Úroveň českých horských vůdců

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod ratel » stř zář 10, 2014 13:39

Ze by tatranska ( ci jina turisticko - prumyslova) lobby ?
Vzdyt oni pecuji o tvou bezpecnost vlastne...treba by EU mohla pripravit normu, ze se v terenu o vetsim sklonu nez xx stupnu musis pohybovat jen s guidem. A tech XX stupnu si kazda zeme nastavi dle vlastnich podminek ( MAdarsko :P např.).
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod grco » stř zář 10, 2014 13:45

Jo narazal som na Gerlach, ale myslim, ze napriklad aj Kilimanjaro je podobne, a urcite je toho vic... Proste umelo vytvoreny dopyt pre miestnych gajdov... Na taketo kopce ja z principu nikdy nepojdem
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod ratel » stř zář 10, 2014 13:59

jasne, podle mne je to kdekoliv kde turistika a horolezectvi nemaji dost silnou pozici a tradici a funguje lobby mistnich. Predstav si to v zemich jako Rakousko, Svycarsko, Norsko atd. tam by autora takoveho narizeni zaslapali pohorama nebo lyzakama do zeme.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod pickard » stř zář 10, 2014 14:10

Ten Gerlach se aspoň dá ošulit s kartičkou a lanem... to Kilimanjaro je asi zabitý.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod grco » stř zář 10, 2014 14:26

@pickard: no jo, ale na gerlach sa mi nechce ani tak, kdezto nad kilimanjarom by som aj premyslal :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod pickard » stř zář 10, 2014 14:35

Taky jsem přemýšlel, přečet pár reportáží o handrkování s místníma "vůdcema" a odjel jsem zase zpátky do Tyrol a dobře jsem udělal :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod jenam » stř zář 10, 2014 14:47

Trochu OT... Jak jste Vy zkušenější přišli ke svým dovednostem o pohybu v horách? Jde mi o to, že já u hor nebydlím a nemám kamarády, kteří by tohle dovedli. Takže když se chci naučit pohybovat v horách, je lepší si přečíst pár knížek a pak jet do třeba do Tater a tam zkoušet uplatnit teorii v praxi, nebo se vyplatí/není ztráta peněz zaplatit si nějaký horokurz či bergfíry (viz diskuze)? Samozřejmě je to otázka delšího období a člověk se učí pořád, ale teď mě zajímá ten samotný začátek a základy.

Edit: mám na mysli pohyb po sněhu a ledu.
jenam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř srp 27, 2014 14:17

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod pickard » stř zář 10, 2014 14:53

Z osobní zkušenosti kombinace samostatného pohybu v méně náročném terénu, knížky, internet, youtube, fóra, kurz. Přibližně v tomto pořadí.

Uvedený postup obvykle vygeneruje též nějaké ty kamarády.

Myslím, že i zde na foru v sekci hledám parťáka může uspět inzerát typu "hledám někoho zkušenějšího, kdo mě vezme na hory".

Edit: Jinak teda na těch kamarádech je třeba tak jako tak pracovat, protože na spoustu pohybu po sněhu a ledu (a šutru) je potřeba vícero člověků ryze z technických důvodů.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod ratel » stř zář 10, 2014 15:05

Ja bych uprednostnil hledani kamaradu. Dneska je sice takova individualisticka doba ale urcite je lepsi se neco ucit v parte (klubu, oddilu) nez sam.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » stř zář 10, 2014 15:24

pickard píše:... protože na spoustu pohybu po sněhu a ledu (a šutru) je potřeba vícero člověků ryze z technických důvodů.

Neni, jen je to bezpecnejsi. Jinak zalezi na nature.

Za sebe: cist, koukat, ptat se, premyslet, zkouset si to v lehcich terenech a v horach postupne zvysovat obtiznost. S kazdou tezsi turou se posouvam maly kousek dal. Neni to rychly zpusob, ale ja uz jsem holt takovy a delam takhle (skoro) vsechno. Zaplatit si nejaky kurz nebo vudce by asi uceni urychlilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod Leštěnka » stř zář 10, 2014 15:39

Za mě rozhodně horoškola!
Uživatelský avatar
Leštěnka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 215
Registrován: pon říj 11, 2010 19:43

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » stř zář 10, 2014 15:57

pavproch píše:a přesně teho bych sa bál - dyž ty sám nevíš kde tvoje limity sou, jak to ten gajda má vědět? to je téměř jistá cesta do pekel....

grco píše:Keby to bola temer jista cesta do pekel, tak tam uz asi vacsina ludi, co chodi s guidom je, ne

Prece nechces po pp, aby priznal, ze napsal blbost :twisted: Vzdyt tohle je presne jejich prace, odhadnout, co si s klientem muze dovolit a zajistit mu bezpecnost. A pripadne to i otocit. Kdyby to bylo jak pise pp, tak by s vudcema nikdo nechodil a realita je nekde jinde.

grco píše:Mne ovela viac vadi system guidov, ze si ho musim niekam vziat, aj ked nechcem, lebo na to napriklad mam v pohode aj sam

Jo, to jedine mi vadi. Kdyz si hory v podstate zprivatizuji jako se stalo v Tatrach. A proto jsem tam prestal jezdit a dokud tu prasarnu nezrusi, tak se tam nevratim.

pickard píše:Ten Gerlach se aspoň dá ošulit s kartičkou a lanem...

Kvuli 2600 a neco kopecku prijit o dustojnost?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod progym » stř zář 10, 2014 15:59

To Jenam:

horoškola.....a proč?
Jestliže je školitel fundovaný, tak dostaneš nepokřivenou metodiku alá zkušený kamarád.
Při nácviku v praxi budeš opravován aby jsi to dělal opravdu, tak jak se má.

K těm zkušeným:
můžeš se přidat ke "zkušenému" a pak třeba zjistíš, že ten dotyčný roky šmajdá po kopcích ledovcích, ale vlastně neví k čemu jsou samosvorné uzly a kde je použije...
Jeden "zkušený" mě tvrdil, že při záchranně z trhliny se štand udělá tak, že se zapíchne pikl do sněhu a sedí se na něm.....

Takže, horoškola v praxi......a chodit zkoušet, opakovat si zásady.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod apuka » stř zář 10, 2014 16:44

ratel píše:jasne, podle mne je to kdekoliv kde turistika a horolezectvi nemaji dost silnou pozici a tradici a funguje lobby mistnich. Predstav si to v zemich jako Rakousko, Svycarsko, Norsko atd. tam by autora takoveho narizeni zaslapali pohorama nebo lyzakama do zeme.
Nedelej si iluze. Uz tady na foru nekdo psal, ze primo ve Ventu mu rekli na infocentru, ze na Similaun se muze jenom s mistnim guidem. A ted si predstav Nemce z rovin, co tam prijdou na dovolenou, kdyz toto slysi - caluji a jdou (a nejenom na tak "tezky" teren jako Similaun, ale po kecech i obycejne turisticke prechody po znackach mimo ledovec (v te oblasti se jedna i napr. Obergurgl - Ramoljoch - Vent, coz je teda - az na vyskometry - dlouha, ale relativne jednoducha tura s prechodem par set metru plocheho snehoveho pole, kde nejsou treba ani macky - samozrejme myslim v lete za dobreho pocasi a podminek). A ze tyto neoficialni informace z oficialnich mist (mistni infocentra) dost rozsiruji... Ve Svycarech, kdyz jsem se koukal na ofiko stranky nekterych oblasti, taky natolik vrele doporucovali guida vsude do vyssich partii (tj. nad 3000m), az to vyznelo., ze se bez nich nemuze ani nesmi... Napodobne na nekterych strankach v Norsku.
Jinak jsou guidi "tahaci", "nejradejibychhoskoplzvrcholove" i "nejskvelejsiskolazivota" vsude -jak v Cechach, na Slovensku, tak i v Alpach. Ale casto hodne zavisi i na klientele - spominani Nemci v Rakousech casto jednoduse jdou na hory s tim, ze kdyz si zaplatili vystup, tak neni zadna moc, ktera jim to znemozni a daji to guidovi hodne dobre a silne znat a berou to tak, ze guide je tam proto, aby "odvedl praci za seba i za ne" (proste mula, osel a vul v jedne osobe) a oni si akurat nalehko budou vykracovat a popijet si snapsa a pivecko na vrcholu. Kdyz vsak jsou klienti "normalni", tak byva normalni i guide. Samozrejme, vyjimka potvrzuje pravidlo, ale nejak se ty skupinky klientu a vodcu tak nejka nachazeji.
A ze proc a pro koho guida? My jsme byli ve skupine jeste s dalsimi ctyrmi Nemci na lehcim 5-tidennim ledovcovem prechodu. Chteli jsme si vyzkouset, co obnasi ledovec - casto jsme kolem nej chodili ale nikdy jsme na nem (krome kraju na bezpecnem miste) nebyli, protoze jsem nemeli zadne zkusenosti ani vybaveni. Navic jsem nikdy nebyli ubytovani na alpske chate a takto se to zdalo lepsii na sbirani zkusenosti. Bylo to docela uzitecne, neco jsem se naucili (i kdyz bychom radi vice), neco nachodili (i kdyz my bychom radi vice :lol:, kvuli jedne nemecke holce, ktera mela vyskovou nemoc uz ve Ventu jsme museli jit pomalu a nejbezpecnejsi cestou a nedelali jsme odbocky), atd. Sami bychom to nikdy neudelali - meli jsme (a stale mame) velky respek pred ledovcem, ale ted uz vime, ze jednodussi ledovcove tury v dobrych podminkach bychom zvladli i sami - jenom se jeste naucit vyprostovani.... A toto pouceni NAM stalo za to.
Manzelka se synem byli na Gerlachu s guidem (nestorem :evil:, byl jim "pridelen" v kancelari vodcu). Pocasi nebylo zrovna idealni, mrzlo tam, tak sli nahoru i dolu Batizovskou probou. Guide nerekl ani slovo proc, jenom ze bude asi namrzle. On totiz taky nedokazal odhadnot, na co maji a myslel si (stara zenska a mlady kloucek, no ti jsou tak na magistralu), ze by tezsi podminky nezvladli. Nahore uz videli, ze vsichni ostatni sli normalne. Na vrcholu se zdrzeli akurat na jedno foto a uz utikali dolu. Uprostred z guida vyslo, ze specha, protoze odpoledne jde do Alp a musi se jeste nabalit.... Ale penize si vzal vsechny....
Minuly mesic byli znovu v Tatrach, tentokrat s jinym , koho si vybrali na internetu na zaklade zkusenosti jinych. Byli na Ladovych Stitech s tim, ze pujdou na Maly a potom se uvidi, jestli pujdou dal i na Velky pres Kone. S guidem slapali uz z Hrebienku, takze ten na Sedielku (kdyz uz sam rekl, ze by se mohli chvili zastavit se vydechnout :D) uz jak s reci tak i ze zkusenosti vedel, ze problem s kondici nebude a na Maly L. Stitu i to, ze by to mohli zvladnout i dal, takze celkem bez problemu to prosli dal. Sami rikali, ze to bylo tak na hranici jejich soucasnych moznosti (absolutne bez lezeckych zkusenosti, jedne s panickym strachem z vysek - ktery ale s prvnim krokem na skale v Tatrach nekam zmizi :lol: ), ale bez tezkosti. Guide jim spise ukazovla cestu, obcas(!) je jistil a dodaval psychickou podporu. Bez techto veci (i kdyby znali teren), by to nemeli sanci prejit. Ze by ich guide vytahl nahoru, to se neda rict ani nahodou - naopak, on jim nic z narocnosti "nedaroval", vsechno si museli promakat sami. A tak je to spravne. A zase v - v takovem pripade a s takovym pristupem guida si myslim, ze je velice rozumne si jej vzit. Sice neudelal nejaky rychlokurz, jenom ukazal, co bylo treba kvuli jisteni, ale zato nechal klienty zjistit svoje hranice a to, ze dokazou takovy terenu prakticky i sami zvladnout. A dodalo jim to chut do toho, aby se z lezeni neco vice naucili, bo videla a citili, jak by jim pomohlo, kdyby vedeli jak najit uchyty, jak nektere pasaze prekonat, atd. A mozna absolvuji horoskolu a nekdy napriste si mohou neco zkouset i sami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod apuka » stř zář 10, 2014 16:52

ratel píše:treba by EU mohla pripravit normu, ze se v terenu o vetsim sklonu nez xx stupnu musis pohybovat jen s guidem. A tech XX stupnu si kazda zeme nastavi dle vlastnich podminek ( MAdarsko :P např.).
Nepodcenuj Madarsko :lol:. Jsou tam docela dobre strme tereny (i sklanate) a hooodne prevyseni za celodenni turu (nejdes sice vysoko, zato vsak cely den strme nahoru a dolu, desetkrat i dvacetkrat). Nekdy jsem dokonce cetl, ze na jejich "modre ture" (to je dalkova cesta 1900km krizem-krazem pres cele Madarsko a vyznamne turisticke zajimavosti) na nekterych stejne dlouhych trasach jako je Cesta hrdinu SNP mas vyrazne vetsi celkove prevyseni jako na Slovensku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod jenam » stř zář 10, 2014 18:02

Díky za odpovědi. V podstatě se mi potvrdilo, co jsem si myslel - prvně o tom z více zdrojů něco načíst a obkoukat a pak si to vyzkoušet v praxi s někým zkušeným.
jenam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř srp 27, 2014 14:17

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod Aldo » stř zář 10, 2014 19:30

Po přečtení toho dotazu a následných odpovědí jsem si vybavil jak jsem začínal před 30 ti lety a nechápu že jsem to všechno v podstatě bez úhony přežil :finga:
Nicméně hory jsou sice zrádné ale ne zas až tolik. Je třeba přemýšlet. :D
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod mike » stř zář 10, 2014 19:47

Nechci byt zlomyslny, ale v podstate? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod ratel » stř zář 10, 2014 20:06

apuka píše:Nedelej si iluze. Uz tady na foru nekdo psal, ze primo ve Ventu mu rekli na infocentru, ze na Similaun se muze jenom s mistnim guidem.
A ze tyto neoficialni informace z oficialnich mist (mistni infocentra) dost rozsiruji... Ve Svycarech, kdyz jsem se koukal na ofiko stranky nekterych oblasti, taky natolik vrele doporucovali guida vsude do vyssich partii (tj. nad 3000m), az to vyznelo., ze se bez nich nemuze ani nesmi... Napodobne na nekterych strankach v Norsku.

Mno jedna vec je co ti rekne baba na infocentru - protoze te povazuje za Rusa z nizin a druha vec je co rika zakon ci vyhlaska atd. .
Ja mam treba doma skialp pruvodce Slovensko - autor Klauco nebo tak nejak a ten pise skoro vsude doslova Horsky vodca nutný, krome tury z Liptovskych Revuc na Ploskou kde blahosklonnne pise ze horsky vodca sa iba odporuca. To je tura kde fakt o nic nejde, bezne se to jezdi na bezkach, je to skoro cele po lesni ci polni ceste. Ale Madar si koupi pruvodce a uz shani fuhrera :P .

Madari necht prominou ale oni jsou takovy symbol :P .... a s tim sklonem - jo, mam projete na kole skoro cele severni dolni uhry a kopce tam jsou.

edit - Ploska , ne Krizna ](*,)
Naposledy upravil mike dne stř zář 10, 2014 20:12, celkově upraveno 1
Důvod: zrusena vnorena citace
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod apuka » čtv zář 11, 2014 6:18

ratel píše:Mno jedna vec je co ti rekne baba na infocentru - protoze te povazuje za Rusa z nizin a druha vec je co rika zakon ci vyhlaska atd. .
Problemem ale je, kdyz se jdes zeptat do infocentra narodniho parku a tam Ti reknou, ze je treba. A Ty mas ponekud problem sehnat zakon/vyhlasku/navstevny rad - napr. NP Hohe Tauern, na strankach NP nic z toho nenajdes, jenom upraveny vycuc, jak se mas chovat, co je spise prani, jak by chteli aby ses choval, ale ne vzdy koresponduje se zakonem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod ratel » čtv zář 11, 2014 7:20

Aleno tak: soucasti pripravy na cestu je studium (mimochodem to je to co mne bavi skoro vic nez ta cesta :wink: ). Nerikej mi ze na webu neni kompletni verze NP. Nebo ti neodpovi na mail kdyz se jasne zeptas jak to tedy je.

Oni ti vudcove taky trochu spolehaji na lidskou lenost i v tomto smeru. Proste za x penez lidi chteji mit dokonaly servis, to uz tu bylo receno. V katalogu si nalistujou Bilou horu, reknou "mamo, tak sem to objednal na srpen" a je to.

Tedy pokud se ti nechce patrat, zjistovat, trochu mozna riskovat ( ve smyslu poruseni neceho i ve smyslu opravdoveho nebezpeci v horach), rozbij prasatko a objednej fuhrera. Cekaji na tebe :mrgreen:
Naposledy upravil mike dne čtv zář 11, 2014 16:27, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod pavproch » čtv zář 11, 2014 7:31

+1

amen
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod apuka » čtv zář 11, 2014 9:53

Ale ja jsem nepsal o sebe ale o tech, co nemaji chut/cas/moznost/ochotu... to zjistovat anebo jsou zvykli, ze dostanou presne informace na tom nejpovolanejsim miste (sprava NP). Taky pravda, ze pro mne stoji za to investovat svuj cas do hledani, ale napr. pro dobre situovaneho Nemce (abych nepsal o Rusech) muze byt ta prace a cas na zjisteni skutecneho stavu vetsi financni ztrata (mohl za tu dobu vydelavat na necem jinem) nez si toho guida zaplatit...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod pickard » čtv zář 11, 2014 9:58

Se zeptám na outdoorforu a vim, ni?
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod aksam » čtv srp 19, 2021 15:58

Odtrženo odtud

Z popisu apuky je celkem jasné kterého českého guida myslí, reklamuješ, že manželku se synem špatně naučil chodit po horách?
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod apuka » čtv srp 19, 2021 16:33

Taky si myslim, ze je to jasne. Alespon pro ty, co alespon trochu guidy u nas znaji.

Sice reklamuji, ale zadne spatne chozeni. Je to trochu slozitejsi. Resp. jednoduche, asi jako narok na vyhru pro tu pani ve slovenske covidove loterii, ale na druhe strane stejne slozite z pravni stranky (presneji, je to pomerne jednoduche i tam, jen on to nechce videt a otaci to do oblasti, ktere tam nepatri).
Navic nektere veci, co delal (vlastne i dela) by potrebovalo resit i z hlediska asociace horskych vudcu, protoze rozhodne nejsou v souladu s jejich pravidly. Ale na to se (mozna) dam, az si najdu cas na dokonceni te reklamace.
(Aby sinekdo nemyslel, ze chci reklamaci dosahnout nejaky prospech, tak ja ani nikdo od nas z toho nic mit uz nebudeme, uz to technicky - ne na jeho strane - mozne neni, jde tady spise o princip a potencionalni ochranu dalsich lidi.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » čtv srp 19, 2021 16:51

Guidy neznam a jasne mi to neni. Unika mi duvod, proc o probihajici reklamaci nepsat, to prece neni policejni vysetrovani a o jinych reklamacich tu piseme bezne.

Je tu nekdo, kdo by apukuv druhy odstavec dokazal prepsat do lidske reci nebo aspon vyvojoveho diagramu? Ja jsem se v tech dvojitych nebo trojitych zaporech nejak ztratil :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod aksam » čtv srp 19, 2021 17:05

Mike, když si zadáš Mountain academy nebo alpy4000.cz budeš vědět o koho jde.

Z apukova popisu moudrý nejsem, ale jestli mu vadí počet lidí na tůře tak i švýcarští vůdci běžně chodí s početnějšími skupinami lidí.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod mike » čtv srp 19, 2021 17:12

Jo Korizek, proc to nenapsat rovnou? Hmm, osobne ho neznam, ale znam lidi, co jo a k tomu, co o nem rikali (same plusy), mi apukuv popis chovani na vrcholu vubec nesedi. Ze by pani apukovou poznal a proto ji radej ignoroval? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výstup na Allainhorn (zkušenosti a názory)

Příspěvekod oodoow » pát srp 20, 2021 9:06

Jo, Kořízek, to je případ.
Kámoš si ho najal na Matterhorn on ho chtěl uhnat, že to nahoru skoro vyběhli. Asi čekal, že nebude stíhat a tak to prostě obrátí, na vrchol se nepůjde a budou lehce vydělaný prachy.
Jenže kámoš má dobrou fyzičku a stíhal v pohodě a Kořízek byl furt nasranější. :twisted: No nakonec s ním musel až na ten vrchol.
Jako kdybych už chtěl někam jít s horským vůdcem tak s tímhle určitě ne. Třicet litrů za tyhle služby, to je úlet.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví