Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod aksam » stř zář 5, 2012 8:39

myslím ,že na baterii je to podobné jako s pneumatikama také se dá zjistit kdy byla vyrobena a výrobci doporučují kdy se má vyměnit...

jinak když botu s PU blokem,nejlépe čerstvě z výroby a používat,co to dá ať se dřív ochodí a nechá znova podrazit než ji sušit doma ve skříni a pak ,aby po cestě se někde rozpadla,což chápu,že člověka pořádně naštve....
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod mike » stř zář 5, 2012 16:12

No a prave to mi u bot chybi. Informace, do kdy se asi tak da bezpecne pouzivat. Nejspis se to zacne opravdu resit, az se nekomu podrazky rozpadnou v situaci, kdy to povede k ohrozeni zivota. Pravdepodobnost mala, ale dovedu si to predstavit.

Jasne, treba u mne to temer nehrozi, jelikoz podrazku ochodim do dvou let. Ale spousta lidi to ma jinak a ceka, ze kdyz boty pouzivaji jednou za cas, tak jim vydrzi cely zivot jako ty po dedeckovi.

Jinak z vyroby... Uplne novou botu poznas, ale jestli v prodejne lezela pul roku nebo dva roky uz tezko. Navic nevis, jak dlouho lezela podrazka na sklade u vyrobce, nez ji na botu prilepil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod terezaslovensko » stř zář 5, 2012 16:48

ked vas tak citam, napada mi otazka (asi je to zrejme, ale predsa sa opytam):

je lepsie kupovat boty napr. u Hudy, kde mi povedali, ze maju posledny par-dva, ale boty sa predavaju, alebo v inom obchode, kde im ma prist o dva tyzdne nova zasielka priamo z vyroby?
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod mike » stř zář 5, 2012 16:59

Jestli ti daji v Hudy slevu, tak tam ;-) Jestli planujes trochu vic chodit, tak je to jedno. Vic nez rok to v Hudy nejspis nelezi a ochodis je driv, nez se podrazka zacne rozpadat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod terezaslovensko » stř zář 5, 2012 17:08

vdaka :wink:
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod apuka » ned zář 23, 2012 10:34

Pri reseni reklamaci Meindlu (musel jsem cekat, kym se zjisti, jak se ma v systemu udelat) jsem si vsiml v prodejne jedne, podle mne hodne zajimave veci. Vzal jsem si do ruky nektere vystavene boty Meindlu, abych (jenom pro svou zvedavost) se podival, jaky je stav niti a obsazky. Ale zjistil jsem, ze nektere z bot mely kuzi hezky voskovanou (od vyroby, "voskovana kuze", neco uplne jineho jako natrena SnoSealem a pod.), moc prijemnou na dotek a na prvni pohled a pokus jaksi odolnejsi vuci zvraskaveni, rekl bych dokonce pevnejsi jak kuze bot, ktere takove nebyly. Vzhledem k tomu, ze se to lisilo i u stejnych bot, napr. zrovna u Lhas i u dvou panskych botach (jedna hneda druha do zelena), bych rekl, ze bud se u vyrobce zacali vice starat o stav kuze a lip ji od vyrboy osetrovat nebo ostatne boty lezely nekde skladem dost dlouho a jednoduse se vysusily. A to by mohlo byt jednou z pricin, proc po minimalnim pouziti (dokonce staci zkouset 10 min v obchode) zacina kuze vraskavet.
Doma jsem se zamyslel a povzpominal na chozeni po obchodech, kdyz jsem v rodine kupovali tur. boty - skoro vzdy byla nubukova kuze takova sucha, bez pocitu jemne "mastnoty" pri doteku. Toto plati prakticky v cele siri znacek a prodejcu, alespon tady v Ostrave. A pri starsich spominkach se mi vybavilo, ze vsechny stare boty, ktere nam vydrzely dlouhe roky (i s min. udrzbou) mivaly pri koupi tu "voskovanou" kuzi.
Nejsem zadny odbornik, ale sam za sebe bych ted radil kazdemu kupujicimu, at se snazi takovou vec vsimat. Ta "voskovana" kuze fakt na prvni pohled vypada, ze vydrzi vic. A nemyslim si, ze toto musi byt zalezitost jenom prodejcu, protoze ta bota muze lezet na sklade kdekoliv - v obchode, ve velkoskladu, u dovozce a i u vyrobce.
A ze 6-7 let zpatky jsme si bez problemu kupovali osetrene "cerstve" boty muze byt i tim, ze tehdy byl mnohem vetsi "boom" nakupovani techto bot, lip se "otacely" zasoby. Dnes mnoho lidi jeste spokojene pouziiva prave ty starsi boty a moznosti koupe v zahranici a hlavne v eshopech jsou nesrovnatelne vetsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod revengeboy » pon úno 9, 2015 8:29

P2080132.JPG
P2080131.JPG
P2080130.JPG

Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat na názor zkušenějších ohledně podrážky Vibram na botách AKU. Jsem jen hodně příležitostný turista, takže přestože jsou boty staré cca 10 let, byly v terénu doslova několikrát - jednou až dvakrát do roka. Skladovány jsou při pokojové teplotě, jak je snad vidět z fotek, jsou jinak naprosto nepoškozené, troufám si říct, jako nové. Přesto se mi totálně rozpadla podrážka, řekl bych že změnila strukturu jak fyzikální, tak snad i chemickou. Nevím, kde jsem v údržbě bot udělal chybu, nebo udělal chybu výrobce, ale jsem přesvědčen, že toto by se stát nemělo.
revengeboy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 9, 2015 8:18

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod JohnyFK » pon úno 9, 2015 8:43

Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod revengeboy » pon úno 9, 2015 8:55

Super článek, díky za odkaz. Každopádně já osobně tímto ztratil důvěru v takové materiály. Naštěstí se mi to stalo po cestě k autu a ne až někde v terénu. Nedovedu si představit, co pak na místě dělat :-(
revengeboy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 9, 2015 8:18

Příspěvekod pickard » pon úno 9, 2015 9:02

Je potřeba sledovat stari bot. Tohle je normalni, udělají to všechny s tímto tlumenim.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod revengeboy » pon úno 9, 2015 9:19

Vůbec jsem o této problematice nevěděl, takže jsem stáří nevěnoval pozornost. Zkusím zjistit, kde to kdo opraví a za kolik. Nebo pak koupím z Lidla za pár stovek nové, pravděpodobně vydrží to samé :-)
revengeboy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 9, 2015 8:18

Příspěvekod pickard » pon úno 9, 2015 10:40

Nojo, mrzi to. Ale je to fakt jako zlobit se, ze banány hnijou. Neexistuje 'kvalitnejsi' pohora, která by to nedělala. Kvalitativní rozdíly mezi botama jsou obrovsky, ale v životnosti tlumice to neni. Nekteri výrobci to ale myslim umi vyměnit (Meindl?).
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod dudy » pon úno 9, 2015 11:33

Tyhlety Ti to neudělaj.
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod pickard » pon úno 9, 2015 12:16

Jinak teda podle mě je trochu zavádějící název - řekl bych, že to nemá nic společnýho s vibramem, ten je v pořádku, to je ta guma dole na podrážce. To, co se rozpoadá, je tlumič mezi podrážkou a botou, což neni vibram...
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod revengeboy » pon úno 9, 2015 13:02

Aha, tak to se omlouvám vibramu :-) Každopádně do takového materiálu už nikdy nepůjdu.
revengeboy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 9, 2015 8:18

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod JohnyFK » pon úno 9, 2015 13:08

Dá se to vyměnit, já rozpadlou PU nedávno nechával vyměnit v Restday. Umí to tam.

(Teď jsem si uvědomil že jsem do nějakého vlákna zapomněl napsat jak to dopadlo.., doplním až budu doma...)
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod pickard » pon úno 9, 2015 13:53

revengeboy píše:Každopádně do takového materiálu už nikdy nepůjdu.


Tak to bude náročný. Moc nevím, kolik je na trhu bot téhle kategorie, který to mají udělaný jinak. Jistě jsou nějaký klasický šitý pohory s gumovým sendvičem, ale to je o dost jiná bota... budou nějaký těžký netlumený Dčkový...

Ale pohodlná lehká pohorka se podle mě dělá už mnoho let v podstatě jen takto. Ale třeba mě někdo vyvede z omylu.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod fps » pon úno 9, 2015 14:18

boty na celí život, to hold chce klasické celokožené pohory, většinou jsou kategorie C, nebo B/C, třeba tyhle nádhery Dallapè Calzature, Garmisch, Gronell, ale mají dvě nevýhody, jsou těžký, a nejsou zcela vodě odolné
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod mitau » pon úno 9, 2015 14:21

Skoro bych řekl, že i finančně se ti vyplatí koupit po deseti letech nové boty než kupovat dražší a pro tebe zbytečně těžké pohory, které by neměly PUR blok.

Jinak rada je jednoduchá - stačí trochu více chodit a to by byl zázrak abys do deseti let neprochodil podrážku ani nepoškodil vršek. Pak tě trvanlivost tlumení přestane trápit :D Ono rozčilovat se, že se rozpadne ten tlumič je podobné jako u kola nadávat na zpuchřelé pláště, když kolo "jen" deset let stálo v garáži. Prostě to jsou věci, se kterými se člověk musí smířit.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod revengeboy » pon úno 9, 2015 14:44

Všechny Vaše argumenty beru. Boty jsou dejme tomu 10 let. Ale pokud to udělají i po 4 letech, nepřijde mi to jako kvalitní materiál.
revengeboy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 9, 2015 8:18

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod pickard » pon úno 9, 2015 15:30

Myslím, že to dělají tak po šesti. Po čtyřech bych byl taky trochu zklamanej.

Co je kvalitní materiál, je samozřejmě otázka. Existují materiály, který to nedělají - ale mají taky nevýhody, jak už tu bylo zmiňováno. Materiál, kterej by byl tak pohodlnej, tak snadno umožňoval výrobu vodotěsný pohorky a vydržel mnoho a mnoho let, neznám.

Pokud vím, neexistujou pohorky, i třeba za 20.000,-, který by měly podobně pohodlnej tlumič, kterej se nerozpadá. Prostě to nikdo neumí udělat. Třeba jednou někdo bude... Ale prozatím se zdá, že je to možná nekvalitní materiál, ale zároveň technologická špička :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod apuka » pon úno 9, 2015 15:53

Existuji - tlumi EVA vrstva. Jenze tam je zase problem, ze se casem "stlaci" a uz netlumi tak dobre jako za nova. Takze z dlouhodobeho hlediska je to prast jak uhod.

@revengeboy: Pro Tebe je asi uplne nejvyhodnejsi si bud nechat vymenit podrazku i s mezipodesvi (bohuzel starou podrazku na novou mezipodesev asi nikdo neda) za cca 1300 Kc s uzit si to dalsich 6-7 let (takto mas mnohem vetsi jistotu, ze ta PU mezipodesev je relativne nova, nestala nekde 2-3 roky na sklade) nebo vzdy jednou za 3-5 let sledovat vyprodejni akce a za nejakou polovicni nebo i lepsi cenu si koupit nove boty. Jen bacha, ze nekde mohou byt nove botz jenom "nove" a opravdu mohly stat i nekolik let na sklade, co zarucuje, ze se PU rozpadne mnohem drive.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Podrážka Vibram po 10 letech

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2015 16:49

revengeboy píše:Aha, tak to se omlouvám vibramu :-)

Neni treba, Vibram dodava cele podesve vcetne toho rozpadleho PU bloku. Naopak, v tomhle vlakne (po slouceni) vys najdes vyjadreni od Meindu, ktery se vymlouva prave na Vibram.

revengeboy píše:Každopádně do takového materiálu už nikdy nepůjdu.

To mas asi smulu ;-) Viz odpovedi vyse.

pickard píše:Myslím, že to dělají tak po šesti. Po čtyřech bych byl taky trochu zklamanej.

6 - 10, ale nikdy nevis, jak dlouho boty nekde lezely na sklade. Kdyz koupis ve vyprodeji nejaky lezak, tak se ti muzou rozpadnout za chvili.

revengeboy píše:Ale pokud to udělají i po 4 letech, nepřijde mi to jako kvalitní materiál.

Po 4 letech od vyroby to neudelaji, ale ty bohuzel nevis, kdy boty byly vyrobeny a kdyz nekde lezi 4 roky na sklade, tak ti to po 4 letech udelat muzou. Meindl pise, ze se to stane za 8 - 10 let. Nezalezi bohuzel na tom, jak se nosi nebo nenosi, ale na case. Z tohodle hlediska se spis vyplati kupovat popularni modely ve vetsich prodejnach, kde se to toci a dostanes relativne nove boty.

Vlakno jsem sloucil s existujicim, at je to pekne pohromade.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2015 17:13

Tady mame ukazkovy priklad, kdy se podrazky rozpadly velmi brzo (pul roku?) po koupi. Dotycna sem bohuzel jen napsala a od te doby tu uz nebyla, ale na konci diskuse na FB potvrdila podezreni:
EndyRo Valašsko píše:Tak přátelé, boty jsou opravdu vyrobeny před x lety...Šoman potvrdil rozpad podrážky stářím, ovšem boty neochozené. nejspíše obchodníkem nakoupené někde ve slevě a prodané jako nové. Opravdu je to Planika... Takže čekám co borci ve Zlíně budou chtít za novou podešev...kurva!

Mimochodem, moc pekna ukazka, jak "funguje" Facebook. Clovek tam diskutuje akorat s virtualnimi "prateli" tj. lidmi podonych zajmu a znalosti, takze diskuse samozrejme k nicemu nevede. Kdyby dotycna (mam chut napsat faceblbka ;-)) misto toho, aby sem jen hodila jedovatou slinu na Planiku, ktera celkem za nic nemuze, se sem treba pak taky koukla, tak by hned prisla na to, o co jde a v cem je problem a mohla si celou tu nesmyslnou diskusi odpustit. Na foru totiz nejsou "pratele", ale spousta lidi z ruznyma zkusenostma a nejen outdoorovyma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod Noemi » úte led 31, 2017 20:43

Taky jsem zaražena rozpadem podrážky...nicméně - dá se to tedy opravit nebo ne?

Boty totiž jinak vypadají jako funglovky. Měla jsem úraz, takže jsem musela koupit jiné. Teď do nich konečně dorostla jedna malá známá.... ](*,)

Jestli ty boty půjdu hodit do kontejneru, tak to je tedy paráda :axe: .
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod mike » úte led 31, 2017 20:47

Vzdyt jsem ti odpovidal na puvodni dotaz v druhem vlakne, ze jo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost moderních trekingových bot

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2017 21:06

Hodim odkaz jeste sem, jelikoz je tam rozpad podrazek kvuli hydrolyze PU dobre popsany: https://hiking.sk/hk/ar/4686/co_je_hydr ... f=tit&rn=6

edit: prejmenoval jsem vlakno, nejak blbe se hledalo
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod fps » čtv čer 15, 2017 14:41

tyhle botky jsem nafotil tady na Schladminger Tauern
Přílohy
2.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2017 14:57

Nadhera :) To je tam nekdo vyhodil nebo byl pobliz majitel?

Na fotce vidim snih. Pochlub se, jak to dopadlo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod fps » pát čer 16, 2017 11:59

prostě tam byli odložený, a nikdo nikde

o víkendu jsem v zaměstnání, tak budu mít na to čas se o Schladminger Tauern trochu rozepsát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Boty