Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » stř kvě 20, 2015 8:25

mitau píše:...Nechápu, proč nemůžou i jiné firmy dělat čelovky na 1xAA.

http://www.ledshop.cz/na-aa-baterie.html
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » úte kvě 26, 2015 8:55

Právě dorazila Fénix HL23 objednaná pro kamarádku. Oproti naší HL20 s plastovým tělem je HL23 hliníková. I konstrukce holderu je lepší. Na naší HL20 už jedna packa (půlměsíc) praskla, což jsem vyřešil gumičkou. Ale na HL23 je konstrukce holderu pojatá odolněji. Už se nejedná o nacvakávací půlměsíce, ale o uzavřené okruží. Navíc je zajímavě řešeno uchycení čelovky v něm - jedno okruží holderu je navakávací. Tedy méně zranitelné řešení. Absence difuzoru na první pohled dělá čelovku kompaktnější a méně mechanicky zranitelnou jako celek. Samozřejmě rozdíl ve světelné charakteristice se ukáže až večer v praxi. Ovládání je řešeno líp než u HL20. Tam je ON/OFF krátkým stiskem a přepínání režimů dlouhým, což je nepraktické a zdržuje. U HL23 lépe ON/OFF dlouhým, ale přepínání už krátkým. To vnímám z praktického hlediska jako vhodnější. Otázkou je zapínání do nejvyššího režimu. Střední by asi byl lepší. Zřejmě čelovku její podstatou vnímá výrobce jako emergency tool, čemuž by odpovídal i výběr primárního režimu a nelze než se s tímto smířit. Paradoxně ovšem chybí SOS mód, který HL20 má. Dílenskému zpracování není co vytknout, jak je u Fénixu obvyklé. Vnější osazení víčka baterie má HL23 výrazně praktičtější a umožňuje lepší úchop při šroubování. S tím je u HL20 celkem problém. Ženy či méně fyzicky zdatní jedinci utažené (tesnící) víčko nemohou povolit, protože úchop je mizerný a vyžaduje to dost síly. I když vzrostla cena z 899 na 999, pořád se jedná o skvěle vyvážený poměr mezi cenou a užitnou hodnotou čelovky. Těším se na večer.

Fotky zde.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte kvě 26, 2015 17:33

budo píše:Ovládání je řešeno líp než u HL20. Tam je ON/OFF krátkým stiskem a přepínání režimů dlouhým, což je nepraktické a zdržuje. U HL23 lépe ON/OFF dlouhým, ale přepínání už krátkým. To vnímám z praktického hlediska jako vhodnější.

Vidim to naopak. Jak casto zapinas a jak casto prepinas? Ja neprepinam skoro vubec, porad na stredni rezim.

budo píše:Otázkou je zapínání do nejvyššího režimu. Střední by asi byl lepší. Zřejmě čelovku její podstatou vnímá výrobce jako emergency tool, čemuž by odpovídal i výběr primárního režimu a nelze než se s tímto smířit.

Spis tipuju na snizovani nakladu. HL20 i naslednici si pamatuji posledni pouzity mod, coz mi prijde velmi prakticke, ale znamena to slozitejsi a tedy drazsi elektroniku. Pro mne je tohle znatelne zhorseni a zapinani do nejvyssiho rezimu nejhorsi volba. To uz radej nejnizsi.

Prime porovnani s HL20 by mohlo byt zajimave, hlavne dosvit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod scinkk » úte kvě 26, 2015 18:27

budo: diky za prvotni srovnani

mam pocit ze SOS rezim nema i HL21, ale mozna se pletu.

výběr primárního režimu a nelze než se s tímto smířit


se obavam, ze by to pro me znamenalo spise vyber jine celovky
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » úte kvě 26, 2015 23:12

Ted jsem dorazil dom a zkousel ty celovky. Fotit se mi s tim nechce, jsem grogy. Ale na asi 50m vzdalenej panelak jsem zkousel stredni a nejvyssi rezimy u obou. Potvrdilo se ocekavane. HL20 má užší a jasnější focus (střed). Ale HL23 na tuhle vzdálenost osvitila vyrazne vetsi prostor a to intenzitou temer srovnatelnou a naprosto dostatecnou k velmi dobre orientaci a rozpoznavani detailu. V podstate osvetlila pulku panelaku, zatimco HL20 uzsim paprskem zabirala o dost mensi plochy.

S tim prepinanim, jak je u tebe miku videt, kolik uzivatelu, tolik zpusobu pouziti. Ja zase vzhledem k tomu, ze tu celovku nepouzivam jen na turistiku, ale taky temer denne kolem baraku, venceni a krmeni psu a tak podobne, tak nekdy prepinam mezi rezimy vyrazne casteji, nez pouziju ON/OFF. A ano, ze si HL20 pamatuje posledni pouzity rezim jsem si ted venku taky uvedomil a chtel doplnit. Uz jsi to ale uvedl. Z meho pohledu je prepinani veci, na kterou bych si nejspis celkem rychle zvykl. Kompaktnost a nejspis i vyssi mechanicka odolnost diky vylepsenemu holderu vnimam jednoznacne jako posun k lepsimu, HL23 je do kapsy vyrazne skladnejsi. Co mi ale vadi je absence SOS rezimu. Prestoze jsem ho zatim nikdy nepotreboval pouzit, jeho pritomnost na svitilne/celovce vnimam jako dost dulezitou. Za mne se HL23 jevi jako porad hodne zajimava a lakava a prestoze verim, ze HL20 nam jeste dlouhy roky poslouzi, pokud bych ji musel necim nahradit, jinde bych asi ani nehledal a tu HL23 bez dalsiho vahani koupil. Co ale pro mne bude o zvyku, jini (tady uz hned dva) vnimaji jako neprominutelny.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 0:55

Jj, to se da cekat, porovnani s HL30 vypadalo podobne. Akorat by bylo lepsi si vzit obe nekam do terenu a par kilometru ujit. Jen tak poznas, jak ti dosvit a kuzel vyhovuje.

Samozrejme, kazdemu sedi neco jineho. Pro mne je HL20 skoro dokonala, ma vsechno, co potrebuju, a tak by ji stacilo jen vylepsit. Nejnovejsi dioda, lepsi difuzor, hladsi kuzel, programovatelne rezimy... ale to zakladni tj. jedna AA, dlouhy uzsi kuzel plus difuzor bych nemenil. Zatim pro mne bohuzel nema adekvatniho naslednika. A prijde mi skoda, ze se osekavaji prijemne veci, jako je ta pamet na posledni rezim.

Teda, difuzor by se dal nahradit dvema reflektory, jako ma HP25, ale bojim se, ze pak uz by celovka nebyla mala a lehka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » stř kvě 27, 2015 11:41

Ty dva reflektory mi pripadaji zajimave v tom, ze difuzor je prilis ztratovy. Kazdopadne na HL20 jsem si na nej ihned zvykl a na rozdil od jinych, kteri ho sundali, ho ja hodne pouzivam.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř kvě 27, 2015 16:44

Ztratovy je, ale pri mem pouziti to celkem nevadi. Pouzivam ho, kdyz potrebuju videt okolo sebe. Proti vylepseni bych ale nic nenamital a i z Fenixu mi pred casem napsali, ze vyvijeji novy, tak uvidime.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Cova » pát zář 25, 2015 11:14

Ahoj, jsem tohle oblastí téměř nedotčen, dovolil bych si proto požádat o radu s výběrem čelovky, která by byla vhodná na běžnou turistiku, kolo, ale také třeba na práci v noci na neosvětlené zahradě a v garáži při vrtání se v motorkách, kdy běžné osvětlení nestačí a montážní lampa je docela nepohodlné řešení. Jako bonus možnost použití na čtení v low režimu. Ideálně s napájením 1-2xAA, v ceně kolem 1 tis. Kč. Má to nějaké řešení? Nebo konkrétně - byl by pro tyto účely použitelný třeba Fenix HL23? Díky.
Cova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát zář 25, 2015 11:04

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát zář 25, 2015 11:36

Fénix HL23 je skvělá volba!
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Cova » pát zář 25, 2015 11:55

Díky, dala by se vhodnost pro dané účely nějak rozvést? Nebude potřeba (třeba právě při práci v garáži) nějaký difuzor? Bude stačit střední mód - na vysoký bych (vzhledem k udávané výdrži) za dlouhých zimních večerů strávených nad motorkama potřeboval tak metrák baterií... :-) Jaká je šance, že při objednání Fenixe na alibabě nepřijde šmejd - docela mě to zajímá, vzhledem k úspoře cca 30%. Ještě jednou děkuju a omlouvám se, jsem v tomhle opravdu laik.
Cova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát zář 25, 2015 11:04

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pát zář 25, 2015 12:02

Máte někdo armytek wizard pro v2 a zároveň zebralight h600 mk II? Už jsem výběr zúžil jenom na tyhle dvě.
Případně jenom jednu z nich a zároveň fenix hl21?
Původně jsem byl už rozhodnutej pro armytek, ale podle všeho dělá moc flood světlo a zebralight má hotspot, takže by dosvítila dál. Otázka je, jestli by nesvítila víc úzce než fenix hl21, protože to zas nechci. Další otázka je, jestli armytek nesvítí dostatečně daleko i s tím flood světlem bez hotspotu. No, je to složitý, kdyby byla jenom jedna, tak ji asi koupím a neřeším. :)

Prostě chci něco, co svítí podobně široce s podobným hotspotem jako fenix hl21, ale je to na li-ion baterie, protože mě už moc neba pořád ty baterky v noci za běhu měnit a teď, když se hl21 pokazil, tak si ho sice nějak spravím, ale nechám si ho jako záložní. Předpokládám že s podobnou intenzitou jako hl21 na střední mód, která mi v pohodě stačí, by to mělo na jednu slušnou 18650 li-ion vydržet v pohodě celou noc i v zimě.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát zář 25, 2015 12:39

Cova: jasne. Uz jsem to rozvedl. Precti si to vlakno a pouzij hledani.

oodoow:
http://www.lightmalls.com/ultrafire-uf- ... mp-1-18650
http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=2968

Vic nevim

EDIT: kdyz se kouknes na to, co ma doma uzivatel alk007 (v podpisu), tak bude rozumny ptat se jeho.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 25, 2015 15:40

oodoow píše:Předpokládám že s podobnou intenzitou jako hl21 na střední mód, která mi v pohodě stačí, by to mělo na jednu slušnou 18650 li-ion vydržet v pohodě celou noc i v zimě.

Urcite. HL21 na stredni mod vydrzi celou noc i v zime s jednou lithiovou baterkou (u mne 8 - 9 hodin). Ta ma 4.5 Wh a dobra 18650 pres 12, takze klidne 2 - 3 noci.

Nemel bys lepsi zustat u HL21 a prejit na ty lithiovky? Obcas se daji koupit za dobrou cenu, jsou lehci a funguji skvele i v mrazu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát zář 25, 2015 17:45

Tady v tom vlakne doporucujou s dobrym pomerem ceny/vykonu celovku Skilhunt
http://forum.fotonmag.cz/index.php?show ... st&p=73929
Taky by mohla stat za uvahu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 25, 2015 18:04

Nesmyslne rezimy. 200 lm 5 hodin a pak az 5 lm 120 hodin. Oodoow chce, aby mu vydrzela celou noc.

By mne zajimalo, proc to takhle blbe delaji. Ze by kvuli moc sirokemu kuzelu, ktery ma pri nizsim vykonu maly dosvit? Tech 50 lm, co ma HL20/21, je docela optimalni pomer svitivost/spotreba, ale musi byt uzsi kuzel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát zář 25, 2015 18:17

oodoow: candlepowerforums si pozeral? Napríklad tu chlapík píše:
My new Wizard Pro v2 (warm) showed up today and I got outside in the dark with it a few minutes ago. I really like the tint and the beam pattern --or lack of it-- it's floody! I really wish it had the programming capability of the other older ArmyTek "Pro" version lights (or the Zebralights), but the main modes are nicely spaced and there is a choice of three firefly modes, so I'm still very pleased with it.

The headband's light mount has been softened up a bit so it is much easier to adjust or remove the light than it is with my Tiara Pro C1. I gave it a good testing, running it through all the modes/choices with the battery state indicator in both "off" and "on." No problems.

The only 18650 headlamp I have to compare it to is a Zebralight H600w MkII. The H600 has a much more concentrated beam and throw. For hiking, I think I prefer the H600. But for camp chores and fishing, the Wizard Pro is a big winner. I'm not an "ultra-light" type of backpacker, so I'll be carrying them both when I'm in the woods!


Google toho vypľul viac, ale nechce sa mi v tom hrabať. Určite tam nájdeš aj porovnanie niektorej z nich s tvojou starou čelovkou, aby si mal predstavu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pát zář 25, 2015 18:22

@budo: Jo, na to vlákno na fotonmagu jsem se už díval.
Problém s tou UltraFire je, že nevím, jak to bude spolehlivé a ty módy kdy je 3% a další 30% mi moc nevyhovují. Alk007 nemá v podpisu ani jednu z těch dvou, které uvažuju, jestli se dobře dívám. Informací bude mít ale asi dost.
Na tu Skilhunt jsem se taky díval, dokonce se tady na OF o ní už i někdo zmiňoval, že má stejnou optiku jako Wizard, takže nemá hotspot. Za tu cenu bych to ale asi přežil a holt bych musel někdy svítit víc. Není tam ale hlavně žádný mód kolem těch 60 lumenů, jako má střední mód na HL21. Je tam jenom buď nepoužitelně málo 5lm s čím se dá tak maximálně pomalu chodit anebo zas 200lm, což musí vypadat super, ale výdrž je 5 hodin a to bych si moc nepomohl.

@mike: Jo, nechat si HL21 by bylo řešení, ale i když si tam nasadím na cuplík gumovou rukavici, tak tomu už asi nebudu moc věřit. Co se dívám tak nejlevnější lithiovky jsem našel tady, jestli to jsou teda ony. To by bylo pod 40kč na jednu noc, to bych snesl. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 25, 2015 18:30

Jasne, to bys musel nosit nejakou nahradni celovku, kdyby chcipla.

Jo, to jsou ony a cena je taky dobra. Jdu se kouknout na zasoby, jestli nemam prikoupit ;-) Jeden z mnoha jejich plusu je to, ze nemusis resit datum spotreby.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát zář 25, 2015 20:25

Praktický zkušenosti s tou Zebrou má deu http://zavistler.blogspot.cz/2012/11/ce ... h600f.html
S těma režimama jsem to přehlídl. Byl jsem tady na ty naše hady sám, tak jsem na to koukal je na půl oka.
miku, když to je někdo jinej, tak to nekomentuju, ale zrovna ty, technik a hnidopich, bys v tom chybovat neměl: svítivost vs světelný tok.

(Zrovna na termín svítivost jsem úplně alergickej, páč to 2x tejdně slyším z úst nějakýho vejra, kterej sebevědomě přesvědčuje všechny kolem sebe, že je největší odborník na osvětlování a přitom mele pátý přes devátý. Zpravidla to bejvá elektrikář v modrejch montérkách k šedesátce s komoušskejma manýrama začínající každou větu slovy "tak podívejte se..." =; )
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 25, 2015 20:41

Tak podivej se ... :twisted: OK, priste si na to dam pozor ;-)

Na druhou stranu, svitivost by na porovnani celovek mozna byla i lepsi, protoze dosvit by ji mel byt primo umerny. Akorat by se zas nedala rozumne porovnavat spotreba. Taky ji nejspis vsichni neuvadeji, ale Fenix treba jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 25, 2015 20:54

Vsimnul jsem si u Kronia, ze maji novou celovku od Fenixu. HL05 a je opravdu UL. Docela se mi libi jako zalozni reseni plus treba blikacka na batoh, kdyz musi jit clovek v noci po silnici. Zajimalo by mne, jestli se s ni da aspon trochu rozumne jit, pak by se hodila do KPZ :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Zdéňa » pát zář 25, 2015 21:03

Taky jsem na to koukal. 8 lm mám v původní Fenix E01, kterou mám jako záložní na klíčích a jít se s tím dá, ale nikdy jsem s tím nechodil v horách. Lesní cesty apod je ok.
Teoreticky by ani neměl být problém s tím, že se mi omylem rozsvítí v batohu (což se mi u HL30 párkát stalo)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát zář 25, 2015 21:11

Na to pouzivam starou blikacku na kolo. Je malá, celkem lehká, na 2 AAA. Kdyz mam celovku, tak tu blikacku povesim za klip na gumu celovky na zadni stranu hlavy. Nestalo to nic, jen jsem ji vzal ze supliku.

Ta HL05 mi pripada jako ze kdyz chces vyhodit 4 kila za neco, co neni moc do praxe, spis to budes nosit v KPZ a pouzijes minimalne, ovsem hlavne ze vseho nejvic - udelas si tim radost, tak proc ne. Jinak to za sebe ale vidim jako vyhozeny 4 kila. Pro zajimavost - na nejaky akci s detma nedavno tam nekdo rozdal deckam takovy vetsi diody, ktery byly elektrikarskou izolackou prilepeny k baterii CR3032 a cely na tenkej klacik za par kacek sympaticky minimalisticky reseni. I to by se dalo dat do KPZ a usetril bys.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát zář 25, 2015 21:16

@Zdéňa: jak to myslis s tim rozsvicenim? (u HL20 to resim povolenim zavitu)

E01 mam taky, novejsi s 13 lm a jit se s tim da v pohode. Obcas ji hodim do kapsy, kdyz jdu vecer ven. Ta ale ma uzky kuzel a tohle hodne siroky, dosvit jen 4.5 metru.

@budo: jestli do KPZ, tak neco hodne spolehliveho, ne nejaky bastl. Jde mj. o IPX8, protoze podle zakona schvalnosti se ti celovka podela v desti. Starou blikacku nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob zář 26, 2015 1:58

@oodoow: tak mne napadlo, proc si vlastne neporidis Fenix HP12? Rekl bych, ze splnuje vsechno, co chces. 18650, 50 lm mod ma, vydrz 36 hodin. Dokonce bys mohl pouzit i 150 lm a stacilo by ti to na celou noc. Otazka je dosvit, 123 m je sice slusne, ale urcite to bude jen v burst modu tj. 900 lm. Na 150 lm by to ale mohlo byt pouzitelne.

BTW, dokazete nekdo prepocitat lumeny na dosvit? Kdyz vim, ze pri 900 lm je 123 m, tak kolik bude pri 150 lm? Ne, jednoducha trojclenka stacit nebude ;-) Hrubou predstavu mam, ale nechce se mi do toho. Dosvit odpovida intenzite osvetleni 0.25 lx, z cehoz by se dala spocitat osvetlena plocha pro dane lumeny, z ni vrcholovy uhel kuzele a pak zas plocha pro druhou hodnotu v lm a odpovidajici vzdalenost. A do toho se mi ted prave nechce :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » sob zář 26, 2015 5:46

v praci to za mne dela tahle vec http://www.lightingreality.com/ a tady si s tim urcite budu hrat :mrgreen:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob zář 26, 2015 6:31

Prece jen jsem si trochu zapocital a vyslo mi HP12 pri 150 lm dosvit 50 m a 400 lm 82 m. Pro porovnani HL21 pri strednim rezimu tj. 43 lm 64 m. Hmm, jestli je to spravne, tak ma HP12 znatelne sirsi kuzel a tech 150 lm by bylo trochu horsi nez HL20/21 stredni rezim...

Muzete to nekdo nezavisle overit? Schvalne nebudu psat, jak jsem to pocital, mozna jsem tam nekde udelal chybu nebo neco zasadniho zanedbal... Abych to overil sam, potreboval bych aspon dve hodnoty dosvitu u jedne celovky pri ruznych rezimech a zatim jsem vsude videl jen jeden, maximalni.

Vlastne mi ten vypocet vysel velmi jednoduse, az podezrele jednoduse. Nakonec to trojclenka je, jen s odmocninama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Cova » sob zář 26, 2015 8:06

budo píše:Fénix HL23 je skvělá volba!


Tak snad naposled, ať nejsem za otravu... Probíral jsem se různými typy Fenixů, četl testy a narazil na Fenix HL50, který mě docela zaujal (mírně vyšší světelný tok než HL23, možnost vyjmout z držáku a používat i jako kapesní svítilnu, široký kužel vhodný i pro práci v domácnosti, použití CR123 i AA, pamatuje si poslední zvolený režim) - vyplatí se pro dané účely pár stovek připlatit a pořídit tohle nebo zůstat u HL23? Díky.
Cova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát zář 25, 2015 11:04

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » sob zář 26, 2015 8:42

Cova: no hele, když se podíváš na odkazy v mém podpisu tady, tak tam je pár věcí na svícení a musím říct, že z nešního pohledu bych už nejspíš do svítilen na články RCR123 nešel. Přijde mi lepší buď jít do 18650 anebo zůstat u tužkové baterie. Tím chci říct, že možnost použít v HL50 článek RCR123 bych nehodnotil jako nějakou extra výhodu a pokud bych už uvažoval čelovku takový konstrukce, která může používat Li-Ionky, tak bych volil spíš čelovku na 18650. Ta bude samozřejmě ale dražší.

Světelný toky to má odstupňovaný prakticky stejně, počítej s tím, že pokud bys chtěl využívat v HL50 ty RCR123, musíš koupit ještě ty články (2ks abys měl jeden na výmněnu) a nabíječku a právě při týhle další investici se už spíš vyplatí nějaká varianta na 18650. Těch 50lm je sakramentsky dost světla na běžný kutění někde v garáži, kolem baráku, chůzi v terénu nebo běh po silnici či na rozumný pěšině.

HL50:
Při napájení z tužkové NiMH baterie: BURST 285 lumenů (po dobu držení tlačítka) -> 150 lumenů (2 hodiny) -> 55 lumenů (6,3 hodiny) -> 3 lumeny (110 hodin).

HL23:
měřeno s nabíjecí NiMH baterií 2500mAh: 150 lumenů (1,3 hodiny) -> 50 lumenů (5,75 hodiny) -> 3 lumeny (100 hodin)

Osobně na činnosti, který jsi uvedl, doporučuju tu HL23 a budeš sakramentsky spokojenej.
Ovšem je dobrý koupit baterie Eneloop a taky je rozumný mít kvalitní nabíječku (aspoň IPC1-L). Ty srágory, co uměj nabíjet jen 2 nebo 4 baterie a strkaj se přímo do zásuvky, to není nic dobrýho mně to celkem ničilo baterie.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky