Nádoba na pití

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nádoba na pití

Příspěvekod seychel » úte zář 23, 2014 7:43

Chci se zeptat, jestli je nějaký rozdíl mezi materiálem u nádob na pití? Je výhodnější si koupit obyčejnou plastovou (PVC) nebo takovou tu železnou (předpokládám hliník?).

Co z toho je lepší, díky za odpověď. :)
Nadšený šlapač českých i slovenských vrcholů. V reálném životě je mi obživou webdesign. Moje stránky malá blesková půjčka před výplatou. A věčný teoretik.
seychel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon zář 22, 2014 16:32

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » úte zář 23, 2014 7:45

Vsetko ma vyhody a nevyhody
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod Chmeld4 » úte zář 23, 2014 8:33

Hliníkovky maj podle mého jedinou výhodu a to je větší nezničitelnost. Já používám obyč PETky, ale pokud bych se musel rozhodnout, tak beru nějakou Nalgenku s širokym hrdlem.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvekod pickard » úte zář 23, 2014 9:49

Taky Nalgene. Siroky hrdlo, je do toho videt, neda se znicit, stoji malo, kompatibilni se steripenem...
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod vonkreuz » úte zář 23, 2014 10:25

Hliníkoviky /Sigg a kopie/ mají vevnitř hygienický zátěr, který má omezenou tepelnou odolnost, takže se do nich muže nalít voda teplá max. 40st Celsia.
Polycarbornát-Lexan /Nalgene/ snáší teplotu v pohodě, lze do nich vařit čaj.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » úte zář 23, 2014 10:51

Jak som pisal, vsetko ma vyhody a nevyhody :)

Hlinikove Siggy nie su na nic teple, jak pise vonkreuz, len na studenu vodu. Horsie sa cistia a neni do nich vidiet. Vyhoda ale je, ze voda neni nicim citit, ani ked na nu prazi slnko, a je trochu lahsia ako Nalgene, aj ked ten rozdiel je viac menej zanedbatelny.

Nalgene ma vyhodu v tom, ze ked clovek nema zo sebou termosku, tak moze robit napriklad caj kludne do Nalgene, s tym sirsim hrdlom sa to lepsie cisti atd, ale voda z toho nechuti tak dobre, je to proste citit plastom, nie nejak tragicky, ale citit to je. :)

Ja mam doma asi 3 hlinikove (sigg, primus), 2 nalgene plastove, 3 tie skladacie plastove platypusy, hydrovak... Presiel som si roznymi obdobiami a vyskusal som vsetko. Nakoniec ale na hory nenosim z toho vobec nic. Nosim obycajne PETky (najlepsie 0.5l Pepsi, lepsi tvar jak Coca-Cola, alebo 1L Kofolu Outdoor). :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod mike » úte zář 23, 2014 15:43

Jj, taky nosim PETky, 1.5 litrove od Dobre vody. Plus jeden dvoulitrovy Platypus jako zalohu, kdybych PETku nebo obe ztratil a kdyz musim vecer pro vodu nekam daleko (pet litru staci na vecer, rano a aspon pulku dalsiho dne). Nevidim duvod k nejake lepsi flasce, PETky v pohode vydrzi 14 dni drsneho zachazeni a vahove nemaji konkurenci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod apuka » úte zář 23, 2014 16:23

Mne se v obchode libila 1l flaska Kofoly Outdoor. Potom jsem jednu koupil a neotevrenou plnou dal synovi do maleho batohu. A na nastupisti na stanici se lehce srazil s nejakym jinym batohem a flase kofoly nevydrzela a cela vysycela a vytekla. No, byla to sranda za 3-4 min batoh vybalit, ocistit od kofoly, snazit se vysusit a nabalit zpatky :lol:. Jo, Kofola byla cerstva, ne pred nebo po konci doby upotrebeni. Tak od te doby k tem flaskam nemam duveru a do Pet davam vylucne cistou vodu.
Jinak Nalgene se sirokym hrdlem je opravdu fajn, jedina skoda, ze se neopovazuji do toho strcit do studene vody spiralu :D. Ma jeste jednu vyhodu - samotna flasa zablena do obycejne igelitky udrzi horky caj v batohu teplym alespon teplym tak 2-3 hodiny, kdyz se na to daji komprese na kolena, tak i 5 hodin - my to tak pouzivame misto termosky na jednodenni vylety v zime. Myslim, ze hruba trekova ponozka (i pouzita, smradlava :wink:) jeste dele.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » úte zář 23, 2014 16:28

Jak pise mike, PETky nemaju vahovo konkurenci a hlavne ich potom vyhodim, a kupim nove, a neriesim nejake plisne, a podobne kraviny :)

Inak sa mi Kofola Outdoor teda este samovolne neotvorila, ani ziadna ina PETka :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod dudy » úte zář 23, 2014 16:31

apuka píše:.....Ma jeste jednu vyhodu - samotna flasa zablena do obycejne igelitky udrzi horky caj v batohu teplym alespon teplym tak 2-3 hodiny, kdyz se na to daji komprese na kolena, tak i 5 hodin - my to tak pouzivame misto termosky na jednodenni vylety v zime. Myslim, ze hruba trekova ponozka (i pouzita, smradlava :wink:) jeste dele.

Mám takovej pocit, že důležitá je ta ortéza, nebo fusekle (nalgenka, teda aspoň ta moje, moc neizoluje) a že stejnýho efektu dosáhneš i s PETflaškou (ani nemuší bejt outdoor).
Nejlepší je plastová flaška vod vocta a aby netekla, tak pod špunt igeliťák. :D
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » úte zář 23, 2014 16:38

Jo, aby si niekto nemyslel, ze si kupujem Kofolu OUTDOOR lebo si myslim, ze je na outdoor :) Ale paci sa mi ten tvar co ma :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod ita » úte zář 23, 2014 21:12

Pozdě, to už neokecáš :lol:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod James » stř zář 24, 2014 9:58

vonkreuz píše:...Polycarbornát-Lexan /Nalgene/ ...

To by ti v Rochesteru poděkovali.
Ani se tam už ke své "polykarbonátové" historii vůbec nehlásí. A na Bisfenol A by asi rádi zapomněli.

Od roku, tuším, 2008 Tritan.
Je to kopolyester skládající se dokonce ze tří monomerů. V různém poměru. Vznikají tak různé typy Tritanu.

dimethylterephthalate
1,4-cyclohexanedimethanol
2,2,4,4-Tetramethyl-1,3-cyclobutanediol

Takže Tritan má díky tomu prvnímu monomeru blíže spíše k obyčejné PETce než polykarbonátu.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod seychel » stř zář 24, 2014 11:33

Díky, už mám objednáno. :t:t
Nadšený šlapač českých i slovenských vrcholů. V reálném životě je mi obživou webdesign. Moje stránky malá blesková půjčka před výplatou. A věčný teoretik.
seychel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon zář 22, 2014 16:32

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod sobb » stř zář 24, 2014 11:37

vonkreuz píše:Hliníkoviky /Sigg a kopie/ mají vevnitř hygienický zátěr, který má omezenou tepelnou odolnost, takže se do nich muže nalít voda teplá max. 40st Celsia.
Mimochodem, co nastane, když do Siggovky člověk tu vroucí vodu nalije?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » stř zář 24, 2014 11:47

Odide ti ten lak :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod sobb » stř zář 24, 2014 11:53

sem původně myslela z chemického hlediska, případně jak dlouho to bude trvat při opakování tohoto postupu, ale budiž :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » stř zář 24, 2014 12:10

No nasiel som na nete, ze to nejaky typek skusal, a ze to normalne spenilo tu vodu a odislo asi hned po prvom raze, a ze uz potom nemal moc chut z tej flase vobec pit :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod Simi » stř zář 24, 2014 13:19

Vzhledem k tomu, ze jsem za mnoho let vlastnictvi Siggovky v ni mel teplej caj x krat, uz tam zadnou vrstvu asi taky nemam... :ú To jsem ani netusil, ze tam nesmi horky.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod grco » stř zář 24, 2014 13:40

@Simi: Je dost mozne, ze to nie je zdraviu skodlive, ale len nechutne :P Ja do hlinikovej Sigg flase som nikdy nelial nic horuce, pretoze by som sa obaril, ten hlinik tu teplotu v momente prenesie von...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod Simi » stř zář 24, 2014 14:50

No ja na ni mam nejakej termoobal. V konfiguraci flaska-obal jsem to pred lety dostal. Takze to obcas pouzivam jako lehci a horsi alternativu termosky. Ono to teply nevydrzi tak dlouho, jak v termosce, ale zase to prd vazi. Obcas se to hodi...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod pavproch » stř zář 24, 2014 17:11

mám to skoro stejně jako simi

v léte dyž je hic, tak Petky
dyž sa ochladí, tak chliníkovýho Sigga resp. Axona a valim do teho vařící čaj už leta + DIY flísový slušivý obleček = vydrží to vlažné až 4-5 hodin
a dyž je kosa, tak thermoska...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod nephirus » pát říj 24, 2014 20:12

vonkreuz píše:Hliníkoviky /Sigg a kopie/ mají vevnitř hygienický zátěr, který má omezenou tepelnou odolnost, takže se do nich muže nalít voda teplá max. 40st Celsia.


Ja do svoji 1.5l sigg lahve liju vrouci vodu bezne a vnitrni lak stale drzi. Jenom je dobry mit ten neoprenovej termoobal, aby si clovek nespalil hnatu :)

viz SIGG FAQ:
Q: Can SIGG Bottles be used for boiling water?
A: No. Extreme heat can damage the exterior paint. There is also an acute risk of burns as aluminium is a good heat conductor.

Vnejsi lak uz mam stejne docela omlacenej, takze mi to nejak moc nevadi...
nephirus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 16, 2013 21:43

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod Wiking » sob říj 25, 2014 20:15

grco píše:1L Kofolu Outdoor)...


:shock: Co to je?? Ja znam jen normalni Kofolu.. :-k
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod mike » ned lis 9, 2014 1:41

Kdyz jsem ted na horach tavil snih a vodu sleval do dvoulitrove Platypus flasky, nejak mi nesedelo mnozstvi. Dneska jsem ji vymyval, a tak jsem meril, kolik se tam doopravdy vejde. A byl docela prekvapen. Litrova ryska ve skutecnosti odpovida 0.85 litru a dvoulitrova asi 1.75 litru. Maximalne se tam vejde 2.45 litru.

Seknout se o 15% mi prijde docela hodne. Mate to taky tak nebo je ma flaska nejaka anomalie? Normalne to nevadi, jelikoz kdyz je voda, beru plnou, ale ted jsem setril a odmeroval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod scinkk » ned lis 9, 2014 9:19

No ja mam treba Hydrapak 3l a jsem si jist, ze se tam 3l nevejdou, tak 2,5, ale nemeril jsem to, ...tak nevim jak ty objemy stanovuji :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod wawrik » sob pro 6, 2014 1:48

No, som teraz zistil, ze ta tazka a neprakticka siggovka moze byt za urcitych okolnosti praktickejsia ako PET. Partacka ju mala, aj s neoprenovym obalom, myslim, ze keby som ju mal, asi by som ani nepotreboval termosku.

- Hlavna vyhoda - pri obcasnych navstevach ubytovni alebo domov miestnych ju stacilo postavit na pec a voda sa celkom rychlo ohriala. Ja s PET som sa len smutne prizeral.
- V noci v spacaku fungovala ako lepsi termofor. Teplo pustala sice pomalsie, ale dlhsie. Btw, 0,5-litrova cocacola mala na tretiu noc objem ledva cez 4 deci, ako sa od tej horucej vody zmrskla :-) Mi aj bolo divne, preco ta nalepka zrazu tak planda...
- Velmi bezpecny uzaver. Clovek sa nemusi bat, ze sa mu v noci v spacaku otvori.
- Teploty na treku boli okolo nuly aj cez den, ale slnko svietilo celkom dost, hlavne doobeda, takze trochu ohrievalo aj flasu. Po hodine na slnku side-by-side bola voda v PET stale studena, v siggovke bola pitna. Podotykam, ze mojmu hrdlu dost vadi podchladena voda a pit ju bez rizika ochorenia nemozem, takze to bol rozdiel typu pijem-nepijem.
- Caj v nej bol teply (resp. nie studeny) tak 5 hodin, aj ked PET s neoprenom by na tom asi bola podobne.

Asi ju na najblizsom treku vyskusam. Nevie niekto, ci klasicky Steripen so zatkou pre PET flase spolahlivo utesni aj Sigg s tym standartnym uzkym hrdlom?

A druha otazka - neexistuje podobna flasa z titanu? Mam na neho trochu uchylku a hlinikove zliatiny nemam velmi rad...

Mimochodom, moj oblubeny dvojlitrovy platypus zacal tiect. V mieste ohybu, asi tam primrzali zvysky vody a urobila sa mikrotrhlina, volnym okom neviditelna :-( Da sa to nejako teplom opravit?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod mike » sob pro 6, 2014 4:29

wawrik píše:Btw, 0,5-litrova cocacola mala na tretiu noc objem ledva cez 4 deci, ako sa od tej horucej vody zmrskla :-) Mi aj bolo divne, preco ta nalepka zrazu tak planda...

:) to znam, moc horka voda. Taky jsem si jednou takhle pritapel ve spacaku. Nekolik dni za sebou byla flaska v pohode, ale pak jsem tam nalil moc horkou vodu, flaska zmekla a scvrkla se. Kdyz teplota klesla, tak zas ztuhla, ale nalepka uz plandala. Mam pocit, ze aby to udelalo, musela byt voda blizko varu, muzes to doma vyzkouset.

wawrik píše:A druha otazka - neexistuje podobna flasa z titanu? Mam na neho trochu uchylku a hlinikove zliatiny nemam velmi rad...

Nevim, ale uvazils, ze titan ma horsi tepelnou vodivost a tudiz se cast uvadenych vyhod ztrati? Nektere se zas vylepsi, voda v tom asi vydrzi tepla dyl.

Mimochodem, do Sigg flasky by se nemela lit horka voda. Plus dalsi diskuse o kus vys tady.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod wawrik » sob pro 6, 2014 7:53

Jo, to s horúcou vodou do Siggu viem. Ale keď to nevadilo princeznej, tak mne tobôž :-)

Myslím, že zdravotne to aj tak bude o dosť viac v poriadku, ako liať vriacu vodu do PET :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nádoba na pití

Příspěvekod fps » sob pro 6, 2014 12:15

já v zimě beru termosku, a do ní vařicí čaj, sice litrovka váži 507g, což je dost, ale zase neberu filtr na vodu který váži 390g, ráno uvařím 1l čaje, a celí den mam vařící čaj do kterého rozpouštím led, nebo sníh, takže z toho udělám i cca 2l tekutin, což v zimě na den úplně bohatě stačí, plus k snídaní 0,5l čaje, nemusím přes den ve sněhu a v mrazu shánět vodu, a případně jí filtrovat, a jak se teplota vody blíží k nule, tak se nedá vůbec pít, zbytečně tím prochladne organizmus, a taky hrozí bolest v krku, nebo i angína, obzvlášť když je organizmus rozhicovaný při celodenním chození
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření