Úroveň českých horských vůdců

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Úroveň českých horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 20:51

Sháním informace, jestli je "bezpečné" najmout si českého horského vůdce na túru do Alp nebo raději místního. Zaregistroval jsem diskuzi na lezec.cz http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11861, z čehož mi vyplývá, že jak klienti tak HS mají dost vysoko úmrtnost :-) Máte nějaké zkušenosti z voděním českých vůdců v Alpách? Dost mne zaujaly informace o zavinění smrti jednoho skialpinisty českým vůdcem Dvořákem: http://tinyurl.com/m2ryk7r
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » pon zář 8, 2014 21:00

@reknimikdojsem: hmm... troll?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 21:07

Co? Nelíbí se ti můj login?? :-)
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod vonkreuz » pon zář 8, 2014 21:12

Nelíbí se mu asi ta bulvární forma. Navíc, kde je černé na bílém psané (rozsudek soudu, vyhození z UIAMG), že za to mohl jen a jen Dvořák .
Jo, pár vudcu znám v ČR i SR a nemám s jejich kvalitou problém. Pár jsem jich zažil jako nezúčastněná osoba v alpách a na rozdíl od místních guidu se nechovali jako hovada.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » pon zář 8, 2014 21:15

@reknimikdojsem: jen jsem hledal odpoved na otazku v nem obsazenou ;-) Kdyz k tomu prictu odkazovanou diskusi na Lezci, tak mi to neprijde nepravdepodobne. Muzu se plest, ale predem upozornuju, ze podobny pokus tady zatrhneme podstatne rychleji.
Lezec píše:Unesená diskuze 15:37:16 08.09.2014
Diskuze je uzavřena, článek smazán

Celá diskuze pod tímto článkem je uzavřena zřejmě bude i smazána. Byla totiž unesena "hijacked". (všechny komentáře s tučným slovem hijacked jsou z jedné IP shodné s IP autora článku)

Autor těchto komentářů pak reagoval asi 19x a vedl celou diskuzi.
(jedna IP pokaždé jiný podpis podpisy celkem 20 komentářů - včetně autora celého článku)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 21:26

Proč bulvární, normálně se ptám. Zjišťoval jsem co a jak a se zaujetím přečetl článek na Korzár a diskuzi na lezec.cz Vyšlo mi z toho, že dva čeští vůdci vodili klienty v době, která by se dala označit jako hazard se životy klientů a jeden také zemřel. Chci jít se svou přítelkyni na M. Blanc a uvažujeme možnosti. Najmout si HV není levná záležitost, zvažuji možnost jít i přes cestovku. Tak proto se ptám.
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod progym » pon zář 8, 2014 21:27

Je hrozně jednoduché kritizovat něco u čeho kritizující vůbec nebyl...
Nebo jsi tam, Řeknimikdojsem byl???
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod progym » pon zář 8, 2014 21:31

reknimikdojsem píše:zvažuji možnost jít i přes cestovku


Zkus možná Rocky club...... :supz:
Tam jsou práskači do bot co strčí do kapsy každýho gajdu :lol:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 21:32

Byl tam ten záchranář z horské služby, myslíš, že se tomu prohlášení nedá věřit? http://poprad.korzar.sme.sk/c/7139250/v ... nista.html. Vypadá to docela věrohodně
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 21:35

reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod vonkreuz » pon zář 8, 2014 21:38

Ta cestovka patří dalšímu českému vudci a jsou na něj pozitivní reference.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod progym » pon zář 8, 2014 21:38

...to není žádná cestovka :roll: :roll: :roll:
Tam si najímáš gajdu.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 21:49

Aha, nějak jsem to přehlídl
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » pon zář 8, 2014 21:51

Takže má někdo nějaké konkrétní informace?
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod progym » pon zář 8, 2014 21:59

Absolvuj nějakou horoškolu, která tě v realu naučí bezpečnému pohybu v horách a se stejně znalými lidmi dupej kopce až se dostaneš i na ten MB.
Cestovky tě nic nenaučí a gajd cosi stojí. Navíc pořád vychází zajímavě ty dovednosti sám umět a ovládat.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » pon zář 8, 2014 22:04

vonkreuz píše:Navíc, kde je černé na bílém psané (rozsudek soudu, vyhození z UIAMG), že za to mohl jen a jen Dvořák .

Kdyz uz jsme u toho... Nemate nekdo vysledek setreni? V te odkazovane diskusi napsal zoban (horsky vudce) toto:
zoban píše:1) Ano Vojta udelal chybu v planovani tury
2) Vliv teto chyby na vznik nehody neni mozne na zaklade vsech zjistenych skutecnosti prokazat, vliv na nasledujici zachranne prace ano
3) Zdanlive banalni chyba zde tak vedla souhrou rady dalsich okolnosti nakonec ke tragickemu konci

Pokud te zajimaji blizci informace at o teto nehode nebo nehode HV loni na Satanovi, kontaktuj VV NAHVSR (Slovensko) nebo VV CAHV (CR).

Zas tak moc, abych to sam zjistoval, mne to nezajima, ale diskuse probehla nekde i tady a nebylo by od veci znat vysledek. Uz jen pro vlastni pouceni. Zobanuv komentar je tajemny jak hrad v Karpatech a moc toho nerika.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod Karel:-D » úte zář 9, 2014 8:57

Alpy4000 znam moc dobre. Byl jsem tam na horoskole a skialpove skole a chodili jsme va Waliskach po ctyrtisicovkach a skakali pri nacviku do ledovcove trhliny apod. Vita je skvely gajd a vyborny ucitel. V alpach je temer celej rok, zna to tam jako svy pekne vosoupany boty.

Takze pokud chces jen jednou na Mt. Blank a pak uz do hor nechodit, najmi si ho. Pokud se chces v horach naucit pohybovat a jednou si treba na ten Blank a dalsi hory vylezt dsam, doporocuju jeho Mountain Academy.

Ja byl s kamarady na MA pred dvema lety a od te doby mame za sebou bezpecne slezeno spoustu vrcholu. Posledni dva tydny zpatky byl Piz Bernina pres Bianco Grat, mooooc pekne :-)
DON'T PANIC :o)
Uživatelský avatar
Karel:-D
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte led 15, 2008 9:10

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod Karel:-D » úte zář 9, 2014 9:01

Jo a diskuze jestli je cesky gajd lepsi nebo horsi - to se vubec neda rict. Zalezi spis na cloveku.

A mohu potvrdit nazor, ze alpsky gajdi se nekdy chovaj fakt na pest. Cesky co jsem potkal tak mi prisli jako dobry borci a hlavne na pohodu :-):-)
DON'T PANIC :o)
Uživatelský avatar
Karel:-D
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte led 15, 2008 9:10

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod progym » úte zář 9, 2014 9:15

Karel:-D píše:.... a hlavne na pohodu :-):-)


tohle od někud znám...... :lol: :lol:
a ještě "pojď, pojď.....pojď, pojď" :finga:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod grco » úte zář 9, 2014 9:24

Myslim, ze Viktora z alpy4000 odporuci asi kazdy clovek, co s nim niekde bol :) Ja som s nim uz bol 4 krat a pojdem znova.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod reknimikdojsem » úte zář 9, 2014 9:39

mike píše:Kdyz uz jsme u toho... Nemate nekdo vysledek setreni?

No jak jsem pochopil, tak ten slovenský záchranář označil Dvořáka a toho druhé vůdce (asi to byl Zoban) za hazardéry. Ale jste asi fakt borci, kdo může dát 4x 20 táců, tolik si já nevydělám za rok :-D
Naposledy upravil mike dne úte zář 9, 2014 15:18, celkově upraveno 1
Důvod: zkracene uplna a dlouha citace
reknimikdojsem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon zář 8, 2014 20:44

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod pickard » úte zář 9, 2014 9:51

Zkušeností s vůdci mám omezeně, ale obecně se domnívám, že vůdce - podobně jako instalatéra, zubaře a automechanika - jest třeba najímat dle osobního doporučení.

Pokud jde o místní (tedy vlastně "tamní", alpské) domorodé vůdce, taky jsem několikrát viděl, že někteří z nich to mají převelice na háku, mistr světa amoleta. Jistě jsem viděl domorodého vůdce, kterýmu bych zdrhl ze skály, kdyby trval na tom, že bude jistit tak, jak jistil klienta, a rovněž jsem viděl domorodé instruktory lyžování učit lidi věci, za který by si zasloužili přerazit hole o záda.

Národnost v tom nehraje roli, domorodost vůdce není zárukou ničeho.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod ratel » úte zář 9, 2014 13:12

to tříbodové prohlášení mi příjde legrační. První bod připouští že se stala chyba (dále označena jako bezvýznamná), ale v bodě dvě říká že za vznik nehody nemůže. Jistě, za lavinu nemůže, nestrhl ji při plánování. A v bodě tři říká že banální (tedy bezvýznamná viz slovnik cizich slov) spolu se souhrou okolnosti....co to byly ty okolnosti - nějaké další banalní chyby nebo snad náhody ?


Je z toho vidět profesní soudržnost - žádný kvalifikovaný profesionál dobrovolně a veřejně nebude analyzovat a kritizovat svého kolegu (doktoři, právníci atd. budiž příkladem). Navíc se vyjadřuje k něčemu co je zřejmě předmětem vyšetřování tak jako by měl stejné informace jako vyšetřující.
Nikdo není dokonalý a v každé společnosti a profesi se najdou dobří i špatní i přes všechny zkoušky a certifikace. Průser je když ve snaze ochrany dobrého jména se snaží ututlat průšvihy respektive nepodávat žádné informace. Což je mnohem horší, protože lidi si to domyslí po svém. Jak říká Mike, stačilo by zveřejnit zprávu, analýzu nehody, cokoli důvěryhodného. Jen proto aby se člověk poučil. Je x lidí co si vůdce nenajmou ale zkušenosti uvítají.

A ještě k dilematu místní versus český vůdce:

kdybych se rozhodoval, asi bych dal přednost místnímu - myšleno z doliny kde se chci pohybovat. Z mnoha důvodů, jedním z nich je i znalost místa, prostředí, kultury, přírody atd. To jsou věci které k horám patří, pokud se tedy neomezujeme jen na sportovní výkon. Nic ve zlém ale přece nemůžu věřit českému vůdci že může znát nějaké místo v Alpách líp než místní - ten kdo tam žije, ne někdo z druhého konce Alp. Samozřejmě že by morálně měl být na výši, což i ten místní být nemusí. Ale zase určitě platí, že místní se doma chová líp než přespolní. Nejhorší jsou mistři z hlavního města :P .
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » úte zář 9, 2014 15:16

Jj, zoban pekne mlzi, ale zas on asi neni ten, kdo by mel zverejnovat zpravu a napsal, kam se obratit. Nechcete to nekdo udelat? Predpokladam, ze casem zprava zverejnena bude, ale mozna se pletu, uz je docela dlouho, co se to stalo. Ale mozna probiha paralelne policejni vysetrovani a to byva na dlouhe lokte.

Ad mistni versus cesky: vidim to podobne jako pickard, taky jsem uz videl mistni vudce delat strasne veci a ze je nekdo mistni neznamena, ze to tam perfektne zna. Vzpominam si na jednoho v Italii, co mi ho zavolali, kdyz jsem si prisel do kancelare horskych vudcu pro radu. Na prvni pohled stary zkuseny vlk, ale v terenu jsem zjistil, ze mi navykladal uplne blbosti a ridit se tim, tak jsem nedopadl dobre. Na druhou stranu pod Venedigerem se chodim za jednim ptat uz roky a vim, ze se na nej muzu spolehnout. A kdyz si neni jisty, tak si nevymysli a na rovinu to rekne. Proste zalezi na konkretnim cloveku. U ceskeho (slovenskeho) vudce je vyhodou snadnejsi domluva, malokdo umi cizi jazyk tak skvele, aby to obcas nedrhlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » úte zář 9, 2014 15:24

reknimikdojsem píše:No jak jsem pochopil, tak ten slovenský záchranář označil Dvořáka a toho druhé vůdce (asi to byl Zoban) za hazardéry. Ale jste asi fakt borci, kdo může dát 4x 20 táců, tolik si já nevydělám za rok :-D

Unika mi smysl tehle reakce. Ano, na miste cinu je slovensky zachranar takhle oznacil, coz ovsem mohl byt jen osobni nazor ve vypjate situaci. Opravdu zajimave budou az vysledky setreni.

Jestli si za rok nevydelas 80k, tak nechapu, proc resis bezpecnost horskych vudcu, kteri jsou evidentne mimo tve moznosti (a taky nechapu, komu byla ta poznamka adresovana a proc to sem tahas). Na rovinu: ten clanek na Lezci a komentare podepsane 20 ruznymi nicky jsi psal ty?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod pickard » úte zář 9, 2014 15:26

Já jsem vypozoroval ještě jednu kulturní odlišnost. U CZ vůdců mám dojem, že je daleko větší vůle klienta na výpravě ty relevantní věci učit, zatímco u alpských mám někdy dojem, že prostě tahaj nahoru. Určitě to nejde vztáhnout na všechny, ale jako trend mi to přišlo.

(Je jistě OK se ptát, jestli je tůra s vůdcem zamýslena jako kurz nebo není. To ale nic nemění na tom, že mě se líbí, když tůra s vůdcem kurz je :)

Pomineme národné špecifiká, dle kterých se vůdce zaměřuje na tahání ještě něčeho úplně jiného.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod karaya1 » úte zář 9, 2014 15:31

Zrovna na MB jsou vůdci docela divocí - většina lidí tam jde právě s gajdem a ti to otočí je výjimečně. Mnohem častěji je vidět, jak mají v ruce namotané lano a tak na čtyřmetrovém zbytku táhnou klienta jak lokomotiva. Šance reagovat při chybě nulová (taky jsme tam zažili, jak klient svého gajda strhl dolů...).
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod pickard » úte zář 9, 2014 15:35

Rozšířenost praxe, kdy se vůdce sváže s klientem krátkým lanem a následně takto postupují traverzem v ukloněném firnovém svahu je mimořádně rozšířená a krajně šokující.
Už se to tu myslím někdy rozebíralo, a pokud si pamatuju, tak závěr byl, že je to instant death.

(edit: nemluvím o případech, kdy to tak jde dělat - hřeben, obhazování hrotů apod. Mluvím o takovém tom typickém vláčku sebevrahů, kdy se dohromady sváže pět amaterů, co se nezná a jeden vůdce, co nevím, co si myslí, a šlapou poslušně vstříc průseru.)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod mike » úte zář 9, 2014 15:46

Jj, to obcas k videni byva. Pripadne tohle.

Jednou jsem potkal postarsi manzelskou dvojici, co takhle sestupovala po hrebinku (volny teren, strmy a nestabilni). Dal jsem se s nima do reci a zeptal se, k cemu je to dobre. Pry se tak manzelka citi lip ;-) Panovi bylo jasne, ze jako jisteni to nema smysl zadny, ciste psychologicka podpora. Coz ale neni od veci, kdyz se neboji, tak jde jisteji a bezpecneji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Úroveň českých Horských vůdců

Příspěvekod progym » úte zář 9, 2014 15:46

pickard píše:Já jsem vypozoroval ještě jednu kulturní odlišnost. U CZ vůdců mám dojem, že je daleko větší vůle klienta na výpravě ty relevantní věci učit, zatímco u alpských mám někdy dojem, že [b]prostě tahaj nahoru


S tímto bych hodně souhlasil.
Letos jsem potkal skupinu 3 lidí....gajd a dva klienti. Ti lidi byli evidentně poprvé na ledovci a dělali dost psí kusy....gajd (myslím, že makaron) si jich vůbec nevšímal, ti lidi byli nadření už jen z jejich počínání a místě, kde je měl evidentně jistit se na to úplně vys......Jen jsme zírali a čekali jestli budeme u něčeho asistovat.
Nebylo to poprvé co jsem "já laik" viděl totální neprofesionalitu, nezájem, a chování "já gajd-já geroj".
Český gajdy znám osobně 2 docela slušně a další dva, že jsme spolu tlachali, na dalšího mám jen dobré ohlasy. Všichni pohodáři. Českých gajdů je myslím 11 celkem...
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Další

Zpět na Horolezectví