Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny studí)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny studí)

Příspěvekod budo » sob bře 14, 2015 11:08

Opakovaně se mi potvrdilo, že všechno to papouškování a pohádky o tom, že mokrá vlna nestudí, že mokrá vlna hřeje, jsou jen kecy v kleci a nic víc. Spousta lidí to papouškuje jenom proto, že to někde četla nebo že jim to někdo nabulíkoval. Leda prdlajs!

Už po několikátý se mi stalo to samý a je potřeba to říct nahlas. Jsou to jenom kecy, nejspíš pocházející od marketérů firem prodávajících merino.

Počasí: 4°C, pocitově 0°C
Oblečení: Devold Expedition na tělo, Progress Torez, navrch SS s membránou 5000/5000
Aktivita: statická s občasným lehkým pohybem - venčení dětí

Výsledek: zpocené merino na zádech (díky neprodyšné membráně SSbundy), okamžitá zima na zádech a po stranách trupu
Když přijdu domů do tepla a nechám si na sobě spodní 2 vrstvy, po 5 minutách je mi stále zima na záda a boky trupu - mokrý merino nehřeje, studí jako prase a chlad se vněm dokonale drží !

Změna: spodní 2 vrstvy sundám, na tělo obléknu tu fleesku, která je v podstatě suchá a výsledkem je OKAMŽITÝ TEPLO !

Tak ať mi nikdo neříká, že mokrý merino hřeje ! Celý to je stokrát opakovaná lež !

PS: to samý se mi stalo několikrát a bohužel i na treku zimníma Rychlebkama.

EDIT: Tady je odkaz na dudyho obětavý měření, kterým zjistil, že když vlněný triko namočíme, velmi krátce se zahřeje, aby se pak ochladilo a dlouhé hodiny nás studilo, zatímco bude velmi velmi pomalu schnout.

EDIT II: Co se teda v triku děje za proces? Polopaticky toto.

EDIT II: Co to pro mne osobně znamená? - To samé, co píše Quido: "z praktického hlediska je tedy krátkodobý ohřev u merino ... nepodstatný a byl zjevně využit pro marketing ( jak krásne vypadá rádoby vědecky podána polopravda)"
Naposledy upravil budo dne pon bře 16, 2015 20:35, celkově upraveno 9
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod axi12 » sob bře 14, 2015 11:22

Dvě poznámky.

a) nechtěl bys v tom nadpisu vynechat ten caps lock? chápu, že to je pro tebe asi teď velmi podstatná a závratná informace a chceš se s ní velmi podělit, ale i tak...

b) nemyslíš, že to někdo "papouškuje" i protože má vlastní zkušenost opačnou než ty? osobně i z tohoto důvodu mám vlnu velmi rád, důvodů je víc, ale i ten, že pocitově je poměrně hřejivá, přestože je mokrá ... jen tak na zamyšlení :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod Cvrk » sob bře 14, 2015 11:27

Na tepelné vlastnosti merina zvysoka kašlu, ale capslock ať si každý používá podle uvážení. Jestli se ještě budem buzerovat za tohle, tak to tu už můžem klidně úplně zabalit.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod axi12 » sob bře 14, 2015 11:48

Jak myslíš, to je asi tak jako jestli je slušné v mhdčku hlasitě telefonovat nebo ne. Kadžý to vnímá jinak. Zažil jsem fóra, kde tohle bylo normální a brutálně to pak znepřehlední.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod dudy » sob bře 14, 2015 11:52

Hřeje akorát elektrická dečka, ale ta mokrá zase kope.
Když budeš mít ncucaný studenou vodou, která je vynikajícím transporterem tepla, bude blbě izolovat a pocitově studit všechno. V tý vlně navíc ta voda zůstává dýl a tudíž víc vychladne a studí,
Proto taky nosím merino jako střední vrstvu a pod ním mám transportér tělesné vlhkosti ze syntetiky (např. Craft).
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod scinkk » sob bře 14, 2015 12:04

Ja bych rekl, ze to je silne individualni. Bych to asi rekl tak, ze mokre merino nestudi tolik co mokra bavlna ci asi i umelina. Proste to asi dokaze lepe udrzet teplotu te vody/potu blizke teplote povrchu tela. Tezko to bude izolovat stejne jako suche.
Me treba vadi od urcite teploty, pokud nemam baselayer zastrceny v kalhotach i kdyby byl presah trika pres pas kalhot jakkoliv dlouhy.
Lehce mokre merino mam v podstate v zime furt neb se celkem snando zapotim, takze na zadech a v podpazi je prinejmensim stale navlhle. Hodne zalezi na tech vrstvach nad tim, pokud jsou nejakym zpusobem izolacne nedostatecne, tak je jedno, co je pod tim za vlhkou vrstvu a bude mi chladno a nejvic to pocitim v mistech, ktera jsou propocena. Kdyz mi vyleze fliska pod batohem nad pas, tak to samozrejme hned poznam, ze mi tahne na zada, o to vic, kdyz je to merino vlhke.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod budo » sob bře 14, 2015 12:44

dudy: ano, mam to uplne stejne. Taky ho nosim jako stredni vrstvu a pod ni mam transportni syntetiku. V takovem pripade ale nejde o to, jestli mokra druha vrstva je z vlny nebo bavlny, atd. Protoze sucho zajistuje baselayer. Takze argument, ze mokra vlna hreje, by mohl byt relevantni pouze v pripade, ze ji mam primo na tele. A tady to proste neni pravda. Zcela logicky hrat ani nemuze, protoze at uz mam primo na tele mokrou vrstvu z jakehokoli materialu, ta vlhkost (voda) odvadi teplo z povrchu tela pryc. A je fuk, jestli je obsazene ve vlakne vlnenem, bavlnenem nebo jinem. Proto zaver je, ze mokra vlna nehreje.

axi12: verzalky s tebou fakt resit nebudu, nezlob se.
Naposledy upravil budo dne pon bře 16, 2015 21:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod axi12 » sob bře 14, 2015 13:11

Ano, asi tak jak to řekl scinkk. Morká vlna je pocitově nejteplejší, nejpříjemnější oproti mokré balvně nebo mokré umělině. V tomhle kontextu jsem myslel i to, že mokrá vlna pocitově hřeje.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod wawrik » sob bře 14, 2015 15:34

A jéjda... Asi som nesvojprávny idiot, čo podľahol vábeniu zlých marketérov, ale osobne dávam prednosť mokrej vlne pred mokrým plastom. Že plast vyschne skôr mi je jedno, keďže na tele ma chladí o dosť viac ako merino, a je to nepríjemné. Jediný dôvod, prečo som powerstretch ešte rituálne nespálil a občas ho nosím je to, že mi lepšie sedí golier.

Fakt netuším, ako si mohol z tejto skúsenosti odvodiť všeobecné pravidlo. Osobne mi vôbec nepríde čudné, že ak si vyzlečiem spodnú spotenú vrstvu (nech je z čohokoľvek) a nechám si iba vrchnú suchšiu vrstvu (nech je z čohokoľvek), bude mi teplejšie. Tak nejako to dá rozum.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod lojzmen » sob bře 14, 2015 18:46

Vždycky jsem tvrzení, že nějaké mokré oblečení izoluje, považoval za blábol, fyzikální nesmysl.

Dávno vím, že od určité míry navlhčení studí na zádech cokoli a není šance to v rozumném čase vysušit.
(občas to udělám, na chvíli mezi vrstvy na záda rozprostřu papírový kapesník :-) )

Pokud je oblečení mírňoučce propocené - to je jiná. To už záleží na "vzdušnosti" textílie, na její schopnosti kapilárního vedení, na nasákavosti vlákna, na sousedních vrstvách, na intenzitě pohybu vzduchu v textílii, na gradientu teplot a vlhkosti, na vlastnostech těla, ... neexistuje jednoznačné řešení pro všechny.
Je třeba zkoušet.

Je možné, že vyšší "chladivost" uměliny souvisí s lepším odpařováním. Co já vím? Je nejspíš třeba vrstvit jinak.

Merino si nekoupím, protože mám plný šuplík téměř nezničitelné moiry. Takže kombinuji.
Dobrou zkušenost mám na tělo lehké letní moira cyklo triko DP/KRZ a pak teplejší moira, či tenká flíska.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod budo » sob bře 14, 2015 19:34

ale jo, merino je prima, ale mokry proste nehreje a hrat nemuze
ze to "pocitove hreje" jsou jen irelevantni neuchopitelny kecy.
bud to hreje nebo to nehreje.
pocitove - to je neuchopitelnej, nezmeritelnej slovni obrat, za kterej se marketeri radi schovaj

ve skutecnosti je ve vlhkem nebo dokonce mokrem obleceni zima a je fuk, z ceho je vyrobene

EDIT: zas tak fuk to neni, nektery materialy schnou pomalu a jiny rychleji, tak jde taky o to, jak dlouho mi zima bude
Naposledy upravil budo dne pon bře 16, 2015 21:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod wawrik » sob bře 14, 2015 19:45

budo píše:ze to "pocitove hreje" jsou jen irelevantni neuchopitelny kecy.¨
bud to hreje nebo to nehreje.
Tak v takto zúženom chápaní nehreje nič, čo máš na sebe :lol: Len izoluje. Problem solved.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod fps » sob bře 14, 2015 20:10

taky bych řek že to je dost individuální, a taky bych řek že spíš mokrá vlna nestudí než hřeje, ale mě nestudí ani mokrý Coolmax (krom ponožek když je pod nulou), a nebo Polartec Power Stretch

nedávno jsem vyděl v TV, ale už nevím kde to bylo, ani v čem to bylo, ale myslím že to byl někdo z Devoldu? který obalil čidlo digitálního teploměru suchou vlnou, a pak tu vlnu polil vodou, a ta teplota stoupla o několik stupňů celsia, mam zato že to bylo cca o 6°C? určitě to nebyli desítky stupňů celsia
Naposledy upravil fps dne sob bře 14, 2015 20:13, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod Quido » sob bře 14, 2015 20:13

A/ žádné oblečeni nepřeje, pokud do toho nepustís zdroj tepla
B/ vlna tak trochu funguje jako neopren, čili ma vysokou sorbcni schopnost i malé proudění (už se to tu probírali s jiného pohledu), čili pokud nasaje pot a nebo vysráženou vodu a současně je tato ohrata tělesnou teplotou, pak působí jako dobrý izolant, tudíž pocitově hreje a nechladí - merino je jen jemější verzi vlny
C/ Jakmile je na vlnene vrstvě oděvu svrchu něco neprodysneho a venku je chladno, pak vzniká na rubu svrchní vrstvy rosný bod kde se vysráží vlhkost a pokud je tento zdroj vody vydatnějsi než nasavany ohraty pot přímo z těla (nejčastěji když je vlněné oblečeni volnější a naprileha těsně), pak pocitově vlna chladi
Naposledy upravil Quido dne sob bře 14, 2015 20:15, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 20:14

wawrik píše:Tak v takto zúženom chápaní nehreje nič, čo máš na sebe :lol: Len izoluje. Problem solved.

Ano, takhle cernobile to neni. Navic mokra vlna doopravdy hreje, probiha tam nejaka exotermicka chemicka reakce. Otazka ovsem je, kolik tepla to dokaze vyvinout a jak moc je to znat. Ja to u mokreho tricka nepoznam vubec, trochu je to poznat u ponozek. Protoze tam je jednak vlny na danou plochu podstatne vic a jednak je uzavrena v malem prostoru, takze se z ni voda moc neodparuje a tudiz ani neochlazuje. U silnych ponozek je rozdil proti umeline znat, ale nesmi tam byt mokro moc. Na druhou stranu, mokra vlna funguje jako smirglpapir, ktery dokaze jemne obrousit kuzi tam, kde se v bote hybe. U mne to byvalo z boku na patach. Dokud to bylo vlhke, tak to nebylo vubec citit, ale jak jsem se vyzul a kuze uschla, tak to palilo jako cert. Jeden z duvodu, proc nosim vnitrni ponozky z umeliny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod Quido » sob bře 14, 2015 20:18

mike píše:
wawrik píše:Tak v takto zúženom chápaní nehreje nič, čo máš na sebe :lol: Len izoluje. Problem solved.

Navic mokra vlna doopravdy hreje, probiha tam nejaka exotermicka chemicka reakce...

:mrgreen:
Popření fyziky - zákon o zachování energie
:wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 20:34

wawrik píše:Asi som nesvojprávny idiot, čo podľahol vábeniu zlých marketérov, ale osobne dávam prednosť mokrej vlne pred mokrým plastom.

Myslim, ze to bude tim, ze mas uplne jinou predstavu o tom, co je mokre obleceni ;-) Protoze mas jiny metabolismus, skoro se nepotis a diky tomu muzes chodit na spodni hranici tepelneho komfortu, cimz poceni zabranis. U nas potivych typu to takhle nefunguje, poceni pri namaze se vyhnout nedokazeme, a tak jde hlavne o to, jak pot odvest od tela a zbavit se ho.

Jestli chces mit predstavu, jak vypada doopravdy mokre merino tj. u mne tak po hodine stoupani bez ohledu na dalsi obleceni, tak tricko namoc do studene vody, poradne promachej a pak ho vyzdimej, ale ne uplne na silu. A pak si ho oblec a bez ven.

Merino mam rad, do mesta a na cestovani nic jineho nenosim, ale pri potivych aktivitach ho muzu pouzivat jen jako druhou vrstvu na umeline. Pak funguje skvele, jelikoz pomaha z umeliny vytahnout vodu a vrstva dotykajici se tela je diky tomu sussi a prijemnejsi. Tepelny komfort se tim hodne vylepsi, kdyz je to potreba (coz jeste letos nebylo ;-)). Kdyz jsem zkousel merino jako prvni vrstvu, tak se pokazde celkem rychle zmenilo v mokry hadr popsany vyse, ktery byl mozna min neprijemny, nez bavlna, ale podstatne vic, nez umelina (konkretne PowerDry). A to bez ohledu na podminky, jak v zime, tak v lete na Sardinii, kde jsem na tricku nic nemel (a pritelkyne v Moire byla v pohode...). Stane se to i obcas v lete ve meste, kdyz nekam hodne specham a pak se zapotim. Lepsi nez bavlna to ale je i tak.

Ty marketoidni kecy nejsou vylozena lez, ale taky ne cela pravda. Verim tomu, ze merino dokaze absorbovat vlhkost az do 30% sve vahy, aniz by studilo, ale kdyz tricko vazi 100 gramu, tak 30 gramu potu je pro potive lidi smesne cislo. Kdyz se clovek nepoti nebo se poti malo, tak to samozrejme funguje. Proto to muzu nosit ve meste a je to lepsi nez bavlna, ale nemuzu tam, kde podavam trochu vetsi vykon.

Co se pocitu proti umeline tyce, tak hlavni funkce PowerDry je odvest pot od tela a odparit ho na vnejsi vrstve (proto ma dva ruzne povrchy). Merino proti tomu navlhne v celem objemu, takze kdyz je dostatecne mokre, je (pro mne) pocitove min prijemne. Muze to souviset i s vykonem metabolismu, kdyz clovek hodne hreje, tak umeline pomaha v tom odvodnovacim efektu.

Jinymi slovy, lidi jsou ruzni a kazdy si musi vyzkouset, co funguje jemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 20:42

Quido píše:Popření fyziky - zákon o zachování energie

Mozna by to chtelo doplnit vzdelani ;-)

Nemuzu to ted najit, ale slo myslim o to, ze pri absorbci vody vyviji vlna teplo. A pak samozrejme naopak, cimz je zakon zachovani energie dodrzen a vesmir se nezhrouti ;-)

Mimochodem, pokus, ktery to dokazuje, popisuje fps vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod pavproch » sob bře 14, 2015 20:49

roky sem šmajdal po horách v umělině a byl sem ráth, že nemusím nosit bablnu

paxem objevil wowci a byl ráth, že nemusím nosit umělinu

a paxem objevil 35%umělou wowci a sem ráth že nemusím nosit celowowci....

tožtak...

a fčíl vážně: čím sem starší, tím víc sa potím.... a na vlastních pocitech sem vypozoroval, že hodně (durch) propocená celowowce studí výrazně víc než stejně propocená wowce s příměsí uměliny... nebavím se o lehkém zapaření při venčení potomstva, bavím se např. o skialpu v dešti/sněžení
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 20:56

Taky to pozoruju, ale bojim se, ze vic nez s vekem to souvisi s rostouci vahou ](*,) Ktera ovsem trochu souvisi s vekem (na neco se vymluvit musim) ;-)

Ty jsi myslim taky typ kenskeho vytrvalce, ne? Takze mas metabolismus bliz wawrikovi, nez prumeru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna NEHŘEJE !

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 21:05

Cvrk píše:Na tepelné vlastnosti merina zvysoka kašlu, ale capslock ať si každý používá podle uvážení. Jestli se ještě budem buzerovat za tohle, tak to tu už můžem klidně úplně zabalit.

Verzalky v nadpisech opravujeme bezne (tady jsem to nebyl ja), zvlast v inzeratech, jinak by to tu vypadalo jako na Mimibazaru. Nejde o buzeraci, ale o prehlednost. A taky o to, ze prece neni duvod na sebe v diskusi kricet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod oodoow » sob bře 14, 2015 21:09

Osobně, když se začnu v merinu potit, tak je to po chvilce k nevydržení, možná to je to tím zahříváním. Tady je to celkem podrobně popsané. Každopádně na fyzickou námahu v rozumných teplotách merino nepoužívám, protože se v tom vždycky uvařím.

mike píše:Ty jsi myslim taky typ kenskeho vytrvalce, ne? Takze mas metabolismus bliz wawrikovi, nez prumeru.

Jo, pp si klidně šlape nahoru do kopce na skialpech a vypadá to, že se nepotí vůbec. Myslim, že si ani nerozepnul bundu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 21:17

Myslel jsem, ze ty jsi podobny typ ;-)

Diky, to je ono, Quido se muze dovzdelat ;-)

Plynou z toho ale zajimave dusledky:
Heat generated through the endothermic reaction is directly proportional to the dryness of the garment at the time of exposure to the moist environment.

Tj. vlna hreje tim vic, cim vic je na zacatku sucha. A naopak:
Consequently moisture absorption by fibres when the humidity rises causes the fibre temperature to rise, and moisture release following a decrease in humidity lowers the fibre temperature.

Tj. pri usychani studi. Takze pravdu mohou mit oba tabory. Kdo se poti malo a malo topi, toho merino zahriva, kdo se poti hodne a topi hodne, toho ochlazuje.

Jinak v tom popisu podle mne zamenenili slova endotermicka a exotermicka. Endotermicka reakce teplo pohlcuje, exotermicka uvolnuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod scinkk » sob bře 14, 2015 22:07

Takze preci jen je tu duvod k tomu tvrzeni, ze mokra vlna hreje? Zajimave.

Kazdopadne ta individualita bude hodne vyrazny element ve vnimani komfortu. Ja docela dlouho chodil v umeline, ale ted uz nejaky rok mozna vice chodim v merino jako prvni vrstve. Povazuji se za cloveka, ktery se poti dost a zpotim se snadno a rychle. Ale tezko to porovnat, urcite jsou lidi, co se poti jeste mnohem vice :) Vetsinou ta trika propotim pouze v podpazi a na zadech. Nijak zvlast mi nevadi, kdyz je to merino vlhke potem, v lete na me uschne rychle, mozna ne tak rychle jako umelina, ale nema pocit propasteneho rozdilu jak tu byva obcas psano.
V lete jsem vyzkousel smesku tusim 50/50 a budu v testovani dalsich smesek pokracovat, myslim, ze mi budou vyhovovat. I kdyz ted jsem celou zimu nosil ciste merino 200.

Tj. pri usychani studi.


mozna duvod proc mi vyhovuje merino i v lete :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod mike » sob bře 14, 2015 22:14

scinkk píše:Takze preci jen je tu duvod k tomu tvrzeni, ze mokra vlna hreje? Zajimave

Ano, ale jen do okamziku nasyceni. Coz muze byt u nekterych z nas velmi kratka doba ;-)

scinkk píše:Vetsinou ta trika propotim pouze v podpazi a na zadech.

V tom pripade se houby potis ;-) Pridej jeste aspon bricho a hrudnik.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod scinkk » sob bře 14, 2015 22:30

V tom pripade se houby potis ;-) Pridej jeste aspon bricho a hrudnik.


Budiz, prerazuji se tedy do skupiny potiveho prumeru ci podprumeru :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod lojzmen » sob bře 14, 2015 22:54

Znalci, jaké jsou směsky na omak? V Lidlu jsem si šahl na triko polyester/merino a bylo jak smirek. (není divu, stálo asi 400 a poměr složek byl taktně zamlčen).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje !

Příspěvekod wawrik » ned bře 15, 2015 6:45

mike píše:Myslim, ze to bude tim, ze mas uplne jinou predstavu o tom, co je mokre obleceni ;-)
Nepochybne, ale aj mne sa stáva, že sa spotím a som mokrý. Ale napriek tomu, že mi plast nefunguje tak dobre ako merino, neodsudzujem každého, kto ho nosí. Ani z nich nerobím nesvojprávnych papagájov a guličky bez mozgu :-) Pritom sa o plastových tričkách píše do bodky to isté.

Mimochodom, kamarát kúpil dcére vec od Ortovoxu, ktorá sa mi občas objavuje vo vlhkých snoch - neprefúkavé merino. Tenký laminát, zvrchu nejaký plast od Schoelleru, zvnútra merino. Celé je to vraj tenké, teplé a super priedušné, neprefúkne to ani stredne silný vietor. Síce je to ešte stále skôr softshell a príliš hrubé pre moje účely (nosím merino ako jedinú - prípadne spodnú - vrstvu, malo by byť tenké ako spodné prádlo), ale už z toho robia aj nejakú light verziu. Tak snáď o nejaký ten rôčik sa dočkám.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod ONDRA » ned bře 15, 2015 10:07

Mike: Celé jsem to nečetl, ale jenom k té chem. reakci a uvolňování tepla: O chem. reakci se určitě nejedná, maximalně o fyzisorpci při které se nějaké to teplo uvolní, ale stejně se jedná o dočasný efekt. Při opačném procesu (schnutí) bys to teplo musel dodat a tím vznikne chladivý efekt.
Jinak samozřejmě, co je mokré hřát může pokud nedojde k ochlazování větrem a tím zvýšenému odparu. V tomhle je merino opravdu horší. Syntetika vlhkost neabsorbuje (minimálně), proto efeket chlazení větrem není tak výrazný jako u merina, bavlny atd.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje

Příspěvekod wawrik » ned bře 15, 2015 10:17

ONDRA píše:vlhkost neabsorbuje (minimálně)
No neviem... PWS rukavice mi zamrznú zakaždým, a to sa fakt najmä na rukách nijako nadmerne nepotím.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Další

Zpět na Oblečení

cron