Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny studí)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod ONDRA » ned bře 15, 2015 10:36

wawrik: Bylo to myšleno tak, že přírodní materiály obecně, jsou schopny pojmout vlhkost ve struktuře vlákna, což syntetika neumožňuje.
Dočetl jsem ten článek v odkazu a je tam napsané to samé co jsem psal já. A ano, zaměnili exo za endo.
tady je asi to nejdůležitější.
''Much of this energy comes from the effective condensation of the water vapour at these sites, but part results from the weak chemical bonding of water molecules to the material structure. Heat output continues until an equilibrium is reached between the moisture in the fibre and the external environment. When water vapour leaves the fibre it takes up energy again thereby removing heat.'' tohle je ten obrácený efekt umocněný ještě třeba ofukem větru :)
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 15, 2015 18:20

vcera teplota cca 5 stupnu dle predpovedi, pocitova nevim. Na sobe IB tilko (150g?) progress mikca technostrech a SS bunda 10/10. kdyz se mi do kopce zdal hic (ono v predpovedi byl chcanec a 2 stupne tak holt bylo trochu tepleji) tak sem si sundala bundu a i tak zada propotila pod baglem. na vetrnejsich ci stojacich pasazich a kdyz se rozprselo sem uz bundu mela porad. Zada sem citila, ze sou mokry ale rozhodne mi nebyla vubec zima - a v tomto souhlasim s tim, co napsal scinkk Bych to asi rekl tak, ze mokre merino nestudi tolik co mokra bavlna ci asi i umelina - asi to nehreje v tom smyslu ale proste to nebylo vubec protivne studeny, bylo to uplne v pohode a jedinou zimu sem citila ze sem si nevzala rukavice tak me zably ruce...

dneska bych si fakt bavlnu uz na vylet nikdy nevzala, ten rozdil v tom pocitu hlavne mokra (zimy ani tak ne) je dle myho subjektivniho vnimani vyraznej mezi bavlnou a merinem... jak umeliny, to nevim, nemam to rada a vlastne zatim mam jen umely tilko z tchiba (nejaka rada active na sport, jestli to nekdo zna) tak to nekdy muzu zkusit jako spodni vrstvu... podobne jako s merino tilkama to mam s 50/50 smeskou od zaja.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod scinkk » ned bře 15, 2015 18:33

Znalci, jaké jsou směsky na omak?


No podle me rozdil mezi cistym merino asi nepoznas. Ostatne i ciste merino ma kazdy vyrobce na omak trochu jine.
Porovnaval jsem IB 200 a smesku od Zajo 150 50/50, mozna to IB pusobi takovy mekcim dojmem, ale je to vyssi gramaz. Casem bych rad zkusil Meco od Rab a Woolpower, nejaky kousek od Ortovox by se mi taky libil :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod fps » ned bře 15, 2015 19:41

lojzmen píše:Znalci, jaké jsou směsky na omak? V Lidlu jsem si šahl na triko polyester/merino a bylo jak smirek. (není divu, stálo asi 400 a poměr složek byl taktně zamlčen).

Devold Active je heboučké jako děcka prdelka
Naposledy upravil fps dne ned bře 15, 2015 19:44, celkově upraveno 3
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod Quido » ned bře 15, 2015 19:43

Potvrzuji, přirovnal bych to k výběrovému vlněnému flanelu :supz:
Naposledy upravil Quido dne ned bře 15, 2015 19:50, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod Quido » ned bře 15, 2015 19:49

mike píše:
Quido píše:Popření fyziky - zákon o zachování energie

Mozna by to chtelo doplnit vzdelani ;-)

Nemuzu to ted najit, ale slo myslim o to, ze pri absorbci vody vyviji vlna teplo....


Možná jen oživit - záleží u koho :wink:

Zkus to najít pls, moc by mne to zajímalo...!
Ten pokus si mužů udělat sám, prostředky mám stejne, pokud teplota opravdu stoupne, pak by mne to zajímalo o to více (o 6st. Je oprvdu hodně)

.... Protože, zjednodušeně, pokud někam energii nedodas, anebo něčeho neubyde, nelze ani energii vyvinout
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod scinkk » ned bře 15, 2015 20:02

Ale Devold Active neni smeska, to je dvouvrstve obleceni pokud se nepletu. A Duo Activ je dvourstve s tim, ze vrchni vrstva je smeska.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod booze » ned bře 15, 2015 21:29

d
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 21:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 15:56

Quido píše:Zkus to najít pls, moc by mne to zajímalo...!

:roll: jen o kousek niz mas odkaz na clanek, co nasel oodoow (ja jsem hledal jen ceske), a pak pokracovala diskuse prave na toto tema. Co jeste chces vic? Mozna by to nejdriv chtelo procist zbytek vlakna a az pak odpovidat.

ONDRA píše:O chem. reakci se určitě nejedná...

Po precteni clanku jsi zmenil nazor? Jinak pises to same, co ja a co je v tom clanku ;-) Samozrejme, ze vydane teplo se zas pri suseni musi prijmout. Kdyz se nad tim clovek zamysli, tak to ma zajimave efekty, ktere odpovidaji pozorovani. Kdyz se clovek moc nepoti tj. merino prijima vlhkost, tak hreje. Jak je ale poradne mokre a na tele schne, tak o to vic studi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 16:05

@booze: nekomplikuj to [-X A udelej test, kterym sva tvrzeni overis ;-) Sucha tricka, voda a teplomer.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod dudy » pon bře 16, 2015 18:47

Tak vykoušeno.
Výchozí teplota tkaniny, vzduchu i vody 21,2°C
Látka namočená a neždímaná pouze vymačkaná, zabalit čidlo teploměru a nechat na vzduchu.
Merino Devold Expedition.
0 minut 21,2°C
po 1 min. 24,9°C
po 3 min. 23,9°C
po 8 min. 21,2°C
po 14 min. 19,1°C
po 20 min. 17,7°C
po 40 min. 17,1°C
Tkanina stále výrazně mokrá.
Takže ano, mokré merino hřeje, ale je to jev krátkodobý a poté nastává ochlazování procesem odpařování.
Pro srovnání Polartec PowerStretch při stejných podmínkách.
0 minut 21,2°C
po 1 min. 20,9°C
po 3 min. 19,9°C
po 8 min. 18,8°C
po 14 min. 17,7°C
po 20 min. 17,8°C
po 40 min. 17,9°C
Tkanina o poznání sušší než vlna.
Z čehož usuzuji, že u PWS nenastává fáze ohřevu, nicméně po cca 20 minutách (u testovaných tkanin) se rozdíl srovnává a pak už bude ve výhodě syntetika, protože rychleji schne, a tak bude její fáze ochlazování odparem kratší než u merina.
Ještě by byla otázka, jak vlákno nakládá s teplem přijmaným ze zdroje (tělesa), ale abych tři hodiny lítal v mokrým triku s teploměrem v podpaží na to fakt seru.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 18:55

:smt023 tak to je nazorne popreni nazvu vlakna ;-)

Na tele casem vznikne dynamicka rovnovaha a bude zalezet na tom, jak se budes potit a kolik tepla vyvijet. Tj. u kazdeho jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod booze » pon bře 16, 2015 18:56

d
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 21:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 19:03

Nezmeris. Musel by ses naklonovat.

Hmm... co povrchova teplota tricka pod bundou? A zvazit pred a po, cimz bys zjistil, kolik je v nem jeste vody.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod DAV » pon bře 16, 2015 19:05

Dudy to dáš, já to chci i s videem průběhu namočení a sušení. :prayer: Můj názor na to je takový, že mne mokrá vlna začne kousat a mám falešný dojem tepla, ovšem co se zápachu týče, tak je vlna určitě lepší.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 19:05

A nebo... jo! Rozstrihni obe tricka vertikalne napul, pak dve ruzne pulky sesij a muzes testovat jak pocity, tak teplotu na obou pulkach :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod Quido » pon bře 16, 2015 19:06

Díky dudy, ušetřils mi práci... :prayer:
Něco podobného jsem chtěl vyzkoušet - z praktického hlediska je tedy krátkodobý ohřev u merino (způsobeny pravděpodobně vnitřním třením při nasátí vody) nepodstatný a byl zjevně využit pro marketing ( jak krásne vypadá rádoby vědecky podána polopravda) :wink:

A přesně jak píšeš, zajímavější by bylo posouzení, jak je to s mokrým merinem na tepelném zdroji (cti lidském tele)... A tvrdím, jak jsem už psal, ze je to podobně jako u neoprenu - látka vodu nasaje a pak zabraňuje jejímu proudění, tím pádem se voda ohřeje a "izoluje"

Tim ale nechci říct, ani ze je merino na ho***, ani, ze je to nějaký zázrak - proste mám ho v zimě rád :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod dudy » pon bře 16, 2015 19:13

DAV píše:.....Můj názor na to je takový, že mne mokrá vlna začne kousat a mám falešný dojem tepla, ....

Prisámbaču, fakt hřeje, čestný pionýrský!
Sem na to taky čuměl jak prdel z roztrženejch tepláků.
Kdyby měla bejt běžná jednotka skepticismu jeden Dudy (1Dd), tak v tomhle případku sem dosáh tak 1,78MDd.
Já tomu prostě nevěřil, ale ta blbá vovce fakt hřeje.
Přemejšlim, že až bude slejvák, tak bych to šel prubnou do vovčína.
Naposledy upravil dudy dne pon bře 16, 2015 19:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod ONDRA » pon bře 16, 2015 19:14

Mike: Názor jsem nezměnil, o chem. reakci se nejedná. Možná že se ten děj v eng píše jako 'reaction' (i když pochybuju), ale určitě se to tak nepřekládá do čj. Jinak by i třeba destilace (pokud by se nejednalo o reaktivní destilaci) byla reakce.

Jak jsem psal výše, článek jsem četl až po prvním příspěvku...

To co popisuješ jsem měl za celkem známou vlastnost merina/syntetiky. To první je vzhledem ke svým vlastnostem vhodné na méně potivé aktivity v zimě, kdežto syntetika naopak. Tady je to pěkně vidět i z toho trochu vědeckého úhlu pohledu. A jinak aaaano, pěkná shoda teorie s experimentem :smt023

Quido: pokud si to chceš oživit tak podobný princip je třeba ředění kyselin (tam se uvolňuje teplo jako prase:) a taky zdánlivě z ničeho ) nebo třeba ty svítící krystaly, hřející pytlíky atd. atd.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 19:21

Slo mi o tuhle cast:
part results from the weak chemical bonding of water molecules to the material structure

Ten clanek vypada jen jako vycuc/kompilat, ktery psal nekdo, kdo tomu moc nerozumi (viz endo versus exotermni). Nekde driv jsem to videl podrobneji a melo jit opravdu o chemickou reakci keratinu (?) s vodou.

ONDRA píše:To co popisuješ jsem měl za celkem známou vlastnost merina/syntetiky. To první je vzhledem ke svým vlastnostem vhodné na méně potivé aktivity v zimě, kdežto syntetika naopak.

Ja to tu uz pisu roky, ale kdyby to tak videli vsichni, tak tohle vlakno a nasledna diskuse vubec nevznikne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 19:22

dudy píše:Přemejšlim, že až bude slejvák, tak bych to šel prubnou do vovčína.

To my, puvodem venkovani, vime, ze mokre ovce smrdi a kouri se z nich ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod ONDRA » pon bře 16, 2015 19:34

Mike: Chápu, že 'chemical bonding' je dost silný argument ;), ale to z toho nedělá chem. reakci. Ono vazeb je hodně a je třeba rozlišovat co je způsobuje (tady si nejsem jistý, jestli je to vůbec správné pojmenování). Abych to rozseknul, tady se jedná o fyzikální děj (fyzisorpce). Dá se to ještě rozvést, ale to už osazenstvo asi neocení :mrgreen: Ale závěry jsou, myslím, jasné.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 19:36

OK, nehadam se ;-) K pochopeni mi uplne staci, ze jde o nejakou vazbu, pri jejimz vytvoreni se uvolnuje teplo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod booze » pon bře 16, 2015 19:38

d
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 21:18, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod ONDRA » pon bře 16, 2015 19:54

booze píše:Ja bych to ocenil. :wink:

Tak se ptej. Třeba přes sz nebo založ nějaké vědecké vlákno :) Ale gugl toho najde dost (hesla: difúzní procesy, adsorpční izoterma ;)
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod booze » pon bře 16, 2015 20:01

d
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 21:18, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod ONDRA » pon bře 16, 2015 20:18

Ooou... dvě (keratina voda) látky mají každá nějakou svoji celkovou energii. Pokud se voda zachytí na povrchu (adsorbuje), tak vytvoří s keratinem celek, jejichž celková energie je menší než než součet těch dvou původních a ten rozdíl se uvolní jako přebytečné teplo.
Když se voda má uvolnit, tak se to tepo zase musí dodat (desorpce).

Je to hodně nahrubo, ale snad mě za to nikdo sesežere:)
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod booze » pon bře 16, 2015 20:36

d
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 21:18, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Sirkka » pon bře 16, 2015 21:45

Marketing v určitém smyslu lže a i říká pravdu. Každý si to může přebrat jak chce. Samozřejmě je to dělané tak, aby se na to nalákalo co nejvíce zákazníků. Ale o tom marketing je. U spousty výrobků se dá reklamní slogan považovat za lež. Nemůžu si pomoct, ale Budo reagoval jako malé dítě, kterému sebrali hračku. Začal se vztekat. Mokré nehřeje nic. jako téma je to ale zajímavé, o tom žádná.
Já třeba na Devold a Icebreaker nedám dopustit. V umělině bych v chladnějších podmínkách zmrzla. V Devoldu v klidu přežiju celý den v dešti/sněhu, vrchní část obvykle nějaká neprofuk/nepromok... vrstva. Samozřejmě, po celodenním pochodu teplotní komfort klesá, ale to je dáno i únavou, tělo už se samo hůře zahřívá. Smartwool a i Bridgedale (mám směsku) flusky taky v pohodě.
@Dudy: dobrý test :smt023
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » pon bře 16, 2015 23:30

Ale zas diky tomuhle vlaknu zname ultimatni odpoved na otazku, jestli vlna hreje. Zni: Ano, ale... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení