Sneznicari a chodci versus bezkari a lyzari

vykecávejte si o čom chcete, ale jak tam nebude "to bílé", tak bez milosti mažu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Sneznicari a chodci versus bezkari a lyzari

Příspěvekod ratel » pon bře 2, 2015 17:54

Odtrzeno z vlakna o Male Fatre. mike

mike píše:To toho prasanu moc neni ;-) Meli jste tam jet pred par tydny


neraď, stačí že nám někdo pošlapal stopu ve sněžnicích :evil:
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2015 18:15

Neradim, konstatuju :twisted:

A kdo driv prijde, ten driv slape ;-) Vetsinou ale nebylo co poslapat, byl tam pekne vyfoukany firn a sneznice skoro nedelaly stopy. Akorat sestup ze Stohu do Mezdiholie byly prasanove orgie, ale tam je mista v lese dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod ratel » pon bře 2, 2015 18:47

Silný vítr a 5 cm prašanu dokáže na správném místě udělat desku že by se jeden divil. Natož 10 cm a víc. O to víc je třeba se těšit na jarní firn nepošlapaný od sněžnic :P , bo sněžničáři ( podle vzoru železničář ) už tou dobou budou mít sněžnice na háku :P .
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2015 18:58

ratel píše:... bo sněžničáři ( podle vzoru železničář ) už tou dobou budou mít sněžnice na háku :P .

Si to nemaluj, osobne minim letos chodit na sneznicich, co to pujde ;-) Vic ti ale to poslapou lidi v mackach nebo bez nich.

By mne zajimalo, kde ruzni prkynkari dosli k tomu, ze kdyz nekde jednou projedou stopu, tak uz je jejich. Ne ze bych se vyzival ve slapani ve stopach, naopak, ale kdyz nejaky bezkar projede jedinym mistem, kudy se da projit a notabene jeste ve starsi sneznicove stope, tak ma proste smulu.

@pp: mas aspon airbag? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod pavproch » pon bře 2, 2015 19:06

ne, druhý pytel u sebe nenosím...

eeee, miku, nemáš pravdu, resp. máš špatný úhel pohledu: když nějaký pěší/sněžnicový renaultus vleze do běžko/skialpo stopy, nenávratně ji zdemoluje, a to tak že je už pro rozumné šlapání nepoužitelná, naopak se to totiž neděje (žeby jako běžkař nebo skialpař dobrovolně vlezl do rzm*dané pěšo stopy)... aspoń sem to ešče neviděl, to by totiž byl pěknej wool...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2015 19:09

Do pesi stopy obvykle nelezou, to jsou kratery, ale do sneznicove celkem casto. Ta je celkem plocha a castecne udusana a jede se v ni asi lip. Bezkarum, skialpy moc nepotkavam. Akorat na Fatre, tam taky misty vyjeli pekne koryto, ale tomu se dalo vetsinou vyhnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2015 8:58

Ehm...
a) Ono by si nekdy taky mohli prknicari (podle vzoru sneznicar) odpustit udelani "sve" stopy v pro chodce nejlepsim miste (kde je nejmin a to jeste tvrdeho snehu) a radeji uhnout o par desitek cm bokem do svahu s pekne navatym snehem. :twisted: Jim to na prknech nebude vadit, zato aby pesak kvuli "ochrane stopy" boril po kolena do neuslapaneho snehu, kdyz uprostred (kde je stopa, ale myslim bez te stopy) je 5-10 cm tvrdeho snehu, kde se perfektne slape.... A to, prosim na znackovanem turistickem chodniku, ne bezecke nebo skialp znacce. Mozna mam smulu, ale nejak se mi to posledne zimy stava pomerne casto.
b) prknickari by si taky mohly odpustit neukojitelnou potrebu sjizdet svah tak, aby (asi ze zasady) musely min. kazdym druhym oblouckem zasypat vyslapany tur. chodnik 5-10 cm snehu.
c) prknickari by se mohli podivat, kolik je snehu a co z toho snehu trci. Mne je teda smutno, kdyz vidim, ze kazdou chvili urezou tu vetev, tam vrsek kosodreviny nebo smrcku/jedlicky, bo musi jezdit jakmile napadne alespon 5 cm snehu a ty znicene stromy (vlastne jeste sadenice) a kriky jsou jim naprosto u zadnice :twisted:
b) a c) se bezne deje napr. na Lyse hore...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod dudy » úte bře 3, 2015 10:52

Já proti běžkařům nic nemám, snad jen, že je to banda kokotů.
Aspoň teda ti z mého posledního výletu.

Vydal jsem sněžnicmo v les.
Původně jsem chtěl z Lesného na Kladskou po starý Perlsberský (to je ta najsevernější) ve Vysokém sedle jsem zjistil, že jak Perlsberská, tak dřevařská cesta přes Lysinu (jedinéžto spojnice) sou projetý v celý šíři rolbou a i přes to, že vedle šestistopy jsou furt tři metry místa (akorát že utažený, takže bez sněžnic, botmo), jsou obě cesty osazeny cedulemi se zákazem vstupu pěchoty.
Jsem dbalý zákonů a nařízení a nejsem zlomyslný, tak jsem zvolil objížďkovou trasu dolů na Hradní cestu a po ní k Bašusu. Jedná se o letní turistické cesty.
Jaký bylo překvápko, když sem se ani ne po půl kiláku, dostal do konfliktu se starším manželským párečkem, co si to štrádoval po žlutý na běžkách, kdy mi pán vytkl několikeré křížení staré stopy.
Ano byla tam stopa. Jedna a měsíc stará a od mladýho Herinka, co tam chodí měřit vodu do vodojemů.
Dobrá seru na ně, nebudu si kazit den.
Dole na hradní cestě sem zajásal. Jediná stopa co po ní vede je jelení.
No tak hurá!
Ty vole, nad Šancema partička prudivejch pestrobarevnejch staříků na ski. Ani neodpoví na pozdrav. Sice nemaj přímý pindy, ale mezi sebou mručí. Pochytím jenom: "...zasraný sněžnice...díry...stopa...bych je hnal...".
No ty vole, to už si snad dělaj prdel dědci, dyk sme na šest metrů široký cestě, kde je všude skoro metr sněhu a jediná stopa je ta moje a jelenova. Voni si razí novou.
Nic du dál.
U Bašusu vylezu na silnici, sundám sněžnice a že kousek popojdu na červenou a tamtudy dojdu na Kladskou. To mi poser, zase rolba, stopa, cedule....
No tak zpátky k Bašusu a podél Dlouhý stoky.
Přes hráz Bašusu vede taky stopa & rolbovej hlaďák & cedule. Ale tady nemám volbu. Nepolezu dolů pod hráz, abych se po třiceti metrech hrabal zpátky a přes rybík nejdu, na koupání je zima.
Co čert nechtěl.
Ostravak.
Sprostej, nasranej a zdá se i úplně blbej: "Co ty to tady to? Totok je to stopa ty kokot. To sa to toto ne, jako!"
"A kudy mám asi přejít tu hráz ty vole?" dím.
"Toto to kdo je vole, pičo. Sereš! Neser! Pičo!"
"Chceš hůlkou?"
Ticho
Dál se s nim nebavim a odcházím v hvozd.
Už snad bude klid.
Ani hovno.
I na cestě podél dlouhý Stoky je taková nesmělá stopa. Jdu vedle.
Na konci, skoro u baráků se chystá do týhle mrdkostopy další partička běžkařů.
Poměrně s radostí i když jsem šel do teď vedle, na posledních dvacet metrů vstupuju do stopy a s gustem v ní hamtám. Když si sundavám sněžnice s jejich hloučku zní vrčení, jak kdyby tam měli nasranýho medvěda. Ale jinak naštěstí mlčí.
Du do putyky.
Sedí tu manželé ze začátku mé anabáze, ale nevšímají si mě.
Dávám pár Chodovarů a Rum.
Přichází vzteklí staříci.
Pohyb na čerstvém vzduchu jim asi vlil do žil odvahu a tak už jen nebrblají a jdou rovnou k věci:
"To nemůžete nám chodit ve stopě!"
Myslím si:
"Kurva, v jaký stopě, co to melou, dědci?"
Od vedlejšího stolu si přisazuje pán z párečku:
"Jo pak se tam nedá vůbec jet." Asi se nebojí, když jich je šest na jednoho.
Ale oni netuší, že šťourají do vosího hnízda a že vosy sou už pěkně nasraný.
Teď eště příde Ostravak a bude bitka.
Myšlenka na Chachara mě tak rozlítila, že začínám mluvit, mluvím rychleji a rychleji, řvu něco o udržovanejch stopách, rolbách, zákazech....
Naštěstí přichází majitelka putyky nese 5cl sedativ řka: "Vyser se na to, to je tady furt, voni nadávaj i chlapům co dou na těžbu a minule málem zmydlili hůlkama i Míru (pravé jméno je tajné) když obcházel fotopasti." (Míru je bejvalej spolužák, momentálně nadlesní či co a člověk kterej se stará i o běžkařský stopy v okolí a vymoh na ně prachy o LČR).
"Aha. tak to jo."
A to sem pak eště jednou potkal páreček.
Už mlčeli.

Podotýkám, že jsem se v oficiální stopě (a to ještě vedle ní) pohyboval cca 30m. Ve stopě neoficiální (pokud to šlo tak samozřejmě vedle) cca 1km.
Během výletu nebylo ublíženo žádnému běžkaři (ale mělo býti)

V okolí Mariánek je 90 kiláků udžovaných stop.
Nevím co některé běžkaře vede k tomu, že když nasype jsou jejich všechny cesty v okolí.
Trochu mi to připomíná cyklisty na silnici se souběžnou cyklostezkou, nebo motokrosáře co je to nebaví na trati, tak jedou do lesa.

P.S.: Esli to půde takhle dál, tak počítám, že napřesrok, až pudu vokolo hřiště, tak dostanu přes držku, že nemám mičudu.

Přiložená mapka vysvětlivky:
Zeleně Dudyho objízdná trasa.
Červeně střety s běžkaři.
Červenomodrá konflikt v hospodě.
Přílohy
běžky vs. sněžnice.jpg
Naposledy upravil dudy dne úte bře 3, 2015 15:47, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod booze » úte bře 3, 2015 11:41

To celkem cumim. Pokud tam není terén na bruslení a echt udržována stopa, tak nevidim problém. Nekteri si pletou BC bezkovani v CR s MS v AT. Dulezita je vybava za x litru, v hadrech, s obtahnutym vercajkem.
To budou ty generační konflikty. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod dudy » úte bře 3, 2015 11:53

booze píše:.....To budou ty generační konflikty. :mrgreen:

No voni ty "dědci" nebyli o generaci starší (vono těch běžkujících pětasedmdesátníků už moc není), páreček byl tak vo deset let starší, Ostravak byl mladší než já a partička byla tak do třicítky, takže to nemůže být konflikt generační, nýbrž názorový.
8)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod fps » úte bře 3, 2015 15:16

dudy píše:Já proti běžkařům nic nemám, snad jen, že je to banda kokotů

+1
kdysi jsem tady taky psal můj zážitek z Jizerek kdy jsem šel na sněžnicích lesem kde nebyla žádná turistická ani běžkařská trasa, cesta přede mnou nebyla prošlapaná, ani projetá na lyžích, a zezadu to do mě úmyslně napálil šílený běžkař, a ještě měl kecy že jsem ho neviděl, a neuhnul mu, naštěstí to byla muší váha, takže ode mě odlétl jako pírko, mam cca 90kg + 10kg batoh, a měl štěstí že rychle ujel, jinak bych ho tam za ty blbé kecy snad propleskl
Naposledy upravil fps dne úte bře 3, 2015 18:26, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 17:21

dudy píše:Já proti běžkařům nic nemám, snad jen, že je to banda kokotů.

:D clovece, ty musis konflikty nejak pritahovat ;-) Ja jsem na sneznicich snad zadny nemel, naopak, nedavno mi jeden bezkar v Jizerkach dekoval, ze jdu mimo stopu. Coz nebyl problem, jelikoz mista bylo dost. A kdyz nahodou musim jit kus po bezkarske magistrale, jdu urolbovanym stredem mezi stopama a bezkari si spis zvedave prohlizeji, na cem to jdu. Spousta z nich vypada, ze sneznice vidi poprve. Teda, jak to jde, tak se magistrale vyhybam, je to otrava, ale obcas neni zbyti a par kilometru rychleho presunu je potreba. Ma to i sve klady, nektere bezkarky vypadaji celkem esteticky ;-) (bezkari naopak uchylne)

fps píše:a zezadu to do mě úmyslně napálil šílený běžkař, a ještě měl kecy že jsem ho neviděl

Tak tomu se rika srazka s blbem :twisted: Ono to muze byt i tim, ze spousta bezkaru ta prkynka neovlada a jak se jim to trochu rozjede, jsou jako nerizena strela. Na to si davam nejvetsi pozor, hlavne v zatackach pod mirnym kopeckem.

dudy píše:Nevím co některé běžkaře vede k tomu, že když nasype jsou jejich všechny cesty v okolí.

Ano, to jsem psal na zacatku. Odpoved asi je blbost a bezohlednost. Holt si budou muset zvyknout, ze to tak neni. Jak pise fps, mame vyhodu v tom, ze jsme tezsi vahy a navic na sneznicich obratnejsi. Rekl bych, ze ani 3 bezkari proti tobe nemaji sanci ;-)

apuka píše:a) Ono by si nekdy taky mohli prknicari (podle vzoru sneznicar) odpustit udelani "sve" stopy v pro chodce nejlepsim miste (kde je nejmin a to jeste tvrdeho snehu) a radeji uhnout o par desitek cm bokem do svahu s pekne navatym snehem. :twisted: Jim to na prknech nebude vadit, zato aby pesak kvuli "ochrane stopy" boril po kolena do neuslapaneho snehu...

Ano, to je presne ono. Typicky lesni cesta, kde jsou dve koleje a uprostred a po stranach hromady snehu a vedle se jit neda, protoze cesta traverzuje prudky svah. V obou kolejich jsou vyjete bezkarske stopy a to bez ohledu na to, ze uz tam nekdo predtim na sneznicich sel. No tak si proste jednu vyberu a jdu, mohli si vybrat sami a jednu mi nechat.

Hmm, uz to pomalu zacina byt na odtrzeni do separatniho vlakna...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod ratel » úte bře 3, 2015 20:03

apuka píše:Ehm...
a) Ono by si nekdy taky mohli prknicari (podle vzoru sneznicar) odpustit udelani "sve" stopy v pro chodce nejlepsim miste (kde je nejmin a to jeste tvrdeho snehu) a radeji uhnout o par desitek cm bokem do svahu s pekne navatym snehem. :twisted: Jim to na prknech nebude vadit, zato aby pesak kvuli "ochrane stopy" boril po kolena do neuslapaneho snehu, kdyz uprostred (kde je stopa, ale myslim bez te stopy)
b) prknickari by si taky mohly odpustit neukojitelnou potrebu sjizdet svah tak, aby (asi ze zasady) musely min. kazdym druhym oblouckem zasypat vyslapany tur. chodnik 5-10 cm snehu.
c) prknickari by se mohli podivat, kolik je snehu a co z toho snehu trci. Mne je teda smutno, kdyz vidim, ze kazdou chvili urezou tu vetev, tam vrsek kosodreviny nebo smrcku/jedlicky, bo musi jezdit jakmile napadne alespon 5 cm snehu a ty znicene stromy ....
b) a c) se bezne deje napr. na Lyse hore...


omlouvam se vsem za nemistny zert, ktery rozpoutal tuto bitvu.

Ale na nektere myslenky musim reagovat.

AD a. tomu fakt nerozumim, stopa bez stopy ? Jeste ze na Lysou chodim jinudy než jsou stopy beze stop, jinak bych se fakt bál, že zabloudím. Navrhuju oplotit 2m plotem pesi cestu o sirce tak 2 metry, at se tam pesaci, bezci a psi snazi o spolecnou stopu. Zvlaste u akci typu Lysa cup by se tak upevnilo pratelstvi nelyzujicich navstevniku LH.

AD b. ten plot bych udelal plechovy, aby k tomu nedochazelo. Fuj sníh :roll:

AD c. netvrdim ze se toto nemuze stat. ale na 5 cm snehu tam nikdo nejezdi. V hustem porostu mladych smrcku uz vubec. Kdyby nezalesnili sjezdovku atd atd ale to je jine vlakno asi...

Pripomina mi to treba boj mezi cyklisty a ridici. Ne kazdy ridic je cyklista a naopak, proto se nechapou. Pochybuju, ze normalni lyzar pujde nekam na sneznicich nebo nedejboze pesky. V zime se snehem samozrejme. Tedy to ze si lyzar slape svoji stopu a neleze pesim do jeich je imho normalni protoze je to pakarna slapat na ski v pesi stope. Bohužel u pesaku si to nedokazu predstavit, holt chuze v hlubokem snehu je namahava. A jeste jim ti zli skijaci zasypavaji schvalne stopu.
Pokud jde o upravenou stopu, chapu ze sneznicari neradi slysi vytky bezcu, na druhe strane uz jsem videl hodne upravechych stop znicenych pesaky nebo sneznicema a tak se tem bezcum nedivim, sam se chovam podobne a beru to jako jako prevenci. Oni ti pesaci si najdou jine cesty, je jich vsude dost, malokdo ma tak hrosi kuzi aby ty nadavky vydrzel. Holt nejsme na severu, kde nikdo normalini do stopy nevleze bez ski. Navic jsem si naivne myslel ze sneznicarum pusobi rozkos brodit se hlubokym snehem, tak proc chodi v cizi stope ? Nebo se pletu ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 20:26

ratel píše:Pokud jde o upravenou stopu, chapu ze sneznicari neradi slysi vytky bezcu, na druhe strane uz jsem videl hodne upravechych stop znicenych pesaky nebo sneznicema a tak se tem bezcum nedivim, sam se chovam podobne a beru to jako jako prevenci. Oni ti pesaci si najdou jine cesty, je jich vsude dost, malokdo ma tak hrosi kuzi aby ty nadavky vydrzel.

Jestli mi hodlas bezduvodne nadavat, tak te prehanu hulkou, pripadne te shodim ze svahu. Myslim to zcela vazne a muzes to brat jako prevenci. Proti otravnym prudicum.

Myslim, ze mista je dost a pri trose ohleduplnosti a snaze o pochopeni se vsichni bez problemu vejdou. Akorat si nikdo nesmi uzurpovat vsechny trasy pro sebe.

ratel píše:Navic jsem si naivne myslel ze sneznicarum pusobi rozkos brodit se hlubokym snehem, tak proc chodi v cizi stope ? Nebo se pletu ?

Obcas neni jine cesty, protoze to teren nedovoluje. Jak jsem psal vyse, typicky zariznuta travezrovaci cesta ve strmem snahu. A taky jsem psal o tom, ze lyzari nekdy chodi v cizi stope a pak se tvari, jako by byla jejich. Neni. Kdyz je to normalni znacena turisticka cesta, tak je pro vsechny. Rozumne je samozrejme mit jednu stopu pro lyze a druhou pro pesi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod pavproch » úte bře 3, 2015 20:29

miku, na tehle Tvůj názor ti seru! zvysoka!

v upravené běžkostopě nemá žádnej pěší či šněžničí zm*d co dělat!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod pavproch » úte bře 3, 2015 20:30

dodatek: ani skialpař, aby bylo jasno... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 20:35

Slapat v upravene stope je samozrejme prasarna. Nikdy to nedelam, kdyz je potreba, tak jdu vedle nebo mezi stopama. V Jizerkach byva projeta silnice tak 6 m siroka, stopa napravo a nalevo a uprostred urolbovano. Jeste nikdo nemel problem s tim, kdyz jdu prostredkem. S bruslicimi bezkari se vyhnu.

Rec je ale spis o stopach, ktere si lyzari projedou sami.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod ratel » úte bře 3, 2015 20:41

mike píše:
Jestli mi hodlas bezduvodne nadavat, tak te prehanu hulkou, pripadne te shodim ze svahu. Myslim to zcela vazne a muzes to brat jako prevenci. Proti otravnym prudicum.

Myslim, ze mista je dost a pri trose ohleduplnosti a snaze o pochopeni se vsichni bez problemu vejdou. Akorat si nikdo nesmi uzurpovat vsechny trasy pro sebe.


Souhlas, bezduvodne se s nikym nebavim. Ale kdyz nekdo jde ve stope, tak se ho zeptam, jak se mu tam jde. Posledne mi jakasi baba rekla ze jde prece mimo stopu - drazku. V okamziku odpovedi mela pravdu, ale za zatackou jsem videl tu katastrofu, sla primo ve stope, kdybych mel chut se vratit tak nevim co bych ji rekl . Pro informaci - stopa upravena malou rolbou ci skutrem, tedy drazka a na kazde strane tak 20 -30 cm. Nic na brusleni. Ani na chuzi. Vlevo a vpravo tak metr ci dva hlubokeho snehu. Jde tady o uzurpovani trasy ? Klidne at si jde mimo stopu - tak proc to nedela ? Protoze se ji holt jde dobre v te lyzarske.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 20:48

Ne, tohle je OK a zaslouzila by ta baba. Slapat v upravene stope jen proto, ze se mi tak jde lip, je prasarna. Ledaze by slo o zivot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod ratel » úte bře 3, 2015 20:53

mike píše: Rec je ale spis o stopach, ktere si lyzari projedou sami.


Stopa jako stopa. Ja ve stope pesaku nejezdim, bo je to na ho.no. Radsi slapu svoji, aby se svezli i ti co pojedou za mnou. A pak do te lyzarske vleze nejaky ko.ot , kteremu se nechce jit ve vedlejsi pesi nebo jsou dva a chteji si povidat nebo se drzet za ruce. Nedelam si srandu, fakt jsem to zazil. Nejhorsi je to, ze to nikomu kdo nelyzuje nevysvetlis.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 21:00

ratel píše:Stopa jako stopa.

Nesouhlasim, viz vyse. Tim zacala cela debata. Lyzar projede stopu a mysli si, ze od te doby mu to cele patri. V tom pripade by to ale melo byt i naopak. Kdyz proslapu stopu na sneznicich, tak at tam lyzari nejezdi. Jenze oni jezdi, videl jsem to mnohokrat (ktera stopa byla driv poznas). Tohle proste nefunguje, funguje vzajemna ohleduplnost a trocha premysleni.

ratel píše:A pak do te lyzarske vleze nejaky ko.ot , kteremu se nechce jit ve vedlejsi pesi nebo jsou dva a chteji si povidat nebo se drzet za ruce. Nedelam si srandu, fakt jsem to zazil. Nejhorsi je to, ze to nikomu kdo nelyzuje nevysvetlis.

Ano, deje se to, ale myslim, ze vysvetlis. Staci nenadavat a chovat se slusne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod ratel » úte bře 3, 2015 21:19

mike píše:
ratel píše:Stopa jako stopa.

Nesouhlasim, viz vyse.


Myslim tim ze by se peso nemelo ani do strojove, ani do vyslapane stopy.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 21:26

Ja ti rozumim, ale souhlasim jen s tou strojovou. Vyslapana podle situace, viz vyse.

Mimochodem, v sobotu jsme sestupovali lesem podel sjezdovky. Na te se jezdilo s umelym osvetlenim a vlezl by tam jen sebevrah. Ovsem cely les byl taky rozjezdeny od lyzaru. Takze jsme jim v tom prosli na sneznicich. Prepokladam, ze dalsi den taky nadavali, ale co jsme mohli delat jineho? Nejak jsme se dolu dostat museli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod dudy » úte bře 3, 2015 22:02

ratel píše:....Souhlas, bezduvodne se s nikym nebavim. Ale kdyz nekdo jde ve stope, tak se ho zeptam, jak se mu tam jde. Posledne mi jakasi baba rekla ze jde prece mimo stopu - drazku. V okamziku odpovedi mela pravdu, ale za zatackou jsem videl tu katastrofu, sla primo ve stope, kdybych mel chut se vratit tak nevim co bych ji rekl .....

Chápu to správně, že aby Ti "baba rekla ze jde prece mimo stopu" tak "ses jí zeptal, jak se jí tam jde"?
Ale to, že šla ve stopě jsi zjistil až když "za zatackou jsem videl tu katastrofu, sla primo ve stope".
Z toho mi plyne, že neplatí "bezduvodne se s nikym nebavim", protože ses ptal ženský, která šla mimo stopu a to že tomu tak nebylo vždy jsi zjistil až posléze.
Takže Ti nějak nevím.
Naposledy upravil dudy dne úte bře 3, 2015 22:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod dudy » úte bře 3, 2015 22:18

Pokud je to tak, jak jsem popsal v mém případě výše a z bodu A do bodu B vede upravená běžecká stopa nahlížel bych případnou kolizi či konflikt mezi běžkařem a chodcem na souběžné cestě podobnou optikou, jako když chodce porazí auto třicet metrů od přechodu, nebo cyklistu na silnici souběžné s cyklostezkou,.
Při vší úctě, páni běžkaři a dámy běhny :twisted: , pokud je kvůli Vám zavřenejch x kilometrů cest, pokud kvůli Vám po každém sněžení řve v lese rolba, buďte alespoň na tolik slušní a snažte se v co nejvyšší míře využívat těchto privilegíí vyrvaných Vám ze společného prostoru na úkor ostatních a pokud si to i přes to všechno Vaše backcountryová duše žádá, buďte na společných cestách (protože ty jsou, na rozdíl od stopy opravdu společné) ohleduplní a shovívaví i k ostatním zimním aktivitám.
Nebo se příště fakt naseru a dám někomu do dršky.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 22:25

:smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod apuka » stř bře 4, 2015 9:29

ratel píše:Pro informaci - stopa upravena malou rolbou ci skutrem, tedy drazka a na kazde strane tak 20 -30 cm. Nic na brusleni. Ani na chuzi. Vlevo a vpravo tak metr ci dva hlubokeho snehu. Jde tady o uzurpovani trasy ? Klidne at si jde mimo stopu - tak proc to nedela ? Protoze se ji holt jde dobre v te lyzarske.
Abys dobre pochopil, co jsi v mem prispevku nepochopil :-), vysvetlim to na tomto priklade.
Jde ten skutr po turisticke znackovane stezce (ne lyzarske, jen turisticke!) uprostred, kde je nejmene snehu, na krajich je navato mnohem vice (napr. mikem popsana traverzujici cesta). Skutr udela stopu uprostred. Jenze to neni lyzarska stezka, ale chodecka a on nuti chodce, aby (kdyz nechcou slapat ve stopach) aby sli v hlubokem snehu. Asi vis, jaky je rozdil slapat v 20-30 cm snehu a 50-80 cm... Uvedene ja osobne povazuji za drzost a kdyby se mi nejaky lyzar ozval, proc chodim v te cesticce a ne v hlubokem snehu, tak bych ho asi prohnul necim...
Mimochodem, existuje turisticke chodecke znaceni, znaceni lzyarske /bezecke) a znaceni cyklisticke. A chodecka stezka NENI urcena pro lyzare, takze kdyz si tam udelaji svoji stopu, tak to v poradku neni, tam maji (minimalne) prednost chodci. A uz by tam vubec nemela byt strojova stopa. Na bezecke stezce ma prednost lyzar a tam chodec ma slapat mimo stopu, o tom zadna. To same pri soubehu bezece a chodecke trasy, ale mela by tam byt nechana cesta i pro pesi. A za nejvetsi zhovadilost povazuji uzavrit chodeckou (ne lzyarskou!) stezku ceduli "bezecka trasa, chodcum vstup zakazany"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod ratel » stř bře 4, 2015 18:10

Hm, tak to tě musím zklamat...

Skůtr jede. Po cestě, ta cesta je značena jako lyžařská, tj. oranžovou barvou na okraji. Hlubokým sněhem, my lyžaři ho máme rádi a rolba by si na vyfoukaných místech poškodila pásy. Cesta pro pěší se VEDLE te stopy vleze jenže to by se ti chodci museli ( božínku) brodit sněhem, kterého tam je všude stejně, není to žádný úvoz.
Mám dojem že se v zimě upravuje řádově několik procent všech cest. Jde o uzurpování ? Nebo jde o to že se pěšákům prostě v té stopě (ať už je strojová nebo ne) prostě dobře chodí a proto tam lezou a ostatní zasněžené cesty ignorují ?

Trochu pochopení by to chtělo.
Naposledy upravil mike dne stř bře 4, 2015 18:16, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci :-/
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Aktuálne snehové spravodajstvo - Malá Fatra

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 18:27

ratel píše:Trochu pochopení by to chtělo.

Ano, oboustranne. A taky nepsat v rozruseni, ktere brani editaci prispevku, ze? ;-)

Ona je cela tahle diskuse trochu jeden o koze a druhy o voze. O uzurpovani je rec proto, ze bezkari nebo lyzari projedou stopu kdekoliv a pak se tvari, ze uz jim cesta patri. A to i kdyz projedou uz existujici sneznicovou stopu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sneznicari a chodci versus bezkari a lyzari

Příspěvekod Mařena » stř bře 4, 2015 21:51

Tý jo, parádní diskuse, že mě to přinutilo se po dlooooouhý době přihlásit se a zareagovat. :ú
Některý názory mě docela nadzvedly ze židle a jakožto ortodoxního prkýnkáře je asi jasný, které to byly a na který straně stojím.
Docela velkej problém je, že podobně jako u lezení, cyklistiky nebo třeba běhání došlo s množstvím upravených tras i velkému boomu běžkování a tomu se začlo věnovat i spousta tupců, který maj jen to svý a na zbytek světa zvysoka serou.
Rozhodně je třeba rozlišovat strojovou a prošláplou stopu. Pak taky záleží na sněhu - jestli je prašan a je to měkký anebo je to oblevě a následném zmrznutí jako beton.
Strojově upravenou stopu na klasiku se nechodí a rána holí je na místě
To samé platí o pustě na bruslení, pokud je měkká a boří se
Pokud je pista utažená a tvrdá, pak není problém s chodci, natož se sněžnicemi.
V případě prošláplé stopy vedené navíc po turistické značce si asi běžkaři fakt nemůžou činit nárok na její výhradné vlastnictví, nicméně pokud je místo, tak je od chodce/sněžničáře minimálně slušnost jít vedle. Občas mi to přijde jako vyložená schválnost se ve stopě projít.
Uff :roll: , cChtěl jsem stručně, jasně a výstižně a stvořil jsem sáhodlouhý a nejednoznačný elaborát #-o , za což se omlouvám :ú
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Sněhobílé vykecávátko

cron