Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon čer 16, 2014 18:54

Nechal jsem si ho ujet ;-) Byl jsem zrovna pod Lipskou horou, mel neco malo pres dve hodiny casu a abych ten vlak stihnul, musel bych jit celou dobu ostrou chuzi po asfaltu. Coz by mym noham neudelalo dobre. Druha moznost byla zpomalit, vylezt na Lipskou horu, pokracovat pres noc a jet prvnim rannim. Myslim, ze jsem zvolil spravne :) Akorat mne nastvali v Kocourove, vzdycky jsem se tam chtel stavit v hospode na veceri a kdyz tam jednou prijdu, tak uz maji zavreno #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod martinnakole » čtv črc 3, 2014 12:06

Hmm, někam se ztratila diskuze na téma flapjack. Tákže:

500 g drcených ovesných vloček
250 g másla
200 g třtinového cukru
dvě až tři lžíce medu
cca 100 g nějakého sušeného ovoce (brusinky, zázvor) podle chuti

Celý máslo se hodí do kastrolu, rozpustí se, pak se v něm nechá rozpustit cukr a med. Potom se do toho nasypou vločky a ovoce, smíchá se to, hodí na pekáč, aby to mělo tak 2 cm na výšku, a peče tak 20 minut na 180 °C. Po vychladnutí to ztvrdne a dá se to krájet.

Chutná to trochu jinak než flapjack z obchodu (tam je margarín a místo cukru nejspíš golden sirup), ale i tak je to fakt dobrý a energetická hodnota odhadem 450 - 500 kcal / 100 g taky neni k zahození. Výrobní náklady na jeden pekáč max 100 korun a půl hodiny času a nedá se to pokazit.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Tomík » čtv črc 3, 2014 23:34

mike píše:To je proto, ze jsi mlady, pockej za 10 nebo 20 let ;-) ...

:D i stařík vydrží bez žvance vcelku slušnou zátěž... enem jsme víc líní ten hladíček, žízničku a občas ziminku překonávat ;)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod remda » ned črc 20, 2014 19:39

Nějaké tipy na SÝR,
který vydrží delší dobu i v teplejším počasí ???

Jaké sebou nosíte ?
remda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 541
Registrován: pát čer 15, 2007 11:14
Bydliště: Valmez - Valašsko

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod MichalRourka » ned črc 20, 2014 20:23

parmazán strouhaný nebo Grana Padano by mohl něco vydržet
Uživatelský avatar
MichalRourka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 26, 2012 8:01

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod oodoow » ned črc 20, 2014 20:38

Určitě nějaké ty tvrdé sýry. Parmazán nestrouhaný, prostě kostka, mi vydržel asi tak pět dní na Korsice, než jsem ho snědl a to tam bylo celkem horko. Zabaleno v papíru, do kterého to dávají v těch specializovaných prodejnách sýrů.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon črc 21, 2014 3:30

Pred zacatkem treku pres Grand Paradiso se chystam koupit mistni Fontinu jako pokazde. Zabalena v papiru z kramu vydrzi, nez ji snim tj. tak 4 dny a to i kdyz na batoh prazi slunce. Akorat je potreba davat bacha kde ji clovek vybaluje, kdyby byl nablizku strmejsi snih, tak by jeji vune mohla spustit lavinu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Vachon » pon črc 21, 2014 7:10

Dostal jsem jednou v Rumunsku od bači hroudu čerstvého sýra (co vypadá jako tvaroh) a v novinách jsem ho nesl tři dny (než jsem ho postupně snědl) a kupodivu vydržel úplně v pohodě.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Wiking » pon črc 21, 2014 7:57

Znam..
A kdyby se Ti to nepodarilo snist do 3 dnu, popr byla vyssi teplota, tak z toho vznikne takova pruhledna zluta hmota, ktere se rika tvaruzek (olomoucke syrecky)
Chut je luxusni, ale to aroma odhani snad i medvedy :axe:

Jinak abych vstoupil do diskuze: syr neni zrovna potravina kterou bych ssebou tahal na tury.
Ano, v horach kdyz to vymenis s bacem za neco a do 3 dnu snis, to jo.
Ale abych to prinesl ssebou, to ja osobne nedelam. Jsou lepsi a trvanlivejsi potraviny.

PS: Jako hobbychemik si myslim, ze nektere tavene syry maji v sobe tolik chemickych sracek (Tavici soli, fosforecnany atd ](*,) ) ze je muzes nosit mesic v tropech a nic se jim nestane.
Otazkou zustava zda by to normalni a racionalne uvazujici clovek chtel jist :rolleyes:
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Chmeld4 » pon črc 21, 2014 8:03

Sem na tom podobně jako Vachon. Při přechodu Albánských alp sem koupil asi půlkilovou kostku měkého ovčího sýra od místního bači a žral sem ho 4 dna a v pohodě. Pravda byl dost nasolenej, ale vedro bylo jako kráva. Měl sem ho v plastové šroubavací tubě. Pokaždé sem ho zahrabal někam hluboko do hadrů aby přes vedra přes den měl co nejmenší teplotu a přes noc sem ho nechával venku páč teplota padla. Jináč celkem dost lidí sebou nosí uzené sýry (jak plátkové, tak třeba parenicu, nebo oštěpok. Pak taky taveňáky celkem frčej. Dva dny určitě zvládnou :)
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Chara-din » pon črc 21, 2014 10:02

Osecká parenica uzená. Bez obav vytáhnu po týdnu z batohu a sním. Nosím jí s sebou často a vždy bez problémů. Je zatavená v plastovém obalu.

http://www.syrmex.cz/prehled-vyrobku/
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned lis 9, 2014 2:14

Zacal jsem hledat nahradu za tycinky, ktere prestali delat (resp. zmenili recepturu a totalne je zk*rvili). Mj. jsem vyzkousel Oatsnack. Chutove nic extra, ale jist se to da, je to takova dochucena hmota. Podstatne vic mi chutnaly Rawbite. Co mne ovsem u Oatsnack prekvapilo byla reakce tela. Velmi rychle nabuzeni, ktere vydrzelo docela dlouho. Jednou to bylo zvlast poznat; mel jsem za sebou vetsinu tury ve fantastickem prostredi a uz jsem byl docela unaveny. Nejdriv nahoru pres sedlo, pak vyhlidkovy traverz a dlouhy sestup udolim a prestavku jsem naplanoval u zavrene chaty, ktera byla kousek nad nim. Tech asi 80 vyskovych metru jsem se sotva vyplazil a k bivaku mi zbyvalo dalsich 800, coz mi v tu chvili prislo skoro nemozne. Snedl jsem tycinku, napil se, posedel asi ctvrt hodiny a vyrazil. Unava uplne zmizela a prvnich 500 hm jsem stoupal slusnym tempem, zbytek uz o neco min, ale porad v pohode. Jine tycinky (rozinkove Deli, Rawbite, nejake cerealni tycky) se takhle neprojevuji, sice pomuzou, ale ne tak moc. Blizi se tomu jen horka cokolada, kterou mam pro pripad nouze nejvyssi, tam ale funguje kofein a kdyz ji snim moc, mam problemy se spanim.

Asi bych mel jasat, kdyz je to tak skvele, ale jsem spis rozpacity, prislo mi to az neprirozene. Si rikam, jestli do toho nedavaji nejake drogy. Ve slozeni nic podezreleho neni (prelozeno Googlem):
Ovesné vločky (46%), invertní cukr, tuk glazura s banánovou příchutí (22%) (cukr, glukózový sirup, rostlinný olej, voda, sušené odstředěné mléko, emulgátory (E471, sorbitan), banán aroma, sůl, konzervační látky sorban draselný, barvivo annatto), glukózový sirup, obsahující kakao glazury (8%) (cukr, rostlinný olej, štíhlý kakaový prášek, emulgátor lecitin, aroma), margarín (rostlinný olej, voda, sůl, emulgátory (E471, lecitin), barvy (annatto, kurkumin), příchuť), banánové aroma (0,5%), kyselina citrónová. Obsahuje lepek, sója a mléčné.

Zadne okamzite negativni ucinky jsem nezaznamenal, ale postupne mi naskakaly na cele nejake bedary, coz je u mne opravdu neobvykle (pubertu mam skoro 30 let za sebou ;-)). Zadna tragedie a po navratu postupne zmizely, ale nikdy predtim se mi to nestalo. Nemuselo to byt zrovna timhle, ale nic jineho neobvykleho jsem s sebou nemel. Jeste teda ty Rawbite, ale to je ciste ovoce.

Co vy na to? Mate s tim nejake zkusenosti? Nebo vidite ve slozeni neco zajimaveho?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Expedicni strava (MRE, Travellunch, MountainHouse, apod.)

Příspěvekod mvaldo » úte lis 11, 2014 19:28

tycinky Clif Bar Energy Bar skusal niekto?
Naposledy upravil mike dne úte lis 11, 2014 19:39, celkově upraveno 1
Důvod: presunuto do lepsiho vlakna
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » úte lis 11, 2014 22:48

Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Indy » stř lis 12, 2014 8:33

byste jedli tycky co vyrabi takova prizdisracska firma?

zrejme jejich manadement usoudil ze jsou urceny pro samponky a frikuliny, takze tedka lakaji Justina B. nebo nejaky podobny panaky.

slogan "urceno pro umirnene extremisty" je ale moje dusevni vlastnictvi, jestli ho pouzijou, budu se soudit.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod wawrik » čtv pro 11, 2014 19:05

Som ochutnal lyofilizované jedlo od nemeckej firmy Lyo Food vyrábané v Poľsku. Dosť fajn. Taký Beef Stroganoff, keď sa tam dá trošičku viac vody, chutí ako naozaj dobrý domáci maďarský guláš. Škoda, že sa mi podarilo štvrtinu vysypať :-)
IMG_9984.JPG

To mexické čosi tiež nie je na zahodenie...

Jednoducho, komu sa prejedá chuť TRavellunchu alebo MH, jedno z tých dvoch jedál je na zmenu chuti moc fajn. Zato to ázijské bol pekný hnus...
Naposledy upravil wawrik dne čtv pro 11, 2014 21:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv pro 11, 2014 19:11

Hmm, ale Stroganoff by nemel chutnat jako madarsky gulas... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod MichalRourka » čtv pro 11, 2014 19:21

MANA -wtf-

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s "MANNOU"? Teď jsem na to narazil.
Stránky jsou mojemana.cz -vypadá to jako nějaká kosmická strava,
ale asi bych potom měl za chvíly pocit prázdného žaludku.

Nevím, nevím, jestli je to použitelné na nějakém delším treku, možná jako doplněk...
Uživatelský avatar
MichalRourka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 26, 2012 8:01

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod komin » čtv pro 11, 2014 19:30

wawrik píše:Som ochutnal lyofylizované jedlo od nemeckej firmy Lyo Food vyrábané v Poľsku. Dosť fajn.

Ja ich mam doma tiez ale zatial som ochutnal len panenku so zeleninou a zemiakmi a chutovo to bolo ok sice to stipalo tak zeby natom kludne mohlo byt napisane ze je to pikantne a tiez sa stotoznujem s wawrikom ze treba dat viac vody nez je navod lebo maso nasava vodu najpomalsie a akosi jej tam uz prenho nezostalo :cry:
Naposledy upravil mike dne čtv pro 11, 2014 19:34, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena citace
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv pro 11, 2014 19:37

MichalRourka píše:Ahoj, nemáte někdo zkušenost s "MANNOU"? Teď jsem na to narazil.

Taky jsem na to nedavno narazil. Puvodni myslenka tj. nahradit tim jidlo uplne je magorina, ale taky mne napadlo, ze na treku by se to hodit mohlo. Jako doplnek misto jedne nebo dvou porci denne. Chtelo by to samozrejme vyzkouset predem, co to s telem a travenim dela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod pavproch » čtv pro 11, 2014 21:38

v posledním cca roce sem minimaloval .... polo- až jednodenní výlety do beskyd a ta3 řeším lahví (therm-o-skou) pitiva a jedním banánem/jabkem.... o to víc zežeru po návratu do civilizace.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv pro 11, 2014 21:51

Na jednodennich vyletech muzes jist cokoliv nebo treba i nic, tohle je zajimave pro vicedenni (jestli reagujes na tu manu).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » čtv pro 11, 2014 22:13

Tak uz jsem se potkal v horach s lidma co s sebou meli syrovatkovy protein nebo sacharidovy gainer a urcite to ma smysl, ja byl zatim linej to s sebou tahat :) A bez shakeru se tyhle veci taky muzou blbe konzumovat, ale pullitrova petka by asi taky poslouzila :) To uz mi prijde lepsi si upect ty vysokokaloricky tycinky, k cemuz sjem se taky nedokopal.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod axi12 » čtv pro 11, 2014 22:52

Tím myslíš tyhle ?

martinnakole píše:Hmm, někam se ztratila diskuze na téma flapjack. Tákže:

500 g drcených ovesných vloček
250 g másla
200 g třtinového cukru
dvě až tři lžíce medu
cca 100 g nějakého sušeného ovoce (brusinky, zázvor) podle chuti

Celý máslo se hodí do kastrolu, rozpustí se, pak se v něm nechá rozpustit cukr a med. Potom se do toho nasypou vločky a ovoce, smíchá se to, hodí na pekáč, aby to mělo tak 2 cm na výšku, a peče tak 20 minut na 180 °C. Po vychladnutí to ztvrdne a dá se to krájet.

Chutná to trochu jinak než flapjack z obchodu (tam je margarín a místo cukru nejspíš golden sirup), ale i tak je to fakt dobrý a energetická hodnota odhadem 450 - 500 kcal / 100 g taky neni k zahození. Výrobní náklady na jeden pekáč max 100 korun a půl hodiny času a nedá se to pokazit.

Dělal jste to někdo už? Na jak velkej pekáč je tahle dávka cca? Tím myslím, abych neměl placku o výšce 3mm :D
Jaký ovoce byste doporučili - s ohledem na energii? Určitě nějaké ořechy nebudou k zahození a dál? :) zkoušeli jste tam někdo dát ještě čokoládu - estli to nebude moc sladké pak ?

EDIT: Nemáte někdo zkušenost s výrobou domácí ovesné kaše, která by se dala použít na treku?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát pro 12, 2014 1:56

@scinkk: pointa tehle stravy je podle mne v tom, ze by mela obsahovat vsechno, co potrebujes a to ve spravnem pomeru. Takze bys teoreticky nemusel jist nic jineho a mohl by ses obejit i bez varice. Pritom pomer vaha/kalorie neni spatny, co jsem koukal, tak podobny, jako u susenych jidel (TL, MH...).

Kaloricke tycinky jsou jina vec, ty uz nejspis pouzivame vsichni. Nekdo si je upece, jiny koupi. Fajn vec behem dne, ale nechtel bych byt jen na nich a to ani dva dny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod AldaCZ » pát pro 12, 2014 7:08

Ahoj,

je nějaká osvědčená metoda, jak ten FlapJack zabalit ? Je mi jasný, že to jde dat jen tak do papíru, sáčku apod., ale jestli nemá někdo něco vyzkoušeného, vychytanějšího, aby to pak nebylo po celým batohu.

Díkec.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod MichalRourka » pát pro 12, 2014 8:52

to AldaCZ: normálně to zabal do stretch potravinářské fólie :)
Uživatelský avatar
MichalRourka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 26, 2012 8:01

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod AldaCZ » pát pro 12, 2014 9:03

:MichalRourka

jo to mě napadlo taky, ale čekám, že někdo přijde s nějakým větším výchytem :lol:

Ale děkuji za reakci.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod komin » pát pro 12, 2014 9:12

Ja to davam do normal dozy lebo sa mi to v batohu skoro vzdy rozomlelo na karamelizovane vlocky :P a ta doza nevazi zas tolko.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » pát pro 12, 2014 12:32

@axi12: jj myslel jsem tyhle flapjack - preci jen mi prijde lepsi si je udelat a vedet co vsechno v tom je nez je kupovat - a tycinky jako treba Maxinutu nejsou asi zas tak kaloricke jako toto.

@mike- jo to chapu, i kdyz pokud dobre koukam ty kalorie dost vyzene nahoru ten olej.
To jen ze neco podobneho sezenes v podsate v kazdem fitness obchode pripadne si to namichas sam dle potreby. Jen ze mam pocit, ze se snazi to prodat jako neco extra lepsiho :)
Klasicky sacharidovy gainer je je smes tak z 60 % pomale cukry jako hlavne maltodextrin (ktery sezenes za babku) a zbytek syrovatkovy protein, nekteri vyrobci do toho davaj i ty vitaminy (bohuzel mimojine). Muzu kouknout kolik takovy klasicky gainer da kalorii.

Aha ted jsem si stahnul kompletni slozeni - jasne maltodextrin - Izolát sojové bílkoviny aby to bylo levnejsi nez syrovatkovy + vitaminy - arabska guma - aaaa sukraloza to jsme cekal - nojo humus :)

Jinak ja kdyz jdu jednodenni pres 40 km a jedu tam autem tak si do auta beru lahev kvalitniho gaineru ktery pak kdyz se vratim k autu vychlemstnu - dava to rychlou vyzivu svaluma a pomaha rychle regeneraci. Kdyz nejedu autem tak aspon doma pak pred spanim dam ciste proteiny opet kvuli regeneraci.

Delal bych to i na vicedennich ale to se na to radsi vybodnu. Misto jidel jako travellunch by se mit o teda nahradit nechtelo. TL beru hlavne proto, ze chci aspon jednou denne teple jidlo. Jinak bych asi radsi byl i na tech tycinkach nez instantnim piti. Mozna jako zaloha jedna porce muze byt dobra :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Treking