Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » ned srp 24, 2014 9:52

mike píše:
wawrik píše:Mimochodom, slušné a použiteľné dvojplášťové stany začínajú na pol kile.

580 komplet, ale i tak se mi docela libi. Nema ho nekdo tady?

váha je sice pěkná, ale u mě podobné UL stany skončili, naběhl jsem si s Nordisk Telemark 2 LW‎, jsou to jedno sezonní stany, do nenáročných podmínek, takže pro mě nepoužitelný, Nordisk Telemark 2 LW‎ není stan, ale sprcha, spal jsem v něm dvě noci, a obě rána jsem měl celí hořejšek spacáku mokrý, a to vůbec nepršelo, stan špatně větrá, takže se hodně kondenzuje vlhkost na vnitřku tropika, a jak je tropiko dělané z jemné látky, tak stačí jakýkoliv jeho třeba i jenom sebemenší pohyb, a hned mrholí na spacák, přikládám fotka jak vydal spacák Sir Joseph Koteka 500, aspoň jsem ozkoušel jak vydrž Sir Joseph Koteka v mokru, a dvě noci žádný problém, ale víc noci by už asi byl problém
Přílohy
01.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » ned srp 24, 2014 13:38

Zlé vetranie predsa nie je vlastnosť UL stanov, ale konštrukčného riešenia konkrétneho modelu. Mám podobný stan a o ničom lepšie vetrajúcom neviem.

Čo však na druhej strane znamená, že sa nedá poriadne vyhriať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » ned srp 24, 2014 14:36

wawrik píše:Zlé vetranie predsa nie je vlastnosť UL stanov

to taky netvrdím, ale tvrdím tohle, "jak je tropiko dělané z jemné látky, tak stačí jakýkoliv jeho třeba i jenom sebemenší pohyb, a hned mrholí na spacák", a ještě doplním že na to má vliv i uchycení tropika, nebo spíš jeho neuchycení k prutům, protože je ani většina UL stanů po délce nemá, za 30 let co jezdím do přírody jsem spal v plno stanech, a každý má větší či menší problém z kondenzací vody zevnitř tropika, ale díky pevnosti tropika, a nebo jeho přichycení k prutům se mi ještě nikdy nestalo (krom UL stanu), aby "jakýkoliv jeho třeba i jenom sebemenší pohyb, a hned mrholí na spacák"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pon srp 25, 2014 2:04

Ti ta Koteka nejak zfialovela... Neresi tenhle problem dvouplastovy stan?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod wawrik » pon srp 25, 2014 8:27

Ten problém rieši akýkoľvek iný stan s normálnym vetraním, a je jedno, či UL alebo neUL. AFAIK Telemark dvojplášťový je, akurát má plochú strechu bez spádu, takže kondenzát po plášti dobre nesteká.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Žďárák

Příspěvekod Gefrish » čtv srp 28, 2014 23:42

Zdravim,
chtel bych se zeptat jaky je rozdil mezi armadnimi zdaraky a zdaraky od specializovanych firem? Take by me zajimalo jestli se da pouzit tento http://www.namornicketricko.cz/Povlak-na-spacak-zdarak-bivak-US-ECWCS-trilaminat-GORE-TEX-bivy-cover-d1613.htm v lete? diky za odpoved :D
Uživatelský avatar
Gefrish
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv srp 28, 2014 23:35

Re: Žďárák

Příspěvekod Vachon » pát srp 29, 2014 8:25

Řekl bych že tenhle je (při větší odolnosti) těžší.
Jinak moc nerozumím, v čem by se mělo využití žďáráku lišit v létě a jindy (žďárák nehřeje, to řešíš spacákem).
Naposledy upravil Vachon dne stř zář 3, 2014 20:52, celkově upraveno 1
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Žďárák

Příspěvekod budo » pát srp 29, 2014 8:34

Ahoj, co ma sdelovat ten link na novinky?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod Rhodry » stř zář 3, 2014 20:25

Ahoj, chtel bych se zeptat, mate nekdo zkusenost se spanim ve zdaraku bez spacaku?
Nejde o spani v zime, noci plus minus 18 stupnu.
Zaroven je to nejlehci/na misto nejmene narocna varianta.
Predem diky za odpoved
Rhodry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 3, 2014 20:19

Re: Žďárák

Příspěvekod Vachon » stř zář 3, 2014 20:56

Budo: Nevím, nějaký vir či co...
Rhodry: Nic zvláštního, prostě jako bys spal přímo venku bez spacáku (žďárák teplotu neovlivní, chrání před větrem, vlhkem, případně hmyzem).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Žďárák

Příspěvekod Simi » stř zář 3, 2014 21:48

Vachon píše:prostě jako bys spal přímo venku bez spacáku (žďárák teplotu neovlivní...).

To teda nesouhlasim. I samotnej zdarak si celkem zahrejes. Rozdil s/bez odhaduju tak na 5 stupnu. Nicmene spat jen v nem neni zadnej zazrak. ;)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Žďárák

Příspěvekod Vachon » čtv zář 4, 2014 5:59

Podle mě je to hlavně tím, že "nejseš v průvanu". Spíš bych řekl, že při zhruba pokojových teplotách žďárák jakoby temperuje, tzn. ve větším teple pocitově chladí, naopak zase pocitově zahřívá, srovnal bych to se spaním pod hodně tenkým prostěradlem.
Bude ale asi taky záležet na konkrétním typu žďáráku, resp. materiálu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Žďárák

Příspěvekod slezacekm » čtv zář 4, 2014 6:14

Taky mysli, ze v urcity situaci by ti v nem mohlo byt klidne jeste chladneji. Alespon bych si do nej dal vlozku do spacaku :lol:
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Žďárák

Příspěvekod Vachon » čtv zář 4, 2014 6:31

Obecně si myslím, že na použití samotného žďáráku je hlavním problémem noční teplotní gradient, který je v našich končinách značný a žďárákem ho nemáš jak korigovat (leda vstát a přiobléknout se).
Uvědom si jak to děláš se spacákem; večer třeba usneš v rozepnutém a pak se probudíš se zapnutým (třeba i podvědomě sis ho přitáhl).
Jinde může být samozřejmě gradient menší a třeba na Tenerife by ses tak tedy možná vyspal úplně pohodově.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Žďárák

Příspěvekod tocak » úte zář 16, 2014 20:13

Když si pod ždárák dáš karimatku a trochu se přioblíkneš, nebude problém spát i v samotném ždáráku. Moc nepočítej s tim, že tě zahřeje, maximálně tě ochrání před větrem. a ten materiál není nic moc příjemnej na dotek, alespoň vložka by nebyla ke škodě. Asi to zkusím otestovat, taky by mě to zajímalo jaké to bude :lol:
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Žďárák

Příspěvekod tocak » stř zář 17, 2014 9:00

Tak jsem to otestoval a můžu říct, že to byla hrůza venku bylo 14C vzal jsem si na sebe merino 200g vršek i spodek a ponožky a na to ještě komplet fleece, na hlavu šátek.
Asi po 3,5 hodinách spaní jsem se vzbudil a byla mi dost zima do rána bych to přežil, ale pořádně bych se nevyspal a to jsem byl ve ždáráku zachumlanej že mi koukala jen hlava abych nedejchal dovnitř. Zároveň ležet na membráně není nic příjemného studí a naomak je to takový gumový nepříjemný.
Pak jsem si vzal spacák a už bylo lépe. Řekl jsem si, že otestuju svuj 10let starej husky co používam jen jako přikrývku doma, i když udávaná teplota je -9 (ani nepíšou zdali extrem, limit či jaká teplota :lol: ) tak jsem se cejtil jen tak tak v teple. Oproti Cumulusu X Lite 200 kde spím jen v jedné vrstvě oblečení mi nebylo tak komfortně a to teplota k ránu mohla jít max k 12C.
Ranní rosa se podepsala na ždáráku mírnou vlhkostí uvnitř v nohou, za hlavou i u prsou.
Použitej ždárak HP dry cover :)

Závěr spaní ve ždáráku bez spacáku nedoporučuji, není to příjmené, nezvyšuje teplotní komfort, maximálně nouzovka na jendu noc, je potřeba více oblečení. Pro ušetření hmotnosti alespoň ždárák + vložka, nebo jen spacák a najít si vhodné místo kde nezmoknu ;)
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Žďárák

Příspěvekod budo » stř zář 17, 2014 14:26

Nechceš vyzkoušet ještě pár jiných věcí? Tvoje nadšení by se celkem hodilo:D
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Žďárák

Příspěvekod tocak » pon zář 22, 2014 15:36

Když to bude něco co mě zaujme :D
lepší než plno teorie je to vyzkoušet ;)
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Žďárský vak

Příspěvekod Boravn » pát říj 24, 2014 15:10

Ahoj, mám otázku na toho, kdo má skušenosti se žárákama. Kolik je optimální voděodolnost a paropropustnost? Př. 10 000 mm voděodolnosti = jak silný dešť? Předěm děkuji za odpovědi.
Boravn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 13, 2014 15:48

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát říj 24, 2014 15:39

Ach jo... Co se takhle nejdriv pohlednout po foru, jestli uz tu treba odpoved neni? Nebo myslis, ze jsi prvni, kdo se o zdaraky zajima? Sloucil jsem tvuj dotaz do existujiciho vlakna, jelikoz nemame ve zvyku zakladat nove tema, kdyz uz takove existuje. Priste se tim prosim rid. A prostuduj si tohle vlakno.

Mj. z nej zjistis, ze optimalni paropropustnost je co nejvetsi a maloktera membrana ji splnuje (zater zadny). Vodni sloupec naopak zas tak velky byt nemusi (10000 uplne staci), jelikoz na zdarak neni zatezovany dynamicky tj. napriklad popruhy batohu, ktere by do nej pumpovaly vodu. No a ty pouzitelne membrany (jako GTX Air Permeable) ji samozrejme maji dostatecnou.

BTW, neni to Zdarsky vak, ale Zdarskeho vak, zkracene zdarak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod janss » pát pro 26, 2014 14:11

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jaký by měli názor na armádní žďárák údajně z goretexu? Cenově se stále pohybuje o docela dost levněji, než -outdoor- značky.

http://www.armed.cz/prevlek-na-spacak-g ... y/d-88130/

Pokud je to skutečně goráč, tak asi není co řešit, což?
janss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon bře 24, 2014 22:03
Bydliště: Liberec

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát pro 26, 2014 14:31

To neni tak docela pravda, neni GTX jako GTX. Mam dva GTX zdaraky a docela se svymi vlastnostmi lisi. Uz jsem to psal nekde vys.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát pro 26, 2014 14:38

Da se v tom spat i v bource. Dej si pozor na stitek, co je u hlavy, at je tam ,,vyrobeno pro US Army". Delaji se cinske fejky. Je strasne tezky (1000g) a zabere dost mista, jinak plne funkcni. Urcite ho sezenes novy i za 1400kc, pouzity kolem 800kc, ale je vevnitr od nejake cervene barvy. :twisted: TEST :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát pro 26, 2014 14:47

Kilovy zdarak? :shock: To uz je snad lepsi tahat stan... Muj stary ma 650 gramu a i kdyz mu z hlediska funkce nemuzu nic vytknout (lepsi snad byt ani moc nemuze), poridil jsem si nahradu o 40 deka lehci, ktera uz uz tak dobre nefunguje (oba jsou GTX). Holt kompromis, na akce, kde spani venku neplanuju, ale nemuzu vyloucit, se hodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát pro 26, 2014 15:25

mike píše:Kilovy zdarak? :shock: .


jsem se upsal Váha: 990 g :oops:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát pro 26, 2014 15:48

Bez obalu nebo s obalem? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod janss » pát pro 26, 2014 16:01

Díky za reakce! No, je pravda, že rozdíl ve váze už je brutální oproti outdoor věcem. To je potom jako tahat bivaky dva. Toho jsem si ani nevšiml - nenapadlo mě, že by takový fusak mohl vážit až tak rozdílně. Asi teda na armádu zapomenu a mrknu na nějaký hipointy.
janss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon bře 24, 2014 22:03
Bydliště: Liberec

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát pro 26, 2014 16:06

na tento ,,kalibr" obal nepotrebujes (cely system ma 6 kg). To neni nachylne pericko od MB [-(
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » pát pro 26, 2014 16:41

Nepomlouvej me MB pericko [-X Mam GTX verzi, co uz asi nedelaji, a pouzivam ji jako zdarak, jak jsem psal vys. V prutrzi bych v tom spat nechtel, ale jinak je pomer vaha/vykon slusny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát pro 26, 2014 16:50

GTX myslim, ze od roku 2006 nedelaji. Nemuzu se dockat, az dojede kolega a doveze ho. Myslis, ze neda bourku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Stany