prenos síl a znesú väčšie deformácie, v daždi sa dajú stavať naraz s vnútorným stanom, a keď sa zlomí tyčka, neroztrhá tropiko, ale iba prepichne tunel (v prípade Vaude Powervšetko ani to nie). Takže po oprave prútu môžeš stan naďalej bez obmedzenia používať.

Edit: Ten Ion beriem späť, má to úplne dementne vyriešenú plochú strechu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod Hafi » úte črc 14, 2015 12:38

Force Ten je hi-end značka od Vanga, tedy tam bych srovnání s Ferrinem úplně nebral.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » úte črc 14, 2015 12:44

OK, beriem späť. Ako som písal - nepoznám ju, len na prvý pohľad som takmer všetky konštrukcie už dávno videl inde.

Inak má nejaké novátorské alebo zaujímavé vychytávky?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » úte črc 14, 2015 14:24

force ten je high end tak ako pisal hafi, i ked to nie je celkom na urovni hilleberg alebo helsport.

Pinguin - tu mi vadila vaha 3.5kg, tahat to v bagazi ked lietas nie je nic prijemneho a hlavne dost obmadzujuceho, dalsia vec je, ze pinguin bol machine na kondenzaciu (kazde rano som mohol pomaly capovat vodu jak z kohutiku) i pri otvorenych prieduchoch a hodne casu som travil vysusovanim v akomkolvek pocasi. Inak drzal ako rambo.

Nemo - nebyt toho, ze ho chcem do drsnejsich podmienok ako len kde tu kempovat, tak Losi je top stan. Bohuzial ma prilis prikre steny a chyta narazovy vietor. Ohladne tohto som si este pisal priamo s Nemo equipment a doporucili mi Tenshi (bohuzial to je uz 4 season stan).

Prave na islande som mal pinguina a drzal sa vyborne i v tych pekelnych vetroch (az na tu kondenzaciu). I tych tunelakov sa prave bojim toho maleho priestoru, preto vaham. Idealny stan pre mna by bol asi Raptor od Robensa, no zas ta vaha je pekelna. Avsak Robens Osprey 2 ma paradnu predsien a dobre vyriesene otvaranie vchodu, po stranach a nie hlavny vchod cely odzipovany aby ti prsalo dnu.
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » úte črc 14, 2015 20:32

aby si nebyl zklamaný když koupíš jiný stan v očekávání toho že se v něm nebude dělat kondenzace, u všech stanu je problém s kondenzací, u některých větší, a u některých menší, já bych měl výběr lehčí, já bych koupil něco od Hilleberg nebo od MSR
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » úte črc 14, 2015 20:36

"něco od Hilleberg nebo od MSR" - acoby to něco mělo být? MSR Hubba nebo Elixir viď? A Hillerberg...?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod fps » úte črc 14, 2015 21:04

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod axi12 » úte črc 14, 2015 21:15

@fps: dobré dát vedle sebe stan za 20 tisíc a za 6 tisíc :roll:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » úte črc 14, 2015 21:26

:lol:
axi předběhls mě
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » stř črc 15, 2015 9:56

ved hej, som si vedomy, ze nejaka ta kondenzacia bude, ale dufam, ze rozhodne mensia ako v pinguinovi...
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » čtv črc 16, 2015 9:09

Podľa mňa je jeden z najlepších (v zmysle skvele vyvážených vlastností) stanov do podmienok typu Island Vaude Power Odyssée. Skvelá odolnosť voči vetru, exoskeleton, dobre ušitý, nadpriemerné vetranie, poctivé 40D ripstopové tropiko, veľa možností vyviazania plus holé prúty, vďaka ktorým to môžeš upnúť v ľubovoľnom mieste. Konštrukcia bez chýb, bez plochej strechy, poctivé 9-milimetrové prúty. Slušná váha 2,5 kg (aj keď teraz pozerám na stránku Vaude, a tí píšu 2,8 kg :shock:).

Varil som v ňom, keď vonku mrzlo, a poctivo to v miernom vetríku odvetral. Už sa nejaký čas nevyrába, ale ak ho ešte niekde zoženieš (robil sa zelený a oranžový, ale zelený sa AFAIK prestal vyrábať dávnejšie), rozhodne neoľutuješ - ani tých 700 g navyše oproti veľmi podobnému Force Argonu. Teda, neviem, aký máš váhový limit, šípka by vedela napísať, na koľko sa ten stan aj s výbavou dá okresať...

Tarptenty sú skvelé, ale neviem, či aj pre teba. Scarp si majiteľ firmy navrhoval špeciálne na Island, a vydržal mi aj brutálne nárazové víchrice 120+ km/h v Nepále, no podľa mňa to dlhodobo nevydrží (na rozdiel od toho Vaude), predsalen je tropiko tenké a prút jediný. Aj tie dva prídavné krížne prúty sa stretajú v jedinom mieste a nesiahajú úplne na zem, takže chvíľu trvá, kým sa o ne stan vo vetre oprie.

Že je Vaude Power Odyssee naozaj držiak svedčí aj to, že sa na Islande často používa ako agentúrny stan - určite si ho v niektorom kempe videl, ak si tam bol v posledných piatich rokoch, skupinka oranžových stanov bola na 80 % práve z nich. Agentúry si dosť dobre zrátajú, aké stany nakúpia, aby sa im na prvom zájazde neroztrhali. Jednoducho je to stan na dlhodobú záťaž v zlom počasí.

Koniec Vaude agitky. Fakt ma naštve, keď mi napíšeš, že hľadáš stan do 2 kg a celé som to písal nadarmo :-D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod šíp » čtv črc 16, 2015 10:53

wawrik píše: šípka by vedela napísať, na koľko sa ten stan aj s výbavou dá okresať...

Šipka nic na stanu neočesávala, ba naopak, pořídili jsme si pevný igelit do předsíňky, což považujeme za velmi praktickou věc.
Se stanem jsme velmi spokojeni a jsem ráda, že se mi povedlo jej před lety koupit, nyní se již nevyrábí.
Stan jsem doma nepřevažovala, takže jeho reálnou váhu netuším. Pocitově bude ale minimálně o 0,75 kg lehčí než naše dosavadní Ferrino Syncro 2.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » čtv črc 16, 2015 11:46

Myslel som to tak, že vieš posúdiť, koľko kolíkov stačí, čo sa dá nechať doma atď.

Ale tá hmotnosť by ma zaujímala, keby sa ti to chcelo prevážiť... 2,5 kila je tak hranica pre slušný dvojmiestny stan.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » čtv črc 16, 2015 23:09

Haha dik :). Nie nehladam stan do 2kg, nechcem UL, staci mi ked to bude cca 2,5 max 3kg. Na ten vaude som kukal uz aj pred tym a je to super stan, podla toho co pisali v recenziach a ty to potvrdzujes. Jedina vec, preco som ho nezahrnul do vyberu je, ze nie som si isty, ze chcem 4 sezonny stan :). Ja viem, ten Argon je v podstate 4 sezonny, ale... :)

Koliky hm, tu sa riadim podla pocasia a premyslam, ze kupim set easton UL nano kolikov.

EDIT: este ma napadlo, teraz maju vypredaj Easton Slickrock 2P z 300 na 150 libier, ale nema to vetranie :/ a asi to bude dost kondenzovat.
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod remy77 » pát črc 17, 2015 6:57

shorehead:
Tie podmienky 4-tej sezony (teda zimy) najdes vo vacsej vyske alebo severnejsie od nas aj v lete :) Cize nemusi to byt az taka nevyhoda. Ved pokial to nema snehove limce tak sa s tym da zit aj v lete, ci?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 7:39

Tiež nechápem tú požiadavku na trojsezónnosť. Však „severské počasie“ je štvorsezónne po celý rok... Alebo ti ide o vnútorný stan zo sieťky namiesto pevnej látky? Osobne s látkou nemám problém v žiadnych teplotách (-15 až +25 °C), ale je pravda, že Tarptenty majú to vetranie vysoko nadpriemerné, navyše časť panelov pod stropom je sieťovaných. U Odyssee by som sa toho tiež nebál, vetranie vyzerá byť vyriešené dobre. Šípka by mohla napísať, ako to vetrá, vo svojej recenzii ho nespomína.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » pát črc 17, 2015 7:59

remy77 píše:shorehead:
Tie podmienky 4-tej sezony (teda zimy) najdes vo vacsej vyske alebo severnejsie od nas aj v lete :) Cize nemusi to byt az taka nevyhoda. Ved pokial to nema snehove limce tak sa s tym da zit aj v lete, ci?


nielen, su tam rozne "reinforced" materialy a vychytavky a i tkanina vnutorneho stanu (no see um) je ina, aby to menej vetralo a udrziavalo teplo... :)

Edit: wawrik, nie je to celkom tak, je akurat vlhsie a chladnejsie s narazovymi vetrami. moja skusenost so severskym pocasim je skor sucha a veterna s teplotami od 5 do 25 stupnov. zatial nechodim hikovat v zime.
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 8:08

No, keď si spomínal Island, myslel som, že hľadáš niečo do obdobných podmienok. Pred dvoma rokmi sme (samozrejme v lete) mali pod nulou každú druhú noc. Pred siedmimi na Hornstrandire mrzlo stále, a kvôli počasiu so snehovými búrkami som to vzdal (síce asi po piatich kilometroch, ale to boli tri perné dni :-)).

Ale hlavná výhoda látkového vnútorného stanu je tá, že ti do neho nefúka. A to je na severe stále.

Ešte k tomu udržiavaniu tepla - moja skúsenosť je taká, že buď je stan teplý, alebo dobre vetrá. Kompromis je v tomto prípade IMHO nemožný, lebo zle vetrá aj je málo teplý. A to som Moment DW kupoval ako stan s malým vnútorným objemom, aby som si ho dokázal na zimných trekoch rýchlo vyhriať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod shorehead » pát črc 17, 2015 8:15

ja som mal asi zvlastne stastie na pocasie na severe, ten pinguin so mnou precestoval island, skotsko, malu cast norska atd.. dokonca v skotsku nam za 12 dni sprchlo raz a teploty neklesli pod nejakych 12-13...za 3 tyzdne letime zas do skotska a hore na orkneje, myslim, ze tam to bude celkom zaujimave stanovanie, takze nech uz kupim cokolvek, otestujem to dokonale (teda dufam, ze pocasie da).
shorehead
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv zář 25, 2014 22:13

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod wawrik » pát črc 17, 2015 8:26

shorehead píše:ja som mal asi zvlastne stastie na pocasie na severe
Jo, to ti verím (a závidím :-)). Raz sme sa na Islande stretli s kamarátkou, ktorá so svojou skupinou išla okolo Islandu v opačnom smere ako my. No na rozdiel od nás mali v podstate stále slnečno, dážď ich zastihol len v jediný deň, keď stretli nás - nám vtedy tri týždne v kuse pršalo. S podobnými príhodami som sa neskôr stretával pravidelne - dve rôzne skupinky sú na Islande v rovnakom období, jednej po celý čas svieti slnko, druhej prší... Keby som to nezažil, neuverím.

Nemáš nejaké cestopisy z tých trekov, ktoré spomínaš? Alebo aspoň fotky?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod pavianka » ned črc 19, 2015 20:05

Ahoj, hledám lehký stan pro 2 a po přečtení všech příspěvků, jsem si vybrala Camp minima 2 SL. Jen mi vadí žlutá barva. Doporučili byste mi podobný stan, ale v zelené barvě?
pavianka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 14, 2015 15:12

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod schwott » pon črc 27, 2015 13:50

schwott píše:První dojmy se stavbou MSR Elixír 2 v obýváku...

Kdo koupil MSR Elixír a chybí mu kolíky, šňůra a zkracovací sponky, tomu se budou možná hodit následující odkazy:
http://goo.gl/giRFWL
http://goo.gl/SucgJk
http://goo.gl/sDbFzp
http://goo.gl/rglkBi

Šňůru sežene v železářství za 3-5 Kč/m.
Naposledy upravil mike dne pon črc 27, 2015 14:43, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena nesmyslne dlouha citace
schwott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon čer 1, 2015 0:18

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod budo » pon črc 27, 2015 15:20

schwott: nebo se clovek nauci tenhle uzel https://youtu.be/F_-CwJNEkcs?t=4m38s
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Lehký a ultraskladný stan pro 2 osoby

Příspěvekod schwott » pon črc 27, 2015 16:15

Pěkné. Zatím jsem si vystačil s liščí smyčkou, navazováním vlasce a háčku. Budu muset nějaký ten uzlík přidat.
Naposledy upravil mike dne pon črc 27, 2015 16:30, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
schwott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon čer 1, 2015 0:18

PředchozíDalší

Zpět na Stany