Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » sob led 17, 2015 23:44

@wawrik: grco uz to ctvrt roku nebyl a prazdnotu je treba zaplnit :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon led 19, 2015 20:10

Nemáte někdo zkušenosti se žďárákem od firmy Condor? http://www.spacaky-eshop.cz/internetovy ... rsky-pytel
Není to žádná membrána, jen zátěrový, neprodyšný materiál. Aby to větralo, je podél zipu našita síťovina, která je překrytá légou.
Sháním něco na méně náročné používání. Jsem ten tip člověka, co nedokáže spát na zádech, ale spí buď na boku nebo na břiše. Pokud bych byl na boku, tak bych byl hubou k síťce, nefuňel bych si tedy dovnitř. Mám, ale obavy, jak by se na to můj péřový Viking tvářil
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod Chmeld4 » úte led 20, 2015 8:33

Zkušenost nemám, ale předpokládám že by ti spacák zvlhnul štěstím 8) Do takového pytle bych lezl až v okamžiku deště.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Žďárák

Příspěvekod ondrejkout » čtv led 22, 2015 2:31

Dobrý den všem :)

Mám takové dilema. Rozdíl mezi zátěrem a GTX žďárákem mi je vcelku jasný. Ale mám celkem specifické požadavky - abych se tam vešel se psem (25kg). Použití mám vcelku taky jasné - lesy, louky a hory do 2500 m.n.m. (spaní).

Takže řeším, jestli je funkčně dobře použitelný tento výrobek:

Deuter Shelter II
http://www.hudy.cz/spacaky/deuter-shelter-ii,72322.html

Máte někdo zkušenosti prosím? Použití předpokládám zcela jistě s vyztužením vchodové části (strom, hůlka...). Jde mi o to, jestliže bude vchod takto otevřený, jestli ten zátěr bude taky tak hrozně zevnitř orosený, že by byl spacák v místě doteku mokrý (batoh uvažuju v místě nohou, ale stejně).

Pokud by nebyl k tomu, dočetl jsem se (asi zde), že někdo se psem spokojeně používá ten GTX žďárák US Army. Že je vcelku prostorný, odolný.

Za zkušenost a radu velmi děkuji!
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 21:11

Par postrehu k Outdoor Research Aurora Bivy. Koupen byl v US pri vanocnim vyprodeji, takze serie 2014.
Opravdova vaha 600g zdarak a 30g obal :roll:.
Material GORE-TEX® Respiration jde oproti starsimu modelu profouknout (hodne velky fuk).
Zasnezeny mokrym snehem a v kaluzi mokre brecky, jsem spal uplne v suchu. Dychal jsem do zdaraku a zip u hlavy byl rozepnuty.
Barevne oddeleny zip moskytiera/zdarak
Jeste krasne voni \:D/
Hur se rve do obalu.
Vyvoj v OR je k lepsimu. =D> Uvidim po vice akcich.
Naposledy upravil booze dne pát led 30, 2015 20:58, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » čtv led 29, 2015 21:19

AVzhledem k dobrým zkušenostem, které mají místní členové s vakem od US Army, zakoupil jsem tento. Sehnal jsem za necelých 1500 kč zánovní. Zánovní je v takovém stavu, že byl dle mě maximálně vybalen. na zipu ani drukách žádná zmínka použití. Na materiálu žádná čmouha. Dokonce má i lehce lesklý nádech (dwr???). Stejně mi to nedalo a vyzkoušel jsem funkčnost membrány. Vak jsem dal do vany a zalil celý vodou, krom zipu a místa pro hlavu, kudy by mohla voda zatéct. Cca dvě hodiny byl vak ponořen ve vodě a pak jsem jej vytáhl. Po rozepnutí byly na 5 místech malé, lehce vlhké flíčky. Vevnitř žádná loužička nebo jiný náznak proniknutí většího množství vody nebyl.
Zkoušel někdo podobným způsobem vak? Je to normální chování? Je to můj první vak, tudíž nemám s jeho chováním zkušenosti.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 21:27

Pokud je origo pro US Army, tak vydrzi i bourku. Je dobry, ale je tezky, objemny a svrchni material nasava po case vodu. Budes s nim spokojen. Ta dwr jde obnovit, ale material lehce zplechovati.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » čtv led 29, 2015 21:34

Ano, jedná se o originální kus. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o originálně zabalený kousek, testoval jsem, jestli není vak jen "zkulturněn" a membrána je funkční. Proto mě zajímalo, jestli jsou ty malé, lehce vlhké skvrnky normální jev nebo se jedná o problém s membránou.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 22:08

Starsi kousky protekly vzdy paskou na podlepeni svu. Ta se po case zacala odlepovat. Pokud ti do proteklo skrz latku, tak bych to videl jako problem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv led 29, 2015 22:11

Nejakych par vlhkych skvrn mi jako problem neprijde. Zdarak je na spani, ne na potapeni ;-)

@booze: oprav si to chybejici URL vyse, please.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 22:34

mike píše: Zdarak je na spani, ne na potapeni ;-)

Letni bourka v alpach = potapeni. V Hallstattu asi v roce 2013 bylo v kempu jezero. Po 3 hodinach deste cca 15cm vody. Ne vsichni chodi do hor, kdyz je krasne. :wink:
Na Dachsteinu nam pan pri prichodu na chatu, hned rekl, ze jsme cesi (ani slovo jsme nerekli cesky). Cesi jdou i v nejvetsich srackach, protoze maji zrovna dovolenou. Asi po hodine rekl, at se podivame z okna, ze jdou dalsi cesi. No mel pravdu. :)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » čtv led 29, 2015 22:43

Vsak ja tady roky tvrdim, ze do hor se nejezdi, kdyz mas dovolenou, ale kdyz je pekne ;-) Darilo se mi to prosazovat i v praci. Letos to teda byl problem, jelikoz pekne nebylo skoro vubec, a tak jsem si uzil nejhnusnejsiho pocasi za mnoho let, ale ani tak jsem se nepotapel. Kdyz prselo hodne, spal jsem na bivaku nebo na chate.

booze píše:Par postrehu k Outdoor Research Alpine Bivy. Koupen byl v US pri vanocnim vyprodeji, takze serie 2014.
Opravdova vaha 600g zdarak a 30g obal :roll:.

Hmm, v tom odkazu pisou 907g, jak to teda je? Jinak vypada dobre, to uz je napul stan :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pát led 30, 2015 7:16

vzhledem k tomu, že je vak řešen tak, že má v oblasti hlavy jen suchý zip kvůli lepšímu odvodu vnitřní vlhkosti, pokud by došlo k takové situaci jakou popisoval Booze, voda by se do něj určitě dostala tímto místem, membrána nemambrána.
Nebylo to v oblasti pásky, ale na volném povrchu. Byl to vždy malý flíček, tmavý, jen lehoučce vlhký. uvnitř žádná louže nebo nějaké množství vody nebylo. A právě proto jsem se ptal, jestli je to problém membrány daného kousku a nebo normální chování při takovém tlaku, který se v reálu asi konat nebude
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát led 30, 2015 17:15

Ne, normalni to neni. GTX by mel vydrzet pres 20 metru vodniho sloupce, par centimetru ve vane je nic. Dopadajici kapky deste udelaji vetsi tlak. Par mist bych ale neresil, problem by byl, kdyby to delala membrana po cele plose. Neni nahodou zdarak v tech mistech, kde to prosakuje, nejak promasteny?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát led 30, 2015 21:00

mike píše:Hmm, v tom odkazu pisou 907g, jak to teda je? Jinak vypada dobre, to uz je napul stan :)

Jak jsem narychlo opravoval, tak jsem spatne odkazoval a spletl nazev :oops: omlouvam se vse je opraveno.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát led 30, 2015 21:05

Rainier Wolfcastle píše: A právě proto jsem se ptal, jestli je to problém membrány daného kousku a nebo normální chování při takovém tlaku, který se v reálu asi konat nebude

Asi membrana domembranovala. Neni tam dirka? Prelozenina? Opravdu je to original? Kdo je psany contractor na stitku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pát led 30, 2015 21:25

myslíš, že těch 20 m vodního sloupce je reálná hodnota? vždyt při takovém tlaku musí dojít k protřžení materiálu ne? já schválně vždycky zkusil na to místo, které prosáklo, pár minut intenzivně sprchou na plný výkon stříkat a skvrna se nezvětšovala. dnes jsem to ve 21:00 dal ještě jednou do vany. Dal jsem to tak, aby opravdu vykukovalo co nejméně povrchu. nechám to přes noc a ráno uvidím co to udělá. tentokrát schválně udělám i nějaké fotky. Místa průsaku, jestli tedy v něm nebude kaluž, označím páskou a po vyschnutí detailně prohlédnu.
Opravdu se jeví vak nepoužívaně. ja jsem prohlížel každý druk a detailně i zip a přijde mi to jako funglovka. Na spodní straně není ani čmouha, ani oděrka. Jen je na vnitřní straně pod štítkem razítko. Dle mě je to opravdu originál, všude značky goretex. Kontraktora ráno napíšu, až vak vytáhnu.
testuju ho z jednoho důvodu. Kamarád si koupil holandský vak. Chtěl jsem do něj jít také. Líbilo se mi na něm, že má výztuhu v oblasti hlavy, moskytiéru a celkově je zajímavě řešený. Měl ovšem podezření na nefunkčnost membrány (prodejce inzeroval jako zánovní, v perfektím stavu). Mám velký balkón a proto jsme ho v dešti postavili. po cca 4 hodinách deště jsme ho šli zkontrolovat, jestli v něm nebude nějaká vlhkost. a žádná vlhkost v něm nebyla. bylo v něm na kýbl vody. Samozřejmě s reklamací neuspěl- prodáváno jako zánovní. Proto ta zkouška, abych případně mohl uplatnit vrácení tovaru v zákonné lhůtě.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát led 30, 2015 21:41

Ano. Nekde tu byl nedavno odkaz na clanek, jak se to testuje. Material neprotrhnes, protoze lezi na pevne podlozce. Muzes si to predstavit tak, ze na kovovou desku polozis savy papir, na ten GTX a na to valec, co ktereho nalejes vodu 20 metru vysoko. Kdyz tlak vodu pres GTX protlaci, bude pijak mokry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » sob led 31, 2015 6:24

Na ukázku přikládám pár obrázku, jak to vypadá po 9 hodinách ve vodě. Bohužel mi do rána místama vyplaval...
Přílohy
WP_20150131_002.jpg
WP_20150131_001.jpg
WP_20150130_001.jpg
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » sob led 31, 2015 6:24

a jeste foto stitku
Přílohy
WP_20150131_003.jpg
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » sob led 31, 2015 6:27

Tentokrát byl i po celé vnitřní straně na omak vlhký. Ale krom těchto flíčků co jsem nafotil tak nikde nic. Ta vhkost by mohla být podle mě zapříčiněna tím, že byl ve vaku teplý vzduch a ten byl poté ponořen do studené vody, takže orosení?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » sob led 31, 2015 15:20

Mike: myslel jsi těmi mastnými skvrnami toto? Takhle to totiž vypadá na tom místě po vyschnutí...
Přílohy
WP_20150131_007.jpg
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » sob led 31, 2015 23:37

Rainier Wolfcastle píše:Tentokrát byl i po celé vnitřní straně na omak vlhký. Ale krom těchto flíčků co jsem nafotil tak nikde nic. Ta vhkost by mohla být podle mě zapříčiněna tím, že byl ve vaku teplý vzduch a ten byl poté ponořen do studené vody, takže orosení?

Jo, to je docela pravdepodobne. V terenu se ti bude dit to same, jak bude tepla vlhkost ze spacaku konzenzovat na studenem zdaraku.

Rainier Wolfcastle píše:Mike: myslel jsi těmi mastnými skvrnami toto? Takhle to totiž vypadá na tom místě po vyschnutí...

Z fotky nedokazu posoudit, co to je, ale evidentne je to necim polite a to neco zhorsuje funkci membrany. Coz je nejspis vysvetleni tve zahady. GTX totiz funguje na principu povrchoveho napeti a to muze znecisteni snizit. Je tam jeste tenka PU vrstva, ktera chrani prave proti znecisteni a diky ni to ted nejspis netece vic. To co vidis je zrejme vysledek difuze pres PU, pri realnem pouziti to mozna bude mensi, jelikoz tlak par zevnitr bude vetsi, nez zvenku.

Byt tebou tak poradne prozkoumam, cim je to polite a mozna by se to dalo zkusit necim odstranit. Atsko SportWash tomu urcite neuskodi, muzes zkusit koncentrovany primo na ta mista.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod rob » ned úno 1, 2015 16:18

4. Zdarak US Army funguje super, ale je to svine.


Jak to myslis, ze je svine? Muzu ho sehnat kolem 1400, tak jsem o nem uvazoval.
rob
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned pro 21, 2014 18:22

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » ned úno 1, 2015 17:44

Na muj vkus je velky, neskladny, tezky. Nikdy me nenechal ve stychu! Spani v suchu i pri velkych bourkach.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » ned úno 1, 2015 17:50

@Rainier Wolfcastle pokud ho muzes vymenit, tak ho vymen. Na starem udelej malou nenapadnou znacku lihovkou, at te neo..bou a neposlou ti stejny kus. Vypranim by se to mohlo zlepsit, ale bude to spis polite nejakym kekelem pouzivanym v armade (palivo, cistic, mazadlo, rozpostedlo)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned úno 1, 2015 20:19

Booze: já bych ho vyměnil, ale oni to samozřejmě vedou jako zánovní tak bůhví co by poslali jako náhradu :( Achjo, škoda že venku není nějaká průtrž mračen, hned bych to šel otestovat v praxi ven...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Žďárák

Příspěvekod malejjarda » úte úno 3, 2015 10:42

Také začínám uvažovat o koupi žďáráku.
Karimatku cpete dovnitř (předpokládám, že moje by se tam mohla vejít) nebo pod něj?
A pokud dovnitř, co pod něj a jaká je odolnost proti protržení (kamínky, větvičky).
Díky.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » úte úno 3, 2015 11:21

Pokud ma chcat davam dovnitr a pod zdarak Tyvek. Jinak je karimatka venku. Zalezi jaky zdarak mas a co vydrzi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod malejjarda » úte úno 3, 2015 11:56

Zatím nemám žádný. :lol:

Uvažuji koupit od HP, buď Dry Cover (500g) nebo Super light Cover (240g). Zvlášť u toho druhého mám obavu o odolnost. Při té hmotnosti musí být opravdu hodně tenký.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

PředchozíDalší

Zpět na Stany