Ferraty v ČR a SR

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod petrbw » pon srp 4, 2014 13:49

Přílohy
Clipboard01.jpg
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » pát srp 22, 2014 11:34

Mám ferraty rád. Jsem dokonce rád, že začaly vznikat i u nás.
Vítám každý nový klettersteig.
Ale co je moc, to je moc.
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=1182 ... ici_kameny
Uřezat, zničit a autory a povolovače zmlátit.
Prasárna non plus ultra.
Nemám slov.
No to sem se zas nasral.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » pát srp 22, 2014 11:39

z fotek to opravdu vypada dost necitlive.

uplne nerozumim tomu ze se jim to podarilo zpapirovat. prijde mi ze na tohle snad neni mozny dat povoleni.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » pát srp 22, 2014 12:08

Co z fotek....
A co teprv z textu.
Ta pojebaná ferrata narušuje 14 z devatenácti cest!!! a "Kocoura v botách" zrušila úplně!!!
:axe: :smt071
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » pát srp 22, 2014 12:41

mmt a jeji vznik je legalni?

autori jsou znami?

vite o nich nekdo vic?

prijde mi to tak na reseni primluvou...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod vonkreuz » pát srp 22, 2014 12:44

To je na brigádu a předchozí návštěvu v pujčovně prac. nářádi, kde mají aku flexu. :mrgreen:
Indy, vše je popsané v tom článku, respektive v komentářích pod tím.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod pickard » pát srp 22, 2014 13:05

To je dobrá demence todle dílo.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » pát srp 22, 2014 13:07

cteni blogu na lezci je problem stejne jako hovinky.cz.

radsi bych si vybral waterboarding.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pát srp 22, 2014 14:51

vonkreuz píše:... vše je popsané v tom článku, respektive v komentářích pod tím.

Ano. Dulezite jsou ale jen dva, ktere sem zkopiruju, jelikoz se v tom bordelu na Lezci ztraceji. Prvni od mistniho cloveka, ktery to tam na rozdil od vestiny diskutujicich zna:
Jeden místní píše:Lezl jsem hodně cest na KK (dnes je většina z nich pod mechovou vrstvou a leze se minimálně), a následně i "ferátu" (která mi na této lokalitě nikdy neseděla). Je to dílko obce Bílý Potok, téměř žádný z lezců místních ani okolních HO do této akce nezasahoval. Nicnémě po absolvování feráty jsme uznal, že je to menší narušení lezeckých cest, než jsem čekal. Názor, že někdo spadne z lezecké cesty a přerazí se o drát, je zcela zcestný. Myslím, že po vyšumění afektů (a věřím, že většina negativně naladěných přispěvovatelů zde nikdy nebyla) by tu mohly oba trendy koexistovat....

A druhy dokonce od autora cest:
kolouch píše:Heheh, když už mě Kuldis jmenoval...Zajímalo by mě, kolik z těch co tu tak srdceryvně píšou o tom jak to pokurvilo cesty, byl v posledních pár letech lízt na Kočičákách...stromy zastínily jižní stěnu, takže je zamešená až hamba...většina cest co tu uvádíte tu z toho důvodu nejde lízt. Prostě mešinec! Všechny cesty, co jsem tam udělal, jsem tam udělal jenom proto, že jsme se na Hubertce v tý době dost často ožíral a byl jsem línej chodit někam dál...třeba na Grálovku. Ostatně spára nad ohništěm a Zkrvavený klouby vznikly pro potřebu chytání pádů a pak teprve se lezly...Takže když to shrnu: Ferata ničemu nepřekáží a to že kříží nějaký cesty, který nikdo neleze...nebo jen minimálně...je prostě alibismus odpůrců. Takže za mě: Raději osobně vytluču všechno železo, co jsem tam natloukl, než bych byl proti Feratě. Můj názor. PEACE!

Zvyrazneni je moje a myslim, ze by bylo fajn zmirnit vasne aspon tady. Kdo z vas tam lezl a budou mu ty cesty chybet? Kdo z vas se tam byl nekdy vubec podivat? Ja jo a muj dojem odpovida tem komentarum vyse. Ze je diskuse na Lezci naprosto debilni a plna velkohubych onanistu a silaku za klavesnici je normalni, ale sem bychom takove moresy tahat nemuseli, ne?

dudy píše:A co teprv z textu.

Text je psan clovekem, ktery je proti feratam zaujaty a mozna ma i mindrak z toho, ze se mu nepovedlo zamer prekazit (je to zeleny urednik). Navic je podle vseho naprosto zavadejici a psan tak, aby v vzbudil davove vasne. Coz se evidentne povedlo.

Takze prosim, co kdybyste se tam zajeli nejdriv podivat a az pak soudili? Pripadne se zamysleli nad tim, proc mistni lezci proti zameru neprotestovali?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod wawrik » pát srp 22, 2014 15:21

vonkreuz píše:To je na brigádu a předchozí návštěvu v pujčovně prac. nářádi, kde mají aku flexu. :mrgreen:
Aj ty, Brutus? :shock:

Som myslel, že tieto silácke riešenia sú vyhradené tatranským horským vodcom, s.r.o., aby im neutekali kšefty.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » pát srp 22, 2014 15:32

Na Kočičákách sem byl lízt asi šestkrát.
Kolikrát Ty?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pát srp 22, 2014 15:43

Kdy naposled? A s cim, co napsal autor cest, nesouhlasis?

Nejsem lezec a tudiz jsem tam nelezl, jen se tam byl podivat. Nevyznamna skalka, jakych je v Jizerkach plno. Akorat ze tahle je snadno dostupna i pro line lezce (a turisty). Z feraty tam nijak nadseny nejsem, prave proto, ze je to jen skalka a ferata kratka. Mnohem lepsi by byla ferata na Frydlantske cimburi, ale ta se zda byt zatim nepruchodna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » úte pro 2, 2014 18:11

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » úte pro 2, 2014 18:56

Zajimave.

Ale ja blbec si nedam rict a nedam. Kouknul jsem se do diskuse #-o Krome beznych deprivantu je tam samozrejme i nejaky kreten s pilkou na zelezo :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » úte pro 2, 2014 22:51

ale takhle to v adru zije.

kdo je schopen litz, leze.

kdo je schopen delat cesty, dela cesty a leze je.

no a kdo je schopen čičovat, cesty rusi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod axi12 » sob led 31, 2015 0:07

Neznáte někdo lidi, co stojí za vybudování některých z ferrat tady v ČR (Bechyně, Děčín, Tábor, Semily) ??
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » sob led 31, 2015 0:39

Evropské fondy, příteli.
Bohužel!
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod axi12 » sob led 31, 2015 0:42

Nemyslím finančně, ale fyzicky. Kdo to stavěl? Kdo to organizoval? A přeci jen ne všechny ty ferraty jsou placený z eu...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod dudy » sob led 31, 2015 8:13

Čokař alias Martin Marek
https://www.facebook.com/martin.marekcokar

Ale to co dělá je prasečina non plus ultra.
Navíc lže!
Klettersteig na Kočičáky o němž sám psal, že od toho upouští nakonec stejně udělal a prudí tak dlouho, až si prosadí svou i přes negativní stanoviska např. ochrany přírody.
Je to egoistickej hňup.

http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11515
http://www.horyinfo.cz/rservice.php?akc ... 2013090021
http://www.horyinfo.cz/view.php?cislocl ... ata-nebude
http://ferraty.wikina.cz/kocici-kameny/info-2/
http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11821
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » ned úno 1, 2015 0:03

Ja tyhle debaty na Lezci sleduju, jelikoz mne tema zajima, a jako sobecti hnupove se tam projevuji hlavne lezci. Zrovna ten tvuj prvni odkaz je dost otresny. Pan ochranar Husek si s nima ale nezada, jeho lkani nad Kocicaky a pokus (celkem uspesny) o vyvolani davove hysterie je dan hlavne tim, ze tam uz jeho pravomoc nesaha a nepodarilo se mu feratu prekazit. Z toho, co jsem od nej cetl, mi prijde, ze je proti feratam z principu, jelikoz taky leze, a ne kvuli ochrane prirody; tu jen zneuziva, aby mel duvody stavbe ferat(y) branit.

Cokare neznam, ale je mi rozhodne sympatictejsi clovek, ktery se o neco snazi a neco vybudoval, nez fanatici, se kteryma se neda domluvit a kteri si z nejakeho nesmyslneho duvodu mysli, ze skaly jim patri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod axi12 » ned úno 1, 2015 1:20

Proč se ptám... dostal jsem se k projektu Albánská výzva - Albanian Challenge a uvažuji o zapojení. Hlavním cílem relativně ambiciózního, nikoli však nereálnýho projektu je postavit most přes řeku, zmapovat okolí a vyznačit několik turistických cest /celkem 150km/ v jednom zapadlém údolí v Albánii. Zároveň se pokusit udělat údajně první (?) značenou canyoningovou cestu na světě (nevím, tvrdí to). No a pokud by se podařilo sehnat peníze, tak se pokusit udělat i ferratu v jedné stěne.

Zatím jen sháním informace, abych se mohl relevantně rozhnodout, zda je to naprostý nesmysl nebo to může mít reálný podklad. Jde mi o možnost a cenovou náročnost stavby ferraty. Proto jsem se ptal, kd oza tím fyzicky stojí.

Tipuji, že ukotvení ocelových lan bude asi pevnější než borháky na skále... i když tam zas působí dynamičtější a tudíž asi i větší síla... nevím, technicky (zatím) vzdělanější možná budou mít víc co k tomu říci. Jakékoli poznámky beru. Díky
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » ned úno 1, 2015 7:18

mike, ro*mrdat nekolik existujicich cest NENI neco vybudovat...

ze jsou lezci kokoti, to my vime, to jsou uz dlouho.

zel, cokar neni az tak dakeko, je to taky kokot, jen malino jineho druhu.

co se albanskeho experimentu tyka, nosnost lepenych kotev je prekvapive stejna a to nosnost skaly. s tou to doslova drzi nebo opada...

to most bude skutecna vyzva. za urcitych okolnosti bych mohl i prispet, tedy vyhradne osobne. ovsem, u nas se vesnice vylidnuji trvale, a sere pes. znas to, napred kosile...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod axi12 » ned úno 1, 2015 10:41

Tak pokud použiji stejné kotvy, očekávám, že nosnost bude stejná. Spíš jsem ale myslel, že to zatížení, které na ně působí, bude jiné. A předpokládám, že neexistuje jen jeden druh chemických kotev, byť se asi používajá jeden druh nejčastěji. Nevím. Jaký?

Ten most bude zajímavý. Návrh už je hotový, v březnu by se snad měl začít stavět u Brna na zahradě. Musí být celý rozmontovatelný a smontovatelný, žádná část nesmí mít délku větší než 1,2m a váhu více než 80kg. Takže se bude stavět z ocelových částí 1195 mm x 50 mm x 50 mm tuším. Na jedné straně bude ukotven do skály, na druhé straně by měl držet pod vlastní vahou ve třech gabionových koších. Šířka mostu je 80cm tak, aby se na most vešla max jedna kráva. Celková váha mostu (konstrukce, ukotvení, dřeva) by neměla být víc než 1 200kg.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » ned úno 1, 2015 14:33

objevujeme kolo.

po valce jsme dostali unra mosty. jeden byl donedavna v krase u holstejna.

bud je sehnat nebo znovu vyrobit podle dokumentace by melo byt mozne.

splnovaly myslim zadani, akorat fosny se dodavaly z mistnich zdroju.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod axi12 » ned úno 1, 2015 14:38

No, myslím, že ten projekt mostu už je hotový. Tam není moc co řešit. Mi šlo spíš o jinou věc...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod Indy » ned úno 1, 2015 16:03

pokud Ti slo o tu ferratu, to co pouzijes na lezecke jistici body vyhovi i pro ni.

doporuceny lepidlo viz chs, da se to sehnat za rozumne penize. michacich hubic budes potrebovat asi vic, to je normalni.

osazeni do skaly, poradna akovka vrtacka se 4britym vrtakem, u vrtaku pritlacit na kvalite neb to setri aku, a s dvojbrityma jen ztracis cas.

misto na skale musis vybrat tak aby bylo pevny tj kdyz nevis poklep kladivem, vedle pokladej ruku, kdyz duni spatne, kdyz se rozvibruje spatne, kdyz je to jak bys klepal do bloku cili je to spojeny tak dobre.

ostatne si to muzes s nama nekdy zkusit, jednou uvidis a budes to +- umet.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2015 19:02

Sel jsem vcera okolo Hubertky, a tak jsem se zasel kouknout na tu slavnou feratu a pry znicene cesty. Vysledek: mnoho povyku pro nic.

Ferata je fakt kratka a vede tak, aby pokud mozno nic nenarusila. "Znicene" cesty jsou tak popularni a casto lezene, ze jsou zarostle letitym mechem. Vetsina kruhu a borhaku je obrostena neporusenou mechovou vrstvou, ktere se nejspis leta nikdo nedotkl. Navic je cestou nahoru podobnych nebo vetsich skalek nekolik, akorat ze nejsou 5 minut od chaty, ke ktere se da dojet autem a lezci jsou lini hnout prdeli. Coz by se mohlo rict i o feratistech, ale jde o to, ze ty skalky jsou uz za hranich prirodni rezervace a tam ferata byt nemuze. O to uz se zeleny urednik Husek, ktery rozpoutal celou tu nesmyslnou hysterii, postara. Je mi na bliti z toho, ze nekdo takovy je placeny i z mych dani :vom:

Kvuli tehle ferate tam ale nepojedu a kdyz uz tam budu z jineho duvodu, tak nevim, jestli mi bude stat za to brat s sebou vybavu. Asi by byly potreba i lezecky, sice to ma byt B, ale nejsou tam stupy a v pohorkach by se to lezlo blbe (a nicila by se skala).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod deckardph » pon bře 9, 2015 19:43

Lezeni v jizerkach ma dost dlouhou tradici (prvni cesta okolo r. 1900) a uz od pocatku se tu dodrzuje pravidlo: zadny, nebo co nejmin zeleza (jisteni ve skale), diky tomu, je tu lezeni dost moralovy (odvazny). Spolecne s tim, ze je to dost hrubej material, skaly jsou casto spatne hledatelny a v obtiznym terenu to nikdy nebude sportoviste pro masu ale pro ty, ktery se odvazej, maj schopnosti a verej jim, nic vic neni potreba a je jedno jestli si rikas horolezec, turista nebo feratista..
Ferata jde uplne proti tomu ..
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2015 19:53

Feratu postavili mistni lezci. Spousta skal v Jizerkach je zpristupnena umelymi pomuckami, ty Kocicaky taky. Zabradli, zebriky, vysekane schody... Rekl bych, ze mista je tam dost pro vsechny a skaly nepatri lezcum i kdyz si to nekteri mysli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49286
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ferraty v ČR a SR

Příspěvekod deckardph » pon bře 9, 2015 20:05

mike píše: skaly nepatri lezcum i kdyz si to nekteri mysli.

deckardph píše: pro ty, ktery se odvazej, maj schopnosti a verej jim, nic vic neni potreba a je jedno jestli si rikas horolezec, turista nebo feratista..

Nevim jestli to v tom vidis, ale jde o to, v jakym stavu tu skalu nechas dalsim generacim a generace pred nama se snazily, aby toho po nich zustalo co nejmin (sam si psal, ze ty cesty jsou zarostly, takze skalu ani okoli to asi mnoho nepoznamenalo).
Naproti tomu, co zustane po ferate ..
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví