Koupe lana

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Koupe lana

Příspěvekod axi12 » pon dub 6, 2015 20:37

Mačka jako mačka, ne? :((
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Koupe lana

Příspěvekod mike » pon dub 6, 2015 20:44

@axi: :D mladsi generace se pozna ;-)

@Vachon: jo, ale Wiki tvrdi:
Název pochází ze slovenského názvu kočky.

a jednim smerem to funguje. Zajimala mne spis slova, ktera maji uplne jiny vyznam. Na tohle se chytne spis nekdo, kdo vubec netusi, co to macky jsou. Nebo Axi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koupe lana

Příspěvekod axi12 » pon dub 6, 2015 20:52

:shock: :shock:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Koupe lana

Příspěvekod booze » pon dub 6, 2015 20:59

surove - syrove - sirove treba u masa
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Koupe lana

Příspěvekod Vachon » pon dub 6, 2015 21:02

Dáš-li si omylem na nohy kočky, mohl bys narazit u ochránců zvířat.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Koupe lana

Příspěvekod mike » pon dub 6, 2015 21:07

Vzdyt pisu jednosmerne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » pon dub 6, 2015 21:25

Jaký je to kafe? Je horký ty voe.
Aké je to kafe? Je horúce ty vôl.

Povedz mi, aká je ta čokoláda. Je horká.
Řekni mi, jaká je ta čokoláda. Je hořká.

Tá smreková doska je dost hrubá.
Ta smrková desta je dost široká.

Ta smrková deska je dost hrubá.
Tá smreková doska je dost drsná.

Upekla jsem ti maso se zelím.
Upiekla som ti mäso s kapustou.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod mike » pon dub 6, 2015 21:38

Super :) Na kapustu jsem zapomnel, to je zasadni vec v restauracich ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koupe lana

Příspěvekod Kuba Turek » pon dub 6, 2015 22:07

sprostý - blbý
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Koupe lana

Příspěvekod mike » úte dub 7, 2015 1:40

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 7, 2015 7:10

Co říká slovák: Došly nám zásoby jedla.
Jak to vnímá čech: Přivezli zásoby jídla.
Jak to slovák skuteně myslel: Už jsme všechno snědli.

K obedu bude kačačia pečienka.
Oujé, bude pečená kachna!
Ne ty somár, budou pečený kachní játra.
Pečená kachna je pečená kačiča.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod mike » úte dub 7, 2015 15:39

vonkreuz píše:Co říká slovák: Došly nám zásoby jedla.
Jak to vnímá čech: Přivezli zásoby jídla.
Jak to slovák skuteně myslel: Už jsme všechno snědli.

:-k ze bych byl Slovak? ;-) Klidne reknu dosly nam zasoby jidla a budu to myslet presne tak jako Slovak vyse. Kdybych chtel vyjadrit druhy vyznam, tak reknu prisly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Koupe lana

Příspěvekod axi12 » stř čer 10, 2015 16:08

A nebo jsem dnes koukal na toto nějaké spešl hudy edition od Mamuta. Sice bez jakékoli impregnace, ale tak za deště nepolezu. A ta cena, o kterou taky jde, je libová. Či mi tam ukazoval s impregancí Infinity 9,5... A ještě je velký rozdíl mezi CS a STD impregnací?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Koupe lana

Příspěvekod pickard » čtv čer 11, 2015 8:59

Rozdíl mezi impregnacemi je značný. Výrobci tomu říkají různě, ale v principu jde impregnovat celý lano, jen oplet nebo nic. Někteří marketingoidi vyrábějí dojem, že ta impregnace jen opletu je "docela blízko" impregnaci kompletní, nebo že to je aspoň někde v půlce mezi komplet a nic. To je velká mýlka. Impregnace opletu je na škále nic -> komplet někde na úrovni 10% od nic.

Slyšel jsem, že Tendon se na impregnaci jen opletu vykašlal a už dělá jen komplet a nic, což pokládám za rozumný. Já bych si špagát s impregnací pouze opletu nekoupil.

Impregnace ano/ne: Dle vkusu každého soudruha. Všecky lana, co jsem kdy měl a aspoň někdy bral ven, měly kompletní impregnaci. Za deště obvykle nelezu, ale může to bejt mokrý PO dešti, můžeš slaňovat, když zdrháš při dešti, na štnadech můžou bejt kaluže, bláto a starej sníh... Impregnovaný lano se nemusí tolik sušit, nemusí se tolik prát, nebere tolik špíny... Podle mě je to vo tolik lepší, že nic jinýho nechci. Neříkám, že neimpregnovaný lano je venku nepoužitelný, jistě je, ale podle mě to zpravidla nestojí za tu úsporu a někdy je to vyloženě blbý.

Pokud jde o Infinity, to je nejlepší lano, co jsem kdy měl, tahám ho všude a používám ho na všecko. Ten linkovanej Climax je za krásný peníze a jistě docela dobrej, ale podle mě je tak na překližku a na Špičák, když bylo už týden hezky. Pokud bych nebyl v úplně beznadějný finanční situaci, připlatil bych za tu Infinitu, ale v komplet impregnovaný verzi, tzn. ne Protect, ale Dry (lépe pak starou verzi s Coating Finish, protože to by mohlo bejt levnější.)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Koupe lana

Příspěvekod Aldo » čtv čer 11, 2015 9:54

@pickart - impregnace jen opletu není proti vodě ale na ochranu toho opletu aby víc vydržel. U tenkých lan opatřených novými teflonovými impregnacemi je to velká pomoc a prodloužení životnosti.
Takže pokud to je na lano pro sportovní lezení a výrobce deklaruje impregnaci na bázi fluorkarbonu (teflon) nebo jak se ten sajrajt jmenuje, tak klidně jen na oplet.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Koupe lana

Příspěvekod booze » čtv čer 11, 2015 10:15

Mohu jen potvrdit, co napsal Aldo. Mel jsem dve lana jedno s kompletni ochranou a druhe bez. Po roce pouzivani, bylo to bez ochrany chlupate a pri prani voda byla hodne spinava. S complet shieldem melo lano po vyprani lepsi uzlovatelnost, nez to obycejne a voda po vyprani nebyla tak spinava. Dle meho laickeho porovnani je ochrana lana teflonem dobra volba.
Pri vicedelkach se setkavam s blatem na standech a vytekanim vody napr. u jeskynek. Dalsi moznost zaspineni vidim v moznosti vymachani v jemnem prachu na skalkach (takova cerna hlina s prachem). Lano bez ochrany slo z domu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Koupe lana

Příspěvekod pickard » čtv čer 11, 2015 10:23

Aldo: Zajímavé, tak jsem o tom neuvažoval, zní to logicky.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Koupe lana

Příspěvekod pavelpetr » čtv črc 30, 2015 18:50

Ahoj, když už je řeč o complete shieldu, já nedávnou kupoval Tendon Master 9,7 a spokojenost - napsal jsem k tomu krátký textík na svůj blog - tak pokud ještě nedošlo na reálnou koupi dá se inspirovat - http://www.sbatuzkem.cz/recenze-dynamic ... on-master/

Ciao!
Rekreační magor do všeho, turista, cestovatel a trošku běžec a trošku lezec
pavelpetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 23, 2014 11:31
Bydliště: Praha

Re: Koupe lana

Příspěvekod Aleslindovsky » pon úno 22, 2016 20:55

Ahoj, jake lano byste doporucili na dojisteni na ferratach?
Diky Aleš
Aleslindovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 22, 2016 20:41

Re: Koupe lana

Příspěvekod Aldo » pon úno 22, 2016 22:58

Ahoj,
pokud se týká dojištění jen spodního dolézajíécího týpka. ( NE klasické odlezy nahoru !!!) tak stačí jakékoliv poloviční lano. Může být i dvojíté, je to jedno.
Může být i třeba repka 8 nebo specilální dyneema lano pro skialpinisty. ( to je ale drahé )
Přikláněl bych se k průmeru tak 8 mm +

Taky Aleš :)
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Koupe lana

Příspěvekod matej73 » pát dub 29, 2016 7:10

Ahoj, nechci zakládat nový vlákno. Po 6 letch musím už vyměnit svoje lano od singing rocku, ale absolutně se nemůžu rozhodnout. Spíš se bojim, aby vydrželo to, co tohle (pravidelný lezení- písek, vápno, vícedýlky, poměrně dost ledu). Až teď se začal mírně posouvat oplet a jsou tam nějaký výraznější zářezy..
.. zvažoval jsme něco od Bealu, protože se mi líbí ten systém ,,unicore" - ideálně Sterlin 9,4 (ten joker už je asi moc tenký) ale překvapilo mě, že lano je celkem tuhý už v základu. Je to normální, nechtěl bych z toho mít za rok kus drátu.

Co byste doporučili jako nejlepší lano pro univerzální použití, ale hlavně aby vydrželo. Klidně do něj dám i pár kaček na víc, ale zas žádnou exotiku, aby se těžko shánělo. S koupí kompletní impregnace počítám.
Dík
matej73
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte pro 10, 2013 16:21

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » pát dub 29, 2016 7:45

Asi myslíš Stinger 9.4, protože Sterling je jiná, samostatná, značka.
Už roky brousím Tendon Master 9.2 (už se nedělá), ale hlavní je, že má oplet typu SBS - tedy vyšší odolnost vuči abrazi, hlavně na písky. Lezu vápno, ale především slepenec na Súľove. Většinou vylezu cestu a přítelkyně mně spustí a ona pak leze na rybu, což je činnost kdy lano dostává největší čoud. Přitom lano není po těch letech ani žvejkačka, ani kus drátu. Ochlupacené na koncích samozřejmě je, ale určitě méně než mladší kamarádovo ekonomické lano 60m/2300Kč, které už musel vyhodit.
Takže moje doporučení Tendon Master 9.4 právě kvuli SBS opletu. A masozřejmě v Complet Shieldu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod pby » stř říj 26, 2016 7:09

chcem si kupit lano (aj sedak) na take amaterske spustanie sa do malych jaskyn, zlanenie naleho zrazu ktory stoji v ceste a podobne. (som taky prieskumak) Otazka znie ci mi na to staci klasicke jednoduche (staticke lano) viem ze na jaskyne ano no na zlananie nejakeho zrazu by bolo lepsie dynamycke kvoli padu -no ja vacsie zrazy ako par metrov (max 8-10m) nemam v plane schadzat - bude stacit aj staticke ?
Druha vec na pochody v tatrych kedy sa isti dvojica par metrovym lanom (taky vlacik) je treba uz asi dynamicke, ze ?
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Koupe lana

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2016 9:52

pby píše:Druha vec na pochody v tatrych kedy sa isti dvojica par metrovym lanom (taky vlacik) je treba uz asi dynamicke, ze ?
Pokud myslis nekde pochody po znackach, tam to mas zbytecne. Pokud myslis chozeni mimo, tak "vlacik" zbytecny neni - pokud se jednomu neco stane, ten druhy bude s nim az do konce :wink: . Pokud to nebude na hrebenu a nejsi pripraven skocit do propasti na druhou stranu nez pada on.
Jinak nejsem zadny horolezec a pod., ale rekl bych, ze na popsane urceni si kup nejaky zbytek horolezeckeho (tj. dynamickeho) lana (odrezky), 20-25m Ti staci a to sezenes levneji, dokonce pri trose stesti i hodne kvalitni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Koupe lana

Příspěvekod dudy » stř říj 26, 2016 14:04

pby píše:...na zlananie nejakeho zrazu by bolo lepsie dynamycke kvoli padu -no ja vacsie zrazy ako par metrov (max 8-10m) nemam v plane schadzat - bude stacit aj staticke ?...


Proč by, pro Boha, mělo být na slanění lepší dynamika, popř. jaký pád hrozí při slaňování "zrazu"?
Při vší úctě, ve světle Tvých dotazů, bych Ti doporučil, zaplatit si nějaký kurz, neb o dané problematice, evidentně, nemáš ani ánung a to bejvá zkratka do špitálu.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak zacit s lezením (na umělé stěně)?

Příspěvekod milanf » úte dub 4, 2017 13:29

Ahoj všem,

nemáte někdo zkušenosti s těmato lanama: http://eshop.lanex.cz/dynamicka-horolezecka-lana ? Kámoš mi to doporučoval, že se dají použít i na umělou stěnu, ale já moc nevím.

Předem díky moc za tipy a odpovědi :-)
Naposledy upravil vonkreuz dne úte dub 4, 2017 14:06, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeno. vK
milanf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 4, 2017 13:24

Re: Koupe lana

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 4, 2017 14:09

Lano přímo vyvinuté na umělou stěnu je Hattrick 10.2. Má vyšší % opletu a tím i hrubší oplet, oplet pletený SBS pro lepší kluz a vyšší životnost (potvrzuji, že to funguje), spojení jádra a opletu proti posunu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Koupe lana

Příspěvekod budo » ned čer 11, 2017 14:23

Kamarád přivezl na lezení 60 téměř nelezeného Mammuta, typ ale nevím.
Používali jsme Petzl GriGri. Lano se šíleně kroutilo. Jindy lezeme na 30m laně a nekroutí se. Jediný rozdíl je, že zatímco 30 je použitá skoro vždy celá, konce volné, buď visící nebo na zemi jen kousek, tak z té 60 nám vždycky ještě celkem kus ležel na zemi, tudíž se nemohl sám přirozeně rozmotávat.

Je nám ale divný, že se lano při použití v GriGri kroutilo. Bylo to kurevsky nepříjemné a i když jsme ho několikrát rozmotali, tak se to opakovalo stále znovu a znovu. Když jsem lezl nahoru, tak a lano se mi nad úvazkem najednou zkroutilo tak, že se zkroutilo do sebe, tak to byl hnusnej pocit, protože kdybych do toho spadl a kamará by mne odjistil dobře, tak bych stejně letěl o dalších 30 čísel tím, že by se to zkroucené lano rozmotávalo...

Nevíte někdo, čím to mohlo být?
Je to třeba jádrem lana? Co já vím...
Díky za postřehy.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Koupe lana

Příspěvekod pickard » pon čer 12, 2017 7:06

No tohle je obvykle blbě rozmotaným novým lanem. Nová lana jsou obvykle jen odmotaná z civky a když se jen hodí na zem a začnou používat, dělají přesně tohle.
Píšeš ale, že to je Mammut, kterej, pokud vím, i nový lana přemotává tak, že jdou používat rovnou - můj Mammut rozhodně šel. Takže nevím. Možná kdyby to byl nějakej levnej kus, tak to u něj možná nedělá, no...
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Koupe lana

Příspěvekod budo » pon čer 12, 2017 8:38

Tak u prvního rozmotání a použití lana jsem nebyl. Ani nevím, jaká řada lana to je... Jen, že je zelený a každá půlka (30m) má jine odstín...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví