Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod kokrspanel » stř lis 12, 2014 10:13

Ahoj vlňáci,

jsem velkým příznivcem merino vlny. Od té doby, co jsem si koupil první kousek už prakticky nechodím v ničem jiném. Nedávno jsem kupoval opět cosi v HUDYm a jako vždy se mě prodavačka snažila (nevědě, že už toho mám doma fůru) obšťastňovat všemi možnými výhodami vlny, až jsme dospěli k hygieně...

Nějak jsme se zasekli na tom, proč vlastně ta vlna oproti jiným materiálům nesmrdí.

Celkem mi to vrtalo v hlavě a tak jsem hledal a hledal a na cz ani na eng stránkách jsem nic moc přesvědčivého nenašel.

Má někdo nějaké rozumné vysvětlení, proč moje tričko vydrží měsíc bez vyprání a polyester hážu po jedné jízdě na kole do prádeláku? :-k
kokrspanel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 6, 2014 10:29

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod vonkreuz » stř lis 12, 2014 10:33

Neřikej, že na origo stránce není obrázek s porovnáním vláken jednotlivých materiálu (origo merino ze Zélandu, klasická vlna a PES). Na tom obrazu by mělo být vidět, že merino vlákno je hladší a tak poskytuje méně prostoru/možnosti zachycení pro potvurky živící se potem a tělními výměšky a k tomu by měl následovat komentář o dalších přirozených antibakter. vlastnostech.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod mike » stř lis 12, 2014 20:12

kokrspanel píše:Má někdo nějaké rozumné vysvětlení, proč moje tričko vydrží měsíc bez vyprání...

Protoze jsi prase :twisted: Sorry, ale chodit v mesic nepranem tricku, pokud nejde o nejake extremni okolnosti, je fakt cunarna. Neni pravda, ze nosene merino nesmrdi, jen nesmrdi tolik jako ostatni materialy a ty to zrejme necitis. Strc to ale pod nos nejake cistotne zenske a neco si vyslechnes. A i kdyby nesmrdelo, tak spinave a nasakle potem bude.

Jinak jak uz psal vK vyse, jde o prirozene antibakterialni vlastnosti. Bakteriim se na povrchu vlnenych vlaken nelibi a tezko (nebo vubec) se tam mnozi. A umeliny tak smrdi proto, ze bakterie rozkladaji pot a tam se jim naopak dari.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod dudy » stř lis 12, 2014 21:00

Co maj co dělat ňáký bakterie v mym triku.
Tam můžou bejt tak nejvejš kvasinky, když se poleju pivem.

P.S. Víte jaká je to práce psát nespisovně s T9, či jak se to menuje?
To nejni taková prdel, jak psát bez interpunkce.
Že miku?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod mike » stř lis 12, 2014 21:14

Co v triku, ale na kuzi. Vykoupej se v Savu, treba se jich na chvili zbavis ;-)

Psat s T9 bez interpunkce je jeste vetsi opruz, protoze ji tam ta vec furt doplnuje, a proto ji mam vypnutou a sem stejne pisu z mobilu jen v nouzi nejvyssi ;-) Si ty svoje patvary pridej do slovniku a mas to vyresene. A vyzkousej si nekdy iPad, at si mas na co stezovat, ta ohavnost nahrazuje snad kazde druhe slovo nejakym vzdalene podobnym anglickym a jeste to dela automaticky. Jo, da se to vypnout nekde v globalnim nastaveni, do pul hodiny to najde kazdy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod dudy » stř lis 12, 2014 21:24

Když ja mám v oblibě přehršel patvarů.
Ta svině neumí ani přehršel, patvary, ani svině.
Teď už jo.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod mike » stř lis 12, 2014 21:26

No vidis, pomalu, ale jiste. Az ten slovnik naplnis, muzes ho prodat. pavprochovi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod kokrspanel » čtv lis 13, 2014 7:39

to měsíční nošení byl jen příklad, i když já to tričko vždycky přehodím přes židli a ono do druhého dne nějak vyvětrá... asi mám méně agresivní pot či co.

Spíš mi šlo o nějaké podrobnější vysvětlění na bází mikroskopů a 'vědci v nejnovějším výzkumu prokázali'. Že se bakteriím nedaří, tak to sice nějak asi bude, ale mě zajímá, jestli je to kvůli té struktuře vlákna nebo tomu materiálu nebo jakémusi lanolínu... prostě nikde nemůžu najít rozumné vysvětlení...

že bakterie nemají rády vlnu, to je něco jakože můj pes vždycky čůrá na smrček a né na jedličku... :))

každopádně jsem rád, že to funguje... *
kokrspanel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 6, 2014 10:29

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod Vachon » čtv lis 13, 2014 9:00

Mike: Prase neprase, ale možná tě překvapí, že jsou i výlety, kdy týdny fakt nepřepereš a současně nehrozí, že cestou potkáš ženskou, která by si k tobě čichala.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod apuka » čtv lis 13, 2014 13:19

"Merino vlna má stálý přirozený odpor k růstu počtu mikrobů a schopnost zadržování zápachu. Prádlo můžete nosit řadu dní bez stopy zápachu. Důvodem je v kombinace mimořádné schopnosti vlny pohlcovat vlhkost a nesourodosti vláken s velmi členitým povrchem. Zápach způsobují bakterie, které dávají přednost nechráněnému povrchu, rovným stěnám, proto se bakteriím daří v syntetických tkaninách."
"Výrobky z ovčí vlny obsahují množství lanolínu – vlnotuku (cca 0,1 %), který obaluje každý vlas vlny. Chrání ho tak před znečištěním bakteriemi a jinými mikroorganismy, čímž se výrazně podílí na jeho regeneraci označované často jako samočisticí efekt vlny. ... Merino vlna má přirozenou schopnost vydržet dlouhou dobu bez zápachu. Zápach způsobují bakterie, které se množí v klasickém spodním prádle ze syntetiky nebo bavlny. Díky jedinečnému složení vlněného vlákna, obsahu 90% proteinu Keratin, není vlna vhodná pro život bakterií a virů, omezuje jejich rozklad a množení a tak oblečení nezapáchá ani při dlouhodobém nošení."

To jsou slova z prvnich dvou odkazu, kde jsem do Googlu zadal "Proc vlna nesrmdi"... Myslim, ze je tam popsanych vice vlivou, asi nejdulezitejsi je odvod vlhka ven a nevhodny povrch vlakna, plus obaleni vlakna lanolinem a obsah keratinu. Ale napr. jakym zpusobem ucinkuje keratin na bakterie, atd. tak to si zkus najit nejake vedecke studie. Mimochodem podobne vlastnosti ma i hedvabi a nektere jine prirodni vlakna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod mike » čtv lis 13, 2014 18:29

@Vachon: myslel jsem, ze tenhle pripad jsem uvazoval:
mike píše:...pokud nejde o nejake extremni okolnosti...

Samozrejme kdyz jsi mesic v Antarktide, tak neni zadny problem, dokud se tricko nezlomi ;-) Ale tady spis jde o pripad, kdy se clovek vrati domu, prehodi tricko pres zidli, druhy den ho zas oblece a tak dal cely mesic bez vyprani.

kokrspanel píše:to měsíční nošení byl jen příklad, i když já to tričko vždycky přehodím přes židli a ono do druhého dne nějak vyvětrá... asi mám méně agresivní pot či co.

Ne, proste mas jen mizerny cich jako vetsina chlapu ;-) Vcetne mne. Bud za to rad. Stalo se mi, ze po vysazeni leku proti alergii se mi jako vedlejsi efekt na par hodin vylepsil cich. Bylo to strasne. Jel jsem zrovna busem s nejakymi Ukrajinci jedoucimi do prace a malem jsem vystupoval za jizdy. Od ty doby zensky fakt lituju ;-)

Co se tyce tve puvodni otazky. Jsem zvidavy tvor, ale u tohodle jsem se spokojil s vysvetlenim, ktere vyse nakopiroval apuka. Nic moc lepsiho jsem nevidel, keratin, lanolin plus povrch vlakna, vsechno nepriznive pro bakterie. Pravda asi bude slozitejsi a je otazka, jestli vysvetleni vubec zname. Muzes patrat dal a jestli neco zajimaveho objevis, tak to sem prosim dej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod dudy » čtv lis 13, 2014 19:27

Navíc název vlákna je dost blbě podanej.
Protože v merino vlně tělo smrdí stejně, jako v Moiře, ale nesmrdí to triko (narozdíl od tý Moiry).
Ale jinak samozřejmě těm vovcím vřelej dík.
Mě doma buzerujou, že mi smrděj hnáty mnohem míň.
I když teda živá vovce smrdí jak když píchneš dráteníka (a což teprve mrtvá).
To mi připomíná, že mám mast na vlka a v tý je takovýho lanolínu, že se bojim, kdy mě zhaftnou za zoofílii.
Naposledy upravil dudy dne čtv lis 13, 2014 19:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 13, 2014 19:27

mike píše:Samozrejme kdyz jsi mesic v Antarktide, tak neni zadny problem, dokud se tricko nezlomi ;-) Ale tady spis jde o pripad, kdy se clovek vrati domu, prehodi tricko pres zidli, druhy den ho zas oblece a tak dal cely mesic bez vyprani.

Důležitá je také vzdušná vlhkost, ve které se bakterie dobře množí. A ta je v Antarktidě velmi nízká. Stejně tak v suchých tropech, lidi se zpotí, ale nemají na sobě tolik bakterií, které rozkládají pot a tedy méně smrdí. Prakticky to potvrdila např. i manželka kamaráda, která v arabárně sama sobě méně smrděla, protože tam byl suchý vzduch.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod eman55 » úte lis 27, 2018 20:58

Nazdar,

potřebuji co nejteplejší mikinu. Trochu se mi rozbily záda (snad to nebudou plotýnky) a čeká mě cesta do chladnejšího počasí nad -30°C, ale nebude používaná na turistiku, pouze do města a krátký výlety.
Máte někdo tip, jsou na hřejivost nejlepší mikiny z ovčí vlny? Nemám s tím žádnou zkušenost.
Tady jsem něco našel, tak bych poprosil o názor, jestli by to byla dobrá volba, nebo se dá najít něco lepšího.

Díky
Naposledy upravil sobb dne úte lis 27, 2018 21:31, celkově upraveno 1
Důvod: link smazán - stačí obecný dotaz, reklama na shop raději netřeba
eman55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte říj 19, 2010 9:41

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod apuka » úte lis 27, 2018 21:35

Vlna bude dobra - ale radeji pleteny pulovr nez mikinu, sezenes teplejsi (nejlepe nekde primo napr. v Norsku). Jinak je asi moznost pouzit i perovy svetr, zrovna dudy ted prodava v bazaru jeden.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod mike » stř lis 28, 2018 0:00

Asi tak, perovy svetr je nejlepsi volba. Tady by mozna stacila i vesta. Dalsi v poradi to same se syntetickou izolaci. Svetry z ovci vlny jsou pri stejne izolaci vyrazne tezsi a nepohodlnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod apuka » stř lis 28, 2018 9:55

Ano, vahove je to nekde jinde. Na druhe strane to ma pouzivat do mesta a kratke vylety, tj. nepotive aktivity. A zkusenosti moje (i mnoha jinych) ukazuji, ze pocitova "hrejivost" je v tomto pripade nejlepsi u ovci vlny (uz jen ze tam neni ve smeru ke kuzi zadny "nehrejici" pridavny material jako Pertex a pod., ktery potrebujes nejdrive zahrat ale je to primo), pote peri (s vyhradou toho materialu "navic"). Synteticka izolace pri stani mnohem rychleji ztrati svoji "hrejivost". O tom se uz parkrat bavilo v jinem topicu, takze nema smysl, abys to zase rozporoval - Ty opravdu nejsi clovek co ma "rozbite zada" ohledne vnimani teploty, takze Tvoje zkusenosti jsou tady nerelevantni. Ja jsem na ucinek chladu na zada hodne citlivy a mam s tim obcas velke problemy, takze dost dobre chapu potreby tazatele.

@eman55: Pokud chces co nejlepsi reseni na Tvuj problem, mozna by ses mohl podivat ne na mikiny, ale spise zimni bundu s pravou ovci kozesinou vevnitr. Klidne s vetruodolnym svrchnym materialem. Nebo alespon vestu z prave ovci kozesiny (ne ty bez kuze jen s vlnou na textilii) - to Ti zada zahreje uplne nejlepe.

Edit: tu vestu rozhodne neber ze zajeci kozesiny. Ta sice taky drzi teplo, kdyz se uz zahreje, ale pocitove je to (alespon u mne) spise chladive, hlavne ze zacatku a vzdy kdyz se pod ni dostane vzduch. To same plati pro ledvinovy pas z nej.
Naposledy upravil apuka dne stř lis 28, 2018 12:00, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino vlna - jak to, že v ní nesmrdím?

Příspěvekod aksam » stř lis 28, 2018 10:44

eman55...začal bych teplým spodním prádlem, komplet z merina vyšší gramáže něco jako 250g/m2, pokud berou plotýnky, není špatný ani bederní pás z kožešiny, s ním neprochladneš. Ještě teplejší než merino, bude třeba kašmírový svetr. Do města bych technické péřové svetry neřešil.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43


Zpět na Oblečení